ran de Ruige Plaal, een honlen kistje drijvende gevonden, dat bij onder zoek liet lijkje bleek te bevatten van een pasgeboren kind van bet vrouwe lijk geslacht, gewikkeld in een linnen laken. Tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen dr. A. H. de Hartog, pred. te Rotterdam, en lot predikant bij dc Ned. herv. gemeente te Rotterdam d'. E. A. G. van Hoogenhuizen, pred. te Dordrecht. Eergisteren is een werkman aan den Rijnspoorweg, nabij de Muider- poort te Amsterdam, bezig met het rangeren van een trein, overreden, waardoor hem de beide onderbecnen werden verbrjjzeld. Hij is gisteren overleden. Gisteren middag is aldaar op het Leidsche Plein een heer plotseling ernstig ongesteld geworden, op het oogenblikdat hij tusschen de rails van den tramweg stond. De wagen, die juist in beweging werd gebragt, wierp hem omver, waardoor hij ernstig aan hoofd en beenen gewond werd. llij werd naar het politie-bureau gebragt en is kort daarna overleden. Een arbeider in de Deemster ontdekte Zondag morgen bij zijn ontwa ken, dat het vlak naast zijn bed staande kabinet openstond, en het daarin geborgen linnengoed gedeeltelijk op den grond lag. Ook de bovenhelft der huisdeur stond open. Bij nader onderzoek bleek hem, dat men 's nachts, op welke wijze weet men niet, in zijn woonvertrek was geslopen en uit hel kabinet eenc som van 260 ontvreemd had. Een bankbillet van ƒ100, dat niet zoo terstond in het oog viel, was bljjven liggen. Eergisteren avond kwam een heer met den laalsten trein uit Zulphen te Arnhem aan. Voordat de trein stilstond, wilde hjj uitstappen, doch hij kwam daarbjj tusschen de treeplank en het perron teregt, waardoor een zijner beenen werd verbrijzeld, en zijne borst dusdanig gekneusd, dal hij e< nige oogeublikkeu later overleed. liet uitgestrekte landgoed "de havezathe de Rees", onder Drummen, is aangekocht door den oud-gouverneur-generaal van Ncd.-Indié m'. J. W. van Lansberge. Dezer dagen is onder Terwispcl, daags voordat het verkocht zou worden, een boerenwoonhuis verbrand, dat voor ƒ6000 was verzekerd, maar waarvoor het hoogste bod toen nog maar ƒ2000 bedroeg. Te Veghel is eergisteren eene misdaad gepleegd. Een vischkoopman, die iangs de huizen met haring te koop liep, kreeg in eene kroeg twist over drie centendie de kastelein naar zijn beweren Ie veel van hem vor derde. Nadat hij de kroeg had verlaten, werd hij door den kroeghouder en diens zoon achterhaald, en werd hem met een scherp voorwerp een steek in de zijde toegebragt, zoodat hij dadelijk op den grond viel en in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis werd vervoerd. Des nachts werden de vader en den zoon door de maréchaussees aangehouden en naar het huis van arrest gebragt. De vader is echter voorloopig weder vrjj ge laten, terwijl dc zoon als de vermoedelijke dader in hechtenis bleef. Naar men uit Venlo meldt zou thans de zoo beruchte Janssen uit Beers te Well zijn aangehouden. Een onder de gemeente Vcnray gepleegde diefstal wordt weder op zijne rekening gezet. 'sGRAVENHAGE., 24 Augustus Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indié bestemden soldaat V. Wieser, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het Duitsche onderscheidingsteeken 3e kl. voor 9 jaren trouwe mili taire dienst. Tot burgemeester der gemeente Zwjjndrecht is benoemd de heer P. J, A. de Bruine. Tot vice-president van de commissie tot de zaken der proteslansche kerken in Nederl. Oost- en YVest-Indié is benoemd het lid II. F. W. Grot- lendirck, en lot lid der voormelde commissie de heer R. A. Overman, se cretaris van de algemeene synode der Ned. hervormde kerk; voorts is de heer II. J. OHerhans, theol. doet., pred. bij de herv. gemeente te Veenhuizen, benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Nederl. Indié. De 2' luit. R. J. graaf Schimmelpenninck, van het 8' reg. infanterie, is voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indié. Aan den paardenarts D. F. van Esveld, van het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil de militaire dienst. Door het collegic van gedeputeerde staten werd lieden in eene open bare vergadering, die door tal van nieuwsgierigen werd bijgewoond, be handeld bet bezwaar van den burgemeester der gemeente Leiderdorp tegen de toelating van den heer P. de Graaf als lid vau den gemeenteraad aldaar. Blijkens het in deze zaak door den heer de la Bassecour Gaan uitge- bragt rapport had op 19 Juljj Ie Leiderdorp de verkiezing plaats van drie leden van den gemeenteraad en vier leden ten gevolge van de vermeerde ring der bevolking. Voor een der laatstgenoemde plaatsen werd geko zen de heer P. de Graaf, wiens geloofsbrieven in orde werden bevonden, zoodat tot zijne toelating werd besloten. Hoewel de toegelatene halve broeder is van de echtgenoole van het tegen woordig raadslid, den heer Buis, meende de raad echter, dat er geen verboden graad van zwagerschap tusschen beiden bestond. De burge meester heeft legen deze beslissing bezwaar, van oordeel, dat er zwager schap in den tweeden graad bestaat, verboden bij art. 21 der gemeentewet. Dc raad daarentegen houdt voldat weigering tot toelating van den heer de Graaf eene ongeoorloofde uitbreiding van het regt zou zijn. Een 18-tal kiesgeregtigden voor den gemeenteraad van Leiderdorp zijn van gevoelen dat tusschen I'. de Graaf en Buis Jr. bloedverwantschap in den vierden graad bestaat, maar meenendat deze niet zoo naauw is om eerst genoemde niet als raadslid toe te laten en dat alzoo de toelating niet in strjjd is met art. 21 der gemeentewetals sprekende alleen van den eersten en tweeden graad. Gedep. staten zullen alsnu te beslissen hebben of tusschen de bovenge noemde raadsleden bloedverwantschap in den tweeden graad bestaat en de heer de Graaf te regt is toegelaten als lid van den raad. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland, in de plaats van jh'. J. Westpalm van Hoorn van Burgh (overleden), zijn- gisteren alhier ingeleverd 829 stembriefjes. Daarvan waren 7 van onwaarde, weshalve geldig zijn nitgebragt 862 stemmen, volstrekte meerderheid 412. Hiervan verkregen dc herren: ra'. Th. liorret, notaris, 341; 11. M. de Vries,, lid van den gemeenteraad, 339, en jh'. m'. II. J. van der Iieim 133 slem- men, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de hecren Borret en de Vries. Een koopmanopperman en metselaar bragten den nacht van Zatur- dag op Zondag 16 en 17 Julij jl. aan de Maliebaan in de open lucht door. wijl het uur van thuiskomst voor ieder hunner was verstreken. Ontwaakt uit dit slaapje, begaven zij zich gezamenlijk boschwaarts. Aan den zoons van het Bosch op eene bank langs hel Koekamp ontwaarde het drietal eene menscbelijke gestalte, welke de zitplaats in volle lengte bedekte. Deze per soon, een jong werkman, lag rustig in Morpheus' armen en had het zich in zijne vrij harde legerstede zeer gemakkelijk gemaakt door zijn overjas als hoofdkussen te bezigen. Die positie was voor de drie nachtwandelaars zoo verleidelijkdat zij besloten den slapenden jongen man te visiteren. De- oudste hunner bevond eene porti monnaie met ruim elf guldeneen zakdoek en eenig klein geld op hem. Zij lieten den persoon snorken en verwijder den zich met portemonnaie, zakdoek en geld. Dc buit werd verdeeld en dc geldbeurs in het water geworpen. Meeneudc dat niemand van dit nachtelijk bezoek getuige was geweest hadden zij echter builen den waard gerekend; achter een boom slaande, had een arbeider alles gadegeslagen. Deze wekte den bestolene uit den slaap en vervoegde zich met hem bij de politie, die, op zijne aanwijzing, de daders op de Kalvermarkt in handen kreeg. Met eene onbegrijpelijke driestheid erkenden de drie verdachten gisteren voor de rrglbank hunne schuld aan dezen gecombincerden diefstal. De offi cier van justitie eischle voor ieder hunner eene celstraf van 4 maanden, met aanneming van verschoonende omstandigheden, ter zake van eenvoudi- gen diefstal in vereeniging gepleegd. Hel vonnis zal aaust. Dingsdag wor den uitgesproken. Naar men verneemt heeft hel Fransche gouvernement aan de Ncder- landsche regering hel verzoek gedaan om opgave van dc maat eii afbeel dingen der uniformen van hel Ncderlandschc leger. Aan hel ministerie van waterstaathandel en nijverheid werd heden aanbesteed: hel opruimen van gronden uit den Nieuwen Maasmond, aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Eemge inschrijvers waren de hh. A. Volkcr Lzn., te Slicdrechl, en P. A. Bos, te Gorinchem, voor 2,320,000. De raming bedroeg ƒ2,276,000. In dc fabriek van de heeren van Veen en Diks, op den Zuid-Buiten singel alhier, had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Een werkman kwam er in aanrakiug met een der machines, waardoor hein een der armen bjjna geheel verbrjjzeld werd. BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. BELGIE. nationale feest te Brussel is niet door gunstig De eerste dag van het weder begunstigd geworden. Toch hebben optogten van vereenigingen door de stad plaats gehad, en had des middags in het Palais des Academies de uitreiking plaats van belooningen wegens daden van moed en zelfopoffering. De koning en de koningin verhoogden den luister van die plegtigheid door hunne tegenwoordigheid. Alle aanwezigen waren zeer getroffen toen een negenjarig knaapje naar voren trad om eene welverdiende helooning in ontvangst te nemen. Dal jongske had een meisje als drenkelinge uit het water gehaald en eerst daarna bleek het hemdal hij zijn eigen zusje had gered. Uit vrees, dat zij beknord zou worden, wilde hjj, alvorens haar naar huis te brengennog wat wachten om inmiddels de kleèrljes in de zon te doen droogen. Hel kind kreeg het echter koud en men bragt het naar de woning van hare ouders, die, meenendc, dat hun zoon de schuld was van het gebeurde, hem beknorden en zelfs bestraften. Om zijn zusje voor straf te bewaren liet de jongen zich dit welgevallen en de ouders ver namen zijn heldendaad eerst toen het meisje, tot bewustzijn teruggekeerd, vertelde hoe de zaak zich eigenljjk had toegedragen. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft het jongske, toen het zijne belooning kwam ont vangen, hartelijk gekust; de koningin was diep bewogen. Tc Mechelen is Zondag op klaarlichten dag een kindermoord gepleegd. Eene dienstbode, oud 26 jaar, heeft haar kind, een knaapje van 4 maanden, in het water geworpenwaaruit het later levenloos werd opgehaald. Naar men meldt heeft die vrouw, welke onmiddelljjk aangehouden is, die mis daad bedrevenomdat zij door de vader daartoe was aangezet en ook omdat zjj geen kleederen en huisvesting voor hel kind kon bekomen. De onge lukkige beweerde gehandeld te hebben in een oogenblik van zinsverbijstering. De vader van hel kind wordt opgespoord. ENGELAND. LONDEN, 23 Augustus. Beriglen uit New-York, ook de tijding door den Amerikaanschen ge zant alhier ontvangen, stellen den toestand van den president als zeer be denkelijk en gevaarlijk voor. In eene proclamatie van wege de uiterste partij der Iersche revolutionairen wordt gezegd: liet dynamict-comité verklaart, dat de Ieren in een enkelen nacht alle schepen onder Engelsche vlag te New-York, Halifax, Quebec, Melbourne, Sydney, Kaapstad en San Francisco zullen kunnen vernietigen, en mitsdien iedereen worJfc gewaarschuwdzich na 31 Augustus niet meer van die schepen te bedienen. Tegen 29 Augustus is te New-York eene meeting belegd om deze proclamatie te bekrachtigen. .Uit Ottawa wordt gemeld, dal te Yole, in Britsch Columbia, een groote brand heeft gewoeddie eerst gebluscht werd nadat bijna dc gelicele

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2