HU 1TENLAN DSCIIE U ER I G TEN. van /-een Ncderlandsch boek, uitmuntende op het gebied van fraaije lette ren, kunst of onderwas ea verschenen binnen de drie laatste jaren, üe commissie van beoordeeling heeft die onderscheiding toegekend aau mr. C. Vosmaer voor zjjn «Ilias van Homeros". Behandeld werd een voorstel om de commissie van bekendmaking der Nederlandschc litteratuur in het buitenland te doen beslaan uit drie leden en ter barer beschikking te stellen voor het jaar 1881/82 de som van ƒ800. Deze commissie stelt zich o. a. voor in de Hollaudsche bladen in Noord- en Zuid-Amerika en in België propaganda voor de Hollaudsche boeken te ma ken. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De viering van den zoogenaamden Hartjesdag heeft Maandag te Am sterdam (Haarlemmerdijk en aangrenzende straten) en langs den weg tot Sloterdijk weder tol schandelijke tooneelen aanleiding gegeven. Benden wilden, mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters, kinderen zelfs, het hoofd met veelkleurige linten, vooral oranje, of ook geheel of gedeelte lijk in half versleten maskerade-cosiumes verkleed, mannen in vrouwen-, vrouwen in mannenkleêren trokken, onder het zingen van vuile liederen en meercndeeis beschonkendoor de straten en langs den weg. Een der jeug dige Hartjesjagers was des avouds in de Laurierstraat als vrouw gekleed. Plotseling raakte, ten gevolge van een ontploften voetzoeker, zjjne kleeding in brand en stond de jongen in eene vuurkolom. Door hem op een nabij- zrjnden zandhoop te werpen, werd de vlam gesmoord. Met hevige brand wonden werd de knaap naar de ouderlijke woning vervoerd. Des nachts zijn in het binnen-gasthuis gebrngt twee knapen van 14 en 16 jaren oud (broeders), die door het vuurwerkvermaak zich deerlijk in het aangezigt hadden gebrand. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Wcimar-Eisenach, prinses Sophia der Nederlandenheeft aau de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee 1000 geschonken. Maandag II. bragten HH. MM. de koning en de koningin een bezoek aan den 96 jarigen baron van Nagell van Ampsenop het kasteel Ampsen, onder Laren, nabij Lochem gelegen. Te 12% uur arriveerden zjj per extra- trein van Apeldoorn en zij vertrokken tegen 4% uur op dezelfde wjjze, na vooraf een rijtoer door Lochem gedaan te hebben. Overal werden zij met geestdrift begroet en bij hun vertrek werd hun door de verzamelde menigte aan het station het volkslied toegezongen, dat door HH. MM. staande op het balcon van den salonwagen werd aangehoord. Gelijk te verwachten was, is de man, die te Assen zwaar geboeid werd binnengebragtniet de beruchte Gerrit Jansen, maar zekere Jan Pou- wels, beschuldigd van onderscheidene diefstallen met inbraak te Ruinen. Omtrent zjjne aanhouding wordt het volgende gemeld: Bij den landbou wer \V. te Ruinen werd des nachts het raam ingeslagen, en een dief sprong naar binnen. VV.wakker wordende, vraagt //wat mot dat"? en werpt zich op den indringer. Eene worsteling ontstaat, en het zoontje van W., die hoort dal zijn vader met iemand vecht, grjjpt een stoel en slaat daarmede op de worstelenden. Daar hjj op zijne vraag: //is vader boven of onder"? geen antwoord krijgt, slaat hij er maar flink op toe. De inbreker, merkende, dat hjj het te kwaad kreeg, wilde hel raam wel weer uit, maar daar was de boerin bezig om met de beddcplank een twee den dief, die naar binnen wilde, buiten te houden. Zij had al een pistool schot in den armmaar sloeg er met haar plank maar op in en hield den tweede buiten. Ook de eerste inbreker wist te ontkomen. Daarop werd den volgenden dag door 200 bewoners van Ruinen, geholpen door de politie, eene drjjfjagt gehouden, en een kwartier buiten het dorp een oude boef, zekere Jan Pouwels. in eene soort hol gevonden en gevangen genomen. Maandag morgen is op een trein van den staatsspoorweg, tusschen de stations Echten en Koekange, een geweerschot gelost, gelukkig zonder ongelukken Ie veroorzaken; alleen is bjj onderzoek een schampschot, ver oorzaakt door een kogel, aan een der wagens bevonden. In den trein be vonden zich twee rijksveldwachters. Een der reizigers heeft na het lossen van het schot twee personen zien wegloopen. Geertruida van der Sandenwed G. Schellensmogt eergisteren te Veld hoven den dag herdenken, waarop zij voor 100 jaren geboren werd. Te harer eere werd in het dorp een op'ogt gehouden, waarbjj de harmonie, de liedertafel en verschillende gilden zich aansloten. Van de 100-jarige zijn welgelijkende photographische portretten vervaardigd en in kabinet- en albumformaat te- ten 60 en 30 cents per stuk verkrijgbaar gesteld. 'stiRAVENHAGE. 17 Augustus Aan den, heer A. Sroitt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hoogland, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking langdurig bewezen diensten De benoeming van den keer d' D. J Korlewcg, te Breda, lot gewoon hoogleeraar in de wiskunde, de mechanica en de sterrekunde aan de univer siteit te Amsterdam, is door Z. M. bekrachtigd. Voor den tijd van vijf jaren zijn gedetacheerd: bij het leger in Nederl. Indië, de 1' luit. C. VV. van Suchteien, van hel reg. grenadiers en jagers, en bij het léger hier te lande, bij het 5' reg. intanterie, de le luit. VV. J. F. I. van Bommel van Vloten, van het wapen der infanterie >an het leger in Nederl. Indië, thans met verlof hier le lande. De tijd van duur der de tachering bij hel wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, van den 1,D luit. J. F. Le Maire, van hel wapen der infanterie van het leger hier te lande, is voor den tijd van vijf jaren verlengd; en voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande, bij het 2" reg. in fanterie, de le luit. A. Picard, van het wapen der infanterie van het leger in Nederl Indië. De tjjd van duur der detachering bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederl. Indië, van den 1'° luit. D. N. Dietz, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, is voor den tjjd van twee jaren verlengd. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn. I De graaf van Bijlandl, Zr. M'. minister-resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen, met verlof in de residentie aanwezig, zal eerstdaags naar zijn post te Stokholm terugkeeren. Sedert eenige dagen is de heer Mcunier de Houssoye, 1* secretaris bij het Fransche gezantschap alhier, lijdende aan eene ongesteldheid van zorg- wekkenden aard. Na langdurige gedachtenwisseling heeft de gemeenteraad zich in zijne zitting van gisteren met 14 tegen 13 stemmen onbevoegd verklaard om vast te stellen de bezwaren door burg en welh. namens den raad in te brengen tegen den geprojecteerden stoomtramweg van het slation der IIoll ijzeren spoorwegmaatschappij naar Scheveningen. Dientengevolge zullen burg. en welh. verder deze zaak behandelen, waardoor den raad de mogelijkheid is afgesneden zijn gevoelen kenbaar te maken over de al of niet gegrondheid of ongegrondheid van sommige door burg. en welh. ontworpen bedenkin gen, o. a. deze, dat van de vuurbaak tot aan het gemeente-badhuis geen gebruik van stoom mag worden gemaakt, zoodat voor dit gedeelte van de lijn paarden, ezels of andere dierlijke trekkracht den sloom zou moeten vervangen. Hoewel, door de bespreking der prealabele vraag, de bezwaren in bijzonderheden slechts ter loops werden besproken, werd ook de bepa ling, dat de duingronden voor zooveel 'sGravenhage betrelt, niet worden onteigend, maar door de gemeente tol wederopzeggens in gebruik gegeven, door den heer Mock als eene te bezwarende voorwaarde bestreden. De heer Mouton had mede verschillende aanmerkingen op hetgeen burg. en welh. vermeenden, dat het gemeentebelang bij den aanleg van den stoomtramweg vordert. Het inbreken blijft alhier aan de orde. Gisteren nacht werd wederom aan het Kanaal, digt bij de begraafplaats, door uitsnijding van eene ven sterruit uit eene tuindeur, ingebroken. De nachtelijke bezoekers gunden zich den tjjd eene kaars te ontsteken en ontvreemdden verschillende gou den voorwerpendoch lieten eene zilvcrlade in hetzelfde vertrek onaan geroerd. ENCSELAMD, LONDEN. 16 Augustus. Ten gevolge eener overeenkomst tusschen dej voornaamste leden der beide parlementshuizen, ten doel hebbende eene crisis over de Landhill ie voorkomen, waartoe die van het lagerhuis op enkele belangrijke punten hebben toegegeven, rekent men er ten stelligste op, dat het hoogerhuis de bilt definitief zal aannemen. De regering heeft aan den gouverneur der Kaapkolonie last gegeven om aan Cetawayo eene grootere male van persoonlijke vrijheid le vergun nen, mits deze zich verbond daarvan geen misbruik te maken door naar Zulu-land terug te keeren. Uit Durban werd aan de Times gemeld, dat het hijschcn vandeTrans- vaalsche vlag Maandag te Pretoria plaats had. Het driemanschap vaardigde eene proclamatie aan de burgers uit, om, met dankzegging aan het Opper wezen, te verklaren dat het land door Engeland teruggegeven was; verder om de burgers te danken voor hunne toewijding en gehoorzaamheid, en om hen aan te manen tot het onverwijld opbrengen der belastingen, tot het besturen des lands onmisbaar. Aan alle vreemde ingezetenen is kennis ge geven, dat zjj zich als Britsche onderdanen hebben te melden bij den En- gelschen resident, doch dat aan iedereen de gewone regten blijven toege staan. Het driemanschap zegtdat zijne leus is //eenheid en verzoening", en dat zijne vrijheid is «wet en orde". Eenige Engelschen zijn door den landdrost te Pretoria gestraft met eene boete van 3 wegens het door snijden van de vlaggelijn der Transvaalsche vlag. Vjjftig Boeren doen te Pretoria dienst als politie. Er werden nieuwe ambteuaren beëedigd. De oude volksraad heelt de verkiezing voor den nieuwen volkraad bepaald op 15 September. De officiële taal van den nieuwen staat zal het llollandsch zjjn. FKANHRIJK. In eene openbare vergadering van kiezers in het Theatre du Chalelet is eene motie van alkcuring tegen den minister Tirard aangenomen, die in het 1« arrondissement van Parijs als candiJaat optreedt. Deze motie, welke beteckent, dat de heer Tirard het vertrouwen der kiezers niet meer bezit, werd, na eene rede van den radicalen candidaat Yves Guyot, die den minis ter wegens zjjn stemmen in de afgeloopen kamerzitting heftig aanviel, aangenomen. De heer Clémenceau is naar Arles vertrokken, waar hij, behalve te Parijs, zich candidaat heeft gesteld. Hij heeft verklaard, dat hij in beginsel tegen de veelvoudige candidatuur is, doch aangezocht om zich le Arles ver kiesbaar te stellen, heeft hij gemeend aan dit verlangen te moeten voldoen, aangezien het strekken kan om de zaak der republiek te dienen. Te Marseille heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Nabij het station van den Rouct-tramweg was een circus opgerigt voor een soort van dierengevechten. Tweeduizend personen waren op de galerij om de voor stelling bij te wonen, toen de galerij plotseling iuslorttc. 12 personen wer den gedood en 150 gewond. Aan Unras wordt gemeld, dat Bou Amema, in het zuiden bedreigd door de Fransche troepen, de wjjk heeft genomen op Marokkaansch grond gebied. DUITSCHLANO. Na de gunstige wending, die in den toestand der keizerin gekomen is, zou het, volgens de Kr. Zig., niet geheel onmogeljjk zijn, dat II. M. op het tijdstip, dat hare kleindochter, prinses Victoria van Badin, aan de hand van haar toekomstigen gemaal haar vaderland verlaat, naar Baden- Baden zal kunnen gaan, om die dagen bij hare dochter door te brengen. Dit zou ten minste, naar men zegt, de vurige wensch der keizerin zijn. Al voelt 11. M. zelve wel, dat eene officiële deelneming aau de huwelijks-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2