en vooral niet het minst van onze jeugdige matrozen van de kweekschool, die voor een grool gedeelte aanwezig waren. Het trappen en handgeklap, dat herhaaldelijk van de naburige tent lot ons doordrong, noopten ons ook daar een kijkje te gaan nemen. Ook hier smaakte ieder genot, al was het dan ook niet met een blijden lach, maar veeleer met een traan, die de diep ongelukkige vader. Verschaven, en zijne misdadige dochter, Lena, de heldin van het stuk, uit ieders oog persten. Wij hadden geen gelegenheid het geheele stuk bij te wonen, maar kun nen toch, naar aanleiding van de vele en luide bijvalsbetuigingen en met het oog op de namen der tooneelspelers, die de meesten van ons als oude bekenden moeten voorkomen, een ieder, die beminnaar is van waar en schoon kunstgenot, aanraden ook deze tent niet te vergeten. Ook het concert- en operetten-gezelschap, dat dagelijks zijne voorstellin gen in de stads-gehoorzaal geeft, en dat, zooals wij gisteren reeds gezegd hebbenzeer mag geroemd wordenheelt nog een rijke aanwinst gekregen. He rijk begaafde kunstenaar, de Wiener Spassmacher Schani Hartncr. is met eene groote hoeveelheid nieuwe en welluidende muziekinstrumenten dit gezelschap komen verrijken. Velen zullen dezen muzikalen komiek reeds vroeger bij het gezelschap van den heer Pflbging hebben leeren ken nen en zjjn dus in staat de talenten van dien man naar volle waarde te schatten. Wij kunnen derhalve onzen raad, ook de stadsgehoorzaal met een bezoek te vereeren, niet anders dan met aandrang herhalen. Ten gevolge van de weinige deelneming (er waren nog geen dertig personen, kinderen en hunne geleiders te zamen) heelt het aangekondigde kinderbal heden middag niet plaats gehad, hetgeen, met hel oog op de nel ingerigtc zaal, bepaald jammer mag heeten. sGRAVENHAGE, 27 Julij Door Z. M. is verlof verleend: aan den heer mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van de orde van den Witten Adelaar van Rusland; aan den heer J. J. F. Noordziek, te 'sGravenhage, tot het aannemen der benoeming tot officier van de Belgische Leopoldsorde, en aan den heer H. L. F. Pisuisse, te Mid delburg, tot het aannemen der versierselen van ridder dier Orde. Aan den heer F. J. H. L. baron d'Aulnis de Bourottill is, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Bheden. Tol notaris te Dordrecht is benoemd de heer M. G. Sigmond, thans notaris te 's Gravendeel, en tot notaris te Udenarr. 's Ilerlogenbosch, de heer W. C. van Breda, cand.-notaris te Vlijmen. Tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Harder wijk is benoemd de heer F. A. Boombergen, thans inspecteur van politie te Utrecht. De luit. ter zee 1' kl. A. J. Dumont is', ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kapitein-luitenant ter zee; voorts is bevorderd: tot luit. ter zee le kl.de luit. ter zee 2' kl. J. Luytjes. De adelborst le kl. E. de Haan. beboerende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non activiteit gesteld. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de discussiën over het kanaal Amsterdam—Merwede voortgezet. Tegen waren de hh. van Akerlaken, Carsten, van Tienhoven, Pieck, van Swiuderen en Cremers. Voor motiveerden hunne stem de hh. Fransen van de Putte, Storck, Huydecoper en Merkcs. De heer van Stirum wachtte inlichtingen af. Morgen is de minister aan het woord. liet geregtshof alhier heeft heden veroordeeld: A. R laatst ontvanger der registratie en bewaarder der hypotheken te Goes, wegens verduistering van gelden en valschheidtot 5 jaren tuchthuisstraf en 13 boelen; J. K., pakhuisknecht le Rotterdam, ter zake van moedwilligen manslag, met aan neming van verzachtende omstandigheden, lol 2 jaren celstraf. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de Latijnsche en Grieksche taal en letterkunde aan hel gymna sium, de heer P. C. Margadant, doctorandus in de klassieke letterkunde aan de rijks-universiteit te Leiden. Ingekomen is een verzoek van de heeren B. de Vries en F. Iv. van Bijlevell alhier om concessie voor het maken van eene overdekte markt op de Gedempte Prinsengracht of op de door hen te dempen Turfmarkt Ten gevolge van eene oproeping in de dagbladen door den vice-admi- raal jhr. de Casembroot, werd er gisteren middag in hel Gebouw van kunsten en wetenschappen eene vergadering gehouden van hen, die den luistervollen zeeslag van Doggersbank op 5 Augustus 1781 na honderd jaren weuschen te herdenken. De vice-admiraal opende de vergadering met eene rede, waarin hij de geschiedkundige feiten herinnerde en het gewigt aan toonde, dat de door Zoutman behaalde overwinning bij deze gelegenheid aan de vergetelheid zou worden ontrukt. Reeds had hij den minister van marine onderhouden over de vraag, op welke wjjze van regeringswege me- dewerk-ng zon kunnen worden verleend lot viering van dezen gedenkdag, waaromtrent de minister het welnemen des konings zon inwinnen. Hij gaf in overweging tot uitvoering van het plan een comité te benoemen, welk voorstel door de vergadering werd aangenomen. Tot de benoeming van dat comité overgegaan zijnde, werd jhr. de Casembroot bjj acclamatie tot voorzitter van dal comité gekozen. Voorts werden benoemd (nadat sommige heeren zich om verschillende redenen aan de deelneming aan het comité hadden verschoond) de heeren Jeckcl en van Ilogendorp. Uit eene uiedcdeeling van den voorzitter bleekdat het zijn voornemen is aan het comité te assnmeren de drie kommandanten van de directiën der marine en j voorts zoodanige andere odicieren of particulieren als ter bevordering van het plan noodzakelijk mogt worden geoordeeld, waartoe de vergadering j magliging aan het comité heeft verleend. Wat nu de wijze van herdenking van het gewigtig geschiedkundig feit betreft, werden door den voorzitter en den heer Jeekel eenige denkbeelden 1 ontwikkeld. Laatstgemelde gaf in overweging eerst eene corpsfeeslviering i en daarna eene nationale te doen plaats vinden. Te eerste zou bestaan in I eene zamenkomst van alle officieren der marine, vvjjders om de officiële mede- werking van den minister in (e roepen en het portret van den admiraal i Zoutman aan het kon. instituut van de marine aan te bieden. De nationale hulde zou bestaan in het stichten van eene allegorische voorstelling op eene nader te bepalen plaats, zoo mogelijk op 5 Augustus 1882. De voorzitter wenschle den minister in overweging te geven, om op 5 Augustus aan staande de vaartuigen der marine, die hier te lande aanwezig zijn, op zeker punt te vercenigen, daarop feest te vieren en ze saluutschoten te doen lossen. Over deze verschillende denkbeelden werd door verschillende aanwezigen van gevoelen gewisseld. Door den gewezen minister van marine, den heer Wichers, werd opgemerkt, dal het niet wenschelijk was, reeds nu, slaande i de vergadering, al deze punten uit te maken, zoodal hij in overweging gaf, j dat het comité in overleg zou treden met den minister van marine, ten einde alsdan nader met bepaalde voorstellen bij de vergadering te komen. Dat gevoelen vond algcmcenen ingang, zoodal er eene nadere vergadering zal worden gehouden, ten einde daarin definitieve besluiten te nemen. BU1TENLAN DSCI1E BER1GTEN. EKGELA X B. LONDEN, 20 Julij. In hef lagerhuis kwam Maandag de reeds medegedeelde motie van den heer Hicks-Beach betreffende de Transvaal in behandeling. De thans verkregen oplossing, verklaarde de voorsteller der motie, kon geen dtiurza- nten vrede aanbrengen. De regering had aan de zegevierende wapenen der Boeren toegestaan wat zij op Inin vreedzaam verzoek geweigerd had. Spre ker had geen bezwaar tegen het zelfbewind der Boeren, maar wel legen hunne heerschappij over honderdduizenden inlandsche Britsche onderdanen. De regering had door hare politiek den geest aangemoedigd, die Zuid-Afrika aan het Britsche gezag wil onttrokken zien. De heer Rathbone verdedigde de regering, en stelde een votum van vertrouwen voor. De lieer Chamberlain erkende, dat de toestand moeijelrjk was cn dat verdere verwikkelingen niet onmogelijk waren. Doch het inly ven van een onwillig volk en het onder de wapens houden van eene sterke Iroepenmagt daarginds achtte hij onraad zaam. Eene grocte natie kon grootmoedig wezen, en de met de Boeren ge sloten vrede waarborgde aan Engeland alles, wat het na eene overwinning zou hebben kunnen vorderen. Daarna bepleitte Gladstone de gedragslijn der regering uit het oogpunt van regtvaardigheid. Het was gebleken, dat de meerderheid) der Boeren tegen de inlijving was; daarom was het de pligl der regering, de eerste gelegenheid aan te grijpen om den vrede te herstellen, nadat hel aanbod daartoe van de Boeren was uitgegaan. Bij de vredesvoorwaarden was het opzigt van Engeland over de builenlandsche aangelegenheden van de Trans vaal verzekerd, hetgeen van belang is voor Engeland's handel. De kroon heeft bovendien het regt van //veto" met betrekking tot wetten die de in boorlingen betreden. Voorts worden er schikkingen .getroffendie aan de inboorlingen niet slechts grondbezit verzekerenmaar hun ook een belang rijk grondgebied toewjjzen, eu tevens hunne belangen waarborgen. Het huis verwierp ten slotte de motie van Ilicks-Beach met 314 tegen 205 stemmen. Over het van 14 tot 18 Julij alhier gehouden sociaal-revolutionair congres behelst een te Londen verschijnend sociaal blad het volgend bcrigt: Tegenwoordig waren 45 gedelegeerden roet 80 mandaten. Zij vertegen woordigden 59 federaties en 320 secties. De volgende landen waren verte genwoordigd: Duitschland, Oostenrijk—Hongarije, Zwitserland, Frankrijk, België, Nederland, Spanje, Italië, Rusland, Engeland, Servië, Turkije, Egypte, Mexico en Amerika. De sociale revolutie was hel eenige punt op het programma van werkzaamheden. Men werd hel eens over den ge- meenschappelijken naam van "internationale werklieden-vereeniging". Alle voorstellen, waarbij beginselen op den voorgrond traden, werden bespro ken, maar kwamen niet in stemming. Met eenparige stemmen verecnigdc de vergadering zich met alle voorstellen in het belang der sociaal-revolutio naire beweging. Op de Shetland-eilanden woedde den 21™ een hevige stormwaardoor II visschersbooten te gronde gingen. Bij de ramp verloren 63 visschers het leven. Te Mosley, in Lancashire, heeft eene gehuwde vrouw, aan den drank verslaafd, op vreesselijke wijze een einde aan haar leven gemaakt. Zij goot den inhoud van eene parafHne-lamp over het hoofd en stak vervolgens de olie in brand. In een seconde stond de ongelukkige van het hoofd tot de voeten in volle vlam. Men kan begrijpen, onder welke duldelooze smar ten de vrouw den geest gaf. Uil Tunis wordt aan de Times gemeld, dat te Sfax eenige Europesche huizen door Fransche soldalen zijn geplunderd, dat de Britsche en de Ila- liaansche consul schadevergoeding eischen en dat de Franschen aan de Arabieren aldaar eene oorlogschatting van 15 millioen fr. hebben opgelegd. Te New-York liep dezer dagen het gerucht, dat Hartmannde bekende Russische nihilist, die eene poging deed om den vorigen Czaar, door onder mijning van den Moskouspoorweg, te vermoorden, aldaar was aangekomen, maar dit gerucht heeft zich niet bevestigd. De nieuwaangekomen* is niet Hartmann, maar Adam Harlrauft, een nihilist, bij het complot in het win terpaleis betrokken. Men verhaalt, dat deze persoon uit St. Petersburg ont snapte en eenigen tijd vermomd in de Oostzeeprovinciën doorbragt. Hij is thans naar Amerika gekomen om te trachten aldaar gelden bijeen le brengen voor de bevordering van de plannen der nihilisten. Hij heeft zich van New- York naar Boston begeven, waar een nihilistenclub bestaat. Harlrauft is een voormalig student van de hoogeschool te Moskou. FHANHRIJH. Belleville, het 20" arrondissement van Parijs, is bjj de nieuwe kieswet

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2