LEIDSCOE COURANT. 1881. D1NGSDAG 23 AUGUSTUS. i°. 190. ST A DS-BE RICHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advcrlcnlifn is van 1—4 De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, doet te weten, dat de patentbladen van koffie huishoudersslijters en tap pers benevens de nog onafgehaalde patenlbladen van inlandschc kramers, schippers enz., alsmede die voor de belanghebbenden, wonende in de wijken I, I! en III, alle over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van éen tot drie uren en wel van 22 tot en met 25 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien eents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidwhe Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Aoguslus 1881. DE FREMERY, Weth' 1». Burg'. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 25,,"1 Augustus 1881, des namiddags te twee uren. 1". Onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad, 2°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school der 4dc klasse n°. 2. (144) 3". Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting van het II G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (133) 4». Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1880. (139 en 159) 5«. Voordracht tot het instellen van beroep in cassatie in zake het geschil met de gemeente Alkemade. (,153) 6". Voorstel tot wijziging der verordening bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs enz. (132 en 161) 7». Idem van de Verordening voor de Kweekschool voor onderwijzers. (135 en 161) 8°. Idem van de Verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (136 en 161) 9». Idem tot uitbreiding van het onderwijs aan de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren en tot wijziging der betrek kelijke verordeningen. (137 en 161) 10°. Verzoek van Steiues en C»., lot het plaatsen van advertentiebanken. (138) 11". Staal van af- en overschrijving op de gemeenle-begrooling, dienst 1881, en suppletoire slaat van begrooting. (141 en 161) 12". Verzoek van P. H. Verhoeve, om eene uitloozing te maken. (142) 13". Voorstel tot aanschaffing van eenige kachels. (143 en 161) 14". Verzoek van T. Doornbos, om ontslag als ambtenaar belast niet het toezicht op de honden. (145) 15°. Idem van de Commissie van de Kweekschool voor Zeevaartbetrekkelijk het afbreken van het bastion enz. (148). 16". Idem van Mej. K. Struick, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse n". 1. (152) 17°. Slaat van al- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1881, en suppletoire staat van begrooting. (154 en 161) 18". Staat van al- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1881. (155 en 161) 19". Verzoek van de Commissie voor de Bloemententoonstelling, om een subsidie voor de kosten van zaalhunr. (156 en 161) 20". Voorstel lot wijziging van de regeling der jaarwedden van de ambte naren ter Secretarie. (157) 21". Idem tot het in bruikleen afstaan aan de Bibliotheek van werken der instelling voor O.-I. ambtenaren. (158) 22°. Idem tot wijziging van de Verordening, vaststellende den rooster van aftreding der leden van den Gemeenteraad. (160) 23". Rekening over 1880 van het R. K. Armbestuur. (149) 24". Idem van het R. K. Wees- en Oudcliedcnhuis. (150). LEIDEN, 22 Augustus. De faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit alhier heeft bekend gemaakt, dat hel adutissie-exaraen zal worden afgenomen op Donderdag den 22sl,n September aanst. Belanghebbenden zijn verzocht zich vóór den 12d<" September aanst. met naauvvkeurige opgave van voor- en toenamen aan te melden by den pedel P. J. Oost veen. - Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. 2. gels 1.iedere regel meer 25 cents. van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen /38, ƒ20, ƒ4.10 en /2.05, de laagste ƒ38, ƒ20, 4 en ƒ2. De minister van financiën roept op de ouders of voogden van zooda nige jongelieden, die zich voorstellen in de maand September a. s. aan de hoogcschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt aan te vangen, om, voor zoover zij meenen, dat hunne kinderen of pupillen in de termen vallen om op ondersleuning lydens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich voor 10 Sep tember a. s. met hunne daartoe strekkende op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het depart, van financiën. Deze oproeping strekt ter begeving van eene der studiebeurzen (ƒ150 's jaars) uit de stich ting van Clara Jansdochter van Sparwoude, die eerlang moet plaats hebben. De Staatscourant bevat het verslag der commissie voor het jaar 1881 hier te lande belast met het afnemen van het examen voor aanstaande O. I. ambtenaren. Gedurende de maand July is bij de rijks-postspaarbank ingebragt ƒ141,958.69 en terugbetaald ƒ20.722.90. Aan het einde der maand Junij was, ten name der verschillende inleggers, ingeschreven 306,029.89 zoodat de som der inlagen lol einde Julij bedraagt 427.265.68%. Ofschoon de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland lot het sluiten van een nieuw handelsverdrag zijn afgebroken, verneemt men, dat de Nederlandsche regering desniettemin hare onderhandelingen met de Fran- sche regering blijft voortzetten, ten einde, ua eene verlenging van den be- staaudeu toestand voorkorten lijd, tot het sluiten van een nieuw handels verdrag tusschen Nederland en Frankrijk te geraken. Volgens by de regering ingekomen berigt, zal van 24 October lot 26 November, te Londen, South Kensington, eene internationale tentoonstelling van toestellen voor verwarming en middelen tot bevordering van rookver- branding gehouden worden. Zij, die op deze tentoonstelling wenschen in te zenden, moeten daartoe voor 30 Augustus e. k. eene aanvraag om plaats ruimte doen toekomen aan het adres van den super-intendentden heer Gilbert R. Redgrave Esq Exhibition Buildings, Queen's Gate, South Ken sington. Voor nadere inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Haar lem, aan welke het reglement en programma voor de tentoonstelling is toegezonden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Vrijdag 16 September aanst. te Rotterdam gehouden worden. De inschrijving voor den cursus 1880/81 aan de polytechnische school te Delft zal plaats hebben op 5, 6 en 7 Sept. aanst. Aan een particulier schrijven uit KoltaRatja, van 26 Julij 11., ontke nen wij het volgende: Het leger is het eeuige werktuig om de kracht van den vereeuigden vijand te breken en daarom eerc aan het dappere Indische leger, den steun enden grondlegger van ons gezag alhier, maar het is te zwaar om de verspreide overblijfselen van den vijand klein te krijgen. De politie moet georganiseerd, bewapend, gekleed en gehuisvest worden. Dat alles kost eenigen lijd en op dit oogenbük juist spannen de roover- hoofden hunne uiterste krachten in om aanhang te krijgen. Uit onder schepte brieven is gebleven, dat, nog vóór men wist, dat er eene bestuurs- verandering zou plaats hebbenplannen gesmeed werden om de Chinesche vestingen en de kampongs van de Atjehers, die goed gezind zjjn en de roovers niet steunen, aan te vallen. Die roovers zijn zeer lastig. Zjj doen hunne aanvallen meest 's nachts, geheel onverwacht, en verdwijnen op nade ring van militaire magt in het gebergte. Er wordt thans een middel aan gewend om aan die aanvallen een einde te maken, namelijk door contra- waraudcurs te vormen en te trachten, zoo noodig gesteund door militaire magt, daarmede de hoofdaanvoerders der roovers (weggeloopen ketting- gangers. gedeserteerde soldaten, Atjehers, boeven enz.) magtig te worden. Zulk een troep wordt gevormd gedeeltelijk uit Atjehers; door dezen geholpen wordt de gehecle poliliemagt bekend met terrein en schuilplaats. Alleen gaat het vormen van zulk een corps niet in eens. Inlusschen neemt het aantal hoofden, die zich meer direct aan onze zijde schaart, voortdurend toe. Onlangs nog kwamen eenige hoofdendie zich lot nu toe in het ge bergte hadden teruggetrokkennaar onze uiterste post in Grnot-A'jeh afda len om zich te onderwerpen. Op de kust word de toestand beter en had den verschillende bestuursmaatregelen eene goede uitkomst. Zoo is door poliiie patrouillesgeholpen door welgezinde bevolk ng in Malaboe, onze

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1