BU1TENLAN DSCHE BER1GTEN. pen, eigenaars der fabriek, een prachtige porseleinen vaas, in den stijl van Lodewijk XVI, ten geschenke te geven. v. 's Gr.)' Bij de herstemming van een lid voor den gemeenteraad te Zevenhuizen is gekozen de heer 11. Ripping, met 55 stemmen. De heer NV. L. Preuyt verkreeg 24 stemmen. Te Schiedam is eene dienstbode in verzekerde bewaring genomen, daar er vermoeden was gerezen als zou zjj uit eene chiflonnière bij haren meester een bankbillet van f 60 hebben ontvreemd. Zjj heeft, naar men verneemtbekend het feit bedreven te hebben. Ook de stuurman der Duilsche sleepstoomboot H. C. Mauritz van Duisburgdie bij den brand in de kajuit dier boot in den nacht van 26 op 27 Julij zulke ernstige brandwonden bekwam, dat hij ter verpleging in het ziekenhuis te Dordrecht werd opgenomen, is aan de gevolgen overleden. Tc Haarlem is door een groot aantal ingezetenen een adres aan den ge meenteraad geteckend, waarbij zij verzoeken de kermis, die thans gehouden wordt van den laatsten Zaturdag in Junij tot tien dagen daarna, vast te stellen op zoodanigen tjjd, dat zij valle gedurende de vacantie van de meeste scholen en iurigtingen van het hooger, middelbaar en lager onderwijs in die gemeente, en wel op grond, dal de kermis tegenwoordig een belemme renden en slorendei) invloed uitoefent op den gang van het onderwijs en de examens der leerlingen. Dingsdag avond is in de Ringvaart van Haarlemmermeer, bij Aalsmeer, te water geraakt en verdronken Jan Bttskermoleneen knaap van 16 jaar, wonende te Leimuiden. Hij zal met den heer W. Koster in een bootje, hetwelk hij had bevestigd aan eene sleepboot. Het bootje is gebroken en beiden zijn te water geraakt. De heer Koster is gered nadat hij zich aan een touw wist vast te houden. Door den heer dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello is eervol ontslag aangevraagd uit zjjne betrekking van rector van het gymnasium te Amsterdam. Na voldoend afgelegd examen aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam verlaten 37 leerlingen die school. Den 5" September zullen de lessen weder aanvangen met 100 leerlingen. Eenige adspiranten konden, ofschoon zij voldoend examen hadden afgelegd, niet geplaatst worden wegens gebrek aan plaats. Te Amsterdam is een werkman, bezig zijnde de vlag af te halen van den vernieuwden schoorsteen der suikerfabriek op de Baangracht, hoek Passeerderstraatnaar beneden gestort. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Door borgstelling tot een bedrag van 24000 is het arrest op het Engelsche stoomschip Threvetick te Nieuwediep opgeheven. Men nteldl uit Apeldoorn: Aan het gala-diner, dat Dingsdag ten hove plaats had, werd deelgenomen door 41 genoodigden van buiten en 15 uit de plaats. Eene toespraak werd door Z. M. den koning gehouden tol luit.- generaal van der Heydcn. Na afloop van hel diner werd deze door een hofrjjtuig naar het hotel "de Kroon" gebragt, waar eene groote menigte was zaamgestroomd. Namens de ingezetenen werd de generaal van der Ileyden door den burgemeester toegesproken, welke toespraak beantwoord werd door den generaal-majoor Pel namens van der Heyden. Te Assen is eergisteren gehouden de algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland, onder voorzitting van den heer A. van der Plaats, van Leeuwarden, lid van het hoofdbestuur. Door den algemeeuen secretaris werd namens het hoofdbestuur het algemeen verslag uitgebragt, waaruit de vooruitgang der broederschap bleek. Als plaats, waar de eerstvolgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd Arnhem aangewezen. Op voordragt van het hoofdbestuur werd besloten, ingevolge het gewijzigde art. 54 van het reglement, in het volgende jaar ƒ8750 af te zonderen, om daaruit de weduwen en weezen van gewone leden ol deze zeiven te ondersteunen. Het bij dal artikel bedoelde minimum bedraagt ƒ7145 90. Voorts werden eenige door het hoofdbestuur voorge dragen wijzigingen in het reglement behandeld. Te Zweelo haalde Maandag II. een jongenin dienst van een landbou wer, het paard uit de weide. Hel paard schrikte en deed een sprong, waardoor de jongen er af viel en een slag tegen het hoofd kreeg. De knaap overleed nog den daarop volgenden nacht. Op de in de vorige week te Groningen gehouden vergadering van den j geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen werd door den inspec- j tcur de aandacht gevestigd op de onlangs verschenen uitgave van de ge j uceskundige wetten, met aauteekeuingeubevallende de jurisprudentie tot den laatsten tijd, benevens koninklijke besluitenministeriële beschikkingen, beslissingen van geneeskundige raden en aanschrijvingen van inspecteurs en adjunct-inspecteurs van het geneeskundig staatstoezigt, door mr. S. Gralama Hz., kantonregter te Schoonhoven. Te Winschoten heeft Woensdag nacht een hevige brand gewoed in de tabakskerverjj van den heer Visschers. Pakhuis en woonhuis, alsmede een gedeelte van de woning van den heer Keizer, hypotheekbewaarder, zjjn in de asch gelegd. Te Oostwolder-polder, bjj Winschoten, had eergisteren een treurig on geluk plaats. Terwijl men op hel land voor den heer Geertsema bezig was met koolzaad dorschen, had de 20-jarige zoon van Martens te Ekamp het ongeluk onder het dorschblok te gerakenzoodal dit werktuig hem over het lijf ging. Hij werd zwaar verwond naar Groningen overgebragt. Tot leeraar in de wiskunde aan de kon. militaire akademie te Breda is aangesteld de 1' luit. J. A. Sitringar, van het 2« reg. infanterie. Bij den bouw van een huis ouder de gemeente Halsleren is een muur ingestort, die door zijn val eene 12 meter hooge stelling met vier zich daarop bevindende metselaars heeft medegesleept. De werklieden hebben zware kneuzingen bekomen. Het Pruissische grensdorp Schaagh, nabij Venlo, werd Maandag avond in groote opschudding gebragt door drie vreemdelingen, die zich de kermis aldaar ten nutte maakten tot hei uilgeven van valsch geld, dat zjj in me nigte verspreidden. Een hunner viel in handen der politie, doch verzette zich zoodanig, dat deze de burgerij moest te hulp roepen om den woeden den man onschadelijk te maken. Een geheele zak met valsch geld werd nog bij hem gevonden, alsook veel gangbaar geld, dat hjj en zijne kamera den dienzelfden dag in alle winkels voor valsche munt ingezameld hadden. Zijn naam verzwijgt hij nog, doch naar zijne spraak te oordeelen is hij geen Duitscher. Ook ontkent hij kameraden te hebbenalhoewel hij door verscheidene ingezetenen herkend is als een der drie bedoelde personen. De twee overigen wisten te ontkomen. Rijnlandsche Stoomtramweg-Maatschappij lijn LeidenKatwijk. Vervoer en ontvangsten. 4 Junij-30 Junij 36186 personen in 788 ritten met een ontvangst van 4750.35 1 Julij-31 Julij 48787 934 6598.60 Totaal 84973 personen in 1722 ritten met een ontvangst van 11348.95 Per dag-kilometer Junij20.70 Julij25.04 Gemiddelde opbrengst per ril 6.59 n trein-kilomeler 0.77% 'sGRAVENHAGE4 Augustus. Door Z. M. is aan zijn adjudant, den kapitein A. C. baron Bentinck, van den grooten staf, vergunning verleend lot het dragen van het ridder kruis 1' kl. met de Kroon der Wnrtembergsche Kroonorde, hem door den koning van Wurtcmberg geschonken. De adelborst 1« kl. J. J. van Laar, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De benoeming van den adelborst 3' kl. voor de ma riniers H. van den Broeke is, op verzoek, ingetrokken. Ter zijner vervan ging is aangesteld de jongeling A. H. Bakker. De heer mr. E. L. van Emden, advocaat alhier, is door het Nederl. onderwijzers-genootschap in zijne 36,te algemeene vergadering, 28 en29Juljj II. te Zulphen gehouden, op voordragt van het hoofdbestuur, wegens zijne belangrijke diensten, gedurende eene reeks van jaren als adviseur aan de onderwijzers en het onderwijs bewezen, tot honorair lid benoemd. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Six, is voor eenige weken naar het buitenland vertrokken. BELGIË. De Moniteur beval een kon. besluit, waarbij de heer Leuacrs van zijn ambt als hoofdcommissaris van politic van Brussel ontslagen wordt. De heer Lenaers heeft van zjjne positie misbruik gemaakt door zijn zoon. die wijnkooper is, eene talrijke clientèle te bezorgen in verdachte huizen. Een Brusselsch blad had deze feiten medegedieid en werd daarna door den heer Lenaers wegens laster vervolgd. De afloop viel echter ten nadeele van deu aanklager uit. De raad van schepenen had na dit proces den heer Lenaers. voor veertien dagen geschorst, de gouverneur van Brabant verdubbelde deze schorsing en de minister van binnenlandsche zaken vond goed hem te ontslaan. Men heeft op nieuw ontvreemdingen op het stadhuis te Brussel ontdekt. Volgens de verklaring van den schepen Delecosse is een aantal coupons van verschillende sladsleeningen verdwenen; de waarde der ontvreemde coupons bedraagt 5 a 6000 (r. De schuldigen zijn onbekend. liet is thans gebleken, dat het Ijjk der jonge vrouw, hetwelk eenige dagen geleden in hel bosch van Soignies bij Groenendael gevonden is, dat is van een jong Duitsch meisje, van welker geheimzinnig verdwijnen hare ouders eerst dezer dagen de zekerheid erlangd henben. Er is geen twijfel aan of zjj is hel slagtoffer eeuer misdaad en, naar men verzekert, zou de justitie den moordenaar reeds op het spoor zijn. E N G E L A K IS. LONDEN, 3 Augustus. Betreffende de omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de door hel lagerhuis uilgesproken schorsing van den heer Pamell, verneemt men nader het volgende: De heer Gladstone stelde voor dat ter bespoediging van de afdoening van zaken voor liet nog resterende gedeelte van de zitting eiken Dingsdag de orde van den dag den voorrang zou hebben boven de aankondiging van andere voorstellen of interpellatiën, en op de nog resterende Woensdagen de regerings-aangelegenheden de prioriteit zonden hebben. De heer Parnell gaf daarover zijne ontevredenheid te kennen en dreigde, dat hij voor geen middel zou terugdeinzen om de regering te verhinderen, de Dingsdagen en Woensdagen geheel voor zich te reserveren en op die manier zich aan de debatten over de quaestie der Iersche gevangenen te onttrekken. Spreker liet zich daarop vervoeren om de regering te berispen over de wijze, waarop zij de wet in Ierland handhaaft. De voorzitter riep den spreker tot de orde. Maar deze stoorde zich niet aan het gezag van de autoriteit, bleef door redeneren over hetgeen hem goeddacht en werd tot eenige malen toe tot de orde geroepen. De autoriteiten van het huisriep hjjzjjn steeds op de hand van hel oogenblikkelijk geweld. Deze uitval wekte de verontwaardiging van het huis; sir Norlhcote en Gladstone stonden te gelijk op. om voor te stellen, dat Parnell zou "genoemd" worden. De voorsteller was hun echter reeds voorgekomendoor te verklaren, dat hij het zijn pligt rekendehet geachte lid wegens minachting van de autoriteit van het huis bij den naam te noe men. Voor de tweede maal stond toen Gladstone van zijn zetel op, nu om de schorsing van Parnell voor te stellen; maar deze, die beweging ziende, riep uit, dal hij de comedie van eene stemming over een dergelijk voorstel niet wenschte af te wachten. Zich direct tot den voorsteller wendende, zeidc hjj: lk keer tl en uw huis den rug toe, en roep het publiek tot ge-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2