BUIT ENLAN DSCIIE BERIGTEN. Gisteren is het stoomschip Jason, van de kon. Ned. stoomboot-maat schappij, van Amsterdam naar New-York vertrokken, met ongeveer 700 landverhuizers aan boord. Sedert het begin dezer geregelde stoomvaart tusschen Amsterdam en New-York zijn reeds 7000 passagiers met de booten der onderneming vervoerd. De universiteits-bibliotheek te Utrecht heeft onlangs door bemiddeling van curatoren een zeer kostbaar geschenk ontvangen van Radja Sourindro Mohun Tagore te Calcutta, denzelfden die vroeger het Rijks-Ethnologisch museum met eene fraaije verzameling Indische muziek-instrumenten verrijkte. Het beslaat uit 125 verschillende werken, hoofdzakelijk in het Sanskriet, waarbij zich o. a. bevinden de beroemde epische gedichten Mahabh&rata en Ramayana, het eerste in 6 fol. deelen, voorts de Savda-kalpa-drumaeene Indische encyclopaedic in 5 fol. deelen, en een aantal andere werken, die nog in geene Nederlandsche bibliotheek worden aangetroflen. Eenige wer ken met Engelsche vertalingen (over muziek, edelgesteenten enz.) zijn van de hand van den Radja zeiven, die met deze vorstelijke gift de studie van het Sanskriet in ons land zonder twijfel zeer gebaat heeft. ({7. D.) In den nacht van 5 September is een jongmensch van ongeveer 30 jaren, woonachtig te Arnhem, tnsscbcn Pfalzdorf en Kleef aangevallen, ver wond en van zijn goeden horologe met ketting en geld beroofd. Ilij moest in het gasthuis te Goch worden opgenomen. Te Zwolle heeft eergisteren middag een hevig onweder gewoed. De bliksem is geslagen in het dak van eene in aanbouw zijnde droogloods van den bleeker Oldenhof in het Groote Weezenland. De metselaar van Meekeren, die met den opperman Bonke op het dak werkzaam was en met hem op den zolder eene schuilplaats voor den regen had gezocht, werd doodeljjk getroflen en zijn kameraad aan den arm gewond en bewusteloos gevonden. Volgens aanwijzing van Boshoven, den medepligtige van J. Ponwels die, naar men gelooft, de diefstallen in Ruinen en omstreken te zamen ge pleegd hebben, is veel van hel gestolen goud en zilver door hen verborgen in het Anserzand, gemeente Ruinen. Twee dagen is reeds naar het ver miste gezocht, doch zonder vrucht. Zekere S.een gehuwd milicien-korporaal, in garnizoen te Geertrui- denberg, had, terwijl het manoeuvreren van genoemd garnizoen en dat van Breda in vollen gang was, de onvoorzigtigheid den linkerarm op den loop van zjjn geweer te leggen; het schot ging af en verbrijzelde een gedeelte van den arm. 'sGRAVENHAGE8 September. Tot burgemeester zijn benoemd: te Raalte de heer H. N. Osse, en te Swalmen de heer P. J. H. Hendrickx. De officier van administratie 1" kl. F. Hora Ademadienende aan boord van bet wachtschip te Ilellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie le kl. G. van Werdt. Door den minister van koloniën zijn de hh. E. Tobi Jr. en J. C. van Schravendijk, opgeleid aan de akademie voor boschwetenschappen te Ebers- walde, gesteld -ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederli. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij hel boschwezeii daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot tuinman op het nieuw aangekochte landgoed «Oranje-Nassau" (Grunsfoort) den heer Jan Jongeling, zoon van den tuin man op "het Loo"; tot concierge den heer Kubly, thans concierge op hel «Chalet" bjj het Aardhuis; en tot concierge op het «Chalet" den heer Matthijsen, thans hofmeester van Z. M. De hh. jh'. mr. van Beyma en mr. Modderman, referendarissen b(j hej depart, van justitie, zijn door den Czaar van Rusland benoemd tot ridi 3« kl. der orde van St. Anna. Omtrent den toestand van Z. K. 11. prins Frederik is heden ochten het volgende bulletin verschenen: De koorts is in den loop van gisteren allengs verminderd. De patient bleef steeds benaauwd, tot laat in den avond, en bleef ook den geheelen nacht slapeloos. HH. Dü. Hll. de prins en prinses von Wied, met het oog op het plot seling ziektegeval van hunnen vader en schoonvader, per telegraaf uit Neuwied herwaarts geroepen, zijn in den afgeloopen nacht met een extra- trein alhier aangekomen envergezeld van den hofmaarschalk bij het huis van Z. K. II. prins Frederik, naar het huis de Pauw vertrokken. Met de zelfde gelegenheid is H. K. II. prinses Hendrik hier ter stede aangekomen. In den nacht van 31 Dec. 1879. lag het Engelsch driemastschip Esther Roy, gezagvoerder F. Roy, op de reede van Vlissingen. Door een snel op- stekenden storm sloeg gemeld vaartuig van den ketting en zag de kapitein, om le voorkomen dat zijn schip op de steenen hoofden zou worden verbrij zeld. zich verpligl, het schip op het strand te zetten en de hulp van de «Société de remorquage a hélice" in le roepen. Vijf sleepbooten, te zamen met 28 koppen bemand, bragteu het schip weèrvlot. Gemelde maatschappij wier hoofdzetel te Antwerpen is gevestigd, vorderde voor die hulp een be drag van 60000, hetgeen de eigenaar van de Esther Roy, op grond dat hjj dezen eisch fabelachtig hoog achtte, weigerde te betalen, waartegen hij voormelde maatschappij 5000 aanbood. De Middelburgsche regtbank, waarvoor bel geschil werd gebragtveroordeelde, nadat door baar een on derzoek door deskundigen was bevolenop grond daarvanden heer F. Roy tol betaling van een bedrag van 18000 aan de Antwerpsclie maatschappij. Tegen dit vonnis leekende de heer F. Roy appèl aan. welk hooger beroep gisteren voor het gcregtshof, kamer van burgerlijke zaken, werd be handeld. De bh. mr. Rahusen, van hier, en Hoek, van Middelburg, traden in deze zaak als pleiters op. De uitspraak is bepaald op 10 Oct. - De leden der in Leiden en omstreken gevreesde «blaauwe bende", de Leidsche visschers D. S. S'. en D. S. Jr., vader en zoon, die reeds meermalen wegens diefstallen veroordeelingen ondergingen, stonden heden andermaal teregt voor het geregtshof te 'sGravcnhage. Zij werden thans beschuldigd: 1*. in den nacht van 11 Februarij jl. uit een vaartuig, de Frouw Johanna, liggende in de Zijl, nabij de Spanjaardsbrug, onder Leiderdorpna verbreki der afsluiting, te hebben ontvreemd een gouden horlogie, oorknoppen andere voorwerpen, en de opbrengst daarvan te zamen gedeeld; en 2'. den nacht van den llden April jl. zich een aantal waschgoederen, ter waar van f 25, die te bleeken lagen op een eilandje in de Sassemervaartoni Sassenheim, le hebben toegeeigend; welke goederen zij eveneens te zat deelden. Beide diefstallen werden gepleegd met behulp van hun visscho bootje, dat hen naar de plaatsen van het misdrijf voerde en waarin ook buit werd geborgen. In de maand Maart deed de zoon nog t« zaken voor eigen rekening. Hij roofde een stampkuip van een t aan de Stinksloot te Leiden en een drooghek van een erf aan de Hai lemmervaart onder Oegslgeest. Beide beschuldigden legden eene vofi dige bekentenis af en gaven als reden voor hunne misdrijven armoede t Adv.-gen. mr. Bijleveld was van oordeeldat de afgelegde bekentenis vt doende door de verklaringen der getuigen was bevestigd. Hij achtte gei termen aanwezig om eene straf te vragen beneden het bij de wet gestel: minimummaar meendedat de vader meer op zijne rekening heeft dan i zoon en dit dus bjj de bepaling der straf moest in aanmerking komen. H- requisitoir strekte lot veroordeeling van den vader lot 7 en van den zoo tot 6 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger trad op de advocaat mr. Moddermandie er op weesdi dergelijke zaken gelukkig lot de zeldzaamheden behooren. De zoon hl zich ten volle een getrouw leerling van ziju vader getoond, maar die vadt was de schuld van betgeen de zoon geworden is. Ofschoon pleiter get kans zag iets in het voordeel van besch. aan te brengen, betuigde hij e toch zijne verwondering over, dat in den eersten diefstal de vader als medt dader werd aangemerkt, daar het gebleken was, dat hjj slechts door he gestolene van zijn zoon aan te nemen als medepligtige was werkzaam gt weest. In zoover vroeg hjj de vrijspraak van den eersten besch. Pleite riep ten slotte de clementie van den hove voor beiden in en verzocht, da eene cellulaire straf zou worden opgelegd. Hel hof deed na eenig verwijl uitspraak en veroordeelde den vader tol zes en den zoon tot vijf jaren tuchthuisstraf. Alhier is aangehouden L. R., boekhouder bjj den heer Frauk Colsou beschuldigd van malversatiën in de boeken, ten nadeele van zijn patroon gepleegd. EKGEI.it X li. LONDEN, 7 September. H. M. heeft de orde van den Kousenband, in welke orde eene vacature is, verleend aan koning Alfonso van Spanje. Naar men uit Limerick meldt, was het straatgevecht, dat Zondag avond aldaar plaats had, uitgelokt door eenige huzaren, die burgers terg den door hel bezigen van beleedigende uitdrukkingen jegens den Paus. De huzaren ontsnapten op ée'n na, aan wien het volk zjjne woede dreigde te koelen. Om dezen man te ontzetten, daagde er eene poliliemagt op. Nu kwam het tusschen deze laatste en den woesten hoop tot een heet gevecht. Eene hagelbui van steenen regende op de agenten neder, totdat dezen zich niet langer konden onthouden van hunne vuurwapens gebruik te maken, liet vallen van eenige belhamels deed het volk op de vlugt gaan. Met de mailboot Wyomingdie den 3<n dezer van Liverpool naar New-York vertrok, hebben niet minder dan 350 Mormonen de reis naar de Zoutzeestad aanvaard. Tot dit contingent droegen Duitschland en Zwitser land meer dan 200 personen bij. Er heeft weder eene aanvaring op zee plaats gehad tusschen een stoom- en een zeilschip. Acht personen van de bemanning van het te Swansea thuis behoorende schip Emily werden door de stoomboot Arizona te Li verpool aangebragt. De Emily verliet St. Johns, New-Foundlandmet erne goede lading traan, op G Aug. Van den beginne aan en gedurende de ge- heele reis had zij meestentijds te kampen met dik mistig weer. Op 12 Aug. was de mist bijzonder dik, en in den morgen ten 4 ure kreeg zij een ge- weldigden schok door de aanvaring eener stoomboot, de Elysia van Ancher- lijn. De schok ware welligt voor beide noodlottig geworden, zoo men niet, toen men op weinige ellen afstands het gevaar bemerkte, op beide schepen het roer had gewend. Na den schok schrampte de Elysia langs zijde der Emily, rukte haar tuig omver, vernielde de verschansingen, beschadigde ook het dek. enz. Losgeraakt, waren de schepen dra een eind van elkaar en in de mist uit het gezigt. De Emily had de groote boot uitgezet, maar deze was ontredderd. Een kon den misthoorn van de Elysia vernemen, nu aan bakboord, dan aan stuurboord, blijk, dat zij hel zeilschip groette. Op de Emily was de misthoorn l>ij den schok gebroken. De bemanning schreeuwde nu zoo luidkeels mogeljjk en werd eindeljjk gehoord. Reeds was de kleine boot der Emily in zee en rigtte zich op de signalen en 5 man gelukte het de Elysia le bereiken. Deze, nu de rigting kennende, zette hare boot uit en nam de overige manschap op. De timmerman der Elysia kwam over en ont dekte reeds 3/2 voet water, in het half uur na den schok. Een deel der bemanning lag in de kooi. Half gekleed moesten de mannen zich aan boord der stoomboot begeven, terwijl hun schip zonk. Uil New-York wordt gemeld, dat het overbrengen van den heer Garfield naar Longbranch heeft plaats gehad en dat die overbrenging geene on gunstige gevolgen voor den patient heeft gehad. Alle mogelijke voorzorgen waren dan ook genomen. De lijder werd op zijn bed in en uit den waggon gedragen en de togt238 mjjlengeschiedde langzaam. De geneesheereu maakten de reis mede. De president houdt thans zijn verblijf op een land goed ten westen van Longbranch. FRANKRIJK, In de Maandag gehouden kabinetsraad heeft de minister van oorlog geruststellende mededeelingen gedaan omtrent den toestand in Tunis en AI-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2