7 HU I TËNLAN DSCE liRIGTEN. PER TELEGRAAF. De minisler van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. - In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is medegedeeld, dat de heeren van Stralen, wethouder, de Wijs, lid van den raad. en Beynders, architect-directeur, benoemd zQn om als gecommitteerden namens de gemeente op te treden bij de conferentie, met de gecommitteer den van Delfland en den hoofdingenieur van den waterstaat te houden aan gaande het afvoerkanaal van den Haag naar zee. Door den gemeenteraad zijn benoemd: lot onderwijzer le klasse voor de school voor onvermogenden in de Keizerstraat te Scheveningen de heer Th. Brouwer, hoofd van de openbare school te Hazerswoude; tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes de heer P. J. Dekkers, candidaat in de wis- en natuurkunde te Leiden. - Het bestuur van het Haagsche district van 'Eigen Hulp" heeft thans praeadvies uitgebragt omtrent hel voorstel van eene commissie uit de leden tot oprigling eener coöperatieve vleeschhotiwerij. Het bestuur meent dat voorstel le moeten ontraden, op grond dat de berekening der inkoopsprijzen, volgens dit voorstel, hoofdzakelijk steunt op de in de dagbladen voorkomende opgaven van de marktprijzen en die opgaven, zooals ook aan het bestuur in sommige opzigten is gebleken, niet altijd te vertrouwen zjjn. Ten einde echter den leden, die meenen. dat eene coöp. vleeschhotiwerij noodig is met het oog op de te hooge winsten, die zij meenen, dat de Haagsche vleesch- houwers nemen, in de gelegenheid le stellen van hun gevoelen te doen blijken, heeft het bestuur eene lijst Ier teekening gelegd, voor allen die ge negen moglen zijn met woord en daad mede le werken tot stichting van zoodanige inrigting De inschrijvers zullen dan later worden opgeroepen om het oprigten van de vereeniging voor te bereiden, terwijl bjj voldoenden uitslag het districtsbestuur voornemens is voor te stellen de oprigtingskosteu uit de districtskas voor te schieten. Hel beeld van van der Werf, dat dezer dagen in de fabriek van de heeren Enthoven alhier is gegoten, is thans van den vorm ontdaan. Naar hetgeen wordt gemeld, is het beeld uitmuntend geslaagd. It iü L ff I K, Zondag II. werd eene zangvereeuiging van Bonneville te Dinant ver wacht. Een commissaris was afgevaardigd om de zangers aan hel station af te halen en naar het stadhuis le leiden, waar hun de eerewijn moest aangeboden worden. In het slation vond hij eene talrijke vereeniging, waarvan de leden een rood en wit lint in het knoopsgat droegen; de man dacht, dat het de zangers waren en bragt hen naar het stadhuis, waar de schepen Leiievre tot hen eene redevoering hield en den eerewijn aanbood. Er werd goed gedronken en de voorzitter der vereeniging bedaiikte den schepen voor de onverwachte eer, die men bun aandeed. Van zang werd er echter niet gesproken. De schepen en de commissie bemerkten eindelijk dat zjj zich vergist hadden; de mannen; die zjj op wijn onthaald hadden, waren eenige Vlaamsche katholieken, die de stad Dinant een bezoek brag- len en meenden dat het de gewoonte was van bet land op zulke gastvrije wijze de vreemdelingen te onthalen. Wat de zangers van Bonneville he- trelt, zij vonden geen commissie aan het station, en ook geen wijn meer op het stadhuis. i EitiCEI.A X O. LONDEN, 8 Augustus. De heer Bradlaugh, de niet-toegelaten afgevaardigde van Northampton, heeft aan zijn vriend en mede-afgevaardigde Labouchere doen weten, dat hjj eerst van plan was geweest andermaal zjjn mandaat neder te leggen, doch dat het huis dan toch den zetel niet vacant wilde verklaren en dit j hem dwong andermaal eene poging te wagen om toegang tot de vergadering le verkrjjgen en zich le laten beëedigen. Hij zal nu echter den voorzitter niet meer waarschuwen en dus voorkomen, dat hem door bijzondere maat- J regelen de toegang wordt ontzegd. Onlangs is gebleken dat zekere Edmund Galley, die 45 jaar geleden wegens medepligligheid aan moord lot deportatie was veroordeeld, geheel onschuldig was aan het feit. In het lagerhuis werd Vrijdag jl. zoozeer op het geven van schadevergoeding aan Galley aangedrongen, dat de minister Harcourt beloofde aan dien drang gevolg te zullen geven. Tot het internationaal medisch congres, dat alhier wordt gehouden, worden geen vrouwelijke artsen toegelaten. Sir William Jenner, voorzitter der regelingscommissie, heeft verklaard, dat koningin Victoria niet als be schermvrouw van hel congres wil beschouwd worden, indien men «lady doctors" toelaat. Voor het centraal crimineel hof te Londen stond dezer dagen de 18- jarige Ier Hickie teregt, beschuldigd van het schrijven van een dreigbrief aan den Ierschen staatssecretaris Forster, waarin gezegd wordt, dat wanneer deze de vrjjheid niet teruggeeft aan de krachlens zijne vervloekte dwang- wet ingekerkerde personen, en geen afstand doet van zjjn post als staats secretaris, hij óf met den schrjjver duelleren óf als een hond sterven moet. De aangeklaagde verdedigde zich met het voorwendseldat de brief slechts een grap was en dat hij nooit ernstig van plan was geweest den minister eenig leed te doen. De jury oordeelde er anders over en veroordeelde Hickie voor zijn grap tot 15 maanden dwangarbeid In het centraal postkantoor alhier is het electrische licht ingevoerd. 16 Brush-vlammenieder met eene lichtsterkte van 20; 0 kaarsen, verlichten de hooldzaal en vervangcu 400 gaspitten, die uiet inbegrip van de 400 a 500 daarin aanwezige personen de lucht in het vertrek tot 87" Fahrenheit deden stijgen, terwijl zij thans 20° lager is. In het laatst der vorige week is in de Vereenigde Staten de hitte weder zoo groot geweest, dal op vele plaatsen de thermometer boven de honderd graden stond en weder verscheidene peisonen aan zonnesteek be zweken zjjn. FRAKHRIJK, Gambetta is weder te Parijs teruggekeerd. Iljj heelt te Chateaudun geen rede uitgesproken. Hjj werd aldaar ook vrij koel ontvangen. De aartsbisschop van Parjjs heeft de geestelijkheid de houding aange wezen, die zjj bij de aanstaande verkiezingen zal hebben aan te nemen. Zij moet zich lijdelijk gedragen en geen conservative candidaturen ondersteu nen alleen uil een staatkundig oogpuntzuiver kerkelijke candidaten zjjn echter aan hunne goede zorgen aanbevolen, vooral daar, waar gegrond uitzigt is, dat de moeite met goed gevolg zal worden bekroond. De heer Haussmann, die zich te Ajaccio als candidaat voor de kamer van afgevaardigden heeft teruggetrokken, heeft er echter niet van afgezien lid der kamer le worden. Hjj wil zjjn geluk beproeven in het district Lesparre, dep. der Gironde. In een brief aan de kiezers aldaar heelt bjj verklaard zich te hunner beschikking te stellen. Hij stelt zijne candida- tuur echter niet als Bouapartist: hij beveelt zich bij de kiezers aan als "Conservatief". liet Journ. des Déb. is overtuigd, dat naauwelijks de helft van de leden der regterzijde in de nieuwe kamer herkozen zullen worden. Dit resultaat, zegt het blad, is van groot gewigt en zal er meer dan iets anders toe bijdragen, eene regerings-meerderheid te doen ontstaan, die door ieder een vurig werd gewenscht en in de vorige kamer niet te vinden was. Wanneer men geen coalities van de regterzijde met de uiterste linkerzjjde meer te duchten heeft, zal men meer opregtheid in de politiek kunnen brengen eu zal men misschien den moed hebben een ministerie, dat geen bjj val vindt, le doen vallen. Dit zal voor allen een voordeel zijn. Het ministerie zal tijd en kracht vinden om te regeren en het parlement om zijne pligten als wetgever te vervullen. Als dan ieder in zijne rol blijft en zich bepaalt lot hetgeen hij moet doen. zal men eindelijk inzien, dal niet door jaarlijksche herziening der grondwetmaar door ernstige pligtsbe- Mrachling eene regering op onwankelbare grondslagen kan verkregen worden. Vrijdag nacht zijn te Parijs niet minder dan 74 personen wegens land- looperij opgepakt en wel 14 in de nabijheid van de Halles centrales en 15 in de Champs Elysées, de overigen op verschillende punten der stad. In de omstreken van het station St. Lazare en daarbinnen wordt de jagt op die vagebonden niet jjver voortgezet. Een persoon, die aan het station van Seclin, ondanks daartegen ge waarschuwd le zijn. het portier van zijn wagon opende en uitstapte, terwjjl een sneltrein in aantogt was, werd door dezen aangereden en vermorseld. Te Grenoble is op 5 Aug. des nachts eene aardbeving gevoeld. De schokken liepen van het Westen naar het Oosten en bleven ongeveer 20 seconden aanhouden. -- Volgens berigten uit Algerië Iaat Bou-Amema niets meer van zich hoo ien. Iljj heeft zich teruggetrokken en schjjnt tot onmagt gebragt le zijn. Het ontbreekt hem aan genoegzame ondersteuning, om iels van belang te ondernemen Daarbij zijn de Franschen in het zuidwesten steeds voortge- ruKtzoodat hij niet meer vrij is in zijne bewegingen. Daarentegen beeft dé Temps van zijn correspondent te Oran berigt ontvangendat de jongste zoon van Ahil-cl-Kader, in den herfst naar Algerië zou komen, om in het westen de leiding van den opstand op zich te nemen. Uit Oran wordt gemeld, dat eenige der rijkste Arabieren van het arrondissement te Aïn-Temonchent in hechtenis genomen en naar Oran ge voerd zijn. De correspondentie, die ten gevolge van huiszoekingen bjj hen gevonden is. bcwjjst duidelijk, dat zjj in drukke betrekking met Bou-Amema hebben gestaan. DUITRCHLAN0, Te Berlijn is zekere Lipphardt, sedert zes jaar «Armen-Commissions- vorsteher" aldaar, wegens verduistering van gelden ten nadeele der stads kas en der armen, tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Eene eigen- aardige omstandigheid kwam bij de behandeling der zaak aan het licht, namelijk, dat Lipphardt reeds vroeger tot twee en een hall jaar tuchthuis straf en 1500 mark boete veroordeeld was wegens een dergeljjk misdrijf; eene zaak, waarvan uien bij zijne benoeming tot het door hem bekleede stedelijk eereambl gecue kennis scheen gedragen te hebben BERLIJN. 8 Augustus. Volgens een telegram uit Rome aan de Gennania is de heer Korum ree ls bij pauselijke breve tol bisschop van Trier benoemd en zat hij aanstaanden Zaturdag de wijding ontvangen. LONDEN, 8 Augustus. Hel hoogerhuis heeft de lcrscl.e "Land-bill" bij derde lezing bjj acclamatie aangenomen. TUNIS. 8 Augustus. Het is thans geconstateerd, dat de plundering in de wjjk der Europeanen te Slax ten onreste aan Fransche soldaten wordt toegeschreven. Het is bewezen dat die wijk is geplunderd door Arabieren vóór de landing der troepen. WASHINGTON. 8 Augustus. De president Garfield heeft heden ochtend eene operatie ondergaan, die verrigt werd om de etterlozing gemakkeljjk le maken. De uitslag was ten volle bevredigend. TUNIS, 8 Augustus. Verscheidene dorpen tusschen Kef en den spoor weg in hel Medjerdah-dal zijn door benden geplunderd. De Arabieren heb ben bij de verdediging velen van die aanvallers gedood. Er zjjn lieden ochtend 500 Franschen uitgetrokken om de roovers le vervolgen, terwijl er 1200 bjj Manouba zijn komen kamperen en Tebourba zullen bezeilen. LONDEN, 9 Augustus. Gisteren zijn bij Blackburn twee sneltreinen te gen elkander ingestoomd. Vijf meuscheii werden gedood en dertig gewond. TOULON, 8 Augustus. De bakkers hebben plotseling het werk gestaakt. De maire heeft jbij den marine-prefect aanzoek gedaan oin zestig mandie brood zouden bakken voor den volgenden dag. PRETORIA, 8 Augustus, (R. O.) De wederafstand van de Transvaal aan de Boeren heeft heden plaats gehad. Eene proclamatie van de regering der Boereu kondigt aan het volk de .vestiging aan der Zuid-Afrikaansche repu bliek. De secretaris van staal Bok eu andere ambtenaren hebben den eed afgelegd. Alles is rustig toegegaan. De hoofden der inboorlingen keeren rustig huiswaarts, hoewel altjjd ontevreden over de schikkingen door de kouinkljjke commissie gemaakt ten opzrgle van hel hoofd Secocoeni.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3