BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. Aanstaanden Zondag hoopt de commissie voor volksbijeenkomstcn in de Stadsgehoorzaal weder eene tentoonstelling te openen van bloemen en planten door den werkman gekweekt. Als het aantal bezoekers geëvenre- digd zal zijn aan het nut, dat de commissie beoogt, en aan de moeiten en zorgen, die zij er voor veil heeft, dan zullen velen een kijkje gaan nemen Wij wenschen de commissie het grootst mogelijk succès, ook in flnanciëlen zin, waartoe veel entrées en vrijwillige giften mogen bijdragen. Nadere inlichtingen geeft achterstaande adverlentie. Ten opzigte van den koffer met waarde, die in een logement alhier zou zijn ontvreemd, verneemt men nader, dat van ontvreemding geen sprake kan zjjn, daar de koffer abusivelijkmet nog eene andere kist, ter verzen ding aan het station is bezorgd, welk abuis wel spoedig zal hersteld worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de betrekking van lecraar in hand- en regtlijnig teeke ncn aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus le Leeuwarden te vervullen is Jaarwedde 1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen ie komen, moeten zich vóór of op 10 September e. k. aanmelden bij den inspecteur van hel middelbaar onderwjjs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage. De Standaard geeft de tweede lijst van de collecte voor de scholen met den Bijbel. Van 50 comité's bedraagt de som ƒ9988.32. De drie slagtoffers van den brand, die in den nacht van Zaturdag op Zondag in de Boompjes te Rotterdam woedde, zijn gisteren met veel pltg- tighcid aan hunne laatste rustplaats toevertrouwd. Allerwege gaf eene talrjjke menigte blijk van hare deelneming. Een vechtend echtpaar in de Egelantierstraat te Amsterdam was giste ren oorzaakdat een bovenbuurmandie in allerijl uit het raam sprong om spoediger tusschenbeide te kunnen komen, zijn hoofd te pletter viel. De man werd in bewusteloozen toestand naar het gasthuis gebragt. Dezer dagen heeft zich eene «Bouwmaatschappij Zand voort" gevormd, die het uitgestrekt en golvend terrein, bekend onder den naam van «Kost- verloreu" en geheel met boomen en heesters beplant, heeft aangekocht, dat op slechts 7 minuten gaans van Zaudvoort in de duinen is gelegen. De ingenieur-architect A. L. van Gendt heeft daarvan eene indeeling ontworpen voor 52 villa-terreinen, ter grootte van 4 tot 11.27 aren, met een groot café-restaurant in het midden. Van den laatslen tol aan den llaarlemschen straatweg voert een nieuwe straatweg middeu door het park naar Zand- voort. Dat werk met eene overbrugging van den spoorweg is aangenomen door den heer D. Zuidhoek. Het voornemen is nog vóór den winter met den bouw van het café-restaurant te beginnen. De heer J. W. Lem, emer.-pred. van St. Pancras, heeft aan het stede lijk museum te Alkmaar geschonken eene collectie boekwerken, te zamen 74 deelen, waaronder over kerkhistorie, antiquiteiten, exegese, alsmede dichtbundels van Bilderdijk, Feith e. a. De arrond.-rcgtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in zake de huisvrouw van P. M. te Zeist, beschuldigd van het oprigten eener bank van leening aldaar, zonder daarvoor vergunning bekomen te hebben. Deregtbank heeft haar veroordeeld tot 7 dagen cellulaire gevangenisstraf en /50 boete of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf. Van Zwolle zijn eergisteren morgen drie jongelieden met eene zeilboot vertrokken en tot dusverre niet teruggekeerd, terwjjl ook geen berigt van hen ontvangen is. Daar de zeilboot met de jongelieden de brug te Kampen passeerde in de rigling naar zee, veronderstelt men, dat zij verongelukt zjjn. Er is te hunner opsporing eene stoomboot van Kampen uitgezonden. Voor de vacante betrekking van leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Assen, waaraan eene jaarwedde van ƒ2000 is verbonden, zijn door curatoren ter benoeming voorgedragen: dr. J. S. van Veen te Lei den, en dr. J. Zelling te Arnhem. Als een voorbeeld, hoeveel bijgeloof er nog heerscht, wordt uit Zeven- wolden medegedeeld, dal twee bijenhouders dezer dagen een bezoek bragten aan hunne bijenstallen, die in de heide onder Haule staan, en wel omdat hun «beppi" (grootmoeder) overleden was en zij nu de bijen daarvan berigt moesten brengen; want als dit niet geschiedde, kwjjnden de diertjes weg. Hel berigt werd overgebragt door aan alle korven te tikken en ze een weinig te verplaatsen. Grootmoeder had dit op haar sterfbed verzocht. Volgens het definitief programma, zal aan het taal- en letterkundig congres te Breda worden deelgenomen door 62 Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigen, terwijl verscheidene corporatiën en dagbladen zich mede zullen doen vertegenwoordigen. Er zijn een twintigtal vraagstukken en voorstellen ter bespreking opgegeven. Omtrent de gevangenneming van den beruchten inbreker Gerardns Janssen, van Beers, wordt aan de /V. Ti. C. liet volgende gemeld: De bri gadier Sluijer, kouimaudant der brigade maréchaussée te Well, ontving be rigt, dat zich in eene herberg op eeuigrn afstand van Well een persoon ophield, in wiens bezit eeuige gouden voorwerpen waren gezien, welke persoon wel ecnige overeenkomst had met den nog steeds voortvlugtigen Janssen. Sluijer steeg onmiddellijk te paard en vernam, aan de bewuste herberg gekomen zijnde, dat de verdachte kort le voren in de rigting naar de Pruissische grens vertrokken was. Deze aanwijzing volgende, kwam hij aan de herberg «de Hot" of «Hucht" genaamd, en zag, dat iemand, die nogal spoed scheen le hebben, door de achterdeur het huis verliet; spoedig had hij dezen ingehaald, doch het bleek toen, dat het de zoon des huizes was, van wien hij vernam, dat een persoon, dien hij nader beschreef, zich nog in huis bevond. Sluijer steeg toen van zijn paard, dat hij aan den jongen man overgaf, en begaf zich met den revolver gewapend in huis. Janssen, want hij was het werkelijk, had den brigadier zien aankomen en zich tegen de naar binnen opengaande kamerdeur geplaatst om het openen te beletten, liet gelukte Sluijer aanvankelijk slechts de deur een weinig open te krijgen, waarop Janssen hem een revolver door de opening tegen hield en hem dreigde te zullen neerschieten, wanneer hij verdere pogingen deed om hem te arresteren. De vermaning van Sluijer om zich over te geven, werd met herhaling der bedreiging beantwoord. «Toe dan maar", roept Sluijer, en met een krachligen druk de deur openende, bevindt hij zich in de kamer. Op hetzellde oogenblik lost Janssen een schot, dat ge lukkig enkel de kleeding van Sluijer aan den reglcrarm en de zijde bescha digt; nu ook schiet de brigadier der maréchaussée op Janssen en treft deze in de zijde, waarop Jansen, zijn revolver wegwerpende, op Sluijer aanvalt. Er ontstaat eene worsteling, die eerst, nadat beiden van den keldertrap waren getuimeld, waardoor eene kleine verwoesting in de melkvaten was aangerigt, met de overmeestering van Janssen eindigde. De aan Janssen tocgebragte verwonding is gebleken een weinig beteekenend schampschot te zijn. Hij werd in het bezit gevonden van eene som gelds en een zestigtal gouden voorwerpendie hij bekende door diefstal le hebben verkregen. Volgens berigten uit Zuid-Afrika lot 30 Juljj, door het li hl. medege deeld, werd de onderlcckening der conventie met de Transvaal toen verwacht en was het meerendeel der bevolking er mede voldaan. Wel voorzag men de mogelijkheid van moeijelijkheden bij de uitvoering, maar de keus van den heer Hudson tot Britsch resident is gelukkig; hij is bij de Boeren zeer ge zien. Men verwacht, na de herstelling der Transvaalsche republiek, de hervatting van het spoorwegplan naar Delagoa. In de Transvaal keert het vertrouwen terug; de gevlugte Engelschen komen weder; te Pretoria worden winkels en hotels heropend en de gewone bezigheden hervat. Laatstelijk heeft in de Kaapkolonie, waar hel nog winter is, strenge koude geheerscht met heel wat sneeuw, zelfs de Tafelberg was besneeuwd; zware stormen hebben gewoed. 'sGKAVENHAGE 25 Augustus Aan den heer mr. S. Vissering, vroeger minister van financiën, is een pensioen verleend van ƒ4000. De luit. ter zee 2® kl. R. Betz wordt geplaatst aan boord van het ramschip Stier, terwijl de daar aan boord dienende adelborst 1* kl. W. C. J. Smit overgeplaatst wordt aan boord van het schroefstoomschip Suriname. Door den minister van financiën ad interim is benoemd lot commies der directie der registratie eu domeinen le Maastricht T. M. G. L. A. Graaf land thans in dezelfde betrekking te Leeuwarden. Door den minister van koloniën zijn de hh. II. Buisman. D. de Roer. II. G. Heyling, J. Bosman, G. J. Oudemans, C. P. Rivière. m*. C. B. Ne- derburgh, A. J. W. Vermandei, J. Ballot, A. L. T. A. Nepveu lol Ameyde, jhr. J. de Serière, M. van der Ent, C. F. de Haan, C. C. M. tlenny. E L. Kruseman, J. D. R. H. Pillard, R. A. J. van Delden, W. A. van Andel. II. Burger, G. L. Holland, 11. C. Ilzig Heine, L. A. van Oosterzee, W J. Coenen, J. de Gruyler, O. L. llelfrich, C. E. P. van Kerckhoff, VV. L. van Troostenburg de Bruyn en C. van de Velde gesteld Ier beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderlandsch Indië, om te worden benoemd tot ambtenaren bij de burgerlijke dienst daar te lande. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aansi. geen gehoor verleenen. Heden werd alhier de 30"* verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje herdacht. Van de rijks- en stadsgebouwen was de driekleur gelie- schen, terwjjl ook in eenige straten de vlaggen waren uilgestoken. De parade werd afgekommandeerd. H. K. II. prinses Marianne bragl heden met hare kleinkinderen ander maal een bezoek aan Amsterdam, van waar zij ten 4 ure alhier terugkeer den. De zoontjes van Z. K. II. prins Albert van Pruisscn zullen den 29-1'» dezer Voorburg verlaten. 11. K. 11. prinses Marianne zal hare kleinkindcreu tot Berlijn begeleiden én aldaar eenigeu tijd vertoeven. Naar men verneemt zal Z. K. 11. de prins van Oranje zich eerstdaags voor geriiimen lijd naar het buitenland begeven. Z. K. 11. de prins van Wied, gisteren avond per Rijuspoor over de lijn Leiden—Woerden alhier aangekomen, is heden ochtend naar Duitsch- land teruggekeerd. De voltrekking van het huwelijk tusschen de twee doofstommen heeft gisteren teu stadhuize volgenderwijze plaats gehad. Bruid en bruidegom waren elk voorzien van de geschreven formulieren. De ambtenaar van den burgerlijken stand deed de gebruikelijke vragen, welke daarna den echtge- uooieii op het papier werden aangewezen, die zij met een hoofdknikken beantwoordden. Ook de toespraakdie bij deze gelegenheden wordt gehou den had het echtpaar in schrift voor zich op het oogenblik, dat de wet houder zijne woorden lot de echtgenooteu rigtte. Een hardlooper heelt gisteren de vier zijden van het Plein zonder oponthoud 45 malen doorloopeu. Ten 3 ure 15 min. begonnen, had bij precies ten 4 u. 15 min. zijnen logt volbragt, zonder cenig blijk van ver- moeijenis te geven. Zijn loop ging herhaalde malen met hindernissen ge paard, b. v. door het plaatsen van een tafeltje iu de baan. Glansrijk sprong hij er echter over heen onder de luide leekenen van bijval der vele nieuws gierigen. Iu het begin legde hij den afstand in een minuut ongeveer af, en meestal zag men hem in anderhalve minuut op een bepaald punt lerug- keeren. Tegen het einde van zijn loop vloog hij als een postpaard door de rijen der menigte. BELR1E. Te Brussel heeft men Zondag nacht in een prachtig hotel in de Leo- poldslraat eene geheime speelbank gesloten Personen van allerlei landaard en van twijfelachtige zedelijkheid plagten aan het spel deel te nemen. De aanwezigen waren des te meer verrast, omdat de commissaris van politie, die bet eerst de zaal binnentrad, sprekend geleek op een der gewone be zoekers, zoodat men eerst meende met eene aardigheid van dezen le doen le hebben.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2