PEi» TELEGRAAF. tuige, dat gij ons de vrijheid van spreken ontnomen hebt. Parnell verliet daarop de zaal. De heer Gladstone diende nu, met de opmerking dat hij nooit te voren zulke uitingen in het huis gehoord had, het voorstel in, dat de heer Parnell voor het overige van de zitting geschorst zou worden. Dit voorstel werd met 131 tegen 14 stemmen aangenomen. De regering hoopt, dal op 18 Augustus de zitting van het parlement zal kunnen worden gesloten. Dit zal echter afhangen van de houding der leren. Ook kan het zijndat de door het hoogerhuis geamendeerde lersche landwet nog veel tijd vorderen zal. Uit Mexico meldt men, dal te Mazatlan een kruidmagazijn gesprongen is, waarbij 70 personen zijn omgekomen. FRAK&R IJ K. Volgens de f'oltaire zal Gambetta aandringen op wijziging der zamen- stelling van den senaat. Dat de senatoren gekozen worden door gedele geerden der gemeenteraden, acht lijj uitstekend, daar zoodoende de ver kiezingen voor de gemeenteraden een politiek karakter krjjgen, doch hij acht het ongerijmd, dat elke gemeenteraad, groot of klein, een enkelen gevolmagtigde kiest; het aantal dezer gevolmagtigden behoorde geregeld te worden naar de bevolking. Daarentegen keurt hij de instelling, dal het derde deel der leden door den senaat zeil gekozen wordt, ten sterkste af. Nu de kamers zijn uiteen gegaan en de onvervolgbaarheid van de leden heeft opgehouden, heeft Charles Lullier, de communard, die, wegens verregaande onzedelijkheid, uit de gelederen der marine weggejaagd werd, tot den procureur der republiek het verzoek gerigt om Paul de Cassagnac 1e vervolgen wegens laster in gedrukte geschriften. In het opvoedingshuis van het Legioen van Eer te Saint-Denis is in de vorige week eene diphtherilis epidemie uilgebroken, ten gevolge waarvan drie kweekelingen lusschen de tien en twaalf jaren en een dienstmeisje gestorven zijn. Men heeft onmiddellijk al de overige leerlingen weggezonden, zoodat er thans in het gebouw slechts eenige dames en het strikt noodige personeel over zijn. Een der leeuwen in den Jardin des plantes is wegens dolheid af gemaakt. De hoofdconducteur van den trein, waarmede de gravinnen Branickaen Czacka van Parijs naar Keulen gereisd zijn, is, onder verdenking van mede- pligligheid aan den diefstal van 580,000 M ten nadeele dezer dames begaan, in hechtenis genomen. Dezer dagen is te Marseille de bemanning aangekomen van het Fran- sche schip Richard Wallacedat op de kust van Afrika, tusschen Rio Pongo en de Looseilanden, strandde. Zij werden na de schipbreuk, zoodra zij aan land kwamen, van al hunne kleederen berooid door de inboorlingen, die het schip plunderden en daarna verbrandden. Na vermoejjende omzwer vingen gelukte het hun eindelijk Sierra Leona te bereiken, van waar zjj met een Engelsch schip naar hun vaderland terugkeerden. Te Nimes vfordt een pelgrimstogt georganiseerd. De pelgrims zullen zich over Marseille naar Jeruzalem begeven. Te Avignon is bij een stierengevecht in het circus een torreador, Delorme genaamd, door een stier met de horens gedood. In berigten uit Saïda aan de Temps wordt bevestigd, dat Bou-Amema, door de verdeeldheid onder zijne aanhangers ontmoedigd en verzwakt, vol strekt aan geen offensieve beweging denkt. De ingezetenen van Sousja heb ben verzocht, dat hunne stad zou worden bezet. De Tunesische deserteurs, die zich aldaar ophouden, hebben vergiflenis gevraagd, en gezworen het gouvernement tegen de opstandelingen le zullen helpen verdedigen. OUITICHLAND. Omtrent de toestand van de keizerin verneemt men, dat de operatie- wond bjjna geheel is genezen, doch hare krachten nemen nog weinig toe; de genezing gaat buitengewoon langzaam, zoodat de zorgvolste verpleging uoodig is. De storingen, voornamelijk slapeloosheid, herhalen zich nog voortdurend en staan de genezing zeer in den weg. In den laatsten tijd zijn te Berlijn en in Zuid-Duitschland 40 personen gevangen genomen, onder beschuldiging van deelneming aan hoogverraad. Alles, wat op de zaak bei rek king heeft, wordt geheim gehouden. Te Koningsbergen is van wege de regterlijke autoriteit bekend ge maakt. dat verscheidene ambtenaren en particulieren sinds eenige weken per post onder couvert socialistische blaadjes hebben ontvangen, wier in houd wegens majesteitschennis en andere misdrijven in de termen van hel strafwetboek valt, terwijl bij sommige dezer blaadjes dreigende brieven waren gevoegd, en onder anderen een ongeteekende brief van misdadigen aard aan den keizer was gezonden. Op ontdekking der daders is eene premie van 300 mark uitgeloofd. Hoe krachtig in de rjjkslanden het Fransche element nog vertegen woordigd is, blijkt uil het berigt uit Metz, dat bjj degemeenteraads-verkic- zingen 26 Franschen en slechts 2 Duitschers tot leden zijn gekozen. Er moeten nog vier herstemmingen plaats hebben, welke men denkt, dal ten gunste der Duitsche caudidaten zullen uitvallen. De toevloed van nieuwsgierigen naar de petroleum-bronnen te Oelheim, in Hanover, is zeer groot. Door middel van een sloompompwerk levert de bron thans dagelijks 90000 liter. Daarin is een derde gedeelte water, het overige olie. Deze geeft 45 pCt. lichtolie en 50 pCt. smeerolie, zoodat er 5 pCt. verloren gaat. In Opper-Beijeren is eene epidemie onder de herten uitgebroken. Hon derden van die dieren sterven en de ziekte breidt zich uit tot het vee. Vele personen lijden ook aan vliegenbeten, waarvan de wonden soms een ge vaarlijk karakter hebben. In de nabijheid van Weisdorf aan de Saaie, in Beijeren, heeft men aan de hellingen van den Burgberg een ijzeren kistje gevonden. Bij de opening bleek het gouden en diamanten sieraden te bevatten, waarvan de waadde op ongeveer 3000 mark wordt geschat. De zware regens, gedurende den jongstverloopen tijd gevallen, hadden de aardlaag weggespoeld, die heb kistje vermoedelijk gedurende eene lange reeks van jaren heefi bedekt. Te oordeelen naar den vorm der sieraden acht men het niet onwaarschijnlijk, dat die voorwerpen iu de dagen van den 30-jarigeu oorlog aldaar ziju ver borgen. Een herdersknaap is de gelukkige vinder. De Köln. Zeil. wees er voor eenigen tijd op, dat het streven der Jezuïten, om in Luxemburg eene katholieke tiniversteit te stichtenhet groothertogdom wel eens in moeijelijkheden zou kunnen brengen, daar het doel natuurlijk hoofdzakelijk wezen zou priesters voor Frankrijk en Duitsch- land op te leiden. Thans verheugt het blad er zich over, dat de Luxem- burgsche regering de zaak evenzoo schijnt te beschouwen, zooals blijkt uit een clericaal blad, het Luxemb. Wort; daarin leest men, dat de regering aan pater Catillion heeft medegedeelddat de oprigting vau eene universiteit onmogelijk is wegens internationale bezwaren. Uit Caïro wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat zes-en-dertig onlangs gevonden lijkkisten, waarvan er vijftien gebalsemde lijken van koningen bevatten, in het Bulager Museum zijn gebragt. Ook is eene menigte manden en kisten met offergavendie bij de kisten stonden, gevonden. Er bevinden zich daarbij ongeveer 3700 statuetten. Professor Eispero, de be stuurder van het museum, en de heer Brugsch, een broeder van den be kende Duitschen egyptoloog, conservator van het museum, hadden reeds lang vermoeden, dat een fellah te Luxor kennis droeg van voor anderen verborgen oudheden. Deze bleef echter ten stelligste weigeren daaromtrent iets te openbaren. De gouverneur, die van het geval hoorde, liet hem ge vangen zetten, maar hij bleef zwijgen. Een zijner drie broeders, die met hem in het geheim waren en evenals hij van tijd tot lijd oudheden aan het licht bragten, wees ten slotte de plaats aan, waar zij die plagten te vinden. Het was eene groote rotsspleet niet ver van Luxor, waarin zicli een twaalf meter diepe groeve bevond, waarop een acht-en-zestig meter lange gang uitkwam, waar al die lijkkisten, manden enz. gevonden werden. Te VVeenen is een officier door een der soldaten van zijn regiment, terwijl hij in bed te slapen lag, doodgeschoteu. Het geval heeft groot opzien verwekt. De aanleiding tot den moord is onbekend. 'sGRAVENIIAGE, 4 Augustus. De beer dr. S. de Jager, adsistent voor de physiologie aan de rijks-universiteit te Leiden, is benoemd tot leeraar aan de veeartsenijschool te Utrecht. LONDEN3 Augustus. Terwjjl de toegangen tot het lagerhuis heden tegen onbevoegden werden bewaakt, wilde Bradlaugh, die door eene talrijke menigte werd toegejuicht, de zaal binnendringen, doch werd tegengehouden door den adjunct //sergeant at arm", die hem verbood te passeren. Bij zijne verdere pogingen om in de zaal te komen werd hij door de deurwachters en politic-agenten aangegrepen. Daar hij zich gewelddadig tegen hen ver zette, ontstond er een gevecht, waarin hij ten slotte met geweld werd teruggedreven. Door den heer Labouchere werd daarop eene resolutie ingediend, bevat tende eene berisping voor de beambten, op grond van overschrijding hunner vólmagt met schending der privilegiën van een volksvertegenwoordiger. De voorzitter verklaarde, dal de beambten hadden gehandeld naarzjjne bevelen. De heer Gladstone en sir Norlhcole hechtten, hunne goedkeuring aan de ge dragslijn des voorzitters. Ten slotte werd het voorstel—Labouchere met 191 tegen 7 stemmen verworpen, waarna een voorstel tot goedkeuring van de houding des voorzitters en der beambten bjj acclamatie werd aan genomen. Na de stemming over het voorstel-I.abouchere poogde Bradlaugh andermaal binnen te dringen. Door den polilie-commissaris Denning hierin tegengegaan, begaf bij zich naar de magistratuur en eischte dagvaarding van den heer Denning wegens feitelijk geweld. Overmorgen zal deze cisrh iu overweging worden genomen. LONDEN, 3 AugustuL In hel lagerhuis heeft de heer Gladstone mede gedeeld, dat de overeenkomst met de Boeren nog niet geteekend, maar ter ouderteekening aan hunne hooiden toegezonden is. Na de ondertcekeiiiiig moet zij nog door den volksraad worden bekrachtigd. Deze ratificatie schijnt de volledigste zekerheid voor de uitvoering op le leveren. De sub commissie voor de taxatie der schadevergoedingen zal bestaan uit den Brit- schen resident en twee Transvaalsche reglers, cn bjj gebreke van deze laatsten uit twee andere personen. De Britsche resident zal bij afwisseling te Pretoria wonen en van tjjd lol tijd op eene andere plaats, die het meest voor de uitoefening zijner functie geschikt is. Voor zijne veiligheid zal de regering geen bijzondere stappen doen. Zjj zal hem gelijkstellen met een Britsch resident of gezant in andere vreemde landen. LONDEN, 4 Augustus. De heer Courtney is tot ondersecretaris van staat bij het departement van koloniën benoemd. De Times verneemt, dat kolonel Valentin Baker tol bevelhebber der Turksche troepen in Tripoli benoemd is. De prins van Wales heeft gisteren het internationale medische congres ge opend. Ongeveer 3000 geneeskundigen waren tegenwoordigonder hen be vinden zich 300 Duiischers. Sir James Paget, tot voorzitter gekozen, hield de openingstoespraak. De kroonprins van Duitschtand woonde de zitting bij. WEENEN, 3 Augustus. Aan generaal von Philippovich is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als opperbevelhebber in Kroatië Veldmaar schalk Pulz vervangt hem en lot militairen kommandant van Temeswar is benoemd de veldmaarschalk Appel. DURBAN, 4 Augustus RO.). De conventie is geteekend. Het bestuur van Transvaal zal den 8sl« aan de Boeren worden overgegeven. De leden van de koninklijke commissie verlaten Pretoria.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3