LEIDSCHE COURANT* 1881. 207. MAANDAG 5 STADS-BE RICHTEN. PATENTBLA9EN. BIN NE NL ANÜSCIIE B E RIG T E N. SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 deze Courant behoort een Bijvoegsel* De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter kennis van de ingezetenen dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren voor de belasting op het personeel, n08 7 en 8, dienst 1881/82, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 September 1881. DE KANTER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palentbladen voor wijk zes, over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aan slagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 5d'n tot en met den 88,cn September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 September 1881. DE KANTER. LEIDEN, 3 September. Het is thans gebleken, dat de persoon, die jl. Woensdag avond door den trein is overreden, was genaamd C. v. Z., 22 jaar oud, en woonachtig bjj zjjne ouders te 's Gravenhage. Heden gaf, onder toevloed van eene groote menigte, de beroemde Oos- tenrijksche hardlooper Dibbels de eerste proeve van zijne kunstvaardigheid. Ruim 1# uur lang liep hij in gestadigen draf en zonder tusschenpoozen om de Kleine Ruïne; zelfs veroorloofde hij zich somtijds een oponthoud, door al loopende eene sigaar aan te steken of een glas bier te drinken. Bij het einde van zijne hardlooperjj mogt hij van alle zijden luide applaudisse- menten verwerven. Maandag aanst. zal hij op nieuw en nog op grooter schaal van zjjne be drevenheid doen blijken. Zie de hierachter voorkomende aankondiging. Heden namiddag, omstreeks 4 ure, heeft er in eene woning op de Lan- gebrug een begin van brand plaats gehad, veroorzaakt door het in brand geraken van een petroleumtoestel. De bewoners warenonvöorzigtig genoeg, afwezig, Door inklimming van een voorbijganger is de brand nog intijds gebluscht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 71 volwassen personen en 4 lot 11 kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de commissie belast in 1881/82 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, zal zitting houden op Woensdag 28 dezer en volgende dagen, te Leiden. De minister van marine heelt ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat, in verband met de bestaande voltalligheid van het corps officie ren van administratie bjj de kon. Nederlandsche zeemagt, het meer dan waarschijnlijk is, dat in 1882 geen examen van adspiranten voor de be trekking van scheepsklerk zal worden gehouden. Gedep. staten dezer provincie hebben bepaald, dat de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. S. Burger Wz.zal plaats hebben op Dingsdag den 27s,eD September e. k., en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal geschieden op Dingsdag den llden October daaraanvolgende. Z. M. de koning zal zich bij de feeslen op 12 dezer te Amsterdam, door de vereeniging het Metalen Kruis te vieren, laten vertegenwoordigen door den luit.-generaal Mac-Leod. Het stoomschip Koningin Emmavan Batavia naar Amsterdam, is op 1 Sept. van Napels vertrokken. De 8"' lijst van de derde jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel geelt een bedrag op van ƒ61170.86, van 300 locale comités. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fl.50, franco p. p. f 2. gels 1.—iedere regel meer 25 cents. Door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef van Vogelen zang, den heer Struick, zijn eergisteren de passagiers van een sneltrein aan een groot gevaar ontsnapt. Toen trein 18 daar voorbijreed, zag de station chef, dat van een rijtuig 3e kl. de voorwielen defect waren, terwijl de passagiers uit de portieren alle moeite deden om den machinist te waar schuwen. Door roepen, schreeuwen en door l«t opgrijpen van eene roode vlag gelukte het den wakkeren chef de opmerkzaamheid van den machinist op zich te vestigen. Deze stopte daarop onmiddellijk. Ondcr- tusschen waren reeds een paar passagiers uit den waggon gesprongen, die er gelukkig met een paar kneuzingen afkwamen. Bij onderzoek bleek het, dat van een der voorwielen van het 3e klasserijtuig de band gesprongen was, en dat het andere wiel door het slingeren was losgeraakt. Het rijtuig werd afgehaakt, en de verschrikte reizigers konden in de andere waggons hun reis vervolgen. (Fad.) De W'estfriesche Cour. verneemt omtrent het vee, dat onlangs met een specialen trein van Alkmaar naar Parma in Italië vertrok, het volgende uit Parma: De beesten zijn in Holland aangekocht voor rekening van eene vereeniging van landeigenaren en huurboeren, omdat het Hollandsche ras bekend staat als bijzonder melkgevend. Het zijn alle zwartbonte beesten en zij zagen er, hoewel vermoeid door de extra-lange reis. die in een paar dagen afgelegd was, goed uit. Het waren 133 stuks, te weten 8 stiertjes, 8 koeijen4 gedekte vaarzen en 109 vaarzen van een jaar. De inkoops prijs bedroeg 44564.84 lire, transportkosten 12317.32, invoerregt 409.90, bijkomende onkosten 3648.12; de 133 stuks kosten dus gemiddeld 474 lire of ƒ225 per stuk. Men meldt uit Veenendaal: De afleveringen van kammeling, ter dezer plaats een zeer gezocht handelsartikel, blijven nog steeds voortduren. Leid sche en Brabantsche fabrikanten zijn de voornaamste afnemers en men be weert, dat veel naar Engeland wordt geexpedieerd. De voorraad is thans klein, de prijzen hoog, als voor gewone machinale ƒ82 a ƒ85, fijne ma chinale ƒ100 a 115, handkammeling 100 a ƒ105, alles per 100 Kg. HH. MM. de koning en de koningin met gevolg hebben Donderdag een bezoek gebragt aan het landgoed Grunsfoort onder Renkum. De hooge gas ten werden ontvangen door den graaf en de gravin van Rechteren van Appel- tern, terwijl de jeugdige freules van Rechteren en de Savornin Lohman H. M. een bouquet aanboden. Na eerst het huis bezocht te hebben, maak ten HH. MM. eene wandeling en bezigtigden de omgeving met groote be langstelling. Per rijtuig werd hierop het schoonste gedeelte van het land goed bezocht. HH. MM. zijn door het met vlaggen versierde dorp, zoowel door graaf van Rechteren als door jhr. mr. F. J. C. Schimmelpenninck, die op uitnoodiging des konings mede tegenwoordig was, begeleid tot over de grenzen van den Keijenberg. Bij deze gelegenheid heeft Z. M. den heer mr. G. W. graaf van Rechteren van Appeltern benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. Het door Z. M. den koning aangekochte landgoed "Grunsfoort" is gelegen aan den straatweg van Wageningen naar Renkum. Dit goed be hoorde eertijds aan dc familie Crommelin, het heette toen "Kortenburg", thans aan den graaf van Rechteren van Appeltern. Het huis "Grunsfoort" ligt aan het einde eener schoone, lommerrijke allee, op vijf minuten afstands van den straatweg. Het is een nieuw en vorstelijk gebouw. De bosschen van "Grunsfoort" met hunne statige lanen en akkermaals-houtpartijen trek ken vele wandelaars. Gisteren nacht ontstond er brand in een gebouw aan den Voerweg te Nijmegen, bewoond door twee huisgezinnen. Eene vrouw, die met hare kinderen in eene alkoof in de benedenwoning lag te slapen, ontdekte den brand, die in hare nabijheid was ontstaan, toen de vlammen reeds om haar heen grepenzoodat zij slechts als door een wonder zich met hare kinderen gered heeft. Door spoedig aangebragte hulp heeft zich de brand tot dit per ceel bepaald en zijn alleen de inboedels der bewoners gedeeltelijk verbrand. De generaal-majoor Smits, kommandant van het Invalidenhuis Bron beek, mogt heden zijn 50-jarig officiersschap herdenken. De plaats was ge heel versierd en des avonds zou er concert en illuminatie zijn. Alsdan zou de generaal toegang verleenen aan ieder, die hem wilde gelukwenschen. Door de invaliden zou een optogt met fakkellicht worden gehouden. Als eene bijzonderheid wordt vermelddat de bijna 100-jarige mej. de weduwe S., te Barneveld, deze week hare vriendin mej. G., die haar 91"e jaarfeest vierde, kwam gelukwenschen. Sedert 70 jaren leefden deze twee dames in innige vriendschap; beiden zijn nog gezond van hoofd en hart. Men meldt uit Zwolle: Sedert geruimen tijd is alhier opgemerkt, dat

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1