PER TELEGRAAF. ISuvgcrlijkc S$titub. GSCK Ii A IV E. LONDEN. 21 Augustus. De heer Granville, minister van buitenlandsche zaken, ontving dezer dagen eene deputalie ten gehoore der vereeniging tot afschaffing der slavernij, die kwam aandringen op krachtige maatregelen tot afschaffing van dezen handel in Egypte. De minister antwoordde, dat de regering door aanstelling van consuls te Khartom en Sovakim, het doel hoopt te be reiken, wanneer de Khedive en diens raadslieden maar willen medewerken. In eene onaanzienlijke buurt van de stad Bedford woonde sedert jaren eene weduwe, met haar zoon, een jong geneesheer. Zij hadden het zeer armoedig gehad, en eerst langzamerhand was hun toestand, door de vlijt en bekwaamheid van den jongen doctor, beter geworden. Eenigen lijd geleden slier! de moeder, en op den dag harer begrafenis vernam haar zoon van een notaris, dat zij schatrijk was geweest. Zij had echter ge meend dat het beter voor haar zoon zon wezen als hij door eigen kracht zonder behulp van zjjn geldzich eene plaats in de maatschappij moest verwerven, en had zich, om zijnentwil, een leven vol ontberingen getroost. Diep getroffen door die zelfopoffering, wilde de jonge man het geld zijner erfenis niet tol eigen voordeel besteden. Hij liet op het graf zijner moeder een fraai gedeukteeken nprigtcn en stichtte van de overbljjvende som een ondersteuningsfonds voor wcezen uit den fatsoenlijken stand. FIIARKRIJK. De heer Gambclla heeft nog het volgende adres aan de kiezers uitge vaardigd: "Kiezers van hel twintigste arrondissement, met vertrouwen vraag ik van uwe vrije stemmen de sanctie der politiek, die gedurende 12 jaar door uw lasthebber in dienst der democratie en der republiek is gevolgd. Gij kent mij allen. Ik behoor geheel en al en voor altijd aan u. Van u alleen wensch ik de opdragl als lid der wetgevende magt te ontvangen, ten einde met hel gezag, dat uwe stemmen mij geven, de politiek te volgen van vestiging der republiek, van democratisclieu vooruitgang, van nationaal her stel. die de wensch is van uw hart. Steeds vooruit zonder schokken, zon der geweld, nooit terug, dat is uw devies en hel mijne. Laat ons volharden voor de zaak der republiek en van liet land". Hel comité, dal de verkiezing van Gambella tracht te bevorderen, heeft bij dit adres een woord van aanbeveling gevoegd. Wij vertrouwen, zegt het comité, dat het 20'" arrondissement getrouw zal blijven aan die politiek van vreedzamen, constitutionele!!wetlelijken vooruitgang, waaraan wij de stichting der republiek twaalf jaar geleden verschuldigd zijn, vooreen groot deel het werk van uw vertegenwoordiger; dat het door zijn stemmen de voorstellen van zijn comité zal bekrachtigen, en dat bet zal stemmen voor den uitstckendsten vertegenwoordiger dier vruchtbare politiekvoor Léon Gambetta. Te Belleville is door de onverzoenljjken eene vergadering gehoudenom legen de beschuldigingen van het comité, als zouden zij valsche introductic- billctten vervaardigd en hel tumult georganiseerd hebben, te protesteren. Bjj de opening van de zitting sprak de president de meer dan 1800 ver schenen "burgers" aldus aan: "Ik beveel u de grootste kalmte aan. De heer Gambetta moet, als hij ons in onze holen wil komen opzoeken, zien, dal hij met republikeinen te doen heeft, en verpligt zjjn ons te eerbiedigen". De onverzoenlijke caudidaal Bévillon ontwikkelde de motie van protest en wees op de voornaamste oorzaak van bet tumult, "de gewettigde veront waardiging der kiezers van Belleville, die van den afgevaardigde, dien zjj sedert 1869 gekozen hebbende vervulling hebben afgewacht van een pro gramma, waaraan bij zich niet gehouden heeft". In 1869 wilde Gambella scheiding van kerk en staat en afschaffing van de begrooting van eeredienst. Thans wil hij het tegendeel. «Ziedaar waarom gij, indien gij werkelijk republikeinen zijt. voor ons zult stemmen en niet voor hem. Wij scheiden ons van Gambetta af, omdat hij de liefde voor het gezag stelt boven die voor beginselen". Ouder daverende toejuichingen ging de vergadering uiteen. Voor de havan Ie tavernenabij Bordeaux, lag een Amerikaansch vaartuig, de Samuel IPelsli, geladen met 3500 vaten petroleum, op stroom om gelost te worden voor eene raffinaderij in de nabijh'eid. Een der liglers, die daartoe werden gebezigd, geladen met 356 vaten, geraakte in brand, terwijl de vlammen zich weldra mededeelden aan een tweeden ligler, met 60 vaten geladen. liet gevaar aan de landzijde, waarvan de brandende vaartuigen slechts 20 meter waren verwijderd, was dreigend, daar de haven voor een groot deel gevuld was met dennehout; wat de zeezijde betreft, was men bevreesddat de brandende vaartuigen zouden afdrijven naar het Amerikaansche schip en dat met zijne gansche lading petroleum zouden doen vlam vatten; want de eb was op het punt in te vallen. In dat hagchclijk «ogenblik begaven twee moedige ingezetenen. Baron en Bareyre genaamd, zich in een bootje, naderden met levensgevaar den drijvenden vuurgloed en wisten een ketting aan de ligters te bevestigen. Nu sleepten zij de in vlam staamde scheepjes ondanks de aanhoudende ontploffingen der vaten met petroleum die hun vlammenden inhoud ook over de omringende golven verspreidden, naar volle zee en wisten alzoo het dreigende gevaar te bezwe ren. De bladen van Bordeaux maken met den grootsten lof melding van het moedig gedrag dier mannen. Naar men uit Tunis meldt heeft generaal Saussier het volgende «plan de campagne" ontworpen. Verschillende colonnes zullen zich naar de steden aan de zeekust begeven, daar garnizoen achterlaten, en vervolgens uit ver schillende rigtingen op Kairoean marcheren. Vandaar zullen de troepen zuidwaarts oprukken door het land, bewoond door de stammen, die het eerst den jongsten opstand hebben verwekt, en de Fransche troepen uit Algerië zullen mede naar die streek trekken over Tebessa. Op die wijze zullen deze stammen geheel omsingeld worden aan de zijde van Tripoli. De Tripolitaan, die met getrokken sabel Soussa is binnengeloopen en het huis van een Malthezer binnenstormde en hem vermoordde, is naar Tunis gebragt, waar hij ter dood veroordeeld en dadelijk daarna opgehangen is. DCITICHLAIVD. Volgens de Augsb. Alig. Zeit. is het in omloop gebragte berigt van een ontwerp, om Hamburg bij Pruissen te trekken en die stad tevens tot tweede residentie te verheffengeheel uil de lucht gegrepen. - In weerwil van de maatregelen der politie heeft er te Stettin Woens dag avond weder een oploop plaats gehad. Tegen half 9 ure volgden weder zamenscholingen, werd op nieuw de kreet ter ophitsing tegen de Joden aangeheven en scheen de menigte het er op toe te leggen om zich bjj een kruispunt van drie straten te vercenigen. De politie vatte aldaar post, i onder versterking van een militair commando van 20 man. Aanvankelijk liet zjj het volk begaan, doch legen 10 ure werd de beweging van dien aard, dat de chef van politie nog eenige sterke militaire patrouilles liet aanrukken. Daarop werden de oproermakers zoo krachtig te keer gegaan dat binnen een half uur alle straten ontruimd waren. Tien personen, die met steenen naar de politie hadden geworpen, zijn gevat. Te Zempelburg, in hel district Mariënweder, zjjn bij een Joodsch koop man de glazen ingeslagen en heeit den volgenden avond op de straat een gevecht tusschen Joden en Christenen plaats gehad. Door tusschenkomst der gendarmerie is de rust hersteld. De lleichs. Anz. deelt omtrent de tweede komeet van 1881, die zich thans begint Ie vertoonen,. het volgende mede: De omstreeks medio Juljj jl. in Noord-Amerika ontdekte komeet zal op 26 Augustus het digtst bjj de aarde zijn Zij is thans aan den voorpoot van den Grooten Beer (kenbaar aan een korten staart) voor het bloote oog zigtbaar. Zjj.zal in den loop van de komende week zich vrjj snel beneden den Grooten Beer naar het westen toe bewegen en daarbij nog vrij wat helderder: en grooter worden. Vermoedelijk zal zij echter hare onmiddelljjke voorgangster in helderheid niet evenaren. Tegen het einde van Augustus zal de komeet voor ons verdwijnen. De inwoners van Crefeld zijn begonnen eene weefschool op te rigten. Binnen twee jaren zal zjj gereed zijn. De gemeenteraad heeft den grond en eene toelage van 150.000 mark, ter tegemoetkoming in de kosten, verleend. De predikant Adolf Gerlach te Latzkow, in Pommeren, die zich met de elleclen der kerkekas, ter waarde van 10000 mark, uit de voeten had gemaakt, is" te Weenen aangehouden en aan de regering overgegeven, om aai) Pruissen te worden uitgeleverd. Een Italiaan, die te Neuilly overleed, heeft aan de stad Eislebenwaar Luther geboren werd, 200,000 fr. nagelaten. Volgens den PréciiYieur van Genève is bjj het bondsgeregtshof de vol gende brief ingekomen onder hel postmerk "Ctaur 13 Augustus". «Mijnheer de president! Uw bondsgeregtshof heeft binnenkort eene be slissing te nemen in het beroep, betreffende het houden van het socialisten congres te Zurich, en als socialist wil ik u waarschuwen tegen eene beslis sing ten onzen nadeele; anders vliegt gjj, zoodra het er op los gaat, het eerst in de lucht. En het zal er spoedig op losgaan. YVjj hebben dynamiet genoeg om half Zwitserland in de lucht te doen vliegen. Met Zwitserland kooien wij spoedig gereed en dit nemen wij hel eerst bjj de hand; wan neer dan onze moedige aanvoerders met hunne ontelbare werklieden-batail- lons komen, is het dadeljjk in orde en dan breekt de wereldbrand Uit; dan zult gij, mastburger, aan de galg bengelen dat het een lust is. Doe nu maar wat gij wilt. Gij denkt misschien dat wjj zwak zjjn; maar halt! Hebt gij niet gezien, dat reeds de soldaten ons volgen en op de honden, hunne officieren, losgaan? Zjj helpen ons en waehteu zich wel zich legen ons te keeren, daar zjj anders het eerst zouden worden opgehangen. Een socialist zooals er meer zijn." Ook wordt uit G^nèvc gemeld, dat er Donderdag eene vreesselijkc ramp plaats vond tusschen Chamotiny en Mariigny. Een rjjtuig, waarin eene Hol- landsche familie zat, stortte in den afgrond; een heer en twee dames kwa men om. Volgens den berigtgever heet de heer Broekman. OOSTERRIJ K. De keizer hepft 20.000 fl. geschonken voor den wederopbouw van den Czeehischen schouwburg te Praag. Dit besluit is met grooten bijval begroet. !"-) PARIJS, 21 Augustus. De verkiezingen alhier zjjn in volmaakte órde algeloopen. In Belleville was de opkomst der kiezers zeer groot. Tweede telegram. Gambetta is in het eerste district van Belleville ge kozen met een meerderheid van 49 stemmen. In het tweede district moet hij in herstemming komen. Derde telegram. Te Parijs zijn gekozen: Delaforge. Casse, Floquet, Lnckroy, Barodetliusson, Allain-Targé, de Lanessan, Frébaull. Marmottan, llérissouTirard, Cantagrel, Louis Blanc, Brelay, Eugène Farcy, allen republikeinenen Hérédin radikaal. Vierde telegram. Na eene nieuwe telling is gebleken dat Gambetta ook in het tweede district gekozen is. Vijfde telegram. Gambetta is in beide districten van Belleville gekozen, met eene meerderheid van 55 stemmen in het eerste, en van één slem in hel tweede. PARIJS, 22 Augustus. De uitslag der verkiezingen is een nederlaag voor de Bonapariisten eu een succes voor de gematigde republikeinen. Op't oogen- blik is het resultaat van 364 bekend279 republikeinen39 opposanten en 46 in herstemming, de republikeinen winnen 45 zetels, waarvan de gema tigden 31, de "Union républicaine" 9, uiterste linkerzjjde 3 en intrausi- genten 2. WASHINGTON21 Augustus. Bulletin van he.len avond 6% uur. De presi dent heeft in den namiddag tweemaal gebraakt, liet toedienen van voedsel door den mond is voorloopig geslaakt. De inspuitingen worden vermeer derd. De temperatuur neemt af, de polslag is minder snel dan gisteren. Polè 108, temperatuur 99.2, ademhaling 18. ONDERTROUWD: A. Gorls, jm. 27 j. en B. Corls, jd. 21 j. W. dettooy, jm. 30 en C. Ruler, jd. 22 j. A. Hamers, jm. 26 j. en II. M. II. Ribot, jd. 18 j. A. Siark, jm. 25 j. eu G. M. Slewe, jd. 23 j. J. Stavenuileu, jm. 25 j. en J. Roo sendaal, jd. 23 j.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3