LEIDSCHfi OIIRAMI. 1881. Ik-Ay# V. 210. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. STA DS-BE RICHTEN. PATENT BLADEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1,60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk zes, over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aan slagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 5den tot en met den 8slen September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan ai kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 September 1881. DE KANTER. LEIDEN, 7 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 126 kinderen, als: 63 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 89 personen, als: 11 mannen, 14 vrouwen,24zoons en 40 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 40paren. De hoogere burgerschool alhier is gisteren weder geopend met 148 leerlingen, aldus verdeeld: le klasse 38, 2' klasse 37, 3'klasse 35, 4e klasse 24, 5' klasse 14. De heer dr. C. ter Laag, die van het jaar 1843 tot in het vorige jaar alhier de genees- en verloskundige praktijk uitoefende is hedenna een langdurig en zwaar lijden, overleden. Bij zijne talrijke vrienden zal bij steeds in dankbare herinnering blijven. De kapitein F. M. Avenarius, van het 3« reg. inf. te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het 4e reg. inf. te Leiden. Gisteren avond, omstreeks 10 nre, werd door een agent van politie aan het bureau gebragt een manspersoon, naar zijne opgave genaamd II. d. V. en 25 jaren oud, welke persoon, in vereeniging met een ander, bij de brooddepóthoudster de weduwe D.op de Haarlemmerstraat, hoek Spij- kerboorsteegongeveer f 2 uit een mandje, dat in de toonbanklade stond, moet hebben ontvreemd. Toen hij zag, dat hij ontdekt was, heeft hij dat geld op straat geworpen, terwijl de persoon, die hem vergezelde, is ont snapt. Door de politie wordt de zaak verder onderzocht en van het ge beurde proces-verbaal opgemaakt. Onder begunstiging van prachtig weder gaf de kapel der grenadiers en jagers, thans in uniform, onder directie van den verdienstelijken direc teur, den heer Völlmar, een concert op Zomcrzorg, waarvan de opbrengst moest dienen tot stijving van haar zieken- en ondersteuningfonds. Dat de opbrengst voor haar naar wenscli moet geweest zijn, bewees genoeg de tal rijke menigte, die reeds lang voor het aanvangsuur zich daarheen had be geven, zoodat het voor hem, die slechts een weinig te laat kwam, moeijelijk was eene zitplaats te vinden. En waarlijk het corps verdient deze belang stelling in volle mate. Het prachtig uitgekozen program, op zulk eene meesterlijke wijze weergegeven, dwong een ieders bewondering af; onder de talrijke aanwezigen heerschte steeds eene diepe stilte, welke slechts werd afgebroken door de luidruchtige bijvalsbetuigingen bij het einde van ieder nommer; ook thans werd, zooals gewoonlijk, //de Turksche Schaar- wache van Michaelis" gebisseerd. Kortom de avond van gisteren heeft ons thans weder bewezendat de kapel der grenadiers en jagers zich nog im mer mag beroemen het eerste muziekcorps van ons land te zijn. Wij kunnen niet nalaten in het bijzonder onze hulde te brengen aan de bespe lers van de bas- en blaas-instrumentendie door hun prachtig spel toonden hunne instrumenten volkomen meester te zijn. Ook de algemeen bekende hoboïst, de heer Hemmes, verdient een enkel woord van lof. Mogen Leidens inwoners nog menigmaal in de gelegenheid zijn deze kapel te hooren en te bewonderen. Men meldt ons uit 'sHage: Dezen nacht had Z. K. H. prins Frederik hevige koorts, die redenen van bekommering geeft, maar nu afnemende is, volgens de verklaring van dr. Blom Coster. De dochter van den prins en haar gemaal zullen heden avond alhier aankomen, per telegraai herwaarts geroepen. De najaars-examens voor het lager onderwijs zijn gisteren te 's Hage aangevangen. Aan het examen ter verkrijging der acte als onderwijzer onderwierpen zich 9 candidaten. Daarvan werden 2 afgewezen en 7 toege laten, namelijk de heeren: P. A. van Alphen, J. A. Geers en G. van Dijk, uit Delft; J. P. Lancel en J. M. SchefTer, uit Leiden; J. van der Mast, uit Noordwijk, en D. A. W. Wammis, uit 'sHage. Heeren advocaten worden herinnerd aan art. 6 van het gewijzigd reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, volgens welke hunne acte van beëediging in de maand September moet worden ge viseerd; volgens art. 25 van hetzelfde reglement is deze bepaling ook van toepassing op hen, die op hun verzoek als procureur zijn toegelaten. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, passeerde op 4 Sept. Gibraltar. De Conrad, op weg naar Amsterdam, ver trok op 5 Sept. van Gibraltar. Wat den 4de" dezer aan het station te Zwolle plaats had, dat men den trein liet vertrekken zonder de passagiers, is ook wel elders voorge komen. Abuizen zijn menschelijk, maarDen 4den Augustus geschiedde hetzelfde aan het station du Nord te Parijs. Doch naauwelijks had de ehef dit bemerkt, of een extra-trein werd voorgebragt; met de uiterste voor komendheid werden de reizigers verzocht in dezen plaats te nemen, ook die der derde klasse in rijtuigen van de eerste en tweede; en inmiddels was naar St. Denis geseind om ze daar met den eerst vertrokken trein op te wachten. Volgens de B. C. is op requisitie van den officier van justitie door de regtbank te Haarlem tegen vier personen regtsingang ten criminele verleend ter zake vau deelneming aan de ongeregeldheden, die in den nacht van 29 op 30 Augustus 11. le Hillegom plaats gehad hebben. Zjjn wij wel in gelicht, zegt het blad, dan is een der beklaagden een anders rustig en ordentelijk burger, die, door drank beneveld, te kwader ure gehoor gege ven heeft aan opruijingen, uitgegaan van personen, die wel gezorgd heb ben, dat zij zeiven zich niet aan de strafwet vergrepen. Te Arnhem ging eergisteren avond een soldaat der rijdende artillerie met eene meid eene wandeling maken. Onderweg beweerde hjj, dat hem eene portemonuaie met geld was ontvreemd, en daarover ontstond eene woordenwisseling, die op eene vechtpartij uitliep. De meid ontving daarbij een slag tegen het hoofd, die haar bewusteloos deed neêrzijgen. Er bestaat weinig hoog op het behoud van haar leven. In een der bosschen nabij Arnhem is in vergevorderden staat van ont binding gevonden het lijk van een onbekend persoon, met afgeknaagd hoofd en afgeknaagde linkerhand. Bij onderzoek is gebleken, dat het het lijk was van een arbeider, die reeds sinds zes weken werd vermist en daar ter plaatse met een scheermes een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Te Groningen is op 39-jarigen leeftijd overleden de heer mr. J. Freseman Viëtor, hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit der rijksuniversiteit aldaar. Te Tilburg sprong dezer dagen een 15-jarig meisje op den tram; zij viel er af, geraakte met de beenen er onder en ontving zulke ernstige kneu zingen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Zekere Pickersz kwam met zijne vrouw op eene kar, met paard be spannen, van zijne woonplaats Mulbracht in Pruissen te Roermond, tot het ondernemen van eene bedevaart naar de kapel aldaar. Zijn paard werd in een stal gebragt, doch stond naar den zin van Pickersz niet stil genoeg, waarop deze het dier met een steel van een hark mishandelde. Het paard begon hevig te slaan en trof den man zoodanig, dat deze onmiddellijk dood bleef. Bij de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor de dienst van 1882 worden, wat betreft de inkomsten, de opcenten op 'srijks belastingen geraamd als volgt: 40 op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 23310, 10 op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen ƒ64, en 50 op de hoofdsom der belasting op het personeel ƒ60392. Het 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijksbe lasting op het personeel wordt geraamd op ƒ115,952; de plaatselijke directe belasting op 120,000. De opbrengst der schoolgelden worden voorloopig geraamd: inrigting tot opleiding van O.-I. ambtenaren ƒ2500; hooger on derwijs (gymnasium) ƒ6000; middelbaar onderwijs 11000; lager onderwijs ƒ31000; bewaarscholen ƒ900. Het overschot van de exploitatie der gas fabriek wordt geraamd op ƒ58500; daarvan wordt echter ƒ5000 bestemd voor aflossing van een deel der aan de fabriek verstrekte kapitalen. De bijdrage van het rijk in de kosten van hel middelbaar onderwijs bedraagt ƒ11000, de vergoeding van het rijk in de kosten van het lager onderwijs (30 pCt.) is uitgetrokken tot 43332; de uitgaven waarvoor deze ver-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1