PEK TELEGIUAF. plegtigheid wel niel onder hel bereik der mogelijkheid ligt, zoo sluit dit toch een verbljjf te Raden-Baden niet uit, wijl van de werking der ver sterkende lucht van het Schwarlzwald-gebergte veel goeds voor het gestel van de doorluchtige patiente gewacht mag worden. Volgens berigt uit Rome heeft Zondag aldaar de wijding van dr. Korum tot bisschop van Trier, te gelijk met die van vier andere prelatenplaats ge had in tegenwoordigheid van een aantal Duitsche priesters en van den Duit- schen legatieraad Derenthall, die met de waarneming van het üuitsch gezant schap te Rome is belast. De Paus heelt aan dr. Korum een prachiig gouden borstkruis met halsketting ten geschenke gegeven. - De groote hitte van dezen zomer heeft zeer nadeelig gewerkt op den gezondheidstoestand van eenige troepenafdeelingen. Typhus en roode loop zijn in verschillende garnizoenen epidemisch geworden. Ten gevolge van het gehouden overleg van militaire geneeskundigen zijn eenige maatregelen beraamd en uitgevoerd, om het uitbreken der ziekte te voorkomen en haar woeden te beperken. In enkele plaatsen zijn de kazernen door de soldaten ontruimd en werden de militairen bij particulieren ingekwartierd. Die maat regel moet goed gewerkt hebben. De burgemeester van Borcbembjj Paderborn, betrapte onlangs een landlooper, en wilde, daar de veldwachter juist alwezig was, in eigen per soon hem naar de gevangenis brengen. Maar naauwelijks had hjj de deur geopend, of de vagebond pakte bcm bij den kraag, duwde hem in het hok, sloot de deur en giug heen. De burgemeester bonsde te vergeefs aan houdend op de deur en riep om hulp. De boeren hoorden hem welmaar wilden niel gelooven, dat hij daar opgesloten zat, en meenden, dat het een vagebond was, die hen voor den gek wilde honden. Zoo bleef de burger vader een halven dag lang gevangen, totdat hij eindelijk door den veld wachter, die zijn stem herkende, bevrijd werd. De Hostocker Zeit. meldtdat op 9 Augustus eenige badgasten uit Miiritz met eene boot naar Wastrow wilden, doch onderweg door een storm werden overvallen. Ondanks de oordeelkundige handelwijze van den schip per en de nabijheid van den oever, sloeg de boot om en van de 12 passa giers vonden er 8 hun dood in de golven, namelijk een heer, drie dames eh vier kinderen. OOI T-IIV II1 R. BATAVIA, 8 Juli). De gouverneur-generaal is van zijn togl door het Bantamsche te Batavia ■teruggekomen, en naar Buitenzorg vertrokken. Door den verkeerden ijver vier iulandsche hoofden is volk en vee uit het binnenland op en langs den grooten weg overgebragt, zoodat deze een opgewekter aanzien had, dan hem onder de tegenwoordige omstandigheden eigen is. Afgescheiden van deze vertooning, twijfelen wij niet of de ware en zeer droeve stand van zaken is aan den scherpen hlik Zr. Excellentie niel ontgaan en hem uit menig onderhoud duidelijk geworden. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden zijn de volgende heriglen ontvangenIn den avond van den 28»1"1 Mei hebben eenige marau deurs, waarschijnlijk behoorende tot dezelfde bende, die den vroeger ver melden aanval op de Chiuesche wijk te Pcnajocng heeft gedaan, cene Chine-- sche woning nabij kampong lvota Alaiu aangevallen, bij welke gelegenheid een Chinees werd vermoord en twee avdcren gewond raakten. Verder werd een Aljeher. die het bestuur behulpzaam was in het opsporen van veedieven, op den weg lusschen Lamprit en Lamjong vermoord, en zijn twee Chinezen niet ver van Anagaloeêng door Aljehers overvallen; een hun ner werd door klewangslagen vrij ernstig verwond. In den vroegen mor gen van 3 Junij heeft eene rooverbende, ongeveer 100 man sterk, eenen aanval gedaan op eene vestiging van Chinesche werklieden te Biloel, in •dieust van den aannemer voor het aanleggen van den weg, die bezig waren steenen uit te graven. Door de zorgeloosheid der Atjehsche wacht, welke tegen betaling door den aannemer was aangenomen, doch weinig in getal en slechts met een gering aantal donderbussen gewapend was, gelukte de overrompeling volkomen. Zeven Chinezen werden gedood, twee gewond, •terwijl vier Maleijers en drie van de wachtdoende Aljehers eveneens gewond raakten en de 15 aanwezige trekossen door de roovers naar het gebergte werden medegevoerd. De nasporingendie terstond na het bekend worden •van het voorgevallene in het werk werden gesteld, bragten aan het licht, dat de maraudeurs zich verzameld hadden in de heuvels bezuiden Lamrak. Den volgenden morgen vroeg rukten daarop twee militaire patrouilles uit •liambaroe en Anagaloeêng, ieder vergezeld van een controleur, tegen hen op. Ten 1 ure ging de laatste troep tol den aanval over, doch slaagde er -niel in den vijand te ontmoeten, die op het zien der van Lambaroe nade rende patrouille langs voor onze soldaten ontoegankelijke wegen vlugtte, met achterlating van 13 van de 15 trekossen. Verliezen werden aan onze zijde niet geleden; van de maraudeurs werd één man neergeschoten, terwijl <op den 5,le0 te Lamtengah een hunner werd gevat. De adsisleut-resident van Djombang, Ketting Olivier, heeft, volgens het Soer. Ub., den hooidman van de roovers, die onlangs de poslkar aan randden, tot bekentenis gebragt. Dientengevolge heeft de heer Olivier in Kediri 10,600 achterhaald. Volgens de Jav. C. is in Bantam sedert 21 Mei in hel geheele gewest geen veepest meer voorgekomen. Op hel gouvemementsgebied in Cheribon, d. i. ten oosten der rivier, werd mede geen veepest meer waargenomen. De regent van Samarang heeft dezer dagen, zonder voorafgaande ken nisgeving aan den Weddnd en zonder diens tegenwoordigheid, eene dessa vau Singen-kidoel bezocht en in zijn bijzijn de gronden doen opmeten, en daarbij bevonden, dat den kleinen man slechts 350 a 400 vierk. roeden grond per hoofd werd toegewezen en dat de meerderheid der sawah's door den loerah aan Chinezen verkocht was; volgens gerucht zijn in genoemd district een aantal loerah's, die op deze wijze de gronden van de bevolking verkwanselen. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur 2e kl. bij den waterstaat M. M. E. A. Hollingerus Pijpers; aan den controleur le kl. hij hel binnen), bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. II. Hisgen; aan den notaris te Grissee A. H. M. Michiel- sen. Benoemd: bij de algem. rekenkamer, tot 1« klerk, P. F. Carels, klerk bij dat collegie; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit J. P. Th. van Nunen; lol algem. ontvanger van 's lands kas le Ponogoro, M. J. Mee- ter, thans belast met de waarneming der betrekking van lcn commies bij het depart, van financiën; tot tijdel. vervanger vati den notaris te Grissee A. H. M. Michielsen, de cand.-notaris C. P. A. Boelen. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. J. Stevels; aan den onder-opzigter over den wagen makers- en kuiperswinkel bij den art.-constr.-winkel te Soerabaija A. F. van Ilelvoort; zes maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, aan den 1'° luit. der inf. J. B. van Heutsz. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van gezoudh. 2' kl. J. A. Lodewijks. Departement van marine. Ontsiageueervol, de 3e stuurman bjj de marine J. van Ommen. Benoemd: lot machinist op den ijzeren stoombag- germolen bij het etablissement te Soerabaija, C. van der Stadt, thans tjjde- lijk met de waarneming belast; tot 2'® machinist bij de marine, de machi nist-leerling 1' kl. A. J. H. de Bruen. LONDEN, 16 Augustus. In hel lagerhuis deelde de heer Dilke mede. dat er met de uitvoering van art. 61 van hei Berlijnsche verdrag nog geen voortgang gemaakt is. lord Duflerin had dienaangaande tot den Sultan en den eersten minister ernstige verioogen gcrigt. en beiden schenen zich het ernstige van den toestand bewust, Duflerin drong aan op de aanstelling van een behoorlijk bestuur, in afwachting, dat het hervormingsplan zou uitgewerkt zijn. Gemeenschappelijk optreden van de mogendheden kon tot dusver uiet plaats hebben, daar eenige ambassadeurs uit Koustantinopel af wezig zijn. Lord Dufierin kent het gewigt der hervormings-quaestie in Armenië, en zal haar ernstig behartigen. LONDEN. 16 Augustus. Het hoogerhuis heeft de lersche Land-bill aan genomen in den vormzooals zij gisteren het lagerhuis verliet. Salisbury verklaarde zich hiermede te kunnen vereenigen. LONDEN, 17 Augustus. De Timet meldt uit Lahore van gisteren: "De troepen van den Emir hebben Kelatigbilzai ontruimd en zijn in noordelijke rigting afgetrokken". LONDEN, 17 Augustus. Herbert Gladstone is tot lord der schatkist, lord Balfour, in plaats van Mac Laren, tot lord-advocaat van Schotland, en de heer Asher tot fiscaal-generaal van Schotland benoemd. WASHINGTON, 17 Augustus. Kwartier na middernacht was de omgeving van den president wat meer gerust gestelddoordien de geneesheeren zeiden te vertrouwen, dat er geen onmiddellijk gevaar was. Het publiek schjjnt e'chter over het algemeen overtuigd te zjjn, dat zjjn einde nadert. Zjjne zwakheid is buitengewoon en de moeijelijkhcid om voedsel in te houden belet den president zijne krachten te herwinnen. ISurgcrltjfcc jStatib. Van 11 tot en met 17 Augustus 1881. BEVALLEN: M. J. Riethoven, geb. Petiel, 1). J. v. d. Linden, geb. v. Hoo- ven, D. M. Schouieu, geb. Laman. Z. J. S. Tendeloo.geb. Miog, Z. M. A. Taffijn, geb. Woldring, Z. J. J. v. Venetie. geb. Vlaanderen, D. J, v. Berkel, geb. le Noble, D. C. Kruit. geb. Jasperse. Z. M. v. d. Steen. geb. v. Beurden, ft. J. Nieuweuhuizen, geb. Zaalberg, D. E. Gijzenij, geb. Kramer, Z. P. 51. v Iterson. geb. Devilee. Z. J. 11. Smittenaar. geb. Paauw, II. A. H. Blonk, geb. Vreugdeuburg, Z, - W. 51. Loman. geb. v. Kampen. 1). C. Cornet, geb. de Jong. D. J. llartevelt, geb. Iluygens, D. - J Lefeber, geb. v. d. La ken. Z. W. F. Splinter, geb. Visser. D. J. Coert, geb. Montague, Z. E. Nieuwenburg, geb. v. Eygen, Z. A^ Trettb. geb. Fabius, D. C. Muller, geb. 51cyler, II. K. F. Krak, geb. Reyst. Z. J. J. Rakker, geb. Stikkelorum, Z. A. v. d. lleyden, geb. Ketfenis, D. E. Visser, geb. Stouten, D. J. S 51. Brakel, geb. Tasscron, D. GEHUWD: H. Marlijn, jm. en J. C. Alberse, jd. J. Rornavilie, jm. en II. Hofmeester, jd. N. Langezaal. jm. en A. van der Krogt, jd. N. van Weizen, jm. en J. Dreef, jd. J. Middelham, jm. en A. Bonnet, jd. Meijer, jm. en R. II. Oostveen, jd. A. 5iatthysse. jm en H Staveleu jd. E. A. T. Vermond, wedr. en E. Welselaar, wed*. OVERLEDEN P. Vilters, Wedr. 62 j. C de Keyzer, Z., 7 m. J. L. Sprin ger. geh. van Hooidonk, Z. levenl. J. Schreuder. 52 j. 11. Schimmel, geb. Weerts. Z levenl. F. C. Dagelet. Z., 3 w. 51. A. de Wijs, D., 25 m. K. 51. J. Voermans, D.. 10 m. L. den Ouden, Z, 13 ni C. S. van Heyniiigen, D„ 14 j. P. Fontein, Wed'. 77 j. II. G Zwart. II.. 23 m. - M. Sampimon. geb. van Staay, 66 j. S. P. van Oerle, D.. 16 j. 51. E. Taffijn, D., 7 m. S. 51 de Tombe. D., 6 m II. L. de 51an, D., 21 m. W. Verheul, 31 j. PKOGUAMHA VAK IHJZIEKUITVOKHINKEN. Musis Sacrum. Donderdag 18 Augustus, te halfacht, door deStafmu- ziek van het 4" Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Giientzius. 1" Afd.: 1. Marscli, Schubert, arr. Oostelaar; 2. «l'Aurore", Ouverture, Cle ment; 3. "Gruss aus Tliiirihgen". Walzer, llohmaun, arr Greutzius; 4. Aria atts der oprr «Titus", 51ozart; 5. Potpourri de l'opéra "Le 51 uletier de To- léilo", Clement. 2' Afd 6 Ouverture "Die beiden Blinden", 5léhnl7. Bcrgsons Aria pour Clarinet-Solo. arr. Greutzius; 8. Potpourri nouveaux sur l'opéra "Rigoletto", Verdi; 9. Grande fantaisie sur l'opéra "La Traviata", Denefve. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Julij door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet beslcld zijnomdat de personen aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: C. 51aazen, G. Dokter, Backhaus. Wed. J. B v. Under, allen te Amsterdam; J. E. van VoorthuissciiJ. Elkerboutbeiden te 'sGra-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3