DEVENTER KOEK. Echte Alpenkruiden-Elixer met de name» der gevers bevat, is versierd met een in pereboomenhout gesneden beeld, geheel gevolgd naar dat, hetwelk boven de deur van de oude kweekschool stond. De giftbrief is een meesterstuk van schoonsehrilt in verschillende gekleurde letters met prachtig versierde lijst. De gevers verklaren daarindat zij van bun jeugd af geleerd hebben den zeeslag in eere te houdenomdat daaruit is voortgevloeid het vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, dat vier jaren later de kweekschool voor de zeevaart in het leven riep, waaraan zij zich gelukkig achten hun opvoeding genoten te hebben. Het fonds der kweekschool ontving ook nog een ander geschenk, nl. den ceredegen, die indertijd door de staten van Holland aan den vice-admiraal van Kinsbergen werd vereerd, aangeboden door den beer J. H. van Stralen, te 's Gravenhage. Het fonds was reeds in het bezit van den door Zoutman gedragen degen. De eigenlijke feestviering ter herinnering aan het gebeurde op Doggersbank bad, gelijk men weet, plaats op de Landswerf, alwaar zich een groot aantal belangstellenden had vereenigd. Ten iy2 ure werd, in tegenwoordigheid van den minister van marine en verdere militaire en civiele autoriteiten, alsmede een aantal genoodigdenhet doek verwijderd van het nieuwe naam bord en dit door de gepensioneerde vice-admiraals A. A. de Vries en 0. A. Uhlenbeck vastgespijkerd voor de kiel van de Kortenaer, die nu haar naam in Doggersbank verwisseld zag. Door een sein werd aan de oorlogschepen op de reede hiervan kennis gegeven, die oogenblikkelijkter nagedachtenis aan den luit.-admiraal Zoutman, het saluut van 17 schoten lieten hooren en pavoiscerdenterwijl aan Z M. den koping een telegram werd afgezonden, dat de herdooping, waartoe Z. M. last had gegeven, had plaats gevonden. De muziek der kon. Ned. marine, daartoe uit Willemsoord overgekomen, speelde tegelijkertijd de volksliederen. Hierna beklom professor Jorissen den katheder en schetste hoe men zich hier bevond ter viering van den roem rijken dag; hier, waar de kiel gelegd werd van zoo menig schip, dat, be mand met eene uitgelezen schare, de eer der vlag ophield of zou ophouden. Vervolgens herdacht de hoogleeraar Zoutman en de verdere helden van Dog gersbank. den vlagofficier en janmaat. Ons volk, zeide hij ten slotte, is een kind der zee en op de zee groot geworden, zijn vrjjheid, ook zijne ge wetensvrijheid bevochten en verdedigd. Die laatste toch is de voorwaarde van alle materiele en zedelijke welvaart. Zijn vorstenhuis heeft meer dan eenig ander in Europa voor de vrijheid in Nederland gedaan. Hel volk der zee heelt in het verleden Nederland en Oranje gelijktijdig verdedigd. De natie vertrouwt in de toekomst op dat volk. Zilvervloteu zullen niet meer te vervoeren zijn, omdat zij niet meer varen; maar veerkracht en zelfop offering in dienst der beginselen, waarop Nederland is gegrond, die leven nog in dal volk voort, daarom: Leve de marine in Nederland! De muziek liet hierop het Wilhelmus hooren, waarmede de plegtigheid was geëindigd. Vele autoriteiten begaven zich daarop nog naar de feestviering in de school voor de zeevaart Na afloop der plegtigheid namen ongeveer 140 der aanwezigen, waar onder vele zeeofficieren, deel aan een diner in het Parklokaal. De oud leerlingen der kweekschool vereenigden zich aan een diner in Artis. De «Socie'té nationale pour l'encouragement du bien" te Parijs heeft aan den heer J. H. Meijer, directeur van het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, bare groote eere-medaille toegewezen, en hem tevens benoemd tol haar corresponderend lid. Deze onderscheiding is het gevolg van de bemotijingen van dien heer in het belang der internationale vereeni- ging tot verbetering van het lot der blinden, gesticht bij gelegenheid van het congres te Parijs in 1878. In de vorige week waren eenige knapen van 10 a 12 jaren op straat te Nijmegen aan het spelen, bij welke gelegenheid een voorbijganger hun een paar centen toewierp. Om deze magtig te worden ontstond er tusschcii de jongens een hecte strijdwaarbij een bunner door een ander werd op den grond geworpen en zoodanig op de borst werd getrapt dat de jongste Zondag jl. aan de gevolgen daarvan is overleden. Een ambachtsman verkocht onlangs aan een instrumentmaker te De venter een partijtje fijne instrumenten (die eene waarde hadden van p. m. 70) voor 12, en de instrumentmaker verzocht hem den volgenden morgeu om hel geld te komen. De instrumentmaker vertrouwde de zaak niet, en informeerde er bij de politie naar. liet bleek toen spoedig dat de instru menten uit een magazijn gestolen waren. Te Geertruidenberg werd gisteren door eene commissie uit de notabele ingezetenen, beslaande uil den burgemeester, den luit.-kolonel garnizoens- kommandant en den predikant der herv. gemeente, een lauwerkrans, met de nationale kleuren versierd, gehecht aan het monument, in de prol. kerk opgerigt op het graf van den luit.-admiraal van Holland en West-Friesland •lolian Arnold Zoutman, den opperbevelhebber der vloot bij den zeeslag van Doggersbank op den 5d<n Augustus J781. De luit.-kolonel Epkema hield eene op de plegtigheid toepasselijke rede. Te Bergen-op-Zoom is gisteren nacht brand ontstaan in de nieuw aan gelegde officiers-buitensocieteil. Denbrand is uitgebroken in eene kist, die gevuld was geweest met vuurwerk. Dank zij het ontwaken van een onder officier en een militair oppasser in de aangrenzende kamer, heeft, men de vlammen, die reeds eene aanmerkelijke hoogte hadden bereikt en het vuur aan een der balken reeds hadden medegedeeldkunnen meester worden. Een onderzoek, ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het in storten van een muur met de daaraan verbonden stelling van 12 M. hoogte, op eene in aanbouw zijnde buitenplaats, en waardoor vier metselaars naar beneden zijn gestort, heelt aan het licht gebragt, dat onvoorzigligheid der werklieden de oorzaak was. Allen zijn deerlijk gewond, één hunner is in bedenkelijken toestand in het gasthuis opgenomen; drie zijn vaders van talrijke huisgezinnen. Te Scbijndel is eene boerderij afgebrand, waarbij de gehccle voorraad hooi verloren ging en een paard, twee varkens en een kalf in de vlammen omkwamen. 'sGRAVENHAGE, 6 Augustus. Aan den heer H. G. van der Kraan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaalsvervanger te Groenlo. Aan den heer J. M. Brans is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 2e kl. Met het geven van onderwijs in plant- en dierkunde aan 's rrjks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem is tijdelijk belast de heer P. H. van der Ley, onderwijzer bij die school. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Daar de kapel van het reg. grenadiers en jagers zich te Amsterdam bevond om het herinneringsfeest van den zeeslag bij Doggersbank op te luis teren werd hare plaats gisteren avond in den kon. zoöl. bot. tuin ingenomen door de kapel der Leidsche schutterij, onder directie van den kapelmeester C. G. Locher. Het programma, door dit muziekkorps uitgevoerd, voldeed zeer wel; herhaalde toejuichingen mogten daarvan ten bewijze strekken. Niet minder dan een tiental stukken werden ten gehoore gebragt, waar onder fantaisiën van de zoo geliefde opéra's-comique »Le Postillon de Lon- jumeau" en »La fille du régiment": terwijl Bacli, Beethoven en Handel niet werden vergeten. De goede uilvoering en de verscheidenheid der stukken werden zeer gewaardeerd. Een heerlijke zomeravond begunstigde dit concert en de talrijke bezoekers gaven blijken, dat het muziekcorps van de Leidsche schutterij zich van eene gunstige zijde heeft doen kenuen. Een jongen, die aan de Nassaulaan alhier met een netje aan het vis- schen washaalde daarmede het lijkje van een pasgeboren kind op. Een tramwagen, die eergisteren avond op den ouden Scheveningschen weg, nabij den tol, ontspoorde, was spoedig weer op de rails gebragt. Een der passagiers, de heer den E., geëmployeerde aan het stadhuis alhier, wilde de behulpzame hand bieden om den wagen weer voort te duwen, doch kreeg een slag van het paard, die hem borst cn hoofd raakte. De schedel is niet verbrijzeld, doch ingedrukt, en de toestand van den Ijjder is niet hopeloos. Zie verder het Bijvoegsel). ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon J. M. I. FILBRIJ VAN DEN BERGII. Leiden, 5 Augustus 1881. Bevallen van een Meisje A. L. WESTD1JK WOOD. Leiden, 5 Augustus 1881. Eenige kennisgeving. Overleden, in den ouderdom van ruim 71 jaren, mijn geliefde Echtgenoot ANDR1ES WILLEM POTTUM. Leiden, 5 Augustus 1881. M. POTTUM, Outshoorn. Bij mijn uittreden uit de zaken, heb ik de eer mijne geachte Begunsti gers dank te betuigen voor het genoten vertrouwen en levens mijn opvolger beleefdelijk aan te bevelen, die dezelve onder de firma van C. W. TIM MERMAN! ZOON zal blijven voortzetten en met de liquidatie mijner rekeningen belast is. C. F. TIMMERMAN. Onder referte naar bovenstaande, beveel ik mij beleefdelijk in de gunst en het vertrouwen mijner geachte Stadgcuooten aan. P. W. C. TIMMERMAN. Mijn eenig Dépót voor bovenstaande KOEK blijft voortdurend gevestigd bij J. Bi III) I<: A IS l! Et (i Haarlemmerstraat N°. 22. JACOR BESSINK. Rpiuiiardiiicr van WALLRAD OTTMAR BERNHARD te 3llJN( SÏEN Hofdistillateur van 2 M. der- K <ni<.c| V2n Reijeen. Gouden Medaille, Weenen 1878 enz. enz. Weten schappelijk onderzocht; en in eene b. ochure uitvoerig behandeld door dr. J B. Kranz te München; ver der aanbevolen d^or dr. L. A. Buchner, prof. aan de universiteit te München, conservator van het pharmaceutisch instituut, buiten gewoon lid van de academie der wetenschappen en voorzitter van het medicinal comité, prof. dr. G. C. Wittstein, dr. Schoener, dr. Marké te New-York, dr. Bichlmair, pract. arts te München en anderen. Het echte Bernhardiner Alpenkruiden-Elixer regelt spoedig alle functien der maag, is het beBte middel bij gebrek aan eetlust en slechte spijsverteering, reinigt het lighaam van ziekelijke aandoeningen, versterkt zenuwen eu spieren en is door zijn aroma en smaak het fijnste Bitter-Elixer. Men neme slechts eene proeve. Verkrijgbaar in Origineele fiesschenmet gebruiksaanwijzing a fl. 1 te: Ij c id c n bij REY§T KRAK; Noord wijk, W. GROEN; Hazers- wondeJ. GAARKEUKEN; WoerdenJ. OOSTRUM en verder in alle plaatsen van liet rijk in de meesle Magazijnen van Comestibles en in de verder bekende Depóls. Voor Agenturen in plaatsen waar zich er geen bevindt, gelieve men zich te richten, desverkiezende in de Neder- iandsche taal, aan WALLRAD OTTMAR BERNHARD, te München.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2