LEID8CH IIU H A M V 1881. S\ 194. ZATURDAG 20 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer^ö cenls. LEIDEN, 19 Augustus. Door burg. en weth. wordt, ingevolge bet advies van de commissie van fabricage, aan den raad medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen het verzoek van de commissie van oppertoezigt en beheer over de kweekschool voor zeevaart, tot het doen afbreken van het nog bestaande bastion en het verplaatsen der privaten, waardoor gelegenheid bestaat tot vergrooting der speel- of uitspanningsplaats. Zij geven dus in overweging de gevraagde ver gunning daartoe te verleenen. Door burg. en weth. wordt ook, naar aanleiding van het advies van den gemeente-advocaat, voorgesteld niet te berusten in het arrest van het ge- regtshol te 'sGravenhage in zake het geschil met de gemeente Alkemade, maar te besluiten omtrent die zaak een beroep in cassatie in te stellen. Door burg. en weth. wordt aan den raad magtiging gevraagd tot het sluiten van een contract met heeren curatoren van de rijks-universiteit alhier, tot het in bruikleen afstaan aan de universiteits bibliotheek van de couranten en boekwerken, welke de gemeente-instelling tot opleiding van O.-I. ambtenaren alhier van het dep. van koloniën ontvangt, met uitzonde ring van die, welke voor het onderwijs benoodigd zijn. Door de commissie voor volksbijeenkomsten van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is kennis gegeven, dat zij voornemens is op 26, 27, 28, 29 en 30 Augustus aanst. in de Stadszaal cene tentoon stelling te houden van bloemen en planten door den werkman gekweekt. Zij verzoekt daarvoor, even als vroeger, uil de gemeentekas een subsidie te mogen ontvangen, gelijkstaande met de door de commissie te betalen ver goeding van locaalhuur enz. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is tot predikant bij die gemeente beroepen dr. P. G. Datema, pred. te Weesp. Wij ontvingen een exemplaar van het jaarverslag der Maatschappij van weldadigheid over 1881, uitgebragt in de op 7 Junij jl. gehouden al- gemeene vergadering. Wij hebben reeds vroeger de voornaamste bijzonder heden uit dat verslag medegedeeld. Alleen willen wij er nog de aandacht op vestigen, dat de genoemde maatschappij nog dikwijls verward wordt met de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizenwaarmede zij echter niet in de minste betrekking staat. Iïet slot van het verslag eindigt met den wensch, dat de edele onbekende, aan wien de Maatschappij van weldadigheid reeds zooveel te danken heeft en die haar van 1864—1880 de kapitale som van 101,000 schonk, en de insgelijks onbekende gever uit de hoofdstad, die nu reeds cenige malen de niet minder aanzienlijke gift van 4000 schonk, beiden den tijd nog be leven mogen, dat de maatschappijop eigen krachten steunende, aan dergelijke geheel buitengewone hulp geen behoefte meer zal hebben. De titel van het boekje is versierd met de afbeelding van de woning van een vrijboer in de koloniën der maatschappij. Men meldt ons uit de Veenen: Het berigt in uwe Courant van den 13,lfn jl., dat de stoksnijboonen door den hevigen wind meerendeels ver woest waren, terwijl zjj nog zoo gunstig stonden, is in zoover waar als hierbij in aanmerking wordt genomen, dat de boonen kort na hel polen nachtvorst hebben gehad, die haar in den groei tot nadeel heeft gestrekt. Schijnbaar zijn de boonen overal weelderig om de slaken opgewassen en zij hebben veel blad gemaakt, maar de eigenlijke vruchtdragende ranken zijn zeer zwak gebleven, ten gevolge waarvan de opbrengst dit jaar niet zoo ruim is. Zulke boonendie door nachtvorst hebben geledenschrompelig zijn uitgegroeid en zoo zwakke ranken dragen, worden onder de teelders oude mannetjes genoemd. Nu weten tevens hiermede huismoeders, die alles maar op verzending naar het buitenland schuivenom welke reden de snij- boonen dit jaar niet goedkoop z(jn. Met de teelt der augurken is het vrij goed gegaan en over het algemeen is de zomer voor deze en dergelijke producten dan ook niet ongunstig geweest. Van verschillende streken des lands ontvangt men berigten over het nadeel, door de veelvuldige regens in den laatsten tijd teweeg gebragt. Daar waar de afwatering nog veel te wenscben overlaat, staan de velden bijna onder water. Op menigen akker moet zich ook de gevreesde aardappelen- ziekte meer en meer vertoonen. De synode der Ned. herv. kerk heeft beslissing genomen in de zaak van het beheer der kerkelijke goederen. Ofschoon van verschillende zijden daartoe aangezocht, heeft zij besloten thans gerne maatregelen in deze te nemen. Met aanzienlijke meerderheid besloot zjj daartoe hooldzakelijk op grond: 1'. van de autonomie der gemeenten in dezen, als vaststaand regts- feit2°. van de onmogelijkheid om toezigl op het beheer, hoe wenschelijk ook, aan de gemeenten op te leggen; 3°. van hare eigene onbevoegdheid om algemeene bepalingen, die zij in dezen zou willen maken, langs den gewonen, art. 62 A. R. omschreven, weg lot wet te verheffen. De synode, op de helft harer leden uitgeloot, heeft in hare zittiug van 12 Aug. de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Zeeland, waarbij de bh. L. J. de Kok en A. Gideonse, ouderlingen bij de herv. gemeente van Mid delburg, uit hunne bediening waren ontzet, van welke uitspraak gemelde heeren hij haar in hooger beroep waren gekomen, vernietigd, en verklaard, dat op de beslissing van het classicaal bestuur van Middelburg, ten gevolge waarvan zij reeds als ouderlingen waren bevestigd, geen ander vonnis kon worden toegelaten. Het hoog militair geregtshof heeft o. a. goedgekeurd het volgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement, standplaats 'sGravenhage, gewezen vonnis, in zake: J. V., 21 jaren, geb. le Groot Ammers, militieu- hoornblazer 6e comp. 4' regl. vesting-artillerie, laatst in garnizoen te Hel- levoetsluis, schuldig verklaard aan: 1°. insubordinatie door het plegen van cene daad van geweld en het trekken van het gew eer tegen zijn meerdere in tijd van vrede en 2". insubordinatie door het dreigen uiet woorden van zijn meerdere iu rang onder eenigzins verzachtende omstandigheden. Op 21 Julij II. te Hellevoet- sluis op wacht zijnde, verzocht hij den kommandant der wacht, sergeant V.om zich even van de wacht te mogen verwijderen, om brood te halen, hetgeen hem werd vergund. Teruggekomen, na in de canline een borreltje te hebben gebruikt, verkeerde hij in zoodanïgen opgewonden toestand, dat hjj den sergeant voorstelde met hem buiten de Brielsche poort le gaan, waar beklaagde niet bang was hem een pak slagen te geven. De sergeant verwijderde zich en begaf zich in het wachtlokaal, waarin V. hem volgde, die de uildasing niet alleen herhaalde, maar den sergeant, die toen met hem alleen was, bij den strot greep en tevens zijne sabel trok, waarmede bij zijn meerdere dreigde te slaan. Door vier kameraads in arrest gebragt, zeide hij tot den sergeant, «dat hij het nog wel over 10 jaren zoude wreken en hem wel zoude vinden". Veroordeeld lot eene militaire detentie van zes maanden, met last, dat hij na zijn ontslag uit die detentie zal ge plaatst worden in eene klasse van militairen aan eene gestrengere ki-ygs- tucht onderworpen voor den lijd van een jaar. Te Delft zijn door de politie vier dienstmeisjes van 14 a 15 jaren aan gehouden, wegens diefstal van eau de cologne, zakdoeken, zoogenaamde pages, dasjes, boezelaars, zeep enz., ten nadeele van verschillende manufac- turiers aldaar. Dingsdag avond heeft op de rivier voor Dordrecht een treurig ongevat plaats gehad. Vier visschcrs, werkzaam aan de zalmvisscherij «de Goede Trouw", gelegen op de Nieuwe Merwcde, waren in den namiddag met een open aakje, geladen met hout, van daar vertrokken om zich naar 'sGra vendeel te begeven. Omstreeks 8 of 8% ure in den avond met hun vaar tuig op de Oude Maas voor die stad gekomen, besloten drie der opvaren den, daar het roeijen door den vloed zeer moeijeltjk ging, het vaartuig aan den kant vast te maken en het invallen van de eb af te wachten, om de reis te vervolgen. Zij ontdekten toen echter, dat hun makker, die het roer bestuurd had, niet meer aanwezig was, terwijl de helmstok ontbrak. Ver moedelijk is hij over boord gevallen en verdronken. In de gemeente Haarlemmermeer is eergisteren de woning met het winkelhuis van den heer Guldemond, staande aan de Ringvaart lusschen Slo ten en de Lijnden, in de asch gelegd. Het omvallen van een petroleumkook- toestel moet de oorzaak zijn. Nagenoeg niets is gered kunnen worden. Door eenige heeren uit Amsterdam, liefhebbers van paarden en paard rijden, is als extra-prijs boven de f2000 bij den wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassen, bij de hardrijderij te Bussum op morgeneen voorwerp in zilver aangeboden. Het bestaat in een zeld zaam schooncn drinkhoorn, die in het midden rust op een zwaar zilveren voetstuk. De alleen wonende bediende in een horlogemagazijn op den Nieuwen- dijk te Amsterdam, werd gisteren nacht gewekt door een slag, blijkbaar veroorzaakt door hel gewelddadig breken van glas. llij stond op, trad in den winkel, keek naar buiten, zag glas op straat liggen, en ging zonder verder onderzoek, niet denkende, dat eene spiegelruit van den door hem bewoonden winkel het had moeien ontgelden, weder te bed Een half uur later door de hevige donderslagen en het kletteren van den regen uit dsn

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1