weinige, dat nog van daar wordt verzonden, wordt weinig geld bedongen, Ie weinig dan dat de teelders er hunne gemaakte kosten mede kunnen dek ken. Er beboert dus niet gezegd te worden in welke stemming men in liet Westland over het algemeen verkeert. Te Dleiswijk ging Zondag II. een paard met wagen, waarin vijf per sonen waren, op hol, met het ongelukkig gevolg, dat eene vrouw, die eerst haar kind er uitwierp en het toen nasprong, aan den wagen bleef hangen, waardoor zij een eind werd medegesleeptzoodat zij ernstig ver wond huiswaarts werd gebragt. Door de politie te Haarlem is eene 17-jarige dienstbode aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal goederen ten nadeele van hare meesteres, bjj wie zij eerst sedert twee dagen in dienst was. Het gestolene, dat zjj reeds naar de ouderlijke woning had overgc- bragt, is aldaar in beslag genomen. Te Amsterdam hebben de beide hoogleeraren in de ziektekunde en ge neeskunde aan de universiteit aan burg. en weth. geschreven, dat zij onmo gelijk de 80 a 100 lijders in hunne afdeeling dagelijks behoorlijk kunnen onderzoeken, zoodat dit bijna uitsluitend door de adsistent-geneeskundigen geschiedt, die daartoe niet geroepen zijn. Rovendien is voor het onderwijs een naauwkeurig onderzoek van dcu lijder noodig en dit kunnen wegeus het groot aantal zieken evenmin de hoogleeraren als de adsislenten verrig- tni. De hoogleerareu wenschten daarom, dat 4 zalen, elk voor 16 a 20 bedden, voor hel klinisch onderwjjs zouden worden bestemd, in welke zij dan met hunne adsislenten zouden dienst doen en waar zij, in overleg met den directeur, een suppoost zouden aanstellen en de zieken zouden ver plaatsen; terwijl de verdere dienst in het gasthuis aan een of meer inwo nende geneeskundigen zou worden opgedragen. De geneeskundige faculteit heelt zich met die bedenkingen vereenigd, maar niet met de scheiding tusschen gewone dienst en klinisch onderwijs. Zij wil niet het beginsel opgeven, dat het geheele gasthuis dienstbaar zjj aan het onderwjjs. Daarom stelt zij voor, waarmede de beide hoogleeraren zich hebben vereenigd; 1°. aanstelling van een klinischen adsistent voor elk der beide hoogleeraren, te benoemen op voordragt van deze door burg. en weth., op eene jaarwedde van ƒ1000, ten laste der universiteit; 2°. subsidie van 1000—2000 om te worden besteed als gratificatie voor de suppoosten, die bij de kliniek dienst doen; 3*. aanstelling van twee inwonende genees kundigen, voor de dienst in de ziekenzalen, die niet tot de klinische afdee- iiugen der hoogleerareu behooren. Het programma voor de groole wedloopen, die op Zaturdag 20 Au gustus op de heide tusschen Bussum en Hilversum zullen plaats hebben, is volgenderwjjs zamengesteld I. (Te 12 uur) Harddraverij voor inlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Itollandsche sjeezen. Prjjs uitgeloofd door 1111. MM. den koning en de koningin der Nederlanden, likeurstel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 gulden in geld. Premie 250 gulden. II. (Te 12uur.) lleeren harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Prijs 300 gulden. Premie 100 gulden. III. (Te lfc uur.) Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Prjjs 2000 gulden. Premie 500 gulden. IV. (Te 2 u.ur.) Harddraverij van inlandsche paarden, geboren in 1876 of later, onder den man. Prijs 300 gulden. Premie 100 gulden. V. (Te 2% uur.) Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen. 1 Prijs zilveren beker, aangeboden door de hceren A. baron van Brienen van de Groote Lindt en V. M. baron van Tuyll van Serooskerkenbenevens 1200 gulden in geld. Premie 400 gulden. VI. (Te 3 uur.) Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Prjjs 600 gulden. Premie 200 gulden. VII. (Te 3% uur.) Wedren met hindernissen voor paarden van alle ras- i| sen, toebehoorende aan en bereden door officieren van het Nederlandsche leger. Prjjs uitgeloofd door IIll. MM. den koning en de koningin der Ne derlanden, eene officiers veld-cantine. benevens 700 gulden in geld. Eerste premie 200 gulden. Tweede premie 100 gulden. VIII. (Te 4 uur.) Wedren u e hindernissen voor paarden van alle rassen. Prijs 2000 gulden, benevens een voorwerp in zilver ter waarde van 500 gulden, aangeboden door eenige hh. uit Amsterdam. Premie 500 gulden. Zaturdag namiddag is hij den heer van de Westelaben, bierbrouwer te Maren, brand uitgebroken. Het vuur vertoonde zich het eerst in de brou werij, die met de woning en vier belendende huizen benevens een groot deel van de inboedels eene prooi der vlammen werd. Slechts twee huizen waren tegen brandschade verzekerd, H De directie der Geldersche stoomtramweg-maatschappij heeft dezer da gen eene proef genomen met de schipbrug te Doesborgh, die thans voor de passage van rollend materieel is ingerigt. De trein, bestaande uit eene loco motief en een personenrijtuig met 46 plaatsenpasseerde eenige malen de brug zonder eeuig bezwaar, zoodal de proef als goedgeslaagd wordt beschouwd. Door mej. Maria van de Veen, den 30"" Juhj te Njjkerk overleden, is gelegateerd; aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar ƒ6000, aan het oude mannen- en vrouwenhuis der geref. geërfden en aan het geref. particulier burgerweeshuis aldaar elk ƒ2000, benevens ƒ1000 aan de school van bjjzonder geref. onderwijs aldaar, alles vrij van snccessieregt. Eergisteren avond ontstond er brand in de bouwhoeve Klein Malken- horst, bewoond door A. van den Brink, nabij Barneveld. Toen de brand weer op de plaats des onheils aankwam, stond het huis met schuur, twee hooibergen en een pas binnengehaalde rogberg in volle vlam. Het vee is gered. De oorzaak wordt toegeschreven aan hooibroejjing. Te Franeker is Zaturdag namiddag in eene kraam op de kermis een hevige brand uitgebrokenwaardoor de kraam binnen weinige oogcnblikken instortte. Inmiddels waren de vlammen reeds overgeslagen naar eene daar naast staande koekkraamdie dan ook weldra geheel in brand stond.. Al leen aan krachtig aangebragle hulp en windstilte is het te danken, dal het vuur lol deze beide kramen beperkt bleef. Men vermoedt dat de brand niet zonder toedoen van den eigenaar der eerste kraam is ontstaan; althans hjj is in hechtenis genomen. Uil Yerseke meldt mendat van een der oesterbanken 100,000 zaai- oesters zijn ontvreemd, ten nadeele van den heer J. Kakcbeeke, te Goes; zjj vertegenwoordigden eene waarde van ruim 3000 en werden bewaard om spoedig uitgezaaid te worden. Wegens het zeer groot aantal zieken onder het garnizoen te 's Herto genbosch, zal het drinkwater aldaar scheikundig onderzocht worden. Het hospitaal is overvol. Het verschijnsel doet zich hoofdzakelijk voor bij de miliciens uit Gelderland en uit Drenthe. Men meldt uit Grave: Jansen, de beruchte inbreker en brandbrieven- schrijver aan den burgemeester te Beers, houdt op hel oogeublik alle ge moederen in spanning. 100 gulden is er uitgeloofd aan diegenen, die hem in handen der politie weten te brengen. Dit gaf reeds aanleiding tot ver schillende vergissingen. Zaturdag echter bevonden zich in eene herberg op den grooten weg naar Mill vier personen uit deze gemeente, en een per soon die aan de kasteleines verdacht voorkwam en op Jansen geleek. Zij zond haar zoon dadelijk naar Grave, ten einde de maréchaussées te waar schuwen. Genoemde persoon bestelde koffijeijeren en brood Kort daarop trad de brievenbesteller Gcrritsma, van de gemeente Escharen, binnen, die een gesprek met hem aanknoopte, waarin deze mededeelde, dat hij een verwer uit 's Hertogenbosch was en naar Nijmegen ging om werk te zoeken, lljj verliet dadelijk daarop het huis. De brievenbesteller, gevolgd door de andere vier personensnelde hem na en had hel geluk of liever ongeluk hem te grijpen met de woorden: "Jansen, als je naar Nijmegen moet, ga Je verkeerd". De man rukte zich onmiddellijk los, haalde een revolver te voorschijn en vuurde twee schoten op Gerritsma af, die een schampschot aau het been en een in de lies ontving en nederstorlte. Toen de andere personen Jansen wilden volgen, keerde deze zich om en dreigde iedereen neer te schieleu, die hem wilde aanraken. Deze personen, bevreesd het lot van Gerritsma te ondergaan, deinsden af, waardoor Jansen de gelegen heid had zich te verwijderen. Toen dus de maréchaussées kwamen, was de vogel gevlogen. Daarna is des nachts te Beers in eene boerenwoning ingebroken. De dief had zich door het dak een weg gebaand. De vrouw des huizes, gerucht hoorende, riep haar man en knecht, waarop de inbre ker, zijn plan verijdeld ziende, met luide stem riep: «Als jelui builen durft komen, schiet ik jelui dood"! Denkelijk is Jansen, wel vermoedende, dat men hem in de omstreken van Escharen en Mill zocht, te Beers op nieuw zijn geluk gaan beproeven. De wonden van den brievenbesteller zjjn niet gevaarlijk. Zaturdag avond had onder de gemeente Zwaluwe een hoogst treurig ongeluk plaats. De knecht van den landbouwer Bink te Teteringen moest voor zijn meester een ziek stuk vee onder den Moerdijk gaan halen. Daar toe had hij een wagen met een paard bespannen medegenomen. Bjj het pas seren der spoorlijn ZwaluweMoerdijk werden paard en wagen door eene voorbijkomende locomotief overreden, waardoor man en paard letterlijk ver- morseld werden; een persoon achter op den wagen gezeten wist zich door een sprong te redden. De man laat eene weduwe met 6 kinderen na. Terwijl een boertje uit Drunen met zijn dochtertje naar de markt te Waalwijk was gegaan om eenige groenten ie verkoopen, twee kinderen, wier verstandelijke vermogens gekrenkt waren, met eene huishoudsUr achterlatende, vond hij bij zjjne tehuiskomst zjjne kast opengebroken en daaruit ongeveer /40, kleedingstukkenbeddelakens enz. ontvreemd. De huishoudster was ook verdwenen en is ondanks de pogingen der justitie niet opgespoord. De knecht van een landbouwer te Alphen, die bezig was in hel veld koren op eene kar Ie laden, en een mes in de hand had om de ban den los te snijden, die om de schoven zalen, werd eensklaps door een bijenzwerm omringd, die zich op den os, voor de kar gespannen, neder zette, waardoor het dier op hol ging en de knecht van de kar op den grond viel met zijne linkerzijde in het mes. Hij haalde hel mes eruit, doch werd daarna bewusteloos; spoedig daagde er hulp op, die den zwaar bij het hart gewonden jongeling naar eene woning vervoerde waar hij verpleegd wordt. Hij verkeert in levensgevaar. In de omstreken van Maastricht heeft zich weder de hamster of koren wolf vertoond. In een nest werden niet minder dan 13 jongen gevonden. Dat deze knaagdieren nog iets anders dan graan lusten, bleek daaruit, dat in hun nest ongeveer een kwart mud aardappelen werd aangetroflen. 'sGKAVENHAGE9 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Sommelsdjjk is benoemd de heer S. 11. Binkes. De heer M. J. Garbasius, ontvanger der directe belastingen, invoer- regten en accijnsen te 's Heerenbergis benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Ommen c. a. De officier van gezondheid kl. bjj de zeemagt C. H. Schroder, uit Oost-lndië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Mel 1 September aanst. worden geplaatst: aan boord van het schroef- stoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten le kl. H. A. Schoonhoven, A. Gelderman, E. O. Kerkhoven. G. J. van der Hout, G. II. Pfeiffer, jh'. W. F. van Spengler, L. A. Roijen, A. W. graaf van Hogendorp en A. Gersen; aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, de adelborsten 1« kl. J. F. B. van Dijk, F. W. Planten, C. L. Strooiman, H. P. J. Tutein Nol- thenius, F. Bot, 11. van Praag, A. H. F. M. Latour en T. E. W. van Dompseler.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2