BU1TENLAN DSCH E BERI GTEN. werk, dat het genootschap sedert tal van jaren met zooveel zegen mogt verrigten. Hij besloot met den wensch, dat ook deze jaarvergadering daar toe mogt medewerken. Uit het verslag van den staat en de werkzaamheden van het genootschap over het jongst vcrloopen jaar blijkt, dat de gewone inkomsten bedragen hebben over 1880 >68,716.73 (/2G1 minder dan in 1879), waarbij nog komt aan buitengewone ontvangsten voor de Minahassa ƒ6723, tegen eene uitgave van 61,096.48voor de zendingen en de zendelingen en 22,067.98% voor de behoeften hier te lande, gevende een tekort van rnim ƒ7724, het welk voor een deel gedekt kan worden door de buitengewone giften, in 1878 ontvangen. Het genootschap heeft in dienst negen zendelingen, welke gesteund worden door een vijftigtal inlandsche helpers en onderwijzers. In het zendingshuis zijn op dit oogenblik drie kwcekelingen, van welke twee het examen als hulpprediker en zendeling met goed gevolg hebben afgelegd en de eerste eerlang zal worden uitgezonden. Te Rotterdam had gisteren avond op het terrein van de officieren sociëteit in het Park eene proefverlichting plaats met tien electrische lam pen. aangebrast door de firma Wisse, Piccaluga C". te 'sGravenhage, volgens het stelsel van Siemens en llalske te Herlijn. De proef slaagde naar wensch. Rij eene vorige gelegenheid, met aanwending van slechts vijf lam pen, vond men de verlichting te zwak. Thans was zij voldoende. Onlangs werd door de arrond.-regtbank te Amsterdam de droogist M. Gléban ontslagen van regtsvervolging ter zake van de aanklagl van onwil- ligen manslag en zijn bediende G. deswege lot eene celstraf van 45 dagen veroordeeld. liet gold de zaakwaarbij die bediende in plaats van eene gevraagde hoeveelheid wonderolie eene hoeveelheid vitriool heeft afgegeven, waarvan hel gebruik den dood van een jeugdig kind heeft veroorzaakt. Het hof heeft de vcroordeeling van den bediende bekrachtigd, doch overeenkom stig het requisitoir van den procureur-generaal, mr. II. J. Kist, het vonnis ten aanzien van Cléban vernietigd, hem schuldig verklaard aan onwilligen manslag door onachtzaamheid en hem deswege veroordeeld tot eene celstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van 25. -- Dezer dagen werden van het wachtschip te Amsterdam een korporaal en twee mariniers naar het bureau van politie gezonden, ten einde twee arrestanten in ontvangst te nemen. Zij verschenen in een dttsdanigen be schonken toestand aan dat bureau, dat de commissaris hun niet alleen de arrestanten niet toevertrouwde, maar het noodig oordeelde hen te arreste ren. I»e korporaal is gestraft met degradatie lot marinier 3< kl. Uit Veeuendaal meldt men aan de IV. R. C.: Het vertrek van zekeren jhr. C .1. S.ontslagen beambte ter secretarie te dezer plaatse, bragt hier nogal eenige opschudding te weeg. Hij verdween onverwachts, zoodal velen hem te vergeefs gingen zoeken. Naar men mededeelt, werd aan het station alhier eenige bigage van den voortvlugtige in beslag genomen. De jonge man had het hier slecht laten liggen. Ds. Mosselmans. pred. bij de Remonslranlsche gemeente te Groningen heeft voor hei beroep naar Utrecht bedankt. Te Vlissingen is gisteren morgen de sloomhoutzagerij van gebr. Iluson eene prooi der vlammen geworden. Niels was verzekerd. liet onweder. dat gisteren avond gewoed heeft, liet vooral Ie 's Ilerto- genbosch en omstreken zijne kracht gevoelen. Weinigen aldaar herinneren zich zulk een zwaar onweder. Op verschillende plaatsen ontstond brand. Te llaamsdonksvecr zijn twee kinderen in het veld door de hitte be zweken. 'sGRAVENHAGE. 20 Julij. Rij de normaalschool voor teekenondei wijzers zijn benoemd: tol direc teur W. R. G. Molkenboer. te Leeuwarden; tot leeraren J. Striening. te Rotterdam; J. Versluys, te 's Gravenhage; J. R. de Kruyfl, te Amsterdam; 1'. .1. 11. Cuypers, te Amsterdam; L. Rcirer, te Amsterdam; E. Dubois, te Amsterdam; en bij de school voor kunstnijverheid: tot directeur J. R. de Kruyfi, te Amsterdam; tot leeraren J. Strienins, te Rotterdam; J, Versluys, te 's Gravenhage; P. J. H. Cuypers, te Amsterdam; L. Reirer, te Amsterdam; E. Dubois, te Amsterdam. Aan den heer mr. F. M. Vonk is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar. De 2' luit. E. Jacobs, van het 7S reg. infanterie, is op pensioen gesteld. Door Z. M. is vergunning verleend aan den fuselier bij het leger in Nederl. ludië C. J. 11. Ranse, tot het dragen van de Langensalza-medaille, en aan den kanonnier 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië J. Protzncr, tol het dragen van de Oosteurijksclie militaire medaille voor den veldtogt van 1866. Aan den Oost-li dischen ambtenaar L. J. Andrcc Willens, gewezen president van de wees- en boedelkamer te PadJng, laatstelijk met verlof hier te lande, is, wegens voortdurende ziekte, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid le kl. van het leger in Nederl. Indië, A. N. Erkelens, is, ter zake van ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Tot apotheker 2' kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Nederl. Indië is benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekeliug der pharmacie II J I. Wolf. -- liet gcregishof alhier hield zich lieden bezig met het onderzoek der zaak van A. R., oud 71 jaren, ontslagen ontvanger der registratie en do meinen en bewaarder van de hypotheken en hel kadaster le Goes. K N ti K I. A 19. LONDEN, 19 Julij. Maandag avond had alhier eene openlijke bijeenkomst plaats der ge delegeerden van het hier gehouden wordende revolutionnaire congres. Er waren verlegenwoordigers uit Duitschland, Frankrijk. Italië, Spanje, Oos tenrijk, Zwitserland en Amerika aanwezig. 0. a. waren er Louise Michel en prins Krapothinc. De aangenomen resolutiën strekten om te verklaren, dat men zich houden zou aan de grondbeginselen van de internationale arbeiders-vereeniging. De Times heeft uit Durban het berigt ontvangen, dat de definitive conventie, bevattende 36 artikelen, door de kon. commissie aan de hoofden der Boeren ter goedkeuring is aangeboden. De heer Schieberle le Michigan heeft den 14J<» Jnlij 's morgens vroeg eene nieuwe komeet ontdekt, in het sterrebeeld Auriga. De komeet gaat naar het noordwesten, zal waarschijnlijk hel pad van den hier zigtbaren komeet kruissen. De heer Swift, directeur van het observatorium te Roches ter, New-York, heeft de nieuwe komeet ook waargenomen. Zooals gemeld is werd Vrijdag 11. de stad New Ulm, in Minnesota, bijna geheel verwoest. De schade in de stad is groot, en ook het getal der dooden en gewonden. In een tijdsverloop van nog geen kwartier stort ten meer dan 100 huizen in en vonden 14 mensehen daarbij den dood, terwijl er 25 werden gekwetst. Ook de omtrek der geteisterde stad moet veel hebben geleden. In den nacht van Vrijdag 11. werd een vermetele roof gepleegd op een trein ten oosten van Kansas-City op den spoorweg van Chicago en Rock-lsland. Dertien bandieten, die aan verschillende stations achtereenvol gens plaats genomen hadden, haalden eenklaps hunne revolvers uit, scho- j ten een conducteur en een reiziger, die zich scheen te willen verzetten, néér en deden zoowel de reizigers als de beambten in den postwagen alles afgeven, wat zij van waarde bij zich hadden. In den postwagen alleen moeten zij 15000 dollars hebben buitgemaakt. De machinist vlugtte van de locomotief, waarop zijne plaats door een uit de bende werd ingenomen, die den trein deed stilhouden op eene plek, waar paarden voor hem en zjjne gezellen gereed stonden. Er zijn troepen uitgezonden om de roovers te vallen, als wier opperhoofd zekere beruchte booswicht Rrothers wordt genoemd. FRAKHR IJ Ei. De senaat heeft het voorstel verworpen van den heer Tolain, dat de strekking bad om herziening der grondwet aan de orde te stellen. Door de kamer van afgevaardigden is verlof geweigerd aan zekere Eyben, eene Belgische vrouw van onbesproken gedrag, welke op straal be- leedigd werd door polilie-agenlendie haar voor iets anders hielden, om tot vervolging van den heer Andrieux als prefect van politie over te gaan. Andrieux, die den vorigen dag van zijne betrekking was ontheven, stemde met 90 andere leden voor de inwilliging van het verzoek, doch 324 waren er legen. Don Carlos, die binnen 24 uren het land moet verlaten, heeft zich naar Londen begeven. Hij heeft een protest tegen zijne uitzetting doen ver spreiden, waarin hij zegt dat een afstammeling van Hendrik IV en Lodewijk XIV geen vreemdeling in Frankrijk is, en dat hij regt had op gastvrijheid De oudste der gevangen zakkerollers. Robert Duraml gelieelen, is in Mazas gestorven in den ouderdom van 72 jaar. llij was tweeën-dertig maal veroordeeld. Voor veertien dagen werd hij voor de drieën dertigste maal aangehouden. »Ik voel het." zeide hij, "het is nu voor den laatsten keer. Ik heb eene doodelijke ziekte." Kort na zijne gevangenneming moest men hem naar de infirmerie van Mazas brengenen daar is hij overleden. De hevige hitte duurt le Parijs voort; den 18d"' Juljj had men 35 gra den C d. i. 95 gr. F. Meer dan 20 personen zakten dien dag op straat ineen, ten gevolge van zonnesteken. De directeur van openbare werken te Parijs heeft eene waarschuwing doen aanplakken tegen het nutteloos verbruik van drinkwater, daar de aanvoer van water, door de aanhoudende hitte, vermindert. De groote hitte heelt ook de commissionnairs-facteurs van de hallen genoodzaakt aan de expediteurs bekend te maken, dat vleesch, ge vogelte en visch meestal in bedorven toestand ontvangen worden, en men er slechts de beste stukken kan afnemen. Zaturdag II. zijn te Parijs drie personen aan zonnesteek overleden. Volgens berigten uit Tunis begon de landing der Franschen te Sfax den 16d"1 's ochtends ten zes ure. Een uur daarna werden de poorten der stad bestormd, en ten 8 ure hadden de Franschen de plaats bezet. De Arabieren hebben een hardnekkigen wederstand geboden. De landing werd zeer bemoeilijkt door hel zware moeras van hel strand. De Franschen worden gezegd 26 man aan dooden en 200 aan gewonden verloren te hebben. ITALIË. Op den dag, waarop kardinaal Jacobini, de Pauselijke staats-seeretaris, de bij den H. Stoel geaccrediteerde ambassadeurs enz. pleegt te ontvangen, heeft genoemde kardinaal hen uit naam van den Paus uitgenoodigd om aan hunne respective regeringen kennis te geven van den pijnlijken indruk, dien de smaad, het lijk zijns voorgangers aangedaan, op hem gemaakt had. Voorlaan moest de Paus, zeide de staats secretaris, zich meer dan ooit als in het Vaticaan gevangen aanmerken en uilgesloten van alle declneming-- aan de godsdienstoefeningen in de kerken van Rome; ja, moest hij de //waarborgenwet" beschouwen als buiten werking getreden. Tevens las de kardinaal den ambassadeurs eene circulaire voor, welke hij aan al de nun tiussen dacht toe te zenden met aanwijzing om er den ministers van buiten- landsche zaken een afschrift van ter hand te stellen. Uit Reggio wordt gemeld, dat de merkwaardigste moddervulkaan van deze provincie, la Salza di Querzola. op buitengewone wijze in werking is en de inwoners van den omtrek beangstigt. Tol in de vlakte wordt sterk gerommel gehoord. De vulkaan werpt gloeijende lava uit, ter hoogte van verscheiden meters. Schokken van aardbeving doen zich gevoelen. DUITBCHLANO. Te Dresden bevindt zich sedert eenige dagen een gezelschap van 23

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2