BUITENLANDSCHE BERIGTEN. de koe is reeds aan iemand in de gemeente Sleen verkocht. De dader wordt opgespoord. Te Driesum waren dezer dagen twee jongens bezig met visschen in het kanaal, toen een van hen de onvoorzigtigheid had om, zonder te kun nen zwemmen, in het diepe water te gaan baden. Hij zonk dan ook spoe dig en is, niettegenstaande de pogingen van zjjn makker om hem te helpen, verdronken. Naar men nit Grave meldt laat de beruchte inbreker en brandbrieven- schrijver Jansen steeds veel van zich hooren. Zondag en Maandag nacht van de vorige week heeft hij te Beers op twee verschillende plaatsen welen in te breken. Den nacht daarop is er inbraak gepleegd te Haps in "het Hert", eene herberg gelegen aan den Graafschen Dijk in de nabijheid van groote bosschen. Door het uitsnijden van eene glasruit uit het keukenvenster is de dief weten binnen te komen en heeft ontvreemd: een horloge, een merino's kleed, 4 hemden en aan specie ƒ6.50. Dingsdag nacht werd ingebroken bij M. van Hees te Oploo, bij wien men uit eene kist wegnam ƒ40, 1 paar gouden oorbellen en I gouden ketting met kruis. Het volksgeloof schrijft hem de magt toe, dat hij zich in eene kat kan veranderen. Te Oisterwijk is een persoon in verzekerde bewaring genomen, be schuldigd van zekeren C. B. met een schop zoodanig op het hoofd te heb- hen geslagendat hjj aan de gevolgen is overleden. - Uit Maastricht meldt men aan de N.R.C.: Bij eene alhier plaats ge had hebbende veiling van afgekeurde militaire kleedingstukken en andere voorwerpen, werd alles, op een paar kleine koopjes na, zooals later bleek, door »de vereeniging" gekocht, zijnde eenige broeders uit het Noot den, in afspraak met de Maastnchtsche aldaar tegenwoordige koopers, en dit voor een bedrag van 192 gulden. Hierna werd het door de gezamenlijke koopers, circa 60 in getal, op nieuw in veiling gebragt en ging de partij 240 gulden hooger dan zij bij inkoop had gekost. Nu was het eene kleine vereeniging van personendie eigenaars waren geworden en hel weder in koop bragten en hierbij eene winst van 223 gulden deelden. De nieuwe bezitters stelden het weder in koop en maakten insgelijks eene winst van 91 gulden. De manoeuvre herhaalde zich nog een vierde, vijfde en zesde maal en er werd nog suc- ccssivelijk 33, 23 en 13 gulden verdiend. De slotsom was dat hel rjjkvoor de verkochte goederen 192 gulden kreeg, en de leden van de vereeniging 623 gulden deelden. 'sGRAVENHAGE15 Augustus Z. M. heeft benoemd: tot ridder-grootkruis in de orde van de Eiken kroon, generaal-majoor J. C. J. Smits, commandant van het kon. militair invalidenhuis Bronbeek; tot ridder 3" kl. in de orde van den gouden leeuw van Nassau, den kapitein-adjudant van Bronbeek L J. F. B. Hamers; tot ridders 4de kl. dier orde den officier van administratie (betaalmeester) J. W. Jonkers en den officier van gezondheid lrte kl. A. J. II. van der Mijll Dekker, en tot ridders der orde van de Eikenkroon de hh. T. van Weslh- reene, lierv. predikant, en T. S. Roes, r. k. pastoor. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat 11. J. H. Roseudahl, van het koloniaal werf-depót, tot het dragen van het Pruissisch Herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866 en van de Duilsche medaille, inge steld ter herrinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71, en bjj koninklijk besluit van den 12deB Augustus 1881, n°. 26, is aan Zr. Ms. ad judant den kolonel C. H. F. graaf du Monceau, van den grooten staf, tot hel dragen van het kommandeurskruis Is" kl. der Frederiksorde, hem door den koning van WHrtemberg geschonken. Tol luitenant ter zee 2de kl. zijn bevorderd de adelborsten lste kl. F. J. Stam, 11. Herman, L. A. van Asperen van der Velde, L. J. van der Mandele. J. G. A. Goedhart, YV. T. de Booy, G. L. Goedhart, J. H. Commijs, S. Woldringh, J. Beeckman, J. B. Mulder, JU VV. L. Olivier. B. Nierslrasz, G. G. D. baron van Hardenbroek, 11. T. Hoven,~jhr. H. L. Wichers, E E. Dullcmond, D. A. van Drooge, P D. HollzaptTel en G. Witsen Elias. Aan den officier van administratie 3dt kl. K. J. van den Bussche is, op zijn verzoek, toegekend één jaar verlof, onder stilstand van non-activi- teits-tractement en zonder opklimming in de ranglijst, en tot officier van ]j administratie 3de kl. is bevorderd de scheepsklerk G. Belle; voorts is de luit. ter zee 1"' kl. W. van Hasselt, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De hooge raad heeft bij arrest van heden verworpen het cassatieberoep van J. A. M., door het geregtshof te Arnhem veroordeeld tot 8 jaren tucht huisstraf ter zake van moedwilligen doodslag. De leden der Vereeniging 'sGravenhage "het Metalen Kruis" onder de zinspreuk "Broederschap zij onze leus", vereenigden zich Zaturdag namiddag ten 5 ure ten huize van den voorzitter, den heer J. W. Weijerman, Piet lieinsiraattot viering van den vijftigsten verjaardag van de bezetting van Leuven. De oud-strijders schaarden zich aldaar in twee gelederen en trokken, met het vaandel voorop en de muziek van het 3e regt, huzaren aan het hoofd, in optogt door de stad naar de vergaderzaal in de Houtstraat, begeleid door een piket huzaren. Gedurende deze muziek hielden de dragers van hel eereteeken halt voor het standbeeld van koning Willem II, den held van den liendaagschen veldtogt, op het Buitenhof. Rondom dit gedenk- teeken geschaald, hield de president eene toespraak tot de krijgsmakkers; zijne woorden werden daverend toegejuicht en door de muziek begroet met fanfares en de volksliederen. Bij deze gelegenheid werd een fraajje lauwerkrans aan 'svorsten beeld vastgehecht, onder den kreet: Leve de koning. Nadat de oud-strijders om het standbeeld hadden gedefileerd trokken zij vervolgens, onder de toonen van het Wilhelmus, voorbij het paleis van Z. K. II. prins Frederik en langs het monument ter eere van den groot hertog Bernard van Saksen-Weimar in hel Voorhout en vervolgens naar de bovengenoemde vergaderzaal. Naar men verneemt heeft een naauwkeurig en streng onderzoek geen enkel feit aan het licht gebragtdal aan het vermoedenalsof een dezer dagen levenloos uit het water opgehaalden nachtwaker het slagtoffer eener misdaad zou zijn geworden, eenigen grond geeft. -- Vrjjdag bad in de uitspanning Roeilust een treurig voorval plaats. Een 5-jarig knaapje, het zoontje van den herbergier v. S aldaar, heeft een bakje met sterken drank, dat onder eene kraan van een gevuld vat geplaatst was, weten maglig te worden en daaruit zooveel gedronken, dal het bewusteloos ter aarde viel en eenige oogenblikken later overleed. EN GEL A A' D. LONDEN, 14 Augustus. De jongste officiële stukken over Cyprus hebben nog al ontevredenheid gewekt wegens het uitzigt op een chronisch tekort, dat uit de Engelsche schatkist zou moeten ontdekt worden. Ook uit een militair oogpunt vraagt men zich af, of de lasten in verhouding staan tol het nut. De Times doet intusehen opmerken, dat niemand er aan denkt, het eiland weder over te leveren aan de afpersingen en het wanbeheer der pacha's; de staatsmannen behooren derhalve een uitweg te vinden, welke de politieke toekomst on gedeerd laat en Engelands eigen belangen niet schaadt. De berigten aangaande den toestand van president Garfield zijn zeer geruststellend; de algemeene toestand is gunstig en de temperatuur normaal. Als eene bijzonderheid wordt berigt, dat de president op 10 Aug. voor het eerst, sedert de moordaanslag tegen hem werd gepleegd, een officieel stuk heeft onderteekend. Volgens berigt uit Panama van 2 Aug. zijn de vreemdelingen aldaar zeer lijdende aan koortsen. Mr. Etienne, de onder-directeur der kanaalwer- ken. en andere opzigters zijn reeds aan de gevolgen der heerschende ziekte overleden, en de sterfte onder de arbeiders is groot. Aangaande den katoenoogst in Noord-Carolina wordt gemeld, dal hij drie percent beneden dien van het vorige jaar moet worden geschat. De berigten, dienaangaande te Charleston ontvangen, in antwoord op eene circulaire aan de planters in Zuid-Carolina gezonden, luiden niet zeer gunstig, want in 45 van de 53 antwoorden leest men, dat de toestand onvoerdeelig is. Van noordelijk Arkansas, noordelijk Mississippi, en weste lijk Tennessee zijn de berigten als volgt: 25 spreken van een goeden oogst, 19 van een middelmatigen en 38 stellen een slechten oogst in het vooruil- zigt. Uit een en ander blijkt, dat vroeger te gunstige verwachtingen van den katoenoogst zijn gekoesterd, welke niet verwezenlijkt zullen worden, uithoofde van de langdurige droogte, die er heeft geheerscht. De Sidney Mom Her. verhaalt, dat een der bestuurders van eene groote slagterij, zich op een warmen Juljj-dag voor een oogenblik naar de ijskamer begeven hebbende om het vleesch te bezien, daar opgesloten ge raakte, doordat de drukking der lucht de deur sloot en hem verhinderde die te openen. Het gedruisch der machines maakte zijn geroep onhoorbaar, en had dat niet toevallig na verloop van weieig minuten een oogenblik op gehouden, hy zou doodgevroren zyn. Hjj was nu in dien korten tjjd reeds geheel verstijfd. FRANKRIJK. Dezer dagen is de wet afgekondigd, die een crediet van 6 millioen voor het dep. van openbare werken beschikbaar stelt ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Saïda naar Mecheria. Men is reeds bezig aan den weg lusschen Saïda en Kreider, en laatstgenoemde plaats zal binnen weinige maanden het hoofddepót en voornaamste centrum der krijgsbe wegingen in Algerië kunnen zijn, in afwachting van de voltoojjing van den weg tot Mecheria. De electrische tentoonstelling is op den dag der opening voor hel publiek door bijna 5000 personen bezocht. De president-minister Ferry moet vrij wat scherpe aanmerkingen ver duren over zijne te Nancy gehouden rede. Hjj schijnt het weinigen naar den zin te hebben gemaakt. De National wil wel gelooven, dat de heer Ferry zijn vroeger programma heelt laten varen alleen ter wille van de eendragt onder de republikeinen, maar het blad vindt het zeer te betreuren, dat de uitkomst daarvau niets anders is dan het overgeven van alle gezag zonder eenig tegenwigt, aan den heer Gambetta. De gehecle regering doet afstand van het gezag ten gunste van een man, wiens magt alleen door zjjn gemis van verantwoordelijkheid geëvenaard wordt. Hel Joum. des Déb. gelooft niet, dat de openbare meening grondwets-herziening wensebt. Deze kan niet in weinige dagen zoo diep bewogen zijn als de minister president het doel voorkomen. Gambetta heeft in eene besloten vergadering van kiezers in Belleville rekenschap gegeven van de wjjze. waarop hij zich gekweten heeft van zjjn lastbrief als afgevaardigde. Hjj wierp de beschuldiging van zich af, dat hij naar de dictatuur streeft en somde den wetgevenden arbeid op, dien de kamer had verrigt. In de nieuwe wetgevende periode is de hervorming der magistratuur, van het leger, der kerk, van het belastingstelsel en de admi nistratie aan de beurt. Gambetta wil geljjken militairen dienstpligt voor allen, ook voor onderwijzers en seminaristen. Hij keurt het systeem van eenjarige vrjjwillige dienst af en wil den diensttijd beperkt zien tot drie jaren; maar die vermindering is schadeljjk, indien zij niet voorafgegaan wordt door eene sterker zamenstelling van het kader onderofficierenzoodal het leger gevrjjwaard worde voor alle verzwakking. Hjj komt ep tegen de hem toegeschrevene denkbeelden aangaande de buitenlandsche staatkunde. Hij wil, dat de regering in hare buitenlandsche politiek waardig en krach tig zij. Hjj beschouwt Frankrijk niet als geïsoleerd, maar vrjj van alle roekeloozc ijverzucht. Europa moet welen, dat de republiek de regering is van den nationalen wilen Frankrijk moet op zijne hoede wezen legen de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2