BUITENLAN DSCHE BERKJTEN. op verkenning afgezonden. Die locomotief ontmoette nu den trein Ier boven genoemde plaatse en eene noodlottige botsing bad plaats. Véth den wagon van den trein werd het balkon verbrijzeld. Eene vrouw werd daarbij aan het hoofd en zeer ernstig aan de beenen verwond, zoodat zij per brancard naar het akademisch ziekenhuis is vervoerd, een heer kreeg een ijzeren pen in het oog en werd aan het hoofd en nog een ander werd aan de hand gewond. Beide locomotieven werden natuurlijk erg beschadigd. Het is vooralsnog moeijelijk te begrijpen, dat dit ongeval op klaarlichten dag heeft kunnen plaats hebben, terwijl er ook met den stoomtram terstond kan geremd worden. Op initiatief van onze regering zal, naar men verneemt, binnen kort te 's Hage eene conferentie worden gehouden van gedelegeerdeu van ver schillende regeringen, tot het ontwerpen van eene regeling van hel inter nationale politietoezigt op de visscherij in de Noordzee. Sedert de laatste opgave slaagden voor het notarieel examen: de hh. Paulussen, van Venlo; Roosegaarde, van Hoorn; Becking, van Wijhe; Dek kers, van Borne; ter Laag, van 's Bosch;' Buisman, van VVijlie; Dijkhofl, van Helmond; Wiersma AGz.van Deventer; la Maison, van Kralingen; Bron, van 'sGravenhage; allen voor het le gedeelte: de hh. mp. Lemoens, van Heerlen; mr. van Kleflens, van Veenwoude, voor het 2* gedeelte; de hh. Richard, van Amsterdam, en Hoetink, van Bolsward, voor het 2e en 3e gedeelte. g Van wege het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Trans- «aalsche boeren, voorzitier prof. Harting, is het volgende stuk in Enge land verspreid; 1 "Aan het Engelsche volk. Met groote voldoening hebben wij vernomen, dat de Zuid-Afrikaansche republiek aan hare oorspronkelijke grondvesters is teruggegeven. Namens het Nederlandsche volk brengen wij daarvoor hulde aan uwe regeringdie dit Werk van geregtigheid en edelmoedigheid vol bragt heeft, en inzonderheid aan u, wier wenschen de regering, zoodoende, heeft vervuld. Engeland heeft zich daardoor aanspraak verworven op de achting en de dankbaarheid van allen, die in de verbroedering der blanke rassen, die Zuid-Afrika bewonen, de noodzakelijke voorwaarde zien voor het geluk en den vreedzamen vooruitgang van dat werelddeel. Niemand onzer licelt ooit getwijfeld, of Engelands magt was'meer dan groot genoeg om een zoo klein volk tot onderwerping te dwingen, maar gij zelf hebt het niet gewildzoodra het u duidelijk was gewordendat de regtvaardig- heid het herstel der onafhankelijkheid van dat volk eischte. Daardoor hebt gij eene zedelijke overwinning behaald, veel grooter dan ooit door ruw geweld verkregen had kunnen worden. Gij hebt u den eerbied verworven der edelsten en besten onder alle volken, en een voorbeeld gesteld, dat voorzeker voor bet geluk en de vrjje ontwikkeling der menschheid de heil rijkste gevolgen zal hebben." Hel stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 26 Aug. van Napels vertrokken; de Koningin Emma, op weg naar Amsterdam, is op 26 Aug. van Port-Saïd vertrokken. 'Te Amsterdam hëeft in den nacht' van 25 op 26 Augustus op de Lijn baangracht 292 weder een diefstal met inbraak plaats gehad. De dief heeft zich door hel raam toegang verschaft en heeft behalve drie zilveren horlo ges en gouden sieraden 90 gulden uit eene secretaire genomen, die in dé slaapkamer stond. De justitie is vau een en ander in kennis gesteld. Een der lloornsche visschers, die Vrijdag zijne netten uit zee wilde halen, had het ongeluk een windhoos in de zeilen te krijgen, waardoor de schuit omsloegen schipper en knecht in zee werden geworpen. Met schier bovenmenschelijke krachtsinspanning gelukte het hun op het vlak van het vaartuig te komen. In dien hagchelijken toestand bleven zij een geruimen lijd. ieder oogenblik vreezende door de hooge zeeën medegesleept te wor den, toen zij door den visscher 11. Wormsbecher Dz.mede van Hoorn, die bezig was zijne nellen in te-halen, opgemerkt werden. Deze sneed onmid* dellijk de netten afheesch zijn zeilen en wendde het roer om hulp te ver- lecuen. Doch hij kon bij den feilen wind de schipbreukelingen niet nade ren, bij wierp ze daarop eene lijn toe, haalde ze een voor een door den hollen golfslag op zijne schuit en bragt ze behouden aan wal. Met behulp van eenige lloornsche visschers-schuiten wist men later, ook de schuit, die weinig schade had geleden, binnen te brengen. Naar men uit Arnhem meldt, zullen 11H. MM. de koning en de ko ningin eerstdaags andermaal en alsdan te zamen »De Oorsprong" te Ooster beek bezoeken. HH. MM. zouden alsdan een paar dagen aldaar vertoeven. In de derde zitting van de vergadering der juristen-vereeniging, te Arnhem gehouden, werd de vraag behandeld: "Is het wenschelijk dat spe ciale regtscolleges oordeelen over misdrijven door militairen gepleegd Zoo ja, over al die misdrijven? en hoe moeten die colleges dan zijn zamengesteld De uitslag der discussie was, dat met 26 legen 20 stemmen de opdragt der militaire misdrijven aan den militairen strafregter werd gehandhaafd; en dat de meerderheid zich verklaarde voor het behoud van het hoog militair gereglshof. Het volgende jaar zal het congres te Maastricht vergaderen. De hh. Ver schuur, Pinner en G. de Vries zijn tol leden van het bestuur gekozen. Te Emmerik zijn dezer dagen eenige dames, die een dag in Arnhem doorbragten, op het douane-bureau beboet, omdat zij te zamen ongeveer een bed pond gebak en suikergoed voor hare kinderen bij zich hadden, dat zij niet hadden aangegeven. In hooger ressort werd haar de boete kwijtgescholden, maar het inkomend regt van een mark moesten zij voldoen. Te Dwingelo, waar sedert JuniJ de mazelen heerschenkrjjgen vele kinderen ze thans voor de tweede maal, en dan in ergeren graad. Te Hoogesmilde hoorde dezer dagen de vrouw van den heer Iludema in de schuur een verdacht gcdruisch. Ofschoon haar echtgenoot afwezig was, was zij moedig genoeg om terstond een onderzoek in te stellen. In de schuur vond zij niets, maar de op een kier staande kelderdeur openende, zag zij daar een vreemdeling. Zij sloot nu de deur en ijlde heen om de hulp barer buren in te roepen. De indringer achtte het verkieslijker hunne komst niet af te wachten; hij beukte de deur met zooveel geweld, dat de sluiting bezweek en koos het hazepad. Uit Helmond meldt men, dat de spoorwegarbeider A. van Heugten door den sjouwer J. Vriens met opzet in de vrij diepe spoorweghaven is geworpen. Hij kwam op een schip te land, waardoor hij, hoewel ernstig gekwetst, zich heeft kunnen redden. De dader, een gevaarljjk sujet, dat reeds meermalen met de justitie kennis heeft gemaakt, is ter beschikking van de justitie gesteld. Een arbeider uit Steenwjjk aan den staatsspoor te Venlo werkzaam, had eergisteren het ongeluk bij het station aldaar lusschen de buffers te geraken en zoodoende zjjn dood Ie vinden. 's GRAVENHAGE 27 Augustus Z. M. heeft, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bjj kon. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan J. W. Ising, wachtmeester van het corps rjjdende artillerie te Arnhem; K. Faber, te Harliugen; 11. Körner, te Roermond; F. Hanselaar. te Amsterdam: T. Zwicker, te Amsterdam; J. A. Fock, te Amsterdam, en A. I. C. Wouters, te Amsterdam, wegens het redden van menschenlevens bij verschillende gelegenheden. Door Z. M. is aan den heer mr. G. Delpratadvocaat en raad-adviseur bij het dep. van financiën, vergunning verleend lot het drageu der onder scheidingsteekenen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of den Willen Valk, Item door Z. K. II. den groothertog van Saksen geschonken. De heer W. J. F. F. Lanzing, ontvanger der directe belastingen te Vlijmen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Baard c. a.jhr. C. W. Stern, ontvanger der directe belastingen te Epe is benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Soercn c. a.en Martini van Geflenont vanger der directe belastingen en van den waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken te Alkmaar, is benoemd tot ontvanger der invoerregten en accijnsen te Nijmegen. De luit. ter zee le kl. W. J. A. Nolthenius en die der 2e kl. C. F. W. K. llappé, uit Oost-Indië teruggekeerd, zjjn op non-activiteit gesteld. De ministers van oorlog en van waterstaat zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. II. de prins van Oranje is Zaturdag avond naar Parijs vertrok ken. van waar Z. K. H. over een paar dagen naar Zwitserland zal gaan. De prins wordt vergezeld door zijn adjudant, den kapitein Bejjerman. H. K. H. prinses Marianne verliet heden ten 4 uur 20 min. per Rjjn- spoor de residentie, ter begeleiding barer kleinkinderen, tiaar Duilschlaiid. H. K. H. zal daarna hare reis lot Berlijn vervolgen. De minister van binnenlandschc zaken, jhr. Six, is van zjjn buiten- landsch verlof hier Ier stede teruggekeerd. De gezondheidstoestand van hel voormalig gemeenteraadslid jhr. 11. C. A. Ver-Huëll, in de laatste tijden zeer wankelend, was sinds eenige dagen zoo danig verslimmerd, dat die hoogst zorgelijk was geworden. Tot veler leedwezen heeft de dood heden een einde gemaakt aan het werkzaam leven van dezen manbij de burgerij algemeen geacht en bemind. De heer Ver-Huëll, die onlangs het lidmaatschap van den gemeenteraad om gezondheidsredenen moest nederleggen, heeft gedurende het langdurig tjjdvak dat hij deze betrekking vervulde, veel voor 'sGravenhage gedaau. De tentoonstelling van pluimgedierte in den kon. zool. tuin werd gis teren door ten talrijk publiek bezocht. Zij kan wel als de belangrijkste van die der laatste jaren worden beschouwd. Vooral wordt de aandacht getrokken door de voorwerpen ten dienste der vogeileell en daaronder vooral de machines van den heer 11. Voilellier te Mantes en van mevrouw Eloul - llose te Brussel. Hetgeen door hen op dit gebied wordt aangeboden verdient aller bewondering. Men kan daar de geboorte der kuikens zeer duidelijk waarnemen en zelfs in de machine, die in werking is, de ontwik keling in den dop aanschouwen. Beide inzendingen werden met eene zil veren medaille bekroond, terwijl het bestuur deze buitenlandsche inzenders tevens een verguld zilveren medaille als bestuursprrjs toekende. Te Scheveningen had Zaturdag namiddag bij het aankomen der haring schuiten eene botsing plaats lusschen eene schuil van den reeder P. Kuil en eene van den reeder D. Verbaan, waarbjj de eerste aan de laatste groote schade toebragt. EK O K LAK O. LONDEN. 26 Augustus. In de rede bij hel sluiten van het parlement uitgesproken werd o. a. gezegd: dat II. M. van de Fransche regering voldoende verzekeringen heeft ontvangen omtrent de regten, welke bij traclaat aan Engelaud door den bey van Tunis zijn toegekend, en ook omtrent de betrekkingen lusschen het regentschap en hel aangrenzende Turksche gewest Tripoli. Vervolgens werd de onderteekening vermeid der overeenkomst, welke aan de Euro- pesche bevolking van de Transvaal, onder zekere gewigtige voorwaarden, een onafhankelijk binnenlandsch bestuur waarborgt. Dit traclaat wacht nog op de ratificatie door de vergadering der vertegenwoordigers van het volk der Transvaal. H. M. hoopt, dat dit traclaat krachtig zal bijdragen tol behoud der rust in Zuid-Afrika en der duurzaamheid van de instellingen aldaar. De koningin heeft geenszins reden le verwachten, dat aan de noord westelijke grenzen van Indië de vrede ges oord zal worden, ten gevolge van den strijd lusschen den Emir en Ayoub Khanmet eerbiediging der onaf hankelijkheid van het Algaansche volk zal het steeds het doel der regering zijn, om ter gelegener tijd door hare goede diensten het herstel des vredes le bevorderen. De onderhandelingen over een handelstractaal met Frankrijk zijn geschorstmaar II. M. wenscht voortdurend hare beste pogingen in het

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2