BUI TENLANDSCHE BERIGTEN" tot het leggen van een duiker, van II. N. Brouwer, tot het leggen van eene brug, en van T. Slrengers, tot hel rooijen van boomen aan den Stationsweg. Eene voordragt tot wijziging van de verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de hoogere burgerschool voor meisjes, en een suppletoire slaat van begrooting, dienst 1881, en staat van af- en overschrijving van het Ned. armbestuur worden goedgekeurd. Bij de verdeeling vau den raad iu sectiën werden deze volgenderwjjze zamengesteld: 1' seclie de hh. Lezwijn. weihouder, Wilhelmy Damsté, lid comm. van fin., de Laat de Kanier, lid comm. van fabr., du Rieu. Donner, Dcrcksen, Versier. Bredius, van Ilerson; 2e sectie de hh. Hartevelt, wethouder, Bool, lid comm. van fin., van der Zweep, lid comm. van fabr.; Buys, van Dissel. Ie Poole, Quant, Juta, van der Lith; 3" sectie de hh. de Fremery, weihouder, de Clercq, lid der comm. van fin., van Wensen, lid der comm. van fabr., Driessen, Scheltema, Cock, Zaalberg, de Goeje, Zaayer. De rekening van vrouwen kraammoeders en die van het H. G. of arme wees- en kinderhuis, over 1880, werden goedgekeurd. Voorliet sluiten der vergadering vesiigde de heer de Goeje nog de aandacht op den toegang naar het station, die door het kruisen der Ijjnen van den stoomtram over den weg thans gevaarlijk is. Hjj vroeg of daarin niet verbeteriug kon gebragt worden door een anderen toegang naar het station te openen. De voorzitter zcidc dat de aandacht daarop reeds was gevestigd. Aan de directie van de Rijnlandsche stoomtrammaatschappij was reeds aan schrijving gedaan de treinen aan de overzijde van den weg te doen ophouden. Door den heer S. werd Zondag morgen alhier aan de politie kennis gegeven, dat diens klerk J. 11. lv. den dag te voren naar den Haag was gegaan, om voor zijn patroon een bedrag ad 170 te incasseren en dat hij toen nog niet was wedergekeerd. Door de politie wen. toen zijne opspo ring bevolen, Hij is daarop te 's Gravenhage aangehouden, waarbij het bléek, 'dat hij een groot deel van het geld verleerd had. De handeling van K. is te meer alkeurenswaardig, omdat hij gehuwd en reeds vader is. Ten gevolge der ongeregeldhedenaan de Kleine Ruïne op gisteren voorgevallen, wordt door de politie een onderzoek ingesteld en tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt. Door de commissie te 's Hage zijn heden als onderwijzer toegelaten: de hh. I. P. I.ancel en J. M. Scheller, van Leiden; en J. van der Mast, van Noordwijk. Weerkundige waarnemingen vermelden als eene bijzonderheid dat op 4 September 1880 de thermometer van Fahrenheit 82°, eergisteren 62° teekeude. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Leiderdorp werden, ua installatie van den heeren W. Bos, P. Rijnsburger, J. D. Speet, L. Sillcvis. J. J. Koning en 11. J. Broekveldt, tot wethouders benoemd de heeren J. D. Speel en A. Parmentier en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren A. Parmentier en W. Bos. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ13859 37. Voor het verlagen van twee bruggen is weder C00 uitgetrokken. De op centen op de personele belasting zullen 20 bedragende hoofdelijke omslag 1530. Het vergunniugsregt voor den verkoop van sterken drank is uit getrokken lot ƒ100. Voor elke /1C0 huurwaarde of gedeelte van dien zal een regt geheven worden van ƒ10. Op voorstel van den heer Sillevis werd de beslissing omtrent de tram- aanvragen tot de volgende week uitgesteld. De Rijnlandsche stoomtram is heden morgen tusschen Rijnsburg en Katwijk weder uit het spoor geraakt. De dienst is daardoor gestremd ge worden. Bij gelegenheid dat de heeren van Rijnland Woensdag 11.na de be- zigtiging van het stoomgemaal, in de groote zaal van het badhuis te Kat wijk vereenigd waren, werden twee dames binnengeleid, die den dijkgraaf verzochten eene collecte te mogen houden voor de ongelukkige vrouwdie bij de botsing van de Katwijksche tramwagens zoo geleden heeft. Het waren 2 dames uit de badgasten, die zich in Katwijksch costnum gestoken hadden en ook in het dorp waren rondgegaan. Eene der quêteuses zij waren, met de Katwijksche muts en hel zilveren hoofdijzer gekapt, er niet minder bevallig om hield den gasten een tramwagenije voor, waarin men zijne gaven kon storten. (/V. v. d. D.) Nadat Zaturdag, meldt de li. C.de militaire bezetting te flillegom was aangekomen, zijn door den bevelvoerenden officier verschillende maat regelen bevolen, len doel hebbende om elke oproerige beweging onmid dellijk in haar begin te smoren. Iu den avond van dien dag hebben de bewoners zich rustig gehouden en ook Zondag avond is er niets bijzonders voorgevallen; wel werden de kroegen druk bezocht, doch op het gebruike lijk uur der sluiting zjjn de bezoekers kalm huiswaarts gelogen, op aan maning van rjjks- en gemeente-veldwachters. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 3 Sept. van Batavia vertrokken. De Conrad, op weg naar Amsterdam, is op 4 Sejit. van Suez vertrokken. De onlangs afgetreden algemeene secretaris der maatschappij Tot Nut yin 't Algemeen, de heer mr. P. M. G. van Hees, is Vrijdag II. op zjjn builen verblijf, nabij Haarlem, in 74-jarigen onderdom overleden. Zaturdag avond is een metselaarsknecht, die uit Haarlem naar zijne bilkers te Benuebroek ging, bij het rangeren van den stoomtram, van het balcon van den tram. waarop hij had plaats genomen, gevallen, tusschen de wagens geraakt en overreden. Zijn lijk werd vreesselijk verminkt naar het lijkenhuis der gemeente overgebragt. De man verkeerde iu beschonken toestand en van zijn weekgeld werd slechts 16 cents bij hem gevon den, niet eens genoeg om de reiskosten van Haarlem naar Bennebroek te betalen. Hit Utrecht meldt mendat de kassier H. van denBroeke, handelende onder de firma van der Tou en C°.Vrijdag avond de stad heeft ver laten en bij vonnis van de arrond.-regtbank in slaat van faillissement is verklaard. HH. MM. de loning en de koningin zullen Donderdag aanst. een be zoek brengen aan de landbouwkolonie Nederlandsch Mettray. Uit Zwolle meldt met/, dat Zondag morgen de 1«" trein naar Deventer, Ztitphen en Arnhem vertrok zonder passagiers, niet omdat er geen waren, maar omdat men vergeten had ze te waarschuwen. De 15 teleurgestelde passagiers konden eerst met den volgenden trein vertrekken; toen men liet abuis bemerkte, was de trein pas even in beweging, maar men liet hem doodeenvoudig doorrijden. Onder Steen wijk heeft men dezer dagen weder een paard in de weide gevonden, met algesneden staart en manen. Dit is reeds het achtste paard, dat op die wijze verminkt is gevondeu. Uit Winschoten meldt men, dat het bij de veelvuldige branden, inden jongsten tijd aldaar voorgekomen, maar zelden ontbrak aan vermoedens cu geruchten van opzettelijke brandstichting, op grond van buitengewoon verzekering van panden; inboedels en vooral koopmansgoedereu. Zo *i bij den jongsten brand in het mode-magazijn van Kemp. Tegen schjjnen echter de vermoedens zulk een graad van waarschijnlijklq zekerheid te hebben verkregen, dat de regtbank bevel gegeven hee zijne inhechtenisneming. Volgens Uet Huisgezin is voor de nagelaten betrekkingen vat bij den laatsten watersnood zoo noodlottig omgekomen journalist, den J. A. Vesters, 9724.78 bijeengebragt, waarvan 6107.38 bestemd voor de weduwe en hare kinderen en 3617.49 voor de opvoeding der deren afzonderlijk. Terwjjl dezer dagen zekere C. van Sprundel op den Raambergi Zundert zijn paard naar den stal wilde brengen, sloeg hij met de koli het geladen geweer, dat hij in de hand hield, naar het dier, met hetc, lukkig gevolg, dat het schot afging en hem zoodanig in het onderljjl dat hij aan de gevolgen is overleden. 'sGRAVENHAGE, 6 September. Door Z. M. zijn tot afgevaardigden voor Nederland bij de te Bern te den internationale conferentie betreffende eene regeling van het inlernalio goederenvervoer langs de spoorwegenbenoemd de hh. mr T. M. C. As raad-adviseur bij het dep. van buitenlandsche zaken, te Amsterdam, en mr. J. C. M. van Riemsdijkchef der afdeeling algemeene dienst bjj de a schappij tol exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht. Bij den staf van het wapen der infanterie is benoemd tot luiten; generaal de generaal-majoor P. G. J. van der Schricckvan het waf lid der tweede kamer van de staten-generaal; voorts is de kapitein J de Graad, van het 4' reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gest De officier van gezondheid 2' kl. J. Bijleveld, arts, wordt gepla; bjj het hospitaal der marine te Willemsoord. De gisteren vermelde benoemingen van de ministers van financiën van buitenlandsche zaken gaan, blijkens hel in de Staatscourant voorl mende kon. besliut, in met 15 Sept. aanst. De uitslag der herstemming voor een lid van de provinciale stalen i Zuidholland in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage is geweest als vol; Ingekomen 1039 stembilletten. Van onwaarde 11. Geldige 1038. Gekoz de heer II. M. de Vries, agent der Ned. bank, met 577 stemmen. De he mr. Theod. Borret, notaris alhier, verkreeg 451 stemmen. Heden is aan hel ministerie van justitie aanbesteed; het bouwen vi eene cellulaire gevangenis bij Groningen, gemeente Haren. Minste inschri ver de heer E. Berkenbosch Ie Groningen, voor 529.850. Op den paardentram alhier hebben twee ongelukken plaats geha Een lieer, 60 jaar oud, werd, op het balcon van een tramwagen staand door eene beroerte getroffen en viel er af. Hij was onmiddellijk doo Een conducteur, vóór van een wagen willende springen, stapte mis en gi raakte onder het wiel, dat hem den voet verbrijzelde. De heer S. alhier had zich eergisteren morgen bij het baden Ie Schf veniugen te ver ii^zee begeven en dreel door den sterken stroom al verde en verder af. Daar hij niet zwemmen kon, verkeerde hij in groot gevaai Gelukkig dat van het strand door de badknechts de toestand, waarin lij verkeerde, werd opgemerkt. Twee badknechts sprongen ter zijner reddinj in zee en anderen bragten de reddingsboot te water. Op het oogenblik dat zijne krachten hem begaven, werd hij gegrepen. Hij is cr met den schril afgekomen. BELGIE. De koning heeft de feestelijke opening van liet nieuwe dok Ie Gent bijgewoond. Op de bij die gelegeuheid door den burgemeester gehouden toespraak heeft Z M. geantwoord en daarbij gesproken over liet verleden op het gebied van handel en scheepvaart der stad en de vestiging eener maritime haven op de Belgische kust aanbevolen. Aan het slot zijner rede zeide hij, dal terwijl 's lands rijkdommen vermeerderen, men de nationale verdedigingsmiddelen moest verzekeren. Eene legermagt was alleen dan voldoende wanneer zij volledig was, en zoolang België die niet volledig had geregeld, zou liet land niet definitief zijne veiligheid hebben verzekerd. E 18 E ij a K LONDEN, 5 September. Te Limerick heeft eene botsing plaats gehad tusschen' de politie en hel volk. De aanleiding was eene vechtpartij tusschen eenige soldaten en burgers, bij welke de politie tusschenbeide moest komen om een soldaat te beschermen. Het volk wierp met steenen, en viel de politie aan, die vuur moest geven, zoodat er zes personen gekwetst werden, twee daarvan ernstig, Zekere Thomas A. Marvin, zich noemende Arthur Merritt. uit New- York, is te Lynn, in den staat Massachusetts, aangehouden, onder beschul diging van binnen den lijd van tien jaren tienmaal door middel van bedrog te zijn gehuwd, ten einde opligterij te kunnen plegen jegens aanbehuwde bloedverwanten, of van hunne namen en crediet misbruik temaken lot het uitgeven van valsche wissels. FRANKRIJK. De uitslag der herstemmingen zijn vrij jgunstig geweest voor de radicale partij. Maret, Delattre en Tony Revillon zijn volbloed radicalen, die de plaatsen innemen van Pascal Duprat en Camille See, beiden van de gema tigde linkerzijde, en de nieuwe plaats te Belleville, waar Gambetta na de eerste stemming zich terugtrok. Toen de verkiezing van Tony Revillon bekend werd, werd hem dadelijk op de mairie, waar hij aanwezig was, eene ovatie gebragt. Ook werd door zijne geestverwanten de behaalde zege in de Salie des Tilleuls luidruchtig gevierd. Zondag heeft te Neubotirg de plegtige onthulling plaats gehad van het standbeeld van Dupont de l'Eure, die in 1848 die! uitmaakte van hel voor- loopig bewind. De heer Spulier hield de leeslrede, maar ook Gambetta voerde nog het woord. In zijne toespraak herinnerde hij de gebeurtenis van den tweeden September 1870, en zeide hij. dal Frankrijk gevallen was, omdat de burgerdeugd ontbrak en dat het land, om aan zijne roeping te voldoen, zich niet aan één persoon, maar aan hel volk en hel algemeen slemregt moet toevertrouwen. De plegtigheid werd niet weinig gestoord doordat, terwjjl de lieer Spulier bezig was met zijne feestrede, de estrade ineenstortte, zoodat de heer Gambelia. de minister Cazot, de minister van oorlog, generaal Farre, en alle genoodigden op den grond vielen. De op schudding was natuurlijk onbeschrijflijk groot, maar gelukkig werd niemand gekwetst. De ontluillings-plegtigheid werd gevolgd door een feestmaal. Gambetta bragt een toast uit, waarin hij zeide: Naar mijne meening beleekenen de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2