PER TELEGRAAF. ESG ELAKB. LONDEN. 24 Augustus. He lersche Landbill is door de koningin bekrachtigd. Eene ware levens- plaag, zegt de Times, was deze bill, met al baren eindeloozen omhaal van getwist en geredeneer. Er zijn in hel leven bezoekingendie wel geen stof opleveren tot een treurspel of een heldendicht, maar die toch zoo door en door onaangenaam zijn', dat op den duur zelfs de sterkste geest er onder bezwjjkt. Zulks eene bezoeking was ons deze Iersche Landbill. De heer Bradlaugh is nagenoeg hersteld van de badplaats, waar hij van de agitatie der laatste weken rust was gaan zoeken, te Londen terugge keerd. De wond aan den arm is genezen, maar de doctor heeft hem be paald verboden zich op nieuw naar het lagerhuis te begevenom zich een (toorlogt te banen. Bradlaugh stelt zich nu voor binnen kort eene nieuwe memorie aan zijne kiezers in hel licht te geven. In hel graafschap Limerick blijven de woelingen van ernsligen aard. Dezer dagen begaf eene sterke afdeeling der militaire magt zich naar Bally- landers. op de goederen van lord Massy, wiens pachters weigerden hunne pacht te betalen. Bij de aankomst der troepen school de oproerige menigte bijeen en nam zulk eene dreigende houding aan, dat de wet op de zamen- scholingen moest afgelezen worden. De menigte wierp met steenen en ccnige der manschappen werden gewond. Daarop werd de menigte met geweld uiteengejaagd en een tiental personen gevangen genomen. Bij eenige geregtelijke uitzettingen in hel graafschap Michelstown, had den de politiedienaren het niet minder hard te verantwoorden. Op den weg, welke naar de pachthoeven voerde, waren door de onwilligen versper ringen gemaakt, welke slechts met de grootste moeite verwjjderd konden wordenen voor elke pachthoeve moest als het ware beleg worden ge slagen. Op de veiling der schilderijen, handschriften en andere kostbaarheden, door lord Beaconsfield nagelaten, zijn zeer hooge prijzen besteed. Veel werd aangekocht door den heer Th. Martin, den secretaris van koningin Victoria, en daarom, naar men vermoedt, voor rekening der koningin zelve. Op den laatsten dag der veiling werden o. a. een vvaaijcr en een zonne scherm aan den heer Martin toegewezen Na afloop bleek, dat die voorwer pen aan eene dame behoorden, die de veiling bijwoonde en ze op tafel had gelegd, digi bjj den afslager, zoodat deze in zijn ijver ze voor boelgocd had gehouden. FRANHRMK. Bij nader onderzoek is het gebleken, dat de republikeinen 68 zetels hebben gewonnen en 10 verloren; de monarchalcn wonnen er 11 en verloren er 18; de Bonaparlisteu hebben drie nieuwe zetels veroverd en 40 verloren. Van de 68 nieuwe zetels, die de republikeinen gewonnen hebbenbehoorden er 18 aan de monarchalen en 38 aan de Bonaparlisten. De overige 12 zetels hebben zij in de nieuwe kiesdistricten bemagtigd. De Tewps tracht aan te toonen, dat het aarzelend votum, in Belleville uitgebragt, in het voordeel is van Gambetta. Zoolang men Gambelta uit sluitend den man kon noemen der kiezers van Belleville, wier staalkundig temperament niet is dal der overgroote meerderheid, was hjj gescheiden van die meerderheid en kon hij kwalijk het bestuur aanvaarden. Die toe stand is thans veranderd. Door de oppositie, die Gambetta in Belleville j gevonden heeft, heeft deze zijn staalkundig evenwigt teruggekregen, lljj is niet meer dc man van den Avcntijnschen berg: hij is de man der over wegende meerderheid des lands, van die meerderheid, welke door haar votum hare goedkeuring heeft geschonken aan eene staatkunde, waarvan de voorzitter der kamer dc krachtige verdediger is. Als uitsluitend verte genwoordiger van Belleville, zou hij misschien noch van binnen, noch naar buiten het vereischte aanzien gehad hebben voor eene duurzame en vrucht bare leiding van 's lands zaken. Aan hel hoofd van een kabinet zou hij veeleer beschouwd zijn als een partijman, dan als een gouvernementeel man. Na de verkiezingen van 21 dezer is dit anders geworden. De ver kiezingen hebben het voor Gambetta in zekeren zin tot eene zaak van eer gemaakt, de leiding van het bestuur op zich te nemen en alzoo persoonlijk voor de verwezenlijking der hervormingen, die hij als wenschelijk of drin gend heeft voorgesteld, in het sirjjdperk te treden. De Brusselsche Nord verklaart zich meer genegen om den heer Gambelta geluk te wenschen dan om hem te beklagen over het onloochenbaar feit dat hij meer en meer terrein verliest op de plek, die de wieg is geweest i van zijn politiek fortuin, liet zou, meent het blad, voor ieder en voor hem j zelveu in de eerste plaats eene blijkbare weldaad zijn, zoo de kwalijk ver- heelde nederlaag hem kon doen beseilendat men geen echt regeringsman is, tenzij men zich boven de parlij-hartstogten wete te verheffen, en dat zeer zeker het oogenblik voor hem gekomen is om den beruchten //staart" af te snijdenwaarin hjj met alle geweld een roer heeft willen zien. De zittingen der algemecue raden zijn thans overal geopend. Bij gelegenheid van de verkiezingen te Parijs is slechts één persoon in hechtenis genomen. Hij verkocht bulletins, vermeldende den uitslag der verkiezingendie niet strookten met de officiële cijfers. Dit gaf tot vrij wat geharrewar aanleiding. Ten laatste is gebleken, dat de man nog eene collectie bulletins had van 1877 en deze gelegenheid geschikt achtte om die van de hand te doen. Te Parijs is eene dievenbende in hechtenis genomen, welke de velden in den omtrek des nachts van groenten beroofde en deze des ochtends in de «-Halles" te koop bood. Een der leden trok de aandacht door den on gelooflijken voorraad artisjokken, met welke hij kwam aandragen en gaf, in hechtenis genomen, de overigen aan. Eenige dagen geleden steeg de heer d'Armentières te Montpellier met zijn ballon //Eole" op. Deze werd door den geweldigen wind naar zee ge dreven en moet te water zijn geraakt. Het lijk van den luchtreiziger is, afgrijselijk verminktbij den vuurtoren van Espiguettc (llératilt) gevonden. f Een hevige brand heeft Ie Aubervilliers gewoed in de petroleum-raffi- nadrrij van de hh. Tenaille en Despeaux. De brand kreeg vooral een drei- gend aanzien toen de groote reservoirs, die boven de kelders gelegen waren, s in vlam geraakten en barstten. Een onbeschrijfelijke vuurgloed roosterde I de erven en bedreigde de nabij gelegen woningen; doch dank zij de krach- I tige maatregelen van de brand veer, gelukte het de vlammen meester worden. S De scheepskapitein G. Schweers, die in 1879 op zijne terugreis uit Zuid-Amerika een gezelschap Patagoniërs naar Hamburg bragt, is thans te J Havre aangekomen met elf Vuurlanders (4 mannen, 4 vrouwen en 3 kin- i deren), voorzien van hunne gereedschappen, wapens, een^kano, enz. Door j tusschenkomst van een zeehondenjagcr uit de straal van Magcllaan had hjj J hen overgehaald om eens eene reis naar Europa te doen. Naar de beschrij ving maken zjj een onaangenamen indruk. Zjj zijn niet groot van persoon, hebben eene donkere vuile koperkleur, dik en borstelig haar, hetwelk hun gedeeltelijk over het gezigt hangt, en gebruiken als eenig kleedingstuk een zeehondenvel, dat zij altoos naar den wind, dus bij afwisseling voor en achter, over het lijf hangen. Van reinheid wisten zij niets; nog nooit had den zij iels gehoord of gezien van zich te wasschen. Van de gewone slaap plaatsen aan boord van het schip wilden zij zich niet bedienen; bij voor keur lagen zij op een weinig hooi, over den grond uitgestrooid. Van ge kookte spijs werden zij ongesteld. Daarentegen hielden zij veel van een stuk vleesch, hetwelk even boven hel vuur was geschroeid. Zjj gebruikten dit met scheepsbeschuit en water. Hun hoogste genot bestond iu het ver slinden van vetkaarsen. Als zij die kregen, verzuimden de vrouwen nooit, de kinderen eenige stukjes van die heerlijke lekkernij in de hand te stop pen. Ofschoon hunne taal slechts uit sis- en keelklanken beslaat, hadden zij toch spoedig verscheidene Spaansche en Duitsche woorden goed leeren uitspreken. Uil Tunis wordt gemeld, dat de heer Rouslan een officier van de Tu nesische marine in hechtenis heeft lateu nemendie fanatieke redeneringen hield en de soldalen tot desertie en tot opstand tegen de Christenen aan spoorde. Deze officier zeide in het openbaar, dat elke regtgeaarde Arabier zijne regten moest verdedigen en niet de interventie der Franschen in de Tunesische zaken aannemen en dat alle middelen goed waren om hen uit het rijk te verjagen. DUIT9CHLA1VD. Een rentenier te Berljjn, zekere F., had sinds vele jaren een ouden bedelaar bjj het hek van den dierentuin een aalmoes gegeven. Deze gift steeg later tot 25 pf. daags, die de bedelaar in het vervolg altijd bij zijn weldoener afhaalde. Eenige maanden geleden bleef de oude op eens weg, en ontving de heer F. van hel geregt de mededeeling dat de bedelaar gestor ven was en hem, zijn langjarigen weldoener, tot eenig erfgenaam benoemde, hem eene som van 31000 mark nalatende. De brandende berg nabij Remsclieid zou, naar de If estf. Zeil., dezer dagen een geheel huis hebben verslonden. Dit berigt wordt door de Elberf. Zeil. voor onwaar verklaard. Het blad voegt er bij, dat de berg nog steeds brandt, maar dat zich geen nadere ongevallen hebben voorgedaan; de geno men maatregelen, het leiden van water naar de brandende plekken, hebben tot eenige vermindering van den gloed aan de uiteinden geleid. In eene badplaats in de Vogezen, Contrcxéville genaamd en vooral door jichtljjders bezocht, is brand ontstaan in een winkeltje met Zwitsersch snijwerk in de overdekte wandelplaats (passage); nog vier van dergelijke winkels werden door het vuur verwoest cn de schade wordt op 1% a 2 ton gouds geschatwaarvan zeer weinig verzekerd is. De houders van andere winkeltjes, die. uit vrees voor het vuur, hunne waren in veiligheid trachtten te brengen, hebben mede veel schade geleden door breken cn stelen. Een Italiaan, Mariuclli genaamd, «lie met twee gidsen cn een pakjes drager uit Macugnaga was vertrokken om den Monte Bosa te beklimmen van de zijde van Pedriolo, waar de berg hijzonder steil en gcvaarljjk is, heeft dit waagstuk, dat voor hem nog slechts driemaal ondernomen werd, met den dood moeten bekoopen. De mannen werden onderweg door eene lawine overvallen, die den Italiaan en de beide gidsen medeslceptc in den afgrond. De pakjesdrager, die een eind achter hen liep, bleef gespaard cn kwam het vreesselijk ongeluk te Macugnaga beriglen. VVEENEN, 24 Augustus. De Pol. Corr. verneemt, dat dc koning van Italië den 18"1" dezer, den geboortedag van keizer Frans Jozef, aan dezen een buitengewoon harieljjken brief ter gelukwensching heeft geschreven, welke brief dadelijk is beantwoord. Hetzelfde bladsprekende van de mogelijkheid van het bezoek van koning Humbert aan den keizer, zegt, dat alhier officieus of vertrouwelijk nog geen gedachtenwisseling hierover gevoerd is. 's Rollings bezoek kan als eene mogelijkheid beschouwd worden, maar in geen geval als eene reeds vast staande zaak. WASHINGTON, 24 Augustus. Het officiële bulletin omtrent den toestand van Garfield, heden ochtend ten 8y2 ure uitgegeven, luidt, dat de president een zeer goeden nacht heeft gehad. Hij kan wat voedsel en drank inne men. Hij heeft ook meer eetlust. De gencesheeren hopen dus, dat de injec- tiën niet meer noodig zullen zijn. 43/i ure nam. Tot na 12 ure heden middag bleef de toestand van den lijder onveranderd. De geneesheeren hebben toen een opening gemaakt in het gezwel aan de oorklier, en deze operatie had een bevredigenden uilslag. BERN, 23 Augustus. Op last van den bondsraad is prins Krapolkine, de leider der Russische nihilisten, uit Zwitserland verwijderd geworden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3