LEIDSCHË COURANT. N'. 187. 1881. VRIJDAG 12 AUGUSTUS. STADS-BE RICHTEN. TRANSVAAL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per viererideel jaars /1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen dat de intekenlijst voor de Hulde van hel IVedcr- lnndsclic Volk aan de Stamgcnooten In de Transvaal, waartoe het initiatief is uitgegaan van het Centraal Bestuur van liet /'Groene Kruis", hun door welwillende lusschcnkomst van de Ileeren der Gebuurten zal worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weill' 1. Durg'. Leiden. 11 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van H. J. Witiiake. sigarenfabrikant, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene sigarendrogerij iu het perceel in de Oude Lombardsiees n°. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 25',en Augustus aanst., 's voormiddags te el/uren, opliet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY. Weth. I». Rurgemeester Leiden, 11 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. LE1DF.N, 11 Augustus. Gisteren avond boden de officieren der dd. schutterij alhier op Zomer- zorg een concert aan. Een 400-laI uitnoodigingen waren rondgezonden en hoewel de opkomst vrij groot mogt genoemd worden, zouden b|j een min der bewolkten hemel de genoodigden zeker in nog grooter getale tegen woordig zijn geweest. Eene plotseling opkomende regenbui noopte allen, die nog van de buitenlucht wilden genieten, naar binnen te gaan, zoodat de kapel zich eveneens genoodzaakt zag zich derwaarts te begeven. Geheel en al konden wjj deze verandering niet betreuren, omdat wij daardoor in staat gesteld werden de krachten van de kapel meer van nabij op te nemen. Wij kunnen dan ook de sido-partijen niet genorg prijzen; vooral de klari nettist, de heer Klup, toonde zich een meester op zijn instrument. Daar de donkere wolken zich al meer en meer zamenpakten en er dus geen uil- zigt bestond op eene gunstige verandering, vertrok menigeen reeds vroeg tijdig, om nog van den tramwagen te kunnen gebruik maken, zoodat liet daaropvolgend bal niet erg geanimeerd kon genoemd worden. Heden morgen ten ongeveer 8% uur is een paard, bespannen voor een steenwagen, op de Vlietsbrug nabij de Molensteeg uitgegleden en tcregt gekomen in de tapperij van v, I. aan den Vliet; zonder echter ongelukken te hebben aangerigl. De Staatscourant bevat het verslag van de commissiebelast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen, aangaande hare zitting in Mei, Junij en Julij 1881. Van de 10 candiriaten, die zich aan het examen onder wierpen, zijn geslaagd: de hli. S W. Arntz, P. A. Goedhart, G. L. Hiuriclis, D. Schurink, Th. M. Thien, J. van Tright en J. van de Velde Genoemd blad bevat ook het verslag van de commissie belast met het af nemen der examens van vroedvrouwen in Julij 1881, te Leiden. Van de 35 candidaten, die zich hadden aangemeld, werden er 29 toegelaten, te we ten: mejufvrouwen J, P. ten Berg, geb. van Os; M. Bronkhorst; A. L. Eising; C. Franke: W. de Freeze, geb. van Dok; J. de Groot; J. Hinderink, geb. Brockbaus; D. Hoekstra, geb. Trap; 11. ten Hoorn; 11. lluys, geb. Moers; N. Jochem; F. C. Kamerbeek, wed. Roberts; S. J. Kruize, geb. Schreuder; H. M. Lammerschop; A. II. A. de Lange; S. E, Lantinga; C. A. Petri, geb. van Heuvel; G. Rab; M. Slorlwed de Ruiter; 0. Sap; E Schou ten; H. B. Sleenwjjk, geb. Koops; S. van StekelenhorgII. P. M. Verhaar; J. C. Vierdag; C. van der Werf; V. van Westen; M. L. C. Wouters, geb. Verniers; A. Zeven. Door den minister van oorlog is, bij besluit van 30 Julij, voor elke compagnie of escadron een voertuig ingevoerd, onder de benaming compag nie's-kar, waarop behalve de administratie-kistjes en de bagage van de officieren, de nooriiee levensmiddelen en kookgereedschappen kunnen mede gevoerd worden. De kar is bestemd lot bet medevoeren van levensmiddelen voor een dag, officierscantine, haver voor de paarden van de kar voor een dag, bagage-kistjes der officieren, administratie-kistjes der compagnie of van hel escadron, kleer-, zadel- en schoenmakersgereedschap, patronen, 25 tien- mans kook ketels, 30 soepbakken, 10 distribuliezakken, 5 hakmessen, 1 walerkuip, 1 vleeschbord. 2 distributielepels, 2 vleeschmesscn1 roerjjzer, 1 vleeschvork, 2 emmers, 1 koffijketel en 4 kokspakken. Hel stoomschip Poorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, is op 8 Augustus Gibraltar gepasseerd. De Prinses Amatiamede op weg naar Amsterdam, vertrok op 9 Augustus van Suez. Voor hel geregtshof te Amsterdam stond gisteren tcregt J. J. B.oud 53 jaar, beschuldigd van het desbewust gebruik maken van een onder- handsch geschrift met valsche handteekening. Beschuldigde toch, die verno men had, dat een schipper van de Schiedammer boot in den aanvang dezes jaar overboord geslagen en verdronken was eene weduwe in hoogst be krompen omstandigheden achterlatende, had getracht van deze omstandig heden in zijn voordeel partij te trekken. Zelf niet kunnende lezen of schrij ven, had hij door een zijner vrienden een smeekschrift doen opstellen, waarin voor gemelde weduwe en hare zoo jeugdige (hoewel gefingeerde) kinderen onderstand werd gevraagd tot een bedrag van zeshonderd gulden, om eene kleine winkelnering te kunnen beginnen. Dit geschrift was onder- teekend v. W.commissaris van het Schiedammer beurtveer, en vergezeld van twee certificaten van armoede en goed gedrag, gesteld het een op naam van een diaken, het ander op naam van een zeer bekend geneesheer te Amsterdam. Aanvankelijk ging alles goed. Een achttal ingezetenen teeken den voor een bedrag van tien of vijf gulden, totdat eindelijk het bedrog werd ontdekt en de bedrieger gevat. Na het hooren der getuigen, conclu deerde het 0. M., dat de beschuldigde zou worden ontslagen van regtsvervol- ging voor zooverre hij lercgt stond wegens het gebruik maken der valsche certificaten. Dit feit loch viel slechts dan in de termen der strafwet, indien het certificaat was gesteld op naam van een openbaar ambtenaar. Voor het desbewust gebruik maken echter van den valschen bedelbrief, meende het O. M. eene gevangenisstraf van vier jaren te moeten eischen. Wel mogt de armoede des beschuldigden als verzachtende omstandigheid in aanmerking komen, maar eene gestrenge straf behoorde loch te worden uitgesproken, daar vroeger ligtere straflen niet genoeg hadden afgeschrikt. De heer m'. H. J. Keyzer, verdediger van den beschuldigde, trachtte aan te toonen, dat de strafwet hier verkeerd was toegepast. Het door den beschuldigde gepleegde feit was geen valschheid in onderhandsch geschriftmaar oplig- ting, van welk misdrjjf de acte van beschuldiging niet had gesproken. De algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gisteren te Amsterdam voortgezet. Het voorstel van het departement Veendam, om in het voorstel van het hoofdbestuur (subsidie van 1000 voor den cursus in huisarbeid) de som op ƒ2000 te bepalen, werd aangenomen, na verwerping van een amendement van Ookkum. om daarvoor ƒ5000 af te zonderen. Daarna kwam aan de orde: "Voorstel om het hoofdbestuur te magligen voor één jaar eene overeenkomst aan te gaan met de maatschappij "Elzevier" te Rotterdam, ol een anderen uitgever, tol het aankoopenvoor een bedrag van ten hoogste /6500, van 17800 exemplaren van een in maandelijksche afleveringen uil te geven geïllustreerd Volksblad, ten einde daarvan elk lid der maatschappij een exemplaar kosteloos te verstrekken, indien het hoofdbestuur omtrent strek king, inhond en wijze van uitvoering voldoende waarborgen gegeven wor den. De kosten der verzending per post post zijn ouder hel genoemd bedrag begrepen". Dit voorstel werd sterk ontraden door de financiële commissie, doch ten slotte aangenomen met 666 tegen 180 stemmen. Naar aanleiding van eene motie van het dep. Workum, houdende afkeu ring vau de wjjze der benoeming van den secretaris, wordt bij acclamatie eene motie van Enschedé aangenomen, strekkende om te verklaren, dat de algemeene vergadering, de interpellatie-Workum na de toelichting doelloos achtende, overgaat tot de orde van den dag Verder werden nog behandeld een voorstel van het dep. Amsterdam, aldus luidende: "Het hoofdbestuur te magligen, voorloopig nog voor één jaar, wederom ƒ1000 beschikbaar te stellen ten behoeve van eene modelschool voor bet

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1