LEIDSCHE COURANT* 1881. DONDERDAG 18 AUGUSTUS. 192. ST ADS-BE R ICIITEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is ran 1—4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien hel adres van Nicolaas Selier, smid, wonende alhier, houdende verzoek lot oprichting van eene smederij in het pand in de Geerestraat n*. 5. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publick dat genoemd verzoek, met de hjjlagen. op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den SI'1'" Augustus aanst.'s voormiddaas te ef/uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY. Weill. I". Burgemeester. Leiden, 17 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Augustus. Naar wij vernemen is voor eeuigen tijd door de familie Tydeman een «tiet onbelangrijk geschenk aan de bibliotheek onzer universiteit gedaan. Toen namelijk de uitgebreide boekerij van wijlen den Leidschen hoogieeraar 11. W. Tydeman te 's Hage verkocht is, werd een tal van reglsgeleerde dic taten ouder den hamer gebragt, maar de familie had de eigenhandige dicta- ten van professor II. W. Tydeman en van zijn vader Metnard Tydeman die in de vorige ectiw te Utrecht professor in de regien geweest was, niet willen verkoopen. Thans is aan die verzameling eene andere bestemming gegeven; zij is voor de Leidsche bibliotheek aangeboden door de familie Tydeman. Deze meende teregt, dat de lessen van de twee geleerde profes soren wel verdienden bewaard te worden en dacht dat de Leidsche boekerij, waarvan Meinard Tydeman in het begin dezer eeuw den catalogus heeft vervaardigd, de aangewezene plaats was voor die 91 deelen in quarto. De werkzaamheid van den veelzijdig geleerden Tydeman, die van 1815 tot 1848 hier doceerde, blijkt ten duidelijkste uit de lange rij van steeds bijgewerkte lessen over Instituten en Jus Mercalurae Gallo-Belgicum, over Hollandsche Regtsgeschiedeuis en Pandecten, over Jus Gentium en Historia Patria, over Statistica en Codex Napoleonlis, over Oeconomia Politica in het Latijn en later in het llollandsch en Wetboek van Koophandel, over Encyclopaedia Juris en Historie der Staathuishoudkunde, over Historia Juris, en waar over al niet in de onherbergzame collegiekamer in de Schoolsteeg door den geachten meester is geleeraard. Hieraan is toegevoegd een handexemplaar van het "Gelehrten-Lexicon von Jöcher und Adelung", en van "Saxii Onomasticon", met duizenden aanteekeningen vermeerderd. Een dergelijk geschenk, doch van minderen omvang, ontving de bibliotheek weinige dagen later van de familie van den Groningschen juridischen hoog leeraar F. A. van der Marck, nl. zjjne uitvoerige "Praelecliones de Jure Gentium", eenige gedeelten van het Jus Ecclesiasticum, verhandelingen over den slavenhandel, "de Origine imperii tam divini quam humani", "de Pu- blica filiorum educutione" enz. Voor de geschiedenis van het universitaire onderwijs is het nuttig dal zulke schrifturen bewaard worden. liet verdient dus gewaardeerd te wor den, als de familie van een hooggeleerde de dictata of andere stukken, welke zij eerst uit piëteit zelve bewaart, later niet omzet als grondstof voor nieuw papier, maar die op een openbare boekerij plaatst. Mogen deze voorbeelden navolging vinden. Gisteren avond gaf op Zomerzorg de kapel van de dd. schutterij alhier, onder directie van den heer C. G. Locher, liet vierde of laatste der aangekon digde concerten. Zoowel het goed gekozen programma als de wijze, waarop het werd uitgevoerd, konden niet anders dan een gunstigen indruk bij de vele toehoorders achterlaten. Ook dit jaar weder heelt deze kapel getoond, dat zjj in haar midden goede virtuosen telt, die, onder de uitstekende directie van den kapelmeester, menigmaal de bijvalsbetuigingen van alle kunstminnaars afdwongen. Wij hopen dan ookdat zij het volgend jaar met evenveel succes weder zal optreden. De heer K. F. Caron, chef van het spoorwegstation alhier, mogt heden gedachtenis vieren zjjner 12 -jarige echtverecr.iging. Hij werd by die ge legenheid aangenaam verrast door hartelijke bewijzen van belangstelling van allen, die onder zjjn bestuur werkzaam zijn. Zoowel door de ambtenaren van het bureau als door de geemployeerden bij het goederenkantoor en het werkend personeel werden hem fraaije geschenken aangeboden. Naar wij prijs der Courant is per vierendeel jaars 1,60, franca p. p. f 2. iedere regel meer 25 cents. vernemen zal de heer Caron morgen avond zijne onderhoorigen in de ge legenheid stellen enkele uren gezellig bijeen te zijn. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van lien, die de bewjjzen wenschen te leveren, dat zjj tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zjjn. Van de 42 candidaten, die het examen in hel geheel aflegden, zijn 20 ge slaagd. Hunne namen zjjn reeds vroeger medegedeeld. De uitslag van het examen, zegt de commissie, hoewel nog ongunstig, toonde toch enkele lichtpunten. Waren er nog candidaten die geheel onvoorbereid kwamen, dit getal was gelukkig gering. Over het algemeen was de voorbereiding iets beter dan bij de vorige gelegenheid en vooral onder de geslaagden be vonden zich eenige, die een in vele, zoo niet in alle opzigten zeer goed examen aflegden, zoodat de commissie meent te mogen zeggen, dat het ge halte der candidaten over het algemeen eenige verbetering liet bespeuren. Bij kon. besluit van 7 Augustus jl. is de gemeente St. Oedenrode aan gewezen als standplaats voor een postkantoor. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, is op 16 Augustus van Napels vertrokken. De jongste wedstrijd van het Conservatoire te Parijs is niet alleeu voor een onzer landgenooten den heer J. Wollï, maar ook voor eene landgenoole mej. Fanny Cossas, eervol geweest. Heeft eerstgenoemde den eersten prijs op de viool, laatstgemelde heeft dien prijs op de harp behaald. Mej. F. Cossas is geboren op het eiland St. Martin (Ned. ged.) in West-Indië en later ge- ruimen ijjd te Amsterdam woonachtig geweest. Van een aantal koeijen, die eergisteren avond naar de stallen van het Rijuspoor te Rotterdam werden gedreven, wist een viertal het op een loopcu te zetten. Twee daarvan bereikten de rails, ter hoogte van den overweg aan de Oude Plantage, toen een trein, van Utrecht komende, met beide dieren in botsing kwam. Zjj werden gedood, maar de trein derailleerde, met het gevolg, dat aanzienlijke schade aan het materiëel te weeg werd gebragt, vooral aan een beestenwagen, een goederenwaggon en enkele wa gens 3de klasse. Een met schapen geladen waggon sloeg om, waardoor eene groote slagiing onder die dieren werd aangcrigt. Gelukkig kwamen de passagiers met den schrik vrjj. De graven der Gorkumsche martelaren zijn in de vorige week door 11867 bedevaartgangers bezocht. De Vereeniging tot bevordering der Zoetwater-visscherij in Nederland, gevestigd te Dordrecht, heeft in hare laatste vergadering in overweging ge nomen hel feit, dat voortdurend in de kreeken en gaten van den Biesbosch duizenden vischjes worden vermoord, nog altjjd voor de industrie der schub ben. Bedoelde vischjes worden gevangen met de spieringzegen, waarvan de mazen slechts 10 mM. wijdte hebben; deze visscherij is gedurende 7 maanden van het jaar geoorloofd. De Vereeniging heeft op het bovenstaande de aandacht der bevoegde autoriteit gevestigd met verzoek de wjjdte der mazen van de spieringzegen op 15 mM. te bepalen en deze visscherij te sluiten van half October tot half Maart. Tevens wijst de Vereeniging op de wenscheljjkheiddat tot wering van gezegde moordvisscherijen in den Bies bosch een geschikt persoon worde benoemd, uitsluitend belast met het tegen gaan van zulk kwaad. Te Amsterdam is uit Noord-Amerika een persoon aangebragt, die als brandstichter door de regering der Vereenigde Staten is uitgeleverd. Dit is het eerste geval van dien aard. Door de Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam is een voor stel strekkende om, wegens de wedrennen bij BussumZaturdag a. s.,20 Augustus, niet te beschouwen als een beursdag, aangenomen met 127 tegen tegen 24 stemmen. Mitsdien zal op dien dag op de effectenkantoren niet geleverd en ontvangen, de officiële notering niet opgemaakt en de prjjscou- rant niet uitgegeven worden en het vereenigingslokaal gesloten zijn. Te Amsterdam is eergisteren gehouden de algemeene jaarljjksche ver gadering van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhan dels. Het ruim 120-tal leden werd welkom geheelen door den voorzitter, den heer W. 11. Kirberger, die o. a. mededeelde, dat weder 21 nieuwe leden zijn toegetreden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Tj. van Holkema, bleek, dat de stand der kas eene niet onbelangrjjke bate aan wees. Tot bestuurslid, in plaats van den heer Tj. van Holkema, niet her kiesbaar, werd benoemd de heer J. L W. SeyffarJt en tot penningmeester de heer G. L. Funke. Volgens het reglement van het Thieme-fonds behoorde dit jaar het eerst de premie van ƒ150 uitgekeerd te worden aan den schrijver of schrijfster

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1