IEIDSCHE COURANT. V. 200. 1881. ZATURDAG 27 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. 1 BINNENLANÜSCHE HERIG T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeumderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van S. Sterk, vleeschhouwcr, wonende te Leiderdorp, houdende verzoek tot oprichting van eene slachterij in het pand in de Morschstraat n«. 2. Gelet op de artt. -6 en 7 der wet van 2 Joni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bylagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrjjdag den 9"1"1 September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN Eergisteren overleed alhier, op 75-jarigen leeftijd, de heer dr. F. W. Krieger. In 1848, toen hij lector aan de clinische school te Rotterdam was, als hoogleeraar herwaarts geroepen mogt hij zijne betrekking met den meesten lol bekleeden en zijn naam als bekwaam heelkundige handhaven tol 1869, wanneer de minder gunstige staat zijner gezondheid hem nood zaakte zijn ontslag te vragen en hetn het emeritaat verleend werd. Door gedep. staten van Zuidholland is het raadsbesluit vernietigd, waarbij de heer P. de Graaf als lid van den gemeenteraad was toegelaten, en waartegen door den burgemeester bezwaren waren ingebragt, op grond van verboden zwagerschap tusschen den benoemde en een der reeds zitting hebbende raadsleden. Z. M. de koning heeft heden gunstig beschikt op een verzoek van de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland, en vergunning verleend om een harer schepen Prinses lTilhelmina te noemen. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op 24 Augustus te Aden aangekomen. De Koningin Emma, op weg naar Am sterdam is op dien dag van Suez vertrokken. Commissarissen van de llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij heb ben uit hun midden de heer mr. F. Th. Westerwoudl tot voorzitter gekozen. De Standaard geeft de derde lyst van de collecte voor de scholen met den Bijbel; de opbrengst van 75 comités bedraagt ƒ32125.08. Onder het bedrag der collecte van Amsterdam (ƒ11120) is eene gift van ƒ5000 begre pen. Onder het bedrag der collecte van Rotterdam (ƒ8000) is eene gift van ƒ4000 begrepen. Gisteren avond werd door Z. K. H. den prins van Oranje een bezoek gebragt aan den koninklijken grafkelder te Delft. Te Schiedam is gisteren ochtend brand ontstaan in de branderij aan de Raamtoebehoorende aan den heer A. Daalmeijer. De brand nam in zulk eene mate toe, dat al spoedig ook de daarnevens gelegen branderij van denzelfden heer in brand stond. De eerste branderij stortte weldra in puinen van de tweede bezweek de voorgevel. Gelukkig werd niemand der talrijke brandblusschers gekwetst, maar twee spuiten werden zoodanig beschadigddat zjj buiten werking moesten worden gesteld. Vóór eenige jaren brandde een der nu vernielde branderijen ook geheel af, en de tweede werd van tijd tot tijd door brand gedreigd. Te Klaaswaal is eergisteren de bliksem geslagen in eene boerenhof stede, welke tot den grond toe is afgebrand. De inboedel is grootendeels gered kunnen worden, doch eene party pas binnengehaald koren is mede verbrand. Bij hel on weder, dat Woensdag avond woedde, is te Amsterdam de schoorsteen van de sloomhoutzagerjj van den heer van Gelder aan de Jan Steenstraat door den bliksem getroffen. Het groote sleenen gevaarte is vol scheuren en barsten; het bovengedeelte is er afgeslagen. Des nacht is, naar men zegt mede door het inslaan van den bliksem, de zoogenaamde «ver zonken keet" in de Haarlemmermeer verbrand. Zij bevatte zes woningen onder een dakeene dier afdeelingen was bewoond. In het badhuis te Zandvoort is door vijf jonge meisjes een bazar ge houden ten voordeele der jonge weduwe van den moedigen badman Draaijer, die verdronk toen hij anderen hel leven redde. Zij konden meer dan ƒ400 aan de weduwe ter hand stellen. Op Texel werd eergisteren avond een zoogenaamde schapenboet door den bliksem getroflen. liet gebouw, waarin eene aanzienlijke hoeveelheid hooi was opgeslagen, werd eene prooi der vlammen. De Nederlandsche Juristen-Vereeniging hield gisteren te Arnhem hare 124e vergadering, onder voorzitting van den heer mr. J. Heemskerk Az. De heer mr. J. Pols, lid van den hoogen raad, aan wien de leiding dezer vergadering was opgedragen, werd door treurige omstandigheden verhinderd als voorzitter op te treden. De voorzitter deelde in zijne openingsrede mede, dat de vereenigitig in een bloeijenden toestand verkeerde; het getal leden bedroeg 500. Aan de orde was de vraag: «Welke wijzigingen bchooren in de proces orde gebragt te worden om, zonder aan de noodige waarborgen voor goed regt te kort te doen, eene spoedige afdoening der processen te bevorderen en opzettelijke belemmering en vertraging zooveel mogeljjk tegen te gaan? Na uitvoerige discussiën zijn de omtrent dit onderwerp gestelde vraag punten volgenderwijze beantwoord: 1". Moet het beginsel van eigen leiding der getuigen door partijen be houden blijven? Bevestigend. 2'. Moet bij de reglscollegies het beginsel behouden blijven dat geschreven dingtalen, vóór de mondelinge behandeling gewisseld, de grondslag zjjii van het uit te wijzen geschil en van de wederzijds gebezigde regtsmiddelen Bevestigend. 3*. Moet eene hervorming onzer burgerlijke procedure dan geschieden naar hel voorbeeld der nieuwe Duitsche procesorde? Is vervallen. 4'. Moet de summiere procedure algemeen verpliglend worden gesteld Bevestigend. 5*. Behoort de regter de bevoegdheid te hebbende declinatoire excep- tiën te gelijk met de hoofdzaak uit te wijzen Toestemmend met 34 tegen 22 stemmen. 6°. Moeten de peremptoire exceptiën alle tegelijk met het antwoord op de hoofdzaak worden voorgesteld, met bevoegdheid aan den regter om af zonderlijke behandeling te bevelen, en met vrijheid aan partijen tot latere voordragt van die, welker grond eerst na het antwoord opgekomen is? Bevestigend. 7°. Moet aan den regter de verpligting worden opgelegd om op verzoek van eene der partijen binnen een korten termijn na de laatste conclusie gelegenheid tot pleiten te geven, des noodig op een buitengewonen zittings dag? Bevestigend. 8°. Moet eene uitdrukkelijke wetsbepaling den regter de bevoegdheid ge ven, om na de pleidooijen aan partijen of hare woordvoerders vragen te stellen tot het bekomen van opheldering en aanvulling omtrent feiten, en om de antwoorden te doen vermelden op het zittingblad? Bevestigend. 9". Moet de regter elk vonnis kunnen verklaren voorloopig uilvoerbaar met of zonder zekerheidstelling Bevestigend. Uit Velp wordt aan de Arnh. Ct. het volgende medegedeeld: Maandag avond begaf eene dame, in den omtrek van het station wonende, zich te gen half tien derwaarts om een brief in de bus te werpen. Terngkeerende hoorde zij plotseling ter hoogte van de kerk iemand achter zich, en om ziende, ontving zij een heftigen sloot met een dolk in de streek van het hart. Zij uitte een kreetwaarop de aanvaller zich snel verwyderde. Ondanks het bloedverlies kon zij nog hare woning bereiken. Haar toestand geelt hoop op herstel. 11. K. H. prinses Wilhelmina is, naar de Zutph. C. meldt, dezer dagen door dr. Vlaanderen, te Apeldoorn, niet gunstig gevolg ingeënt. Aan de min der prinses zal, na volbragte taak, een pensioen van ƒ400 geschon ken worden. De jongeliedendie van Zwolle met eene zeilboot den IJssel afgevaren waren cn vermist werden, z(jn tot onder Schokland gedreven, waar zij een nacht hebben doorgebragt. Woensdag ochtend vroeg zyn zij door een vis- scher naar Kraggenburg gebragt, van waar zjj behouden Ie Zwolle geko men zijn. Uit Assen wordt gemeld, dal dezer dagen de heer Luigi Pigorini, prol. in de archaeologie en directeur van het voor-historisch en ethnogra- phisch must um te Rome, het prov. museum van oudheden iu Drenthe heeft bezocht. Ilij was bijzonder ingenomen niet de verzameling van voorwerpen uil den stienlijd ril van urnen. Daarna bragl hij een bezoek aan den Bal- lerknil en aan de hunebedden Ie Rolde. Ilij noemde den Ballerkuil een monument van vroeger eeuwen, zooals hij in gansch Europa niet gezien haden roemde de hunebedden en hunne schilderachtige ligging.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1