BUITENLANDSCII EER I G TE N. hoofdvestiging aan de westkust, de gelieele streek voor iiet oogenblik van uiarandetirs gezuiverd. Dezer dagen kwam bet berigtdal de panglima sagihet voornaamste hoofd van de XXVI Moekim, dat uitgeweken was en zich bij de zoogenaamde oorlogspartij in de bovenstreken te Kemala had aangesloten, met zijn gezin en verscheidene bloedverwanten in de XXVI Moekim was teruggekeerd, dat hjj zieh wenschte te onderwerpen en zich voor goed in zijn land wilde vestigen. Hij is naar Kotta Radja gekomen en zal over eenige dagen den eed van trouw afleggen. Dit is eene zaak van gewigt, omdat er nu kans bestaat, dat ook de bevolking van de XXVI Moekim terugkeert, waardoor die streek weder tot orde en welvaart komen kan en omdat dit het eerste voorname hoofd van Groot-Atjeh is, dat in onderwerping komt. Alles te zamen genomen is er stol tot tevredenheid. De alg. synode der Ned. herv. kerk heeft in beginsel besloten, aan minderheden de gelegenheid te openen om zich binnen de grenzen der kerk zelfstandig te organiseren door wijzigingen in behandeling te nemen op het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten en in het hijzonder het eerste artikel van dal reglement aldus te doen luiden: Nieuwe gemeenten worden opgcrigt: A. a. door stichting enz.; b, c, d, e (geljjk het oude artikel. li. door toekenning van een zelfstandig bestaan aan een genoegzaam aantal leden der gemeente, die verklaren dit voor de bevrediging van hupnc Christelijk godsdienstige behoeften uoodig te hebben. In de maand September zullen van de maatschappij //Nederland" drie stoomschepen naar Java vertrekken, daar de Prinses A mali a op 17 Sep tember een ;extra-vaarbeurt zal vervullen. Den 10<leD September zal een detachement troepen per Foorwaarts naar Indië vertrekken, onder bevel van den 1*" luitenant IIilbrink en den 24s,,n September zal naar Indië ver trekken een detachement troepen per Koningin Emmaouder bevel van kapitein Albrecht. De aangekondigde komeet wordt thans ook hier te lande waarge nomen; den 26" zal zij het digsl bij de aarde komen. Te Rotterdam is gisteren morgen omstreeks 4 ure brand ontslaan in een pand aan de Boompjes, waarvan het benedengedeelte en de eerste bovenverdieping bewoond werden door den broodbakker van den Berg, terwijl het verdere bovengedeelte verhuurd was aan drie gezinnen. In het gezin van den heer van den Berg, meldt de N. R. C., waren Zaturdag avond nevens hem aanwezig zijne 17-jarige dochter, zijn 15-jarige zoon en ëene nicht, terwijl zijne vrouw met twee jongere kinderen uit logeren was te Neerbosch. Met de drie eerstgenoemden is hjj des avonds uitgegaan en o. a. in het Feestgebouw geweest, waarna zij des nachts lep half 2 ure te huis zjjn gekomen en onmiddetljjk naar bed gegaan. De nicht sliep als gewoon lijk beneden in eene opkamer, de vader in de voorkamer der bovenverdie ping, de zoon en dochter in een daarachter gelegen vertrek. Ten ongeveer 3 ure werd de nicht wakker en bemerkte brandlucht. Onmiddellijk riep zjj aan haren oom, die haastig voor den dag kwam. de bakkerjj opende en alsnu zag, dat aldaar alles reeds in volle vlam stond. «Roep maar brand.' zcide hij, ./dan ga ik de kinderen wekken en den effectentrommel haleu" Dadelijk snelde de nicht been om binnen en builen alarm te maken. Spoe dig echter had de brand zulk eene uitbreiding verkregen, dat er, naar het zich liet aanzien, weinig of geen hoop op behoud van het huis bestond. Gelukkig bleek het weldradat de bewoners der bovenverdiepingen aan de ramp waren ontkomen. Doch inmiddels werd de heer van den Berg met zijn zoon en dochter nog steeds vermist, tot men eindelijk na veel moeite tot de treurige ontdekking kwam, dat alle drie bij de ramp hun dood had den gevonden. De lijken lagen in de voorkamer op de eerste verdieping: dat van den heer van den Berg in een hoek onder het raam; dat van den zoon op eenigen afstand naar dezelfde zijde; dat van de dochter bij den achterwand. Voor zoover men kon nagaan, moeten de drie ongelukkigen door het vuur ingesloten zijn geweest, daar de vlam van de achterzijde naar hen toekwam eii er geen uitweg meer langs de trap bestond, terwjjl zij misschien door de vlammen, die tegelijkertijd beneden uil het voorraam opsloegen, verhinderd zijn naar buiten te komen. Men vond naast den heer van den Berg den eflecteutrommel, en in zijne hand den sleutelbos geklemd. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat de ongelukkigen door ver stikking zijn omgekomen, zijnde er slechts aan een der lijken kleine brand wonden gevonden. Het pand is geheel afgebrand zonder dat er iets kon worden gered. Te Vianen is het berigt ontvangen dat de heer B notaris aldaar, en echtgenoote, benevens de echlgenoote van den heer S op eene reis in Zwitserland door een noodlottig toeval Donderdag om het leven zijn ge komen. Het r'ijtuig. waarin zij zich bevonden, stortte in de Tête Noir pas in een afgrond. De weg was op dat punt door zware regens gedeeltelijk vernield. De nieuwe stoomvaartlijn van Amsterdam op Java zal in de tweede helft van September een aanvang nemen met hel stoomschip G. Fellinger, gezagvoerder T. J. Aukes. Deze boot zal spoedig opgevolgd worden door andere stoomschepen. De lijn zal zich uitsluitend bepalen tot het vervoer van goederen, dus niet van passagiers. Als directeuren zijn benoemd de lilt. H. W. Meijer, van Amsterdam, en A. F. Insinger, uit Haarlem. Het lib], meldt, dat het moedig gedrag van den heer D. d. C., uit Haarlem, eergisteren welligt een verschrikkelijk onheil heeft afgewend. Van den trein, die 4.40 uil Haarlem naar Amsterdam vertrok, ontspoorde name lijk een der achterste wagens. De heer I). ri. C.die door de angstkreten der reizigers op hun toestand opmerkzaam was gemaakt, kroop, na eene vruchtelooze poging, om het portier van zijn wagen te openen, door het raampje en wist gelukkig langs den loopplank den machinist te bereiken. De trein werd tot stilstand gebragt, en de reizigers kwamen met den schrik vrij. De machinist liield de daad van den heer D. d. C. aanvankelijk voor eene aardigheid en hij kon slechts met moeite tot stoppen bewogen worden. -- De Zandcoortsc/ie Bodcourant berigtdat men voornemens is in de eerste dagen van September te Zandvoort een groot «fêle de nttit" te ge ven, namelijk een bal masqué et paré in de passage, die daartoe geheel als balzaal zal worden ingerigt. De opbrengst is bestemd voor het fonds voor weduwen en weczen van verongelukte visschers. De uitslag van de tweede helft der Zaturdag te Bussum gehouden wed rennen was als volgt: 5. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen, rijders in jockey- costuum. Prijs zilveren beker, aangeboden door de hh. A. baron van Brienen van de Groole Lindt en V. M. baron van Tuyll van Serooskerkenen ƒ1200 in geld, behaald door de Lévrier van den heer J. Petersen te Amsterdam; premie 400 door de Swatton van Freih. von Rochow te Hannover. 6. Harddraverij van paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Prijs ƒ600 behaald door de Sophia en de Fortuna van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen; premie 200 door de Peter en Trijntje van den heer P. Ellerbroek te Hoorn. 7. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan en bereden door officieren van het Nedcrl. leger. Rijders in uniform. Prijs, uitgeloofd door 1111. MM. den koning en de koningin, eene officiers- veldcantine benevens 700 in geld, behaald door O. D. van Diepenbrugge, van 'sHage, met de Japonnniseeerste premie 200 door R. baron van Ileeckeren van Molecate van 'sHage, met de Mistaketweede premie ƒ100 door F. J. W. Scheurleer, van 's tlage, met de Sarah. 8. Wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassen, rjjders in jockey-costuum. Prijs ƒ2000, benevens een voorwerp in zilver ter waarde van ƒ500, aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam, be haald door den heer J. Cardon. van Gent, met de Ballade; premie ƒ500 door Freih. von Rochow, te Hannover, met de Sarcenet. De feestdag is in de beste orde afgeloopen en het bleek dat die wedren nen meer en meer belangstelling vinden. Er werden vele, soms niet onaan zienlijk weddenschappen aangegaan. 11H. MM. verlieten eerst na den afloop ten 5 ure de renbaan. De paarden der Berlijnsche heeren, meldt het Hbl., die bij de harddrave rijen zoo uitmuntend hebben geloopen, zjjn van Russische afkomst. Zij zijn afstammelingen van het gekruiste ras, dat prins Orlofl in zijne stoeterijen heeft gekweekt uit Friesche merriën en Arabische hengsten. Bij den terugkeer naar Amsterdam improviseerden de reizigers boven op de spoorwegwaggons een imperiaal. Honderden keerden zoo huiswaarts, niettegenstaande de veitoogen der treinbeambten en de pogingen der rijks politie. De lieden klauterden op de waggons en weken niet voordat zjj te Amsterdani' aankwamen. Ongelukken schijnen daarbij niet te zijn voorgevallen. Zaturdag hamiddag is tusschen Utrecht en Maarssen eene boerendoch ter, die een overweg passeerde om te gaan melken, door een van Utrecht komenden spoortrein overreden. De dood volgde onmiddellijk. 'sGRAVENHAGE20 Augustus Aan den heer 1. de Crane is, op zjjn verzoekmet ingang van 1 Nov. aanst., eervol ontslag verleend als notaris Ie Warmond De luit. ter zee 2Je kl. G. P. Posthuma, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ook de minister van waterstaat heeft voor eenige dagen de residentie verlaten. Z. Exc. begeeft zich naar Frankfort om aldaar de tentoonstelling te bezoeken. De gezant van Z. M. den keizer van Japan bij het Russische keizer rijk, die eenige dagen alhier bjj zijn ambtgenoot aan ons hof vertoefd heeft is heden naar St. Petersburg teruggekeerd. Ten gevolge van het in active dienst komen der milicien-verlofgangers van 1879. zijn bjj bel regiment grenadiers en jagers thans, behalve de vrij willigers. drie liglingen onder de wapenen. De kolonel-kommandant van het corps hield heden in de Maliebaan eene inspectie over de vereenigde troepen. In het begin der volgende maand zullen, in combinatie met de andere wapens van het garnizoen, eenige malen manoeuvres worden uitgevoerd. Dezer dagen is alhier van het Loo aangekomen het fraai looneeldecora- tief, dat Z. M. de koning aan de Vereeniging het Nederlandsch tooneel heeft geschonken, ten gebruike bij de voorstellingen in de residentie. Een driejarig meisje, dat eergisteren, Ier hoogte van de Vleerstraat, door een tramwagen werd overreden, is in bet gasthuis aan de gevolgen overleden. De ouders hadden pot verteerd en de zorg voor het kind opge dragen aan eene schoonmaakster, die uit werken ging. Ofschoon de koet sier van den tramwagen onmiddellijk den wagen poogde te doen stil staan, gelukte het hem niet het ongeval te voorkomen. BELG IE, De feestviering ter eere van Conscience is thans vastgesteld op de dagen van 19 tot 26 September. Te Brussel is het berigt ontvangen, dat de kapitein Popelin, sedert het vertrek van kapitein Cambier chef der Belgische expeditie in Midden-Afrika, aan den westelijken oever van het Taganika-meer, waar hij een wetenschap pelijk station zou vestigen, aan de gevolgen eener leverziekte, gepaard met hevige koortsenis overleden. Te Mechelen heeft een ongeluk plaats gehad op de Dyle, aan de zoo genaamde Waterpoort. Ten gevolge van herstelling aan eene brug, wordt de overtogt over de rivier gemaakt door middel van eene boot. Woensdag middag moest een bruiloftspaar met de andere genoodigden, ten getale van 18 personen, overgezet worden. Hetzij de boot te zwaar geladen was of door een ander toeval, de boot had naauwelijks het midden der rivier be reikt, of zij kantelde om en de 18 personen vielen in het water. Door de hulp van de schippers werden 15 personen gereddoch twee gehuwde vrouwen alsmede een knaap van 10 jaar verdronken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2