c OURMT. LE10SCHE S°. 206. ZATURDAG 3 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 September. De begrooting dezer gemeente bedraagt in ontvangst en in uitgaaf ƒ713,085; de plaatselijke directe belasting wordt daarbij uitgetrokken tot een bedrag van ƒ120,000. De verschillende hoofdstukken der begrooting zijn geraamd als volgt: Ontvangsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 13879; II. Belastingen en heffingen ƒ406,442; III. Gemeente-eigendommen en bezit- tingen 93985; IV. Ontvangsten van verschillenden aard ƒ80319; V. Bui gewone ontvangsten 118460» Uitgaven. Hoofdstuk I. Huishoudelijk beheer ƒ57890; II. Werken tot openbare dienst bestemd ƒ74705; III. Eigendommen naar het burgerlijk regt ƒ22542; IV. Invordering van plaatselijke belastingen ƒ11885; V. Open bare veiligheid 76410; VI. Gezondheidspolitie ƒ1300; VII. Onderwijs enz. ƒ267,810; VIII. Armwezen f 44094; IX. Rente en aflossing 105,750; X. Andere uitgaven ƒ44760; XI. Onvoorziene uitgaven ƒ5939. Door commissarissen der stedelijke gasfabriek wordenter vervulling der vacaturen in hun collegie ontstaan door het ontslag van de hh. J. I. van Wensen en J. C. van der Zweep, voorgedragen: 1". de hh. dr. E. F. van Dissel en mr. J. T. Buys, 2". dr. T. Zaayer en L. C. Quant. Door burg. en weth. wordt daarbij de volgende voordragt gevoegd: 1®. de hh. J. I. van Wensen en dr. M. J. de Goeje, 2'. de hh. J. C. van der Zweep en P. L. C. Driessen. Curatoren der gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren alhier stellen aan den gemeenteraad voor den heer H. C. Klin- kert eervol te ontheffen van het onderwjjs in de land-en volkenkunde, onder dankbetuiging voorde bewezen diensten; den heer mr. G. J. Grashuis eervol te ontheffen van het onderwijs in het Javaansch en hem te belasten met het onderwjjs in het Soendaneeschtegen eene jaarwedde van ƒ750; aan te stellen tot lector in het Javaansch, den heer H. C. Ilumme, oud-resident, tegen eene jaarwedde van 2000aan te stellen tot lector in de land- en volkenkunde, tevens in Inlandsche talen, den heer G. A. Wilken, contro leur 1< kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, tegen eene jaarwedde van ƒ3000; aan te stellen tot lector in de godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken, den heer G. Snouck Hurgronje, doctor in de Semitische taal- en letterkunde, tegen eene jaar wedde van ƒ2000; en den titel van lector te verleenen aan de hh. Klinkert, mr. Grashuis en dr. Bijvanck. Bij de heden gehoudeu aanbesteding van de levering van verschillende benoodigdheden ten behoeve van het Invalidenhuis alhier, was o. a. voor de levering van rundvleesch en vet minste inschrijver A. Ruigrok, voor ƒ0.54 per kilogr. (de hoogste inschrijving was ƒ0.73); voor de levering van spek was de eenige inschrijver II. M. Taverne, voor 0.94% per kilogr.; voorde levering van boter was minste inschrjjver J. W. Boekwijt voor 1.47% per kilogr.; voor dubb. gerstenbier, J. A. Souter, agent eener bierbrouwerij te 's Bosch, voor ƒ0.07 de liter; voor aardappelen R. Koekkoek, voor ƒ3.20 per hectoliter; voor Ruhrkolen C. Dutilh, voor 0.56% per hecto liter. De gunning is nog aangehouden. Morgen zal het voor onzen stadgenoot den heer T. Hooiberg een aangename herinneringsdag zijn. Hij zal alsdan 50 jaren in verschillende betrekkingen, thans nog als amanuensis, bij het musenm van oudheden werkzaam zijn geweest. Aan 'smans ijver bij de waarneming dier betrek kingen mag allezins hulde worden gebragt. De beroemde Oostenrijksche hardlooper Dibbels zal morgen ook hier ter stede eene proeve geven zjjner vlugheid en kracht. Men zie de hier achte r- voorkomende aankondiging. In de maand Augustus werden door den Leidschen tramway vervoerd 45687 personen. Niettegenstaande de min gunstige weersgesteldheid van Augustus, be droeg het aantal vervoerde personen per Rijnlandschen stoomtram in die maand 43273 personen met eene opbrengst van ƒ5804.19, of per dag kilometer 21.81. Sedert de opening (4 Juni) is het totaal der vervoerde personen 128,146, met eene opbrengst van 17153.14, of per dag-kilome ter 22.67%. Namens den koning is door den minister van waterstaat enz., tot wederopzeggensaan den heer P. Crans te 's Gravenhage, directeur der Rplandsche stoomtramwegmaatschappijvergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding langs den stroomtramweg lus- Khen Leiden en Katwijk; De Staatscourant bevat de verslagen der commissiën, gedurende het jaar eindigende 31 Julij 1881, belast met het afnemen der examens van apothekers-bediende. Genoemd blad bevat ook verslagen omtrent 's rijks verzamelingen van ge schiedenis en kunst over 1880, waaronder ook voorkomt dat betreffende 'srijks kabinet van pleisterbeelden, teekeningen, prenten enz. alhier. Bij dispositie van den krijgsraad te 'sHage, dd. 15Aug. 1881genomen op eene door C. J. v. d. L.huzaar, gedetacheerd bij het algemeen depót van discipline, ingediende klagt, tegen zijn kommandant over eene straf van acht dagen politiekamer, heeft de krijgsraad verklaard, dat die militair on gegrond heeft geklaagd en zoo ligtvaardig, dat die handeling alleen aan verregaande oneerbiedigheid kan worden toegeschreven en den klager te dier zake veroordeeld tot de straf van het cachot gedurende vier dagen te water en te brood. Bjj het algemeen depót van discipline bestaat eene order, die aan de manschappen zeer goed bekend is, namelijk, dat aan hen, die gedurende de exercitiën vragen om het gelid te verlaten, ten einde aan natuurlijke behoeften te voldoen, dit wordt toegestaan; doch dat zij dan worden ge straft, omdat zij daarvoor niet tijdig hebben gezorgd, waarvoor hun steeds de gelegenheid wordt gegeven. Dit nu was het geval met v. d. L. Hij stond niet stil in het gelid, ge durende de oefening, gaf, op de aanmerking daarover van den instructeur, aan dezen een ongepast antwoord, bleef daarna staan op het kommando -asarcoh" en verantwoordde zich, dat hij niet konomdat hjj moest wateren. De onderwijzer stond hem daarop toe zich daarvoor te verwijderen, onder herinnering aan de bestaande order, welke dan ookop het rapport van dien onderofficier, op v. d. L. is toegepast, met de straf van acht dagen politiekamer. Door getuigen is verklaard, dat v. d. L. tusschen de exercitie de gelegen heid gednrende een kwartier, om naar achteren te gaan, heeft laten voorbij gaan, door zich bij de drinkton op te houden. De derde jaarvergadering van »de Unie, eene school met den Bijbel", zal gehouden worden te Utrecht, op Vrijdag 7 October a. s. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op 1 Sep tember te Suez aangekomen. Te Delfshaven heeft de politie eergisteren in hinderlaag gelegen op den Schiedamschen dijk om een struikroover gevangen te nemen, die een jong- mensch, zekeren J. S.oud 17 jaar en woonachtig te Rotterdam, van horloge en portemonnaie had beroofd. Volgens de beschrijving, aan den Schiedamschen commissaris van politie gedaan, zag hij er in alle opzigten als een waar bandiet uit, en maakte hij ook gebruik van een vuurwapen. De Delfshavensche politie heeft zich vergeefs moeite gegeven, want de aan gifte was volkomen valsch, en moest waarschijnlijk dienen om de ware reden van het verdwijnen van horloge en portemonnaie te verbergen. Het afzenden van troepen uit Haarlem naar Hillcgom heeft geen plaats gehad. Er was tegenbevel ontvangen, daar er geen vrees meer bestond voor verdere rustverstoring. Te Amsterdam, in de Vlooijenburgerstraat, is eene vrouw, die met petroleum vuur wilde aanmakenhet slagtoffer harer onvoorzigtigheid ge worden. Hare kleederen vatten vlam en zij bekwam hevige brandwonden. In bedenkelijken toestand werd zij naar het ziekenhuis gebragt. Een schoenmaker uit de Zijpe, die zich op de boot, varende tusschen Nieuwediep en Amsterdam, Zondag 11. schuldig maakte aan zakkenrollerij, is te Alkmaar aangehouden. Door wijlen jhr. J. C. W. Fabricius van Leijenburg is gelegateerd aan de diaconie der herv. gemeente van de Bilt een kapitaal van ƒ3000 in schrijving op het grootboek der nat. werk. schuld. In de Arnh. C. wordt het berigt uit Zutphen, omtrent het schieten door artilleristen op majoor van Dijktegengesproken. Naar men uit Rijssen meldt is de majoor van Loo, kommanderende het derde bataillon 8!te reg. infanterie, van de militaire manoeuvres onge steld aldaar aangekomen en spoedig daarop onverwachts overleden aan maagaandoening. Maandag 11. had de arbeider G. Schipper, te Giethoorn, toen hij met de zeis in den arm in den punter wilde stappen, het ongeluk van te struikelen, ten gevolge waarvan hij met den regterarm in het vlijmende werktuig viel. De zoo spoedig mogelijk aangebragte geneeskundige hulp mogt niet baten. Den volgenden morgen overleed de krachtige man door het geleden bloedverlies.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1