BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 22 Augustus ó88óJV°. Ó95. Sedert de wet, houdende strenge bepalingen tegen het uitloopen van onzeewaardige schepen, werd afgekondigd, zrjn 414 bodems wegens defecte romp, gebrekkige uitrusting of onvoldoende machinerie belet zee te kiezen. Wegens overlading werden 170 schepen bekeurd. De aartsbisschop Croke heeft in eene vergadering der Iersche Land- league gezegd, dat men met de Landwet eene eerlijke proef moest nemen en haar aanvaarden, niet als eene definitieve regeling der quaestie, maar als een maatregel, die voor de Iersche pachters van onberekenbaar nut zou kunnen wezen. Men behoefde zich immers tot niets te verbinden. Maar men kon ten minste de zaak eens inzien. Uit Dublin meldt men aan de Times: Er is geen grond om te ver wachten dat de Landwet in Ierland door de pachters met eenige geestdrift of met veel dankbaarheid ontvangen zal worden. Men kan den pachters niet euvel duidenzoo zij de mildste bepalingen der wet niet goed waar deren en begrijpen, daar menig scherp verstand er door in verwarring gebragt is. Maar er zijn zekere degelijke voordeelen, die zij lang gepoogd hebben te verkrijgen, en zij zijn slim genoeg om in te zien, dat deze hun door de wet verleend worden, en waarschijnlijk zouden zij, als men hen aan zich zeiven overliet, daarmede tevreden zijn. Maar de Land-league zal hen niet aan zich zeiven overlaten. De volksmenners, die op hunne onte vredenheid speculeren, zullen, al geven zij toe, dat er voordeelen verkregen zijn, hun misnoegeB op nieuw gaande maken en hen aansporen om de con- cessiën, die zij aan het Engelsche parlement ontwrongen hebben, tot een grondslag te maken om meer te verwerven en het groote doel te bereiken, hierin bestaande, dat alle land in Ierland het volstrekte eigendom worde van het Iersche volk. De mannendie populair geworden zijn door de agitatie, zullen wanhopige pogingen doen om te verhinderen, dat het land tot rust kome, en zij in hunne vroegere nietsbeduidendheid terugzinken. Uit New-York wordt gemelddat de Herald een brief bevat van Hart- mann, waarin hij meldt naar New-York te zijn teruggekomen, om het regt van asyl voor de regtbanken op de proef te stellen. Hij beklaagt er zich over voortdurend door spionnen bewaakt te worden. Hij heeft aan het hooggeregtshof kennis gegeven van zjjn voornemen, om Amerikaansch bur ger te worden. De bekende O'Donovan Rossa beweert, dat aldaar door de zoogenaamde vdynamiet-revolutionnairen" eene geheime vergadering is gehouden; doch zijne bewering vindt geen geloof. Naar zijne verzekering zou in die bijeen komst beslist worden over de vraag, op welke wijze het best dynamiet kan gebruikt worden, niet in Amerika, maar om hen te ondersteunen en aan te moedigen, die voor Ierland's onafhankelijkheid strijden. De Tribune zegt naar aanleiding daarvan, dat er slechts ééne goede manier bestaat om partij te trekken van dynamiet. »Men neme namelijk", zegt het blad//eene kleine lading dynamiet en late O'Donovan Rossa daarmede in de lucht vliegen. Hij zal zich dan niet kunnen beklagendat tegen hem gebruik is gemaakt van wapenen, die hij niet goedkeurt. De eenige tegenwerping zou deze zijn: dat fatsoenlijk dynamiet misbruikt zou worden op een schaamteloozen, lafharti- gen sluipmoordenaar". FRANKRIJK. Het kiescomité, dat zich ten doel stelt de verkiezing van Gambetta te bevorderen, heeft het volgende protest in Belleville doen aanplakken; //Bur gers: //De radicale comités van het 20"e district stemmen geheel in met het protest van hun candidaat. Het mag een handvol onbekende levenma kers niet vrijstaan het algemeen stemregt te onteeren, de regten der bur gers aan te vallenen de vrijheid van bespreking door tumult te vernietigen. Doch de vrijheid van stemmen blijft ons nog over en wij zijn er van over tuigd, dat er geen republikeinsch candidaat, trotsch op zijn naam, gevon den zal worden, die niet, door op Gambetta te stemmen, den inbreuk zal wreken, op de vrijheid van vergadering en het woord gepleegd. Ons 20!te district heeft niet steeds aan de spits der democratie gestaan, om zonder protest laaghartige aanvallen van een troep leegloopers zonder eer of vader land te dulden. Leve Frankrijk! Leve de republiek!" Van wege een arbeiderscomité is daarentegen de volgende verklaring open baar gemaakt: //Kiezers van het twintigste arrondissement. Het comité, dat de vergadering in de Rue Saint-Blaise bijwoonde, verklaart, dat de door de vergadering tot vier malen toe gekozen burger Réty tot voorzitter van het comité genoopt was van de verhevenheid af te dalennadat de heer Métivier hun te kennen had gegeven: //Als gij niet dadelijk heengaat, zal ik u door politiedienaren laten wegbrengen!" Burger Réty antwoordde: //Ik kom om dat ik hier door de kiezers gekozen ben". De heer Métivier hernam, dat het bureau reeds zamengesteld was en maande hem aan de verhevenheid te verlaten en liet daarbij weer dezelfde bedreigingen hooren. Dientengevolge weigerde de verontwaardigde vergadering den heer Gambetta te hooren". In eene kiezersvergadering in het lle arrondissement van Parijs is het mede zeer onstuimig toegegaan. De werkliedenpartij belette de twee candidaten Floquet en Lockroy aan het woord te komen, omdat de |vergadering niet het voorzitterschap aan den aanvoerder dier partij wilde opdragen. Twee honderd personen overweldigden de estrade. Lockroy, die gedurende die opschudding in de zaal was verschenen, protesteerde zeer scherp tegen het gedrag der rustverstoorders en noemde hen //Bonapartistische snoevers". Dit konden zijne tegenstanders niet ongestraft laten; zij vielen op hem aan, rosten hem af en wilden hem op de grond werpen. Doch zijne vrienden en die van Floquet beschermden hem en zorgden, dat zij op de straat kwamen. Ten opzigte van het gebeurde in Belleville zegt de Brusselsche Nord het volgende: Er kunnen onder hen volksmenners geweest zijn, die niets met het arrondissement te maken hadden-, maar voor de overgreote meeri derheid waren het dezelfde liedendie den heer Gambetta onder het keizer- rijk tot hoofd der oppositie geproclameerd hadden, evenals gedurende de worsteling tegen den 16den Mei. Zrjn magtig woord, en ook zijnevleijerijen hadden den volksleeuw getemd, maar thans wordt de leeuw weerspannig, en als de heer Gambetta niet oppastzal hij eindigen als alle dierentemmersdoor zijne beesten verscheurd te worden". Voorts wordt den heer Gambetta de raad gegeven elders dan in Belleville den grondslag voor zijn gezag te zoeken, van deze gelegenheid gebruik te maken om met een compromettant verleden te breken, zich werkelijk regerings-candidaat te toonen en af te zien van eene populariteit van slecht allooi, die hij onmogelijk zal kunnen behouden, trots alle concessiën aan de uiterste partijen. De heer Duhamel, secretaris van den president der republiek en als zoodanig zeker met Grévy's persoonlijke gevoelens beter bekend dan anderen, treedt te Licques als candidaat voor de lidmaatschap der kamer op. Hij verklaarde in eene redevoering tot de kiezers, dat Grévy volstrekt niet tegen herziening der grondwet gekant is en dat hij o. a. van oordeel is, dat de regters niet voor hun leven benoemd behooren te worden. Een karrepaard, dat Woensdag ochtend in de Avenue de l'opéra te Parijs plotseling woedend werdgreep zijn voerman met de tanden bij den schouder, wierp hem op den grond, trapte hem en begon, na op 'smans borst nedergeknield te zijnhem het vleesch van het ligchaam te scheuren. De voerman had er het leven bij gelaten, waren niet eenige moedige voor bijgangers toegeschoten, die hem, niet zonder gevaar, uit zijne positie ver- lostten. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man naar het gasthuis overgebragt. Een luchtreiziger, Adolphe genaamd, is Zondag namiddag te Montpel- lier opgestegen, doch is sedert dat oogenblik niet meer gezien. Men vreest, dat de ballon naar zee gedreven en de luchtreiziger verdronken is. Te Nimes heeft, evenals te Marseille, een bloedig tooneel bij een stie rengevecht plaats gehad. Twee toreadors waren gezamenlijk met een stier bezig, met welken zij de handen vol hadden. Een van hen struikelde en werd dood onder de hoeven van het getergde dier getrapt; de ander, die zijn makker te hulp schoot, werd door het dier op de horens genomen en eenige malen in de lucht geworpen, tot hij als eene vormlooze massa neerviel. In Senegal telde men op 8 Aug. 80 dooden aan gele koorts. Ook is de admiraal Lanneau daaraan bezweken, die nog geen drie maanden geleden tot gouverneur der kolonie was benoemd. Uit Tunis wordt gemeld, dat een Tripolitaan aldaar bij het vallen van den avond met ontbloote sabel de stad binnenkwam, roepende: //Djehad" (heilige oorlog), zonder dat iemand hem aanhield. Hjj wierp zich in den winkel van een Engelsch onderdaan en vermoordde dezen met sabelhouwen, terwijl hij hem, toen hij reeds dood was, met de sabel de hand afsloeg. Vervolgens heeft de razende een Jood nagezet. Eenige inwoners, het ergste duchtende, maakten zich van hem meester, ontnamen hem de sabel en lever den hem over aan de overheiddie hem in de gevangenis bragt. De gou verneur liet hem vervolgens 400 stokslagen geven. Men gelooft, dat de Tri politaan door de fanatieke partij uitgezonden was om te zien, of de kreet van //Djehad" ook iets op de Muzelmansche bevolking vermogt. De bevelheb ber van het aldaar liggende Engelsche schip wilde eenige zeesoldaten aan land zetten om de Europeanen te beschermen, maar men verzekerde hem, dat men voor hunne veiligheid instond. DVITSGHLAND. Volgens de Foss. Ztg. zijn de verkiezingen voor den rijksdag op 17 October bepaald; officiëel is daaromtrent echter nog niets bekend. De voor bereiding voor het verkiezingswerk is evenwel in vollen gang en in Berlijn gaat naauweljjks een dag voorbij zonder dat er kiesvergaderingen worden gehouden. Reeds is gemeld, dat de schrijver van den dreigenden brief aan den keizer, een jeugdig huisonderwijzer, is aangehouden. Volgens de Magdeb. Zeit. heet hij Liedtke, 18 jaren oud en zoon van een onderwijzer teElbing. Hij heeft den brief opgesteldvervolgens het klad door een zijner leerlingen laten overschrijven en deze copie zelf op de post bezorgd. Door eene ach teloosheid had hij twee andere brieven verloren, die de politie in handen heeft gekregen, daar zjj, bij vergelijking van het schrift, den schrijver van den brief aan den keizer heeft ontdekt. In het verhoor heeft hij gesproken van medepligtigen. Het blijkt echter, dat hij als zoodanig enkel een leerling der hoogere burgerschool te Elbing heeft genoemdmaar dat bij een onder zoek geen spoor van medepligtigheid is ontdekt, terwijl daarentegen aan het licht is gekomen, dat Liedtke, onder den invloed van socialistische bla den en geschriften, aan verscheidene personen allerlei onzinnige brieven heeft geschreven. -- De vergaderingen der vcreeniging voor de hervorming en codificatie van het volkenregt te Keulen zijn bijgewoond door de Japansche ambassade te Londen, die de verzekering gaf, dat geen land met zooveel aandacht en belangstelling als Japan de beraadslagingen van dit congres volgt. In 1882 zal het congres te Liverpool gehouden worden. De algemeene vergadering der Duitsche Gustaaf-Adolfvereeniging heeft besloten, aan de G. A. Vereeniging in Oostenrijk, ter gelegenheid der vie ring van het tolerantie-edict, eene som van 80000 mark toe te zenden, ten behoeve cener aldaar op te rigten pensioenkas voor protestantsche predikers en onderwijzers en hunne nagelaten betrekkingen. De chininefabriek van G. F. Böhringer Zonen, te Mannheim, is door brand vernield. De schade wordt begroot op nagenoeg een millioen mark. Op het strand van het eiland Norderney waagden zich onlangs vier dames en eene badvrouw te ver in zee, waardoor zij in levensgevaar ver keerden. De badvrouw en twee dames werden gered, maar de beide andere, twee zusters uit Reichenbach, in Silezië, verdronken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5