LEIDSCID COUBAIT. 1881. X°. 308. DINGSDAG 6 SEPTEMBER. STA DS-BE RICHTEN. PATENTBLABEK. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, üe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2dc alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad N° 4); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4C klasse zal plaats hebben van den 5d«n tot en met den 17den September e.k. inde schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen der 3e klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 3e klasse n°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: IvaiserstraatRapenburg, Nieuwstceg, Zonneveldsteeg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg,'Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot, de wijk voor de openbare school der 3e klasse n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der 3e klasse n°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nicuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij de school der 3e klasse n°. 1leer lingen uit Leiderdorp bij de school der 3e klasse n°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 September 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk zes, over het dienstjaar 1881/82, bij liet College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aan slagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 5deD tot en met den 8sten September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 September 1881. DE KANTER. LEIDEN, 5 September. De heer d'. P. G. Datema, pred. te Weesp, heeft voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /39, f 20, ƒ4.10 en ƒ2, de laagste ƒ38, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Ongetwijfeld was liet concert, gisteren avond door den beroemden trompeliner-virtuoos in de Buiten-societeit Amicitia gegeven, eene vergoe ding voor zeer velendie zich Zaturdag avonddoor het niet plaats heb ben van het aangekondigde concert op Zomerzorg, hadden teleurgesteld ge zien. Niettegenstaande het ongunstige weder, hadden reeds vroegtijdig velen zich naar de plaats begeven, waar hun een bepaald kunstgenot verbeidde. Ook thans handhaafde de alom zoo roemvol bekende kunstenaar de faam. die hem reeds hier, voor zijn optreden, was voorgegaan. Niet dooy alle mogelijke halsbrekende passages met een onmogelijk aantal trillers, of angst verwekkende sprongen van pianissimo tot fortissimo, maar door de edele en kristalheldere toonen, die hij steeds aan zijn instrument weet te ont lokken, perst hij een ieders bewondering af. De kunstenaar werd dan ook bij het einde van elk stuk luidruchtig geapplaudisseerd, zelfs werd van de trompetiner polka het "da capo" verlangd, waaraan de heer Wagner wel willend voldeed. Ook de kapel der dd. schutterijonder directie van den heer C. G. Locher verdient een woord van hulde voor de wijze, waarop zij den kunstenaar bijstond. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zij slechts eene enkele maal in de gelegenheid geweest is de voor te dragen stukken te repeteren, dan valt niet te ontkennen, dat ook dit corps op zeer goede en geoefende elementen kan bogen. Al sterven de toonen, die groote kunstenaars aan hun instrument weten te ontlokken, ook snel weg, niet aldus de herinnering aan het gehoorde bij hen, in wier harte het doordrong en die het weten te bewaren. Zoo is hier gewis de goede heugenis levendig gebleven van het buitengewone talent van den Duitschen toonkunstenaar Friedrich Wagner, koninklijk kapelmees ter en staftrompetter van Z. M. den koning van Saksen;, en voorzeker noopt ons die herinnering hem een spoedig tot weerziens toe te roepen. De heer Dibbels heeft, in costuum, twee uren lang om de zoogenaamde Kleine Ruïne, langs Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg en Langebrug, met een band met arrebellen om het lijf, gedraafd als een postpaard, maar met eene zweep in de hand, om ruim baan te houden, gezwaaid als een postillon. Madame Dibbels heeft ook enkele keeren medegedraafd. Dibbels moet den weg telkens gemiddeld in 105 seconden hebben afgelegd. Onder de toeschouwers bevonden er zich, die niet van hunne plaats waren te slaan om den hardlooper te zien draven; zoozeer bekoorde de vertooning. Ongelukkig had daarbij nog het volgende plaats. Een bediende aan het physisch laboratorium deed plotseling een raam digt, waardoor de hand van een op de vensterbank zittend knaapje gekneusd werd. De schuldige werd door de talrijke slagen, die hij vaji het verontwaardigd volk, in bijzijn van twee politie-agenten, moest verduren, als het ware gelyncht. Ook de ruiten moesten het misgeldenwaarvan er vele werden ingeworpen. Bij den uitgever J. G. Broese, te Utrecht, is het prospectus versche nen van een werk getiteld: "Onze Oost", dat bewerkt zal worden door den heer J. Kuyper. Het zal versierd zijn met 72 houtsneê-gravures en eene kaart van Nederl. Oost-Indië. De schrijver wil op bevattelijke wijze den toestand van Ned.-Indië den lezer duidelijk voor oogen stellen, vooral ook met het oog op die jongeliedenwelke zich voorstellen derwaarts te gaan die daardoor eenig begrip zullen verkrijgen van hetgeen zij aldaar vinden zullen. De prijs van het werk is zeer matig gesteld en de afbeeldingen zien er goed uit. Na zes weken, dat bijna de zon niet te zien was, is er nog geen droogte in de lucht. Het regent dagelijks. De temperatuur blijft daarbij vrij hoog bij windstilte, derhalve werkt het klamme weer nadeelig. Nu de boezem weer op het gewone peil gebragt werdis er geen beweging in het water, dat ten gevolge daarvan op sommige plaatsen stinkt, vooral in stads grachten. Het is dik en het heeft eene bronskleur. Er drijft doode visch op de oppervlakte, rondom de stad was heden het water er als mede be zaaid. Met zulk weer is het inlaten van versch water en het spuijen naar zee, opdat er beweging in den boezem blijve, zeer wenschelijk. De vrouw van v. T. te Zoeterwoude, die voor acht dagen, bij het spoe len van goed, van den kant gleed en op een zich onder water bevindend paaltje te land kwam, is heden aan de gevolgen overleden. Men schrijft ons uit Katwijk a/Zee: Van 25 Aug. tot 4 Sept. zijn van de haringvisscherij 20 schuiten met eene moojje vangst aangekomen, van 130 a 268 kantjes pekelharing en 10 a 30 tonnen steurharing, waarvan voor de 2de reis schipper P. van Duivenboden, reeder H. v. d. Marei, met 160 kantjes pekelharing en 10000 steurharing, en schipper IJsbrand Plokker, reeder P. van Duivenboden, met 130 kantjes pekelharing en 60 tonnen steur haring schipper C. v. d. Oever, reeder W. Taatmet 150 kantjes pekelharing en 30 ton steurharing, alle drie voor de 2de reis. Er werd besteed voor volle pekelharing 16% a ƒ17 per ton, maatjesharing ƒ15 a ƒ16 per ton, steur haring 16 a 19 per ton. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat voor hen die, krachtens de wet, binnen het koningrijk der Ne derlanden bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar geheelen omvangmits zij den ouderdom van 40 jaar niet hebben overschreden en physiek geschikt zijn voor de militaire dienst in Nedcrlandsch-Indië, de gelegenheid bestaat om zich voor den tijd van acht, zes of vier jaar te verbinden als officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in die gewesten, en dat wel ouder het genot eener gratificatie van ƒ8000, ƒ6000 of ƒ4000, naar gelang van den duur der verbindtenis. In de Staatscourant is opgenomen het verslag der verrigtingen van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1