PER TELEGRAAF. gcrië. De genomen maatregelen, verklaarde hij, waren voldoende om de opstandelingen in ontzag te houden en geen veldtogt van belang kon voor het midden of hel einde van October ondernomen worden. Het was dus onnoodig veel nieuwe troepen naar Afrika te zenden, welke er zouden blootgesteld zijn aan typheusc koortsen, hoedanige om dezen tijd van hel jaar in Algerië steeds te duchten zijn. De gezondheid der troepen, welke zich reeds in Tunis bevinden, is veel beter dan de even boosaardige als overdreven onheilspellende geruchten zouden doen gelooven. Bij een in het Journ. off. opgenomen besluit wordt bekrachtigd eene ■overeenkomst lusschen den gouverneur van Cochin-China en een onderne mer voor den aanleg van een spoorweg van Saigon naar Mitho, onder waarborg der rente door hel koloniaal bestuur. Cochin-China, de eenige onzer koloniën, die niels aan de schatkist van het moederland kost, zegt ie Temps, is bovendien in staal, na al hare uitgaven betaald te heb ben, nog onderstand te verlecnen ten behoeve van een spoorweg. De spoe dige ontwikkeling van handel en rijkdom in deze kolonie doet verwachten, dat deze spoorweg niet de laatste zal zijn. welke zij laat aanleggen. De heer Gambetta heeft zich van Ncubourg naar Evreux begeven, alwaar hem door den gemeenteraad een déjeuner werd aangeboden. Ook daar hield hij eene rede van hel balkou van het raadhuis. Laten wij ons, zeide hij o. a.niet laten medeslerpen door zekere slroomingendie van tijd tot tijd door de menigte gaan. Men moet den moed hebben haar de waarheid te zeggen, zeker als men zijn kan, dat men op den bodem van zijn hart altijd de voorlichting der rede en van de vaderlandsliefde zal vinden om te weten, waar het regt, de waarheid en de regtvaardig- lieid zijn. -- De heer Gambetta heeft ook bij de inwijding van het dok te Honfleur het woord gevoerd en wel hij gelegenheid van hel daarbij gehouden feest maal. In antwoord op een toast van den burgemeester, verklaarde hij dat men verkeerd deed, een beginsel met een man gelijk te stellen. Men mag geene verwarring maken tusschen personen en de republiek, want deze laatste moet boven de eersten staan. Hij zeide verder dat de handel zich beeft uitgebreid, omdat de staatkunde onder hetere leiding staat. De minister van koophandel, alsdus liet hij zich uit, heeft u medegedeeld, dat het niet voldoende is dokken te maken en de middelen van vervoer uit te breiden, wanneer niet tevens nieuwe débottchés worden geopend. Thans is het tijd stip aangebroken om het staathuishoudkundig stelsel te bepalen en levens voor het handelstelsel met vreemde mogendheden vaste regelen aan te nemen maar mijne overtuiging is niet aan het wankelen gebragt; gij zijt sterk, vindingrijk en ondernemend genoeg om de mededinging met andere natiën te kunnen volhouden. Hij uitte nog de hoop, dat spoedig de verdragen zouden tot stand komenwaarbij het vrijhandelstelsel met de volkeren zal gehuldigd worden. Volgens nadere berigten omtrent het spoorwegongeluk te Charenton zou het getal dooden 18 bedragen. De berigten, die de dagbladen omtrent het onheil mededeelen, zijn hartverscheurend. Op geene enkele ljjn, zoo wordt beweerdhebben meer ongelukken plaats dan op die van Parijs over Lyon naar Marseille, zoodat de volkssatyre van de naamletters dier lijn: P. L. M. (Paris-Lyon-Méditerranée) reeds gemaakt heeft: //Pour la Mort". Volgens sommigen is deze eigenaardigheid vnoral hieraan te wijten, dat verreweg de meeste beambten aan deze l(jn, van wie bovendien gezegd wordt, dat zij uitmunten in ruwheid en onbeschoftheid, zuiderlingen zijn, onder wier karaktertrekken traagheid en praatzucht eene voorname plaats moeten bekleeden. Op de Ijjnen, waar Normandiërs, Vlamingen, Elzassers enz. dienst doen, zijn ongelukken zeldzaam; zelfs in hel doolhof van noordelijke, westelijke en oostelijke lijnen bjj Parijs is dit vergelijkender wijs het geval. Eene groote menigte omringt de //morgue" van Charenton, waar de lijken van hen. die bij het spoorwegongeluk zijn omgekomen, geheel ge kleed, nedergelegd zijn. Drie personen waren lot heden niet herkend; waarschijnlijk omdat hun aangezigt geheel verpletterd was. Uit Marseille wordt gemeld, dat er iu den nacht van Zondag op Maandag eene nieuwe poging gedaan is om een trein te doen ontsporen. Dit geschiedde in de omstreken van Fréjus. op ongeveer 300 el afstand van het station Boulami, d. i. digt bij de plaats, waar de jongste moedwillige ont sporing heeft plaats gehad. De stationschef, van het feit in kennis gesteld, begaf zich terstond ter plaatse en bespeurde twee individuen op den weg, die bij zijne aankomst de vlugt namen. Men gcloolt, dat deze schurken zich in hel bosch van Esterel verscholen houden. Zondag had te Marseille een wedstrijd van stieren plaats. Toen een bewaker een der woedendsle dieren naar den stal terug wilde leiden, kreeg bjj een hoornsteek in het oog, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. DU1T8CHLAWO. De Reichs-Anz. bevat een openbaar schrijven van prins von Bismarck, waarin hij dank zegt voor de blijken van sympathie, welke hjj op het Sedanfeest mogt ontvangen. Te Stolpe hebben weder oproerige tooneelen plaats gehad, hoofdzake lijk bestaande in aanvallen op de huizen der Joden. Er werden zelfs barri cades gevormd en de troepen, die met steenen werden begroet, waren ge noodzaakt vuur te geven, waardoor eenige personen werden gewond. Er zjjn 30 personen in hechtenis genomen. Een jaar geleden werden in de aan het Rjjndal grenzende Ooslenrjjk- sche gemeenten Dornborn, Ems, enz. socialistische geschriften verspreid, die binnengesmokkeld werden. Een zeker persoonThurnherr genaamdwerd van medepligtigheid daaraan beschuldigd, en vlugtte, om zich aan regtsver- volging te onttrekken, naar het Zwitsersche gebied. Onlangs viel een oud man in een kanaal bij de Rijnbrug, en de Oostenrijksche grenswachter riep Thurnherr. die zich toevallig aan den Rijnoever bevond en den naam heeft van een uitmuntend zwemmer te zijnte hulp om den ongelukkige te red den. Thurnherr aarzelde een oogenblik, maar gaf toen aan de roepstem gehoor en redde den man. Naauwelijks echter had hij het Ooslenrijksch gebied betreden of hij werd gevat en naar de gevangenis gebragt. Men is algemeen verontwaardigd over de lage wjjze, waarop misbruik gemaakt is van de menschlievendheid van den man. Op Maandag 5 Sept is te Bonn de algemeene vergadering van katho lieken in Duitschland geopend. Des avonds te «oren heeft in de Beethoven- zaal de begroeting der leden plaats gehad. Bij die gelegenheid werd door dr. Schaepman aan de vergadering een groet overgebragt uit Nederland, onder dankbetuiging voor het voorbeeld van eensgezindheid door de Duitsche katholieken in den tegenwoordigen strijd aan hunne Nederlandsche geloofs- geiiooteu gegeven. Aan hel slot dezer bijeenkomst werd een driewerf //Iloch!" uitgebragt op dr. Windthorst. Zijne dankbetuiging voor deze mani festatie sloot hij met den wensch naar verdere eendragtige volharding, en met de verklaring, dat hij den bewoners der Rijnprovincie hunne frissche lucht benijdde, waardoor zij er zoo vergenoegd uitzien. Hij had dan ook, voegde tiji er bij, nog nooit een treurigen Rijnlander gezien, en in de hoop dat dit zoo zou bljjven, bragt hij een //floch" uit op de Rijnlanders en in het bijzonder op de Rijulandsche vrouwen en meisjes. Maandag voormiddag werd door den wijbisschop llaudri, uit Keulen, in den Dom eene pontificale mis gecelebreerd, na afloop waarvan er een feestelijke oplogl werd gehou den, verdeeld in drie aldeelingen: le studeutcnvercenigingen en congregatiën 2' gezellen- en vakvereenigingen, 3' liedertafels, de geestelijkheid van de parochiën der stad en een aantal leden der algemeene vergadering. Des avonds werden openbare bijeenkomsten gehouden. LONGBRANCH, 7 September. Het heden ochtend uitgegeven bulletin omtrent den toestand van Garfield luidt, dat de koorts verdwenen en de ljjder van de vermoeijenis der reis geheel bekomen is. HONFLEUR, 7 September. Gambetta, sprekende op een feestmaal, hem door den werklieden aangeboden, zeide o. a.dat hij geen vijand is van den senaat, maar van het verzet van den senaat, dat bclecdigend is voor de natie. De tijd dringt en er moet gehandeld worden. ALEXANDRIE, 7 September. De cholera is te Aden uitgebroken. Er hebben zich 37 gevallen dier ziekte voorgedaan, waarvan 30 met doodeljj- ken afloop. BOMBAY, 7 September. Abdhur-Rhaman is met eene groote strijdmagt opgerukt naar Khelal-Tighilzai. Ayoub Khan heeft den weg halverwege tusschen Khelat-Tighilzai en Moskam bezet. BERLIJN, 7 September. De keizer en de kroonprins zijn heden avond van Hannover alhier teruggekeerd. De grootvorsten Paul en Sergitts van Rus land waren in Pruissische uniform aan het station en begroetten den keizer en den prins allerminzaamst. De keizer vertrekt waarschijnlijk mor gen avond verder. ST. PETERSBURG, 7 September. In een buitengewoon nommer van het regeringsblad wordt gemeld, dat de keizer met het jagt Darahiwa uit Peterholl naar Dantzig vertrokken is, om eene bijeenkomst te hebben met keizer Wilhelm. LONDEN, 3 September. De ochtendbladen melden dat een poging, om de militaire kazerne bij Castlebar in de lucht te doen vliegen, mislukt is. I N G E Z tl» N I» E lï. Aan de Redactie der Leidsche Courant. Beleefd verzoek ik UEd voor hel onderstaande een klein plaatsje in het eerstvolgend nummer van uw geacht en veelgelezen blad. Dezer dagen de tooneelvoorstellingdcor den heer van Zuylen gegeven, bezoekende, ontwaarde ik, dal een militair van dit genot niet kan profiieeren voor minder dan 10 stuivers. Nu zult u, in aanmerking nemende, dat het zakgeld der meeste soldaten niet meer dan 35 cis. in de 5 dagen bedraagtmij moeten toestemmen dat het bijna onmogelijk is daarvan 50 ets. voor één avond af te zonderen. Velen met mij brengen liever een avond in één van Leiden's kunsttempels door, dan in één der vele drinkholen, waaraan deze stad, helaas! maar al te rijk is; door den hoogen entréeprjjs wordt dit echter onmogelijk gemaakt. Vooral militairen moeten in de gelegenheid worden gesteld voor weinig geld iels goeds te zien. Ik vertrouw dan ook, dal de verschillendedirectiën van gezelschappen, die eerlang hier zullen optreden, hieraan zullen denken, en in navolging van andere steden waar garnizoen ligt, den entréeprjjs voor militairen op de helft zullen stellen. U, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing dezer regelen, waardoor aan veler verlangen wordt tegemoetgekomen, mijn dank betuigende, teeken ik met de meeste hoogachting Leiden. 7 September 1881. 11. SPETTER, Milicien. RECLAMES. Onder de tandmiddelen, welke zijn gebleken te allen tijde proefhoudend te zijn, neemt voorzeker het Anatherin-Mondwater van den heer d'. J. G. POPP, K. K. Holtandarts te Weenen (stad, Bogncrgasse n°. 2), de eerste plaats in. Dit Anatherin-Mondwater heeft reeds sedert ruim 30 jaren zjjn roem staande gehouden, en in duizenden flacons naar alle oorden der wereld verzonden, werd het door vele geneesheeren bij alle land- en mondongesteldheden aanbevolen. Zeer aanbevelenswaardig is ook dr. J. G. POPP's Plantaardig Tandpoeder, dat bij een dagelijksch gebruik tot reiniging en onderhoud der tanden den meest nuttigen dienst verleent. Hel Anatherin-Tandpasta iu glazen doosjes, dat geene voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatis een der beste van alle beslaande middelen lot reiniging der tanden. Dr. POPP's A romatische Tandpasta in pakjes van 40 cents is het goedkoopste van alle bekende middelen tot onderhouding der gezondheid van mond en landen. Holle en

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3