BUITENLAN DSCÏlE BE RIG TEN. het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs, nopens de koloniale huishoudelijke begrooting voor het dienstjaar 1882. Daarin Wordt gezegd: Ofschoon het nultelooze van het werk der koloniale huishoudelijke begrooling zoo duidelijk mogelijk door de koloniale staten wordt ingezien, hebben zjj desniettegenstaande gemeend zich aan het onderzoek in de aldeelingen niet te mogen onttrekken, zij het maar alleen om te wijzen op de noodlottige gevolgen van het regeringsbeleid van Nederland en van het bestuur alhier ten opzigte van Suriname. "Subsidie-vermindering quand même" is de leus. Evenals bij vorige bcgrootingen zag men zich nu weder verpligt dat rege ringsbeleid ten sterkste af te keuren. Hel bestuur zal in schijn dat hoofd doel bereiken, vooral wanneer: a. op de begrooling uitgaafposten voor memorie worden opgenomen, die in cijfers behooren te worden uitgetrok ken; b. de raming der hoog noodigeja niet te ontberen uitgaven, niet wordt gedaan naar verkregen uitkomsten ol naar gedane uitgaven van vorige jaren, maar integendeel in strijd daarmede, zooals uit deze begrooting dui delijk blijktlager geschiedt; c. met het oog op den algemccuen toestand van verval en onbruikbaarheid van publieke gebouwen, communication enz., van zaken, die voor de kolonie niet gemist mogen worden, de zoo hoog noodige herstelling en verbetering worden onthouden; d. instellingen of inriglingen, waaraan de kolonie, volgens de herhaalde erkenning van het bestuur :zelf, behoefte heeft, niet in het leven worden geroepen, maar in tegendeel worden geweerd. Daaraan is het toe te schrijven, dat op hel einde van elk begroolingsjaar van het op de begrooling uitgetrokken cijfer voor "onvoorziene uitgaven", een nog al hoog bedrag ongebruikt blijft. De tijd zal dan ook komen, waarop b(j de openbare bcgroolingsbehandeling op 13 Julij 1880 is gewezen, een tijd zonder subsidie, maar dan ook een tijd voor de kolonie hoogst ongelukkig. Voorts wordt gemeld, dat de heeren S. van Praag O.op Zondag jl. per den schoener Quick Step van Demerary, het telegrafisch berigt hebben ontvangen, dat hel schip Florence Nay, van New-York op 15 Mei jl. naar hier vertrokken, den 23"en daaraanvolgende is vergaan. Het scheepsvolk is gered, "als ook de passagier, de heer A. Van Praag, die den 5d<° te Boston is aangekomen. Te Curasao zijn aangekomen uit Europa: de pater provinciaal van de orde der domiuikanen Reynenen de r. k. geestelijken A. van Boers en J. Oudewater, 's ORAVENHAtïE 29 Juljj. - De luit. ter zee le kl. E. Simon van der Aa wordt eervol ontheven uil zjjue betrekking van officier-instructeur bij liet kon. instituut voor de marine te Willemsoord, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. II. A. Schippers. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Frederik aanstaande Dingsdag een bezoek van geltikweusching brengen aan IIH. MM. den koning en de koningin op het Loo, bij gelegeuheid van den verjaardag van II. M. en verder dien feestdag aldaar doorbrengen. Z. K. II. prins Albert van Pruissen verlaat morgen Scheveuingen en zal ten 4 u. 20 m per Rijnspoor de terugreis naar Hanover aannemen. De beide zonen van Z. R. II. zullen nog eenigen tijd op het buitenverblijf van 11. IC. 11. prinses Marianne te Voorburg vertoeven. De leden van verschillende legaliën der vreemde mogendheden hier ter stede bieden den heer Arthur de Pont, laatstelijk secretaris bjj het Fransche gezantschap alhier, in verband met zjjn aanstaand vertrek naar Lima (Peru), werwaarts hij in hoogeren rang verplaatst is, heden een vriendschappclijken maaltijd aan in het hótel Paulez, bjj welk afscheids diner de gezant der Fransche republiek genoodigd was. lliden slapte aan het Hotel Paulez" alhier af de kolonel de Serre, militair attaché bij de legatiën van Frankrijk te Brussel en 'sHage. De ingenieurs en leden der directie van onderscheidene Fransche en eenige Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, die hier le lande eene con ferentie hebben gehouden, braglen gisteren en heden een bezoek aan de residentie. Morgen den 30to dezer, des namiddag» ten twee ure, zal het panor rama en diorama der llaagschc panorama-maatschappij aan het Bezuiden- litul (bfl het Bosch) worden geopend. ESIGGLA IV !i. LONDEN. 28 Julij. In eene geheime bijeenkomst van conservative lords, gehouden onder voorzitterschap van den markies, van Salisbury, moet besloten zijn, met hel oog op allerlei gewigtige bezwaren en gevaren, de Ierschc landwet niet le verwerpen. Men weet echter nog niet welke wijzigingen men voornemens is in de wet voor le stellen, waardoor zij wel eens doelloos zou kunnen worden. Eerst in eene tweede bijeenkomst zal hierover gehandeld worden. De Daily News verneemt, dat reeds een aanzienlijk getal parlements leden ecu adres aan Gladstone onderteekend hebben, verzoekende om het in vrijheid stellen van Cetawayo. In het westen des lands wil men den driehonderdjarigen gedenkdag van het verslaan der Spaansche Armada waardiglijk vieren met het onthullen van een monument voor sir Francis Drake cu zijue strijdmakkers. Eene aanzienlijke som werd daartoe reeds bjjicngebragt. Dezer dagen werd op de zandbank builen Greenock aan de Clyde de i nieuwe ijzeren baggermolen beproefd, die onlangs door de firma Simons C»., j te Renfrew, vervaardigd werd. Hij werkte specie op ten bedrage van 400 I ton in hel uur, en vulde zoo met 1300 ton zijn eigen ruim. Voorts be laadde hij ook eene stoomboot, die langs zij kwam, met eenige honderden ton. Deze molen baggert lot eene diepte van 35 voet, en kan, behalve zijn eigen ruim, eene gansche vloot van pramen vullen. lljj is bestemd naar Nieuw-Zeelaud. De correspondent def Daily News te New-York berigt, dat al de daar verschijnende bladen artikelen hadden over de vondst der helsche machines te Liverpool De New-York Times en de New-York Tribune verklaren dat de Britsche regering stellig mag rekenen op de ernstige medewerking van de Vereenigde Staten tot ontdekking der schuldigen. De lersche bladen trachten de geheele zaak voor te stellen als een loozen toeleg van de Engel- sche politie om de lersche patriotten in Amerika zwart te maken. De berigten uit de Vereenigde Staten omtrent den toestand van Gar field luiden gunstig. De operatie, die plaats heeft gehad, was noodig, omdat men ontdekt had, dat eene hoeveelheid etter zich in eene holle had verza meld, ongeveer ter plaatse waar de kogel tegen een rib was gestuit. Na de gelukkig volbragte operatie ondervond de lijder eene groole verligting. maar de zwakte was toegenomen. FKAWKBIJH. Het Journ. off. zal Vrijdag het decreet bevatten tot oproeping der kiezers tegen 21 Augustus. Voor de herslemmingen is de Zondag daarop volgende aangewezen. De senaat heeft de begrooling over 1882 met geringe wijzigingen goedgekeurd. Daarna behandelde de senaat het ontwerp tot neutralisatie der begraafplaatsen. Met 158 tegen 111 stemmen verwierp hij het amen dement van Chesnelong, tot handhaving van het decreet van Prairial, met bepalingdat er op de begraafplaatsen eene plek zal worden afgezonderd voor personen die geen geloofsbelijdenis hadden. De heer Chesnelong ont wikkelde nog een ander amendementwaarover nader zal worden be raadslaagd. Zoowel de reactionairen als de radicalen zjjn zeer ontevreden over den vroegen datum der verkiezingen, waardoor zij te weinig Ijjd hebben om zich daarop voor te bereiden. Zjj meenen. dat de regering de zaak alleen bespoedigt omdat zij genoodzaakt zijn zal in den herfst een groot aantal troepen, men spreekt van 100,000 man, naar Noord-Afrika te zen den en de verkiezingen wil laten afloopen alvorens dit bekend te maken, met bet oog op den tegenzin dien deze maatregel onder de landelijke be volking zal opwekken. De Israëlitische bankier Bleichröder te Berlijn, die bij de regeling der Fransche oorlogs-schadcloosstelling aan Duitschland zijne diensten leende, is, ter gelegenheid van het Bastillefeest tot kotnmamleur van hel Legioen van Eer benoemd. Verschillende bladen laten zich daarover ongunstig uit als over een nieuwen hoonFrankrijk door zjjne eigene regering aan gedaan. De Mon. unie. brengt, naar aanleiding van de degradatie der27kwee- kelingen van de school St. Cyr in herinnering, dal dezelfde minister van oorlog, die de loopbaan breekt van jongelieden, omdat zij eene godsdienstige plcgtigheid bijgewoond hebben, welke niet door de regering verboden was, vóór eenigen tijd een oud officier in zjjn rang hersteld heeft, die in 1871 veroordeeld werd als deserteur en naar de opstandelingen overgeloopen was. De nieuwe prefect van politie, de heer Camèscasse, heeft zich in be trekking gesteld met den Parijschen gemeenteraad. Hij verscheen in de raadszaal en hield eene toespraak, waarbjj zij zich aldus uitliet: "Ik kom eenvoudig, zonder omhaal van woorden, u zeggen, dal ik ter beschikking ben van den gemeenteraad voor alle zaken, die ons gemeenschappelijk belang betreflèn. Eene geloofsbelijdenis heb ik niet af te leggen. Gjj hebt voor u een beproefd republikein, die in zijne betrekkingen met den Parijschen gemeenteraad alle welwillendheid brengen zal, en tevens alle rondborstig heid die aan mannen betaamt welke dezelfde gevoelens koesleren De pre fectuur van politie heeft uit den aard der zaak hare geslotene zijde, die alleen den staat toebehoort. Maar zjj heeft ook een groot aantal attributen, die de inwendige huishouding der stad van zoo nabij raken, dal het eene miskenning harcr belangen zou zijn, zich met de vertegenwoordigers der stad niet te verslaan om tot een goed bestuur der openbare aangelegenhe den le geraken. Ik herhaal het. ik ben besloten aan den raad alle ophel deringen te geveu, die mij mogelijk zullen zijn. en indien er ooit oneenig- heden tusschen ons mogtcn ontstaan, dan zal ik, na alles in het werk gesteld te hebben om ze te voorkomen mijn best doen om ze tot de minst mogelijke verhouding terug le brengen". Deze toespraak werd toegejuicht en de voorzitter van den raad antwoordde, dat de gemeentelijke vertegen woordigers den nieuwen prefect met sympathie in hun midden ontvangen, en hem dank zeggen voor zijne goede gezindheid. VVjj rekenen op uw staatkundig doorzigt en wij hopen, dal onze controle aangenomen en geëer biedigd zal worden onder uw bestuur; want wjj hebben met die controle geen ander doel dan hel openbaar welzijn en de bescherming der rcglen van Parijs. lu Algerië zal ter nagedachtenis van kolonel Flatters en zijne med- gezellen, die vermoord werden bjj de voorbereidende werkzaamheden voor den Saharaspoorwegeen gedenkteeken opgerigt worden. Aan zijne weduwe is een jaargeld van 6000 francs toegekend. Volgens berigt uit Tunis zijn 1500 Arabieren voorlgerukt lot Rades, op zes kilometer afstand van la Goulelle. Vier Europeanen en drie Arabieren zjjn vermoord op den weg naar Tunis. De ongerustheid in laatstgenoemde stad is groot. De Bey heelt de, schipbrug tusschen la Goulelle en Rades laten doorsnijden. SPANJE. Door den ltaliaanschen gezaut le Madrid, graaf Greppi, is geprotesteerd tegen een herderlijk schrijven, dat de aartsbisschop van Toledo had uit gevaardigd, waarin het ltaliaansche volk en zijne regering heftig werden aangevallen wegens de bekende gebeurtenissen te Rome en waarin de geloovigen werden aangespoord desnoods met geweld van wapenen de onaf hankeljjkheid en het wereldlijk gezag van den Paus te herstellen. De Spaansche regering heeft verklaarddal het deze taal ten sterkste afkeurt en den prelaat eene gestrenge berisping zal doen toekomen. DUITSCHLAND. Prins August van Saksen-Coburg-Gotha is overleden. Hij was gehuwd

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2