LEID8CHE) 01) RAMT* 1881. MAANDAG 8 AUGUSTUS. M°. I S3. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prys der Courant is per vierendeel /aars /1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BH deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter kennis aan de ingezetenen, dat door hem op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 5den Augus tus jl. invorderbaar verklaard kohier van hel patentrecht, wijk 4. voor den dienst 1881/82, en dat een ieder verplicht is zjjnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt hiervan kennisgeving gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 6 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDEN, 6 Augustus De gemeenteraad hield heden eene als spoedvereischend aangekondigde zitting. Op nieuw was aan de orde het voorstel lot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der stedelijke gasfabriek. Dit onderwerp kwam thans weder in behandeling, naar aanleiding van een voorloopig rap port, uitgebragt door de gas-deskundizen in de zitting van 22 Julij benoemd, om in overleg met den directeur der gasfabriek een onderzoek in te stellen omtrent den toestand der labrick. in verband met de voorstellen door com missarissen gedaan. Bjj onderzoek was aan die deskundigen gebleken dat de capaciteit voor den aanstaanden winter onvoldoende was, voor zoover betreft de gasproductie, de gasberging en de condensatie, zoodat het aller noodzakelijkst was over te gaan tot uitvoering van eenige der voorgestelde werken, waarvan de kosten zijn geraamd op 72500. Ook achtten zij het urgent om, ten einde althans voor een gedeelte in de meerdere gasberging te voorzien, de twee bestaande gashouders n°. 1 en 2 nog voor den winter in telescopen te doen veranderen, ten einde de gashouderruimte met 2000 M3 te vermeerderen, waarvoor ongeveer ƒ25000 noodig zal zijn. Wat overigens de volledige beantwoording der aan de deskundigen gestelde vragen belrelt, meenen zij, dat wanneer de genoemde gelden zijn toegestaan, deze niet zoo urgent is en stellen zij zich voor daarover nader advies te geven. Op grond van dit rapport stelden burg. en weth. voor een bedrag van 97500 ter beschikking te stellen van commissarissen der gasfabriek voor de uilvoering der bij het rapport bedoelde werken, welke gelden door eene geldleening zullen moeten gevonden worden. Dit voorstel werd zonder discussie met algemeene (16) stemmen aangenomen De voorzitter deelde mededat aan den eervol ontslagen taxateur bjj de bank van leening een pensioen is verleend van 750 Ingekomen is een verzoek van de hh. mr. U. L. A. Obreen c. s.om concessie lot beplanting der Ruïne en een verzoek van den lieer Klaassens lot het leggen van rails aan de vaartzjjde tusschen Piet-Gijzenbrug en den Noordwijkerhoek. Aan den burgemeester is verlof verleend om van 10 lot 24 Augustus aanst. uit de gemeente afwezig te zijn; tijdens die afwezigheid is de waarneming zjjner functiën opgedragen aan den oudsten wethouder, den heer de Fremery. Wegens afwezigheid van den heer secretaris werden diens lunctiën iu de zitting van heden waargeuoaaen door den wethouder Hartevelt. Aan den gemeenteraad is overgelegd het rapport van den deskundige betreffende de lichtsterkte van het gas der gasfabriek alhier gedurende de maand Juljj- Hij heeft gevonden: gemiddelde waarde 1719, grootste waarde 18.11kleinste waarde 16.21. Het gas bevatte geene merkbare hoeveel heden zwavelwaterstof. De gemiddelde hoeveelheid zwavel was 16.46 Eng. grein in de 100 Eng. kubiek voeten (voor Londen is het maximum 20 grein). Het gemiddelde ammonia-gehalte was 8.22 Eng. grein in de 100 kub. voeten (voor Londen is 4 grein het maximum). De Staatscourant van heden bevat het besluit, waarbij de koninklijke bewilliging is verleend op het ontwerp der acte van oprigting van de naam- looze vennootschap /'de Leidsche Zoutkeet". Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 39 tot 63 volwassen personen en 4 tot 9 kinderen. Gisteren avond is door de politie alhier een manspersoon, genaamd B.die in ziekelijken toestand verkeerdeop zijn verzoek naar een logement gebragt, terwrjls inmiddels een geneeskundige werd uitgenoodigd hem te onderzoeken en des noods, op schriftelijk bewijs, naar het zieken huis te doen overbrengen, doch voordat deze hel berigt had ontvangen, was hij reeds bezweken. Door den heer Deserlinc werd de dood geconstateerd, ten gevolge eener beroerte. Heden namiddag, ten ongeveer 1% ure, is, ter hoogte van de Water- steegsbrug, de persoon van P. L., 22 a 23 jaar, steenhouwer van beroep, door een toeval getroffendoch door tusschenkomst van een brugwachter agent van politie, na te zjjn bijgekomen, naar zijne woning gebragt. Hoezeer de voorstellingen van het concert- en operetten-gezelschap onder directie van den lieer Pflüging gewaardeerd worden, bewezen gisteren weder de stampvolle zaal en de luide applaudissementcn, die na elk nummer den uitvoerders ten deel vielen. De beide operetteu werden ook gisteren weder alleraardigst uitgevoerd; vooral het laatste "die nette Guste", waarin de dwerg Diederich Ulpts, als dienstmeisje, de hooldrol vervulde, werd luide toegejuicht. Het leeuwenaandeel der bijvalsbetuigingen verkreeg echter, zooals gewoonlijk, de komiek Emil Borowsky, die met zjjne geestige clian- sonnettes en aardige mimiek de lachspieren der toehoorders steeds wist in beweging te brengen Wij kunnen echter niet nalaten hem in overweging te geven om coupletten, die, al is het dan ook maar een klein gedeelte van een groot publiek, ten stelligste kreuken, liever achterwege te laten. De rij der voorstellingen is hiermede geëindigd; wij hopen echter niet voor lang. De kon. militaire kapel van 's Hage zal ook hier weder, even als in vorige jaren, een groot concert geven ten voordeele van het zieken- en ondersteuningsfonds "Onderlinge hulp". Rjj voldoende deelnemiug is dit concert bepaald op Dingsdag 30 Augustus. Wjj vertrouwen, dat het de kapel niet aan de gewenschte deelneming zal ontbreken, en dat op dien avond, niet minder dan op de gewone zomerconcerteneen stroom van bezoekers zich naar Zomerzorg zal begeven. Wie toch zou niet gaarne iets willen bijdragen om het weldadig doel, dat de kapel zich voorstelt, te helpen be vorderen. Een blijk van belangstelling op dien avond in het corps, welks uitvoeringen men zoo gaarne hoortzal daartoe voldoende zijn. Moge de uitslag ons vertrouwen niet beschamen. Te Freiburg, in Baden, is de heer G. Heymans, als doctor in de staatswetenschappen aan de hoogeschool te Leiden gepromoveerd, tot doctor in de wijsbegeerte bevorderd. Door den minister van financiën is bepaald: dat in het Jaar 1881 kun nen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe belastingen, invoer- regten en accjjnsen; dat tegen het einde van dat jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het bij kon. besluit van 13 Jan. 1880 omschreven vergelijkend examen, en dat de verzoekschriften, om tot dat examen te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op den l"" October 1881 bjj het dep. van financiën moeten zjjn ingekomen, vergezeld van de stukken, bjj art. 5 van voornoemd besluit bedoeld. Z. M. de koning heeft besloten, dal bij gelegenheid van den eersten verjaardag van H. K. II. prinses Wilhelmina het koninklijk park van het Loo den ganschen dag voor een ieder toegankelijk zal zjjn, en daarin muziekuitvoeringen zullen plaats hebben. IIH. MM. de koning en de koningin zullen Woensdag e. k. een bezoek brengen aan de landbouwkolonie Mettray. Uit Kralingen meldt men dat ten gevolge van hel buitengewoon groei zame weder van dezen zomer het winterkoren in den Prins-Alexandcrpolder ongeveer drie weken vroeger rijp is dan gewoonlijk en men thans druk bezig is met den oogst; de opbrengst is over het algemeen bevredigend. Het eeuwfeest van den zeeslag bij Doggersbank werd gisteren te Am sterdam gevierd, zoowel in de kweekschool voor zeevaart aldaar, als op de landswerf. In de kweekschool voor zeevaart vereeuigde zich een aantal oud-kweekelingen, die ter herinnering aan bedoeld feit. dat aanleiding had gegeven tot de oprigtiug der school, aan hel hoofdbestuur een geschenk aanboden. Dat geschenk, dcor de oud-leerlingen der kweekschool aan de opleidingsschool voor jonge stuurlieden aangeboden, vertegenwoordigt eene waarde van 4000. Dit fonds draagt den naam van «Reuniebeurs van oud- kweekelingen, gesticht op 5 Augustus 1831". Uit de rente van dat fonds wordt betaald a. het kostgeld ad 100 voor een Hinkenverdienstelijken, maar onbemiddelden kweekeling, wiens lust het is opgeleid te worden tot stuurman of gezagvoerder, b. de uitgaven, door dien kweekeling volgens art. 11 van de bepalingen te maken, c. zijne buitengewone winterkleeding, d. het zakgeld volgens bepaling door commissarissen vast te stellen. Het kunstvaardig bewerklp kitttje. dat de oorkont en het roodmarokijnen album

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1