LEID8CHE C OURANT. VRIJDAG 29 JU LIJ. m. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertentiën is van 14 ST A DS-BER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1881 is goedge keurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van 25 Juli 1881, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dal ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 28 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over bet dienstjaar 1880. met al de daarbij liehoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wel van 29 Juni 1851 (iStaatsblad n°. 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Juli 1881. E. KIST. Secretaris. 11j BINNENLANDSCHE B ERIGTEN. LEIDEN, 28 Juljj. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankon- diging betredende het nog te geven Kinderbal in de stads-gehoorzaal, uil- hoofde dit niet op morgen, zooals aanvankelijk bepaald was, maar eerst Zaturdag zal plaats hebben. Burg. en weth. der gemeenten in deze provincie zijn door ged. staten uitgenoodigd mede te deelen: 1». of er in den loop van het jaar 1880, volgens hel 3' lid van art. 23 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsbl. n". 103) of volgens het 1*' lid van art. 22 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. li". 127), schoollocalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in de godsdienst, en zoo ja, hoevele? 2°. de opbrengst der schoolgelden door de on derwijzers ontvangeu voor meer uitgebreid lager onderwijs en voor onderwijs buiten de gewone schooluren. De minister van financien ad interim heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in het jaar 1881 kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe belastingen, invoerregten en accjjnsen; dat in een der laatste maanden van het loopend jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, omschreven bij kon. besluit van 13 Jan. 1880; dal de verzoekschriften om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op 1 October 1881 by het dep van financiën moe ten zijn ingekomen. Het tweede toelatings-examen, cursus 1881/82der rjjks-landbouwschool en afd. hoogere burgerschool Wageningen, zullen plaats hebben op 6 en 7 September a. s.'s morgens ten 8 uur. Aangiften worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht bjj den directeur C. J. M. Jongkindt Couinck. De commissie van officierendoor het Fransche gouvernement uitge noodigd lot het bjjwonen der groote najaarsuianoeuvres, is door den minis ter van oorlog aangewezen en bestaat uit den generaal-majoor J. M. van der Star, chel van den generalen stal; den kolonel A. J. W. valt der Schrieck, kommandant van hel 3C reg. infanterie, en den 1" luit. E. K. A. de Neve, van het Oost-Indisch leger, thans gedetacheerd aan den cursus voor algemeene krijgskundige studiën. Wjj vernemen met groot genoegen, meldt het D. v. 'sGr., dat het Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden behaagd heeft het eere-voorzitler- schap te aanvaarden van de hoofdcommissie tot voorbereiding van het feest, hetwelk te Amsterdam op 5 Aug. a. s. zal gevierd worden, ter herinnering aan de dapperheid en volharding, waarmede onze brave marine honderd jaren geleden de eer van Oranje en van de Nederlandsche driekleur heeft gehand haafd. in den zeeslag van Doggersbank op den 5dtl1 Aug. 1781. Uit hei verslag, uilgebragt ter algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen blijkt, het volgende: De inkomsten over 1880 hebben bedragen eeue som van 98,585 06 Behalve de renten van het kapitaal op hel grootboek, die ƒ51,810.33 be fte prijs der Courutil is ]>n vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. ;els ƒ1.iedere regel meer 25 cents. liepen, en de opbrengst der jaarljjkschc collecte ad 30,435.51%. zjjo onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen: de renten van het nationaal huldeblijk ter gelegenheid van Zr. M'. 25-jarige regering ad/9070.33 en het subsidie van hel rijk ten behoeve van bet Invalidenhuis te Leiden groot ƒ5000; voorts eene bijdrage der provinciale commissie in Overijssel van het fonds voor verminkten enz bjj de verdediging der citadel van Ant werpen in 1832 groot ƒ350, eene gift van N. N. groot ƒ200 en een legaat van wijlen den lieer Joh. Ekenholm groot ƒ1053.61. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met ƒ14,009.22% over schreden Aan 2126 deelgeregtigden keerde het fonds ƒ89,11413 aan gra tificatiën en toelagen uit de rente van 's konings geschenk uit. Onder die deelgeregtigden bevonden zich 10 verminkten en 3 nageblevenen van ge sneuvelden bjj Waterloo. 267 verminkten uit Oost-lndië, 5 verminkten uit oorlogen vóór November 1813, 77 verminkten en 7 nageblevenen van gesneu velden in den strijd met België, 1581 infirmen. blinden en veteraneu, 140 oud-strijders van Waterloo en 27 militairen van de Amstcrdamsche land militie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afs'and van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 84 deelgeregtigden van bet fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen ƒ26.683.65. Gedurende hel afgeloopen jaar werden 127 nieuwe deelgeregtigden in het fonds opgenomen, waaronder 28 verminkten in den strjjd met Atjeh. Ter goedmaking van de meerdere uitgaven aan gratificatiën moest van hel hoofdkapitaal ƒ20000 inschrijvingen 4 pCt. worden verkocht. Hel aanial sollicitanten bedraagt 1118. De hh. A. J. F. Hofman en J. Paling llzn., concessionarissen van den stoomtram van Woerden naar Utrecht, hebben de desbetrellende stukken aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid opgezonden en teveBS concessie aangevraagd voor een stoomtram van Woerden naar Leiden. Te Schiedam is hel zesjarig zoontje van A. de Groot, spelende met een schoolmakkertje, onder eenige zakken rogge iu deu molen "de Oost" geraaktwaarschijnlijk ten gevolge van het leegloopen van een zak en bet naar beneden storten van de bovenliggende zakken. Eenige oogenblikken later kon door een geneesheer niet anders dan de dood van het knaapje, ten gevolge van verstikking, worden geconstateerd. Te Burgerveen, gcm. Haarlemmermeer, werd dezer dagen de 19-jarige zoon van F. van de Pol door een slag van een paard getroffen, ten gevolge waarvan bjj spoedig daarop is overleden. Het Hbl. verneemt, dat de directie van het Paleis voor Volksvlijt aan een consortium verkocht heeft de gedeelten van den paleistuin, gelegen langs het Oosleinde, het Westeinde en de Singelgracht, ter bebouwing. De tuin zal daardoor, evenals die van "Palais Royal" te Parjjs. aan alle zijden beschut wordenen bjjna bij elke weérsgesteldheid een aaugenaam opont houd bieden. Door wijlen den heer J. T. Broere, te Amsterdamis een legaat van ƒ1000 vermaakt aan bel r. k. gesticht "de Voorzienigheid" in 4e .Eland straat aldaar. Dezer dagen, meldt de lijd, werd te Amsterdam een loodgietersknecht vermist; men zocht hem overal vruchteloos, zoodat de patroon eindeljjk begon te gelooven, dat hij aan de zwier w as. De vrouw van den man bleef echter hare nasporingen voortzetten, bezocht verschillende plaatsen, waar haar echtgenoot op karrevvei kon zijn gegaan, en ontdekte eindelijk zijn lijk in de snijding lusschcn twee huizen aan de Lindengracht bjj de Ljju- baansgracht. De ongelukkige was daar vermoedelijk drie dagen geleden tusschen gevallen. Eergisteren namiddag omstreeks 3% uur, tjjdens het hevig regeude, trok een windhoos over een gedeelte van Nijmegen, zoodat aan de Waal kade, in de Muchterstraat en op den Elokkenberg van een aantal huizen de daken zeer beschadigd werden; van eenige werden zelfs de daken ge deeltelijk afgeslingerd. De straten waren bezaaid bier en daar met steenen en pannen. In de school van het departement van het Nut van 't Algemeen werden eenige ramen verbrijzeld; persoonlyke ongelukken zjjn, voor zoo verre bekend, niet veroorzaakt. Uit Weststellingwerf meldt men aan de IV. li. C.De landbouwer Kuipers te Steggerda heeft het planom ouder medewerking van verschei dene boereu en anderen, in den slaat Jowa (Vereenigde Stalen) eene kolo nie te vormen van Nederlandsche emigranten. Met dal doel zjjn door zjjn zoon 11. Kuipers, die zich thans in Jowa bevindt. 25190 akkers land voor-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1