LEIDSCHE C OH RANU 1881. N°. 195. MAANDAG 22 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERIGTE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 emits. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. iy deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, doet te weten, dal de putentbladen van koffiehuishoudersslijters en tap pers benevens de nog onafgehaalde palenlbladen van inlandsche kramers, schippers enz., alsmede die voor de belanghebbenden, wonende in de wijken I, II en III, alle over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tol drie uren en wel van 22 tot en uiet 25 Augustus e. k.terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leid^che Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 20 Augustus 1881. DE FREMERY, Welh'. k Burg'. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter kennis van de ingezetenen dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld hel op den 19len Augustus jl. invor derbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1881/82, wijken 7, 8, 9 en restanten, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Augustus 1881. DE FREMERY, Weth'. 1°. Burg'. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 25""' Augustus 1881. LEIDEN, 20 Augustus. Bjj de heden door commissarissen der gaslabriek alhier gehouden aan besteding van hel verhoogen van het stokerij-gebouw met aanbehoorende werken zijn de volgende inschrijvingen gedaan: J. J. Ilasselbach 13389, D. A. Schrellen C". 13299, Aug. Klonne 12974, J. J. Planjer/12050, J. Boom 11975, W. A. van Lith f 11657, W. T. Haasvelt en B. G. Gerritsen ƒ10450, Gebr. Neuteboom ƒ9498, J. N. van der Heyden 8995. Aan den laatste is, als minsten inschrijver, het werk gegund. Naar men verneemt heeft H. K. H. prinses Marianne ƒ500 geschonken aan de kweekschool voor zeevaart alhier, welke inrigting dezer dagen door genoemde vorstin met een bezoek vereerd werd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 68 volwassen personen en 6 tot 12 kinderen. In de Staatscourant zijn opgenomen de gewijzigde statuten van de Vereeniging tot instandhouding van de bijzondere school der 1' klasse, te Leiden, thans genaamd: Vereeniging tot instandhouding der bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aau den Stillen Rijn, te Leiden, goed gekeurd bij kon. besluit van 17 Mei jl. De Staatscourant deelt mede het programma voor het jaarlijks in de maand Junij te Utrecht af te nemen admissie-examen voor hen, die aldaar wenscheu te worden opgeleid tot militair-apotheker bjj hel leger in Nederlandsch ludië. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de normaalschool voor teekenonderwijzers en de school voor kunstnijverheid te Amsterdam in het najaar van 1881 zullen geopend wor den. De juiste dag zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die als leer lingen weitschen toegelaten te worden, moeten daarvan vóór 15 September schriftelijk doen blijken aan het dep. van binnenlandsche zaken. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 18 Augustus Ouessant gepasseerd. De Prinses Marie, mede op weg naar Ba tavia, vertrok op 18 Aug. van Suez. Door hel Engclsche admiraliteitshof is uitspraak gedaan in het regts- geding betrekkelijk den eiscli lot schadevergoeding, ingesteld door het Ne derlandsch gouvernement legen de eigenaars van het Engelsche stoomschip Fatfield, wegels het in den grond loopen van den Ned. loodsschoener n°. 1 in het Engelsch kanaal in Mei 1880. De schuld der aanvaring werd bewe zen te zijn geheel aan de zijde van het stoomschip, zoodat de eigenaars veroordeeld werden tot betaling van de geheeie deugdelijk bevonden, als schadevergoeding gebischte som. De harddraverijen en wedrennen nabij Bussum werden heden door schoon weder begunstigd. I1H. MM de koning en de koningin kwamen on geveer ten 12 ure op hel terrein aan. HIl. MM. reden in een open rijtuig met vier paarden bespannen naar de tribune, onder het gejuich eener tal rijke menigte. HH. MM. worden ontvangen door den heer Wafelbakker, voorzitter der renvereeniging, kortelijk toegesproken en naar de tribune geleid. De koning was in civile kleeding. H. M. droeg een crème wandel toilet met zacht blaauw afgezet, wit satijnen mantel met donzen rand willen hoed met rose veer en wit satijnen zonnescherm. De zon scheen heerlijk. Fraaije bloemruikers werden H. M. door den heer Langerhuizen en den heer Wafelbakkcr aangeboden en onmiddellijk daarop zijn de wedrennen aangevangen. 1. Harddraverij voor inlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Ilollandsche sjeezen. Prijs van Z. M. den koning, likeur- stel met zilver en goud gemonteerd en 700 ii: geld, behaald door de Sophie, van jh'. L. P. Quarles van UfTord te Loosduinen; premie 200 door de Cornelia, van den heer P. van der Voort, te Alkemade. 2. Heerenharddraverij voor paarden van alle landen en alle rassenonder het zaal gereden. Prijs 300 behaald door l'Innocent, van den heer J. Koster, te Beemster; premie ƒ100 door de Full Choke, van jh'. W. A. L. Mock, tc Haarlem. 3. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, gespannen voor twee- en vierwielige rijtuigen. Prijs 2000 behaald door de Pelishok, van den heer C. Baufeldt, te Berlijn; premie 509 door de Biegawog, van den heer O. Stechow, te Berlijn. 4. Harddraverijen van inlandsche paarden, geboren in 1876 of later, onder den man. Prijs 300 behaald door llansje, van den heer J. C. Matse, te Boskoop; premie 100 door de Kampioen, van den heer A. C. van den Akker, te Hazerswoude. De uitslag der volgende nommers zal later worden medegedeeld. Donderdag nacht heeft er over Noordholland een hevig onweder ge woed, vergezeld van zwaren slagregen. Te Zaandam is eene koe in de weide gedood, en is de pelmolen »de Gebroeders" zwaar door den bliksem beschadigd; doch deze heeft, evenmin als in het huis van den heer Linde boom, pred. bij de Christ. Geref. gemeente, waar de bliksem in den grond geslagen is, geen brand veroorzaakt. Te Hoorn zijn van een landbouwer 6 koeijen en een paard in de weide doodgeslagen. Door de gevallen hagel- steenen, op enkele plaatsen zoo groot als duiveneijeren, is veel schade aan de veldgewassen toegebragt. Uit Nieuwe Diep meldt men, dat in de Noordgronden een Russisch schip is verongelukt. De bemanning, uit 11 personen bestaande, is door de reddingsboot behouden aan wal gebragt. Te Pouderoijen is de school, wegens het epidemisch hccrschen der mazelengesloten. Door de regtbank te Zwolle is Schurink, veearts, wonende aldaar, verklaard schuldig te zijn aan het zweren van een valschen eed, ter civile teregtzitting dier regtbank op 21 April 1880, en dientengevolge bij verstek veroordeeld lot cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en 3 dagen en ontzetting gedurende 5 jaren van de regten, genoemd in art. 8 der wet van 29 Junij 1854. Eergisteren morgen passeerde de adjr.nct-directeur van de bedelaars kolonie Ommerschans, vergezeld van den onder-directeur van den landbouw, de voorpoort van het gesticht, toen de verpleegde Suurveld, met een scherp mes gewapend, op hem aanliep en hem in de zijde trachtte Ie steken; ge lukkig ging het mes door de dubbele kleeding van den arm en ontweek hij het verder doordringen van het mes Suurveld werd terstond door den aanwezigen politie agent Wassink in arrest gebragt. Ilij werd ook reeds sterk verdacht den laatsten brand op 30 Julij te hebben gesticht, maar heeft zulks in het verhoor ontkend. Te Oldeberkoop heeft Woensdag een diefstal met inbraak plaats ge had. 's Middags ongeveer 3 uur brak de dief door het raam in het huis van den molenaar S., terwijl de huisgenooten in een ander vertrek waren; hij brak het kabinet open en ontvreemdde daaruit een zilveren knipje met

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1