PER TELEGRAAF. verkiezingen dat de republiek, na het eerste gedeelte van hare taak volbragl 'te hebben, door in het geheele land haar onbetwistbaar gezag te vestigen, 'thans moet invoeren de hervormingen welke de openbare meening eischt. De republiek behoort te hervormen en niet zich met utopiën bezig te houden. Het vraagstuk van den «scrutin de lisle" moet niet dadelijk ter sprake ge^ bragl worden. Het vaderlijk bewind, waaronder wij leven, zal zich ge- vai {dragen overeenkomstig den wil, welke door de kamer zal worden kenbaar den gemaakt, ik hoop dat de dag van vier September, waarop wij de eer hadden 'tl ons te bevinden op den post van gevaar, ons zal in staal stellen de vereeniging der van alle Franschen onder één vaan te vieren. Volgens den correspondent van de Times te Parijs is de toestand in Tunis verre van gunstig. De stoutheid der opstandelingen neemt met den dag toe. Heel digt bg ia Goulette zijn zes Franschen te paard aangevallen ■door 200 Arabische ruiters; twee der paarden werden gedood; de beide ruiters hadden nog juist den tijd om achter hunne kaméraden op het paard te springen, en zoo in galop naar la Goulette te rijden. Een zw'erm bc- redene Arabieren hebben getracht de kolonne van Corréard te omsingelen, toen deze het kamp verliet om naar llammamet op te rukken. Zelfs te Sfax heeft hel bombardement en de bezetting den inboorlingen zoo weinig ontzag ingeboezemd, dat, terwijl de Franschen de stroopers tuchtigden, in de tuinen buiten de stad de. kreet om tot den heiligen oorlog op te rukken werd aangeheven door geestdrijvers, die gevangen genomen en zonder ver wijl doodgeschoten werden Voorts zijn de ambulances opgevuld met zie ken, vooral met lijders aan lypheuse koortsen, en versterking uit Algerië is niet te verwachten, omdat men ook daar de troepen niet missen kan'. De boschbranden in de provincie Constaniinc hebben zich over een gebied van 80000 hectaren uitgestrekt, waarvan echter het grootste gedeelte met kreupelhout was begroeid. In een brief van een lid van den algemee- uen raad, den heer de Brésillon, wordt de aangerigte schade inlusschen geraamd op 200,000 hectaren kurk-eikenwaarvan 75000 sedert verschei dene jaren geëxploiteerd werden en het overige eerlang in exploitatie stond genomen te worden. Genoemde heer ziet in die branden de Uitvoering van een sedert lang door de inboorlingen geraamd plan, en hij beschuldigt hen, die de boschslreken bewoonden, van zonder uitzondering daaraan medepliglig te zijn geweest. De gouverneur-generaal heeft, in overleg met den regeringsraad, een besluit uitgevaardigd, waarbij de bezittingen der inwoners, die de greusstreken van Jemmapes en Bougie bewonen, verbeurd worden verklaard, üc inboorlingen, die medepligtig blijken te zijn aan de branden, zullen worden gedeporteerd. nniTSCIILAN». De keizer, die op het vorstelijk kasteel bij Hanover vertoeft, heeft eene voorstelling in den schouwburg van die stad bijgewoond. Het publiek stond bij het binnentreden van den keizer van de zitplaatsen op. De eerste legeroefeningen hebben onder de beste omstandigheden plaats gehad. De keizer vertoefde er te paard van 8 tot 12 ure. Allen waren verbaasd over de krasse houding van den grijsaard. Uit Danlzig wordt gemeld dat daar eene zamenkomst zal plaats vin den van den keizer van Busland met den Duitschen keizer, waarhij ook de kroonprins tegenwoordig zou zijn. De Czaar zou zich over zee naar Dantzig hegeven. Door een llamburgschen commissionair en een gewezen koffijhuishou- der uit l.ubeck werd voor eenigen lijd van de afwezigheid van den gomer- neur gebruik gemaakt om op Helgoland eene speelbank op Ie rigten. Eenigen lijd werd er zelfs publiek gespeeld. Thans zijn de ondernemers echter ieder tot 60 boete veroordeeld en is de roulette in het openbaar verbrand. In Zwitserland hebben talrijke overstroomingen plaats gehad. Op den Jura-Bern-Litcern spoorweg is de communicatie tusschen Uelsburg Sophières, Aesch, Dornach en Mönchenstein verbroken; de brug bij laatst genoemde plaats was zoodanig beschadigd, dat men hare instorting te gemoet zageen der pijlers was reeds bezweken. Tusschen Mallen en Wohlltansen is een gedeelte van den spoorweg verzonken, terwijl op den Noordoostelijken spoorweg de dienst tusschen Miilheiui en Horn moest wor den geslaakt, lie reizigers, die Vrijdag uit Lucern per trein te Bern aan kwamen, hadden bij Wohlhausen veel hoornen omver zien liggen en ook vele zien drijven. Ue trein had, wegens beletselen ten gevolge der over strooming. drie uren oponthoud gehad. Te Wangen werd al het mogelijke gedaan tot behoud der Aar-brug, die zeer gevaarlijk stond. Uit Zurich is berigt ontvangendat ook langs de Glatt en de Thur alles onder lag. Ook in die omstreken hebben instortingen plaats gehad. Te Liestal werd iït den nacht van 1 op 2 dezer de noodklok geluid, ten einde hel volk op te roe pen tot redding der brug over de Ergolz. PARIJS, 5 September. Heden ochtend is de sneltrein uit Marseille bij Charenton in botsing gekomen met een passagierstrein uit Montargis. Er wordt geseind dat er 13 personen gedood en 15 gekwetst zijn. BERLIJN, 5 September. Tegenover de geruchten omtrent eene beraamde ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en den Czaar, zegt de Nordd. Zeil. dat, indien hel inderdaad tot zulk eene ontmoeting komen mogt, toch zeker Dantzig niet de plaats van bijeenkomst wezen zou. LONDEN, 6 September. De Morning Post meldt het volgende: Rouslan minister van Frankrijk te Tunis, heeft aan zijne regering berigt dat de bey de opstandelingen ondersteunt en hieraan niet te twijfelen valt, daar hij uit Konstantinopel bevel heeft ontvangen met alle voor hem beschikbare middelen den opstand aan te moedigen en te bevorderen. Wordt Tunis niet bezet en de bey niet ontslagen, dan is er geen vooruitzigl op den goe den uitslag van de pogingen die Frankrijk thans doet. LEID SCH E SCHOL W BURG. (Voorstelling van 5 September 1881 -„Inkwartiering", Blijspel in 5 bedrijven, van G. Von Moser en F. Von Scbönthan, door Jac. De Vos. Mise-en-scène van den Regisseur Alex. Faassen. Vroeger dan in andere jaren werd ons de dusgenaamde Redactiekaart ■voor het speeljaar 1881/82 toegezonden en daarmede de verplichting opge legd de reeks onzer verslagen eenigszsns eerder aan te' vangen. De reden van dit verschijnsel zal, voor een groot deel, wel zijn toe te schrijven aan de scheuring, welke hel ci-devant Rolterdamsche gezelschap, onder directie van Legras, Van Zuylen en Haspels, verdeelde, waardoor eenige der artis- ten, lot dat gezelschap behoorende, by de vereeniging //Het Nederlandsch topneel" overgingen terwijl een ander deel zich schaarde onder de banier van den talentvollen Willem Van Zuylen, die, evenals Jouberl en Kriiger, nu eenmaal van geene annexatie, misschien ook van geene abdicatie als direc teur. wilde weten, cu daarom besloot een nieuw //Rotterdamsch looneelgc- zelschap" in hel leven te roepen, dat heden voor ons optrad, met hetzelfde stuk, waarmede naar wij vernamen ook het //Nederlandsch tooneel" zijne wintercanipagne reeds opende. Immers concurrentie valt niet te miskennen, wanneer wij, voordat nog de abonnementslijsten der laatstgemelde vereeni ging gecirculeerd hebben, het nieuw gezelschap zien verschijnen, om aan dacht te vragen en zoo mogelijk lof te oogsten, en dat wel op een oogen- blik, waarin al Leidens inwoners en academieburgers nog niet eens tot hunne huisgoden en.de Alma Mater zijn weêrgekeerd, en de herfstzon, zij het ook bij gunstige uitzondering, meer naar builen noodigt. dan den smaak voor schouwburglokalen vermeerdert. Hoe dit zij, wij logen Ier Oude Veste, om het stuk te zien. dat aan Moser en Schönilian zijn ontstaan, aan Jac. De Vos zijne introductie te onzent dankt, en dat, blijkens hel tooneelbiljet. «met het grootste succes te Berlijn, Weenen, Hamburg, Stuttgart enz." werd //opgevoerd". Of wij berouw hadden over dezen tocht Voorzeker neen' Wel is waar neemt //Inkwartiering" geen lioogc vlucht en valt het ietwat plompe Duilschc element in het stuk niet te miskennen; maar toch is hel vol geestige zetten en lachwekkende tooneelen, zoodat dan ook menigmaal eene Homerische uiting van vroolijkheid in de zaal opging en bewees hoezeer de soort van humor, hier aaogetroflen, weer klank vond bij het Nederlandsch publiek, dat dus reden heeft den lieer Jac. De Vos voor zijne zeer goede vertaling dank te zeggen. De korte inhoud van het stuk komt hierop neder. in zekere provinciestad, ergens in Duitschland gelegen, wopnt Heindorf. een rentenier, die dit met den genialen Heinrich lleibe gemeen heeft, dat hy er eene //Frau Malhilde" op na houdt, welke hem door de bevoegde burgerlijke rechtsmacht ter vrouwe gegeven is Behalve deze heeft hij eene nicht Ilka Etvös bij zich aan huis, die, uit Hongarije afkomstig, even pétillant is als de Tokayer, welke aan datzelfde koningrijk zijne wording dankt, en ter wille van die nicht nog eene gezelschapsjuffrouw of gouver nante, die eigenlijk Mevrouw Schilfer, echtgenoote van een officier van ge zondheid der tweede klasse, is, maar hare gehuwde positie zoo wat «in partibus" bekleedt, daar zij oumiddelijk na de huwelijksvoltrekking haar man verliet, omdat liet echtpaar niet genoeg bezat om een huishoudentje op te zetten. Zulke geheime huwelijken zijn natuurlijk eene groote kracht in handen van romanschrijvers en blijspeldichters, en ook Moser c. s. maken er een behendig gebruik van, om de door hen gewenschte dramatische ver warring te vermeerderen Daar komt de stadssecretaris Henkei het bericht brengen dal er inkwartiering te wachten is, iets dat Heindorf maar spaar zaam genoegen doei, doch diens echtgenoote en nicht in hooge mate ver blijdt; vcoral de schikking waardoor Ie hunnen huize vier officieren zullen worden ingekwartierd, werkt electrisch op Mevrouw, wier //langeweile" vliedt voor eene koortsachtige bedrijvigheid, welke ook keuken- en linnen meid aangrijpt, om de bontgerokte gasten waardiglijk te ontvangen. Het geheele huis staat dan ook weldra «op stellen", terwijl de nieuwe apotheker Paul Hofmeister, die zich bij de familie komt recommandeeren en van zijn «kindsche dagen" en «den mond van den Neckar" spreken, op beleefde ma nier ter deure uitgezet en door de schalksche Ilka niet weinig bespot wordt. Inmiddels weet Heindorf, die als oom misschien ook als echtgenoot gewichtige bezwaren heeft tegen vier luitenants, bij zijn vriend Henkei eene soort van nummerverwisseling tot stand te brengen, waardoor hem, in plaats daarvan, een generaal wordt toegewezen, iels wat in zijn oog zooveel zeggen wil als een «podagrist", die reeds in September een warmen kachel en 's nachts voelkrnikjes moet hebben. De arme man heelt daarbij echter twee dingen uit hel oog verloren, 1° dat een generaal een met jeug dige krachten begaald en knap man kan zijn. zooals deze géneraal het dan ook blijkt te wezen; 2" dat het inkwarticringsbiljet sprak van Generaal Von Sonnenfels «en stal", zoodat, behalve die opperofficier, nog een luitenant der Uhlanen, een dito der Infanterie, en eenige minderen bij hem moesten worden opgenomen. Wij zouden de ruimte in dit blad, aan schrijver dezes verleend, verre moeten overschrijden, indien wij de wijze waarop de drama turgen de ontknooping van dit blijspel voorbereiden, op omstandige wijze, ter sprake brachten. Genoeg zij hel te weten, dat Ilka Etvös er, op hoogst onkiesche wijze, in slaagt den Uhlanen-luilenanl tot echtgenoot te krijgen; terwijl SchUfer in het bezit zijner Agnes treedt en Mevrouw Henkel een echtgenoot vindt voor hare Elsa, die door haar aan iederen huwbaren man wordt naar 't hoofd gesmeleu, en dat wel in den Apotheker, die juist lamzalig genoeg is, om een schoonzoon naar hare keuze te wezen, al zou zjj zich ook met den meer fermen Schafer voor hetzelfde doel vergenoegd hebben. Dat, behalve by Schafer en Agnes, van geene eigenlijk gezegde waarach tige liefde sprake kan ziju, en al wat wij verder tusschen de verschillende geslachten op het tooneel zien plaats hebbenmeer zijne oplossing vindt op het gebied der physiologie dan der zielkunde, behoeft evenmin betoog, als de gevolgtrekking gewaagd is dat zulke blijspelen juist niet-geschikt zijn om aesthelisch genot te verschaflen. Toch zal het succes hebben; vooral waar de schrijvers zulke bekwame tolken vonden als hier het geval was. Dat Spoor, als Heindorl, Mevrouw Van Ofïel - Kley, als zijne vrouwMevrouw De Boer-Van Rijk (wij feliciteeren haar met haar huwelijk) als Ilka. en Mevrouw Egener, als Agnes, hunne rol goed wedergaven, behoeven wij nauwelijks te verzekeren. Zoo waren ook Chrispijn, als-uhlaUen luitenant A. Van Zuylen, als officier van gezondheid. Mania Van Nieuwland. als de apotheker, en natuurlijk ook Willem Van Zuylen, alsdeinfanterie-luiteiiant, zeer goed op hunne plaats; terwijl ook de overige rolleo even goed bezet waren. Dit zeggende, ritst op ons nog de taak met warme ingenomenheid melding te maken van Mejuffrouw II. Van Offel, die Elsa Henkel even talentvol voorstelde als Alex. Faassen een geliefde familienaam hel den generaal deed; van Wagemans, die Henkel tot zijn recht komen, en Mevrouw Bruyn - Sablairolles, die, als diens vrouw, ons hartelijk lachen deed. En hiermede zij voor ditmaal ons verslag gesloten. Wat ons voorname lijk trof, was het feit dat enkele acteurs en actrices, welke door de nieuwe organisatie betere rollen kregennu ook loonden iets beters te kunnen leveren dan zij in ondergeschikt emplooi deden en dus bij het tooneel wel eens hel tegenovergestelde waarheid blijkt, van het: «Tel brille nu secoud, qui s'éclipse au premier". Naar onze meening werd menig talent gedood, omdat het zich niet «au premier" kon doen gelden. Met deze meening in het hart kan men vrede hebben met het oprichten van nieuwe tooneelgezelschappen, en wordt de vrees voor krachtsverbrok keling met recht opgewogen tegen de hoop dat: vrije ontwikkeling van me nig talent er hèt gevolg van kan zijn. Tot ons genoegen waren de meeste rangen goed bezel.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3