LEIDSCH COURANT. MNGSDAG 19 JU1.IJ. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. V. 106, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 1,60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverleulifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Vrijdag 22 Juli 1881, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van twee gasdeskundigen. (130) 2°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881. (131) 3". Suppletoire staat van begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor 1881. (124) 4". Voorstel tot het verleenen van een verlof aan den onderwijzer W. W. Schipper. (127) 5". Idem tot wijziging van de Verordening op de Markten. (128) 6°. I lem betrekkelijk de jacht op waterwild op de Vroonwateren. (129) 7". Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1880. (123) 8°. Idem van de Plaatselijke Schoolcommissie. (125) LEIDEN, 18 Julij. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad om twee gas deskundigen, buiten Leiden woonachtig, uit te noodigen in overleg niet den directeur der gasfabriek, advies ui! Ie brengen over de voorstellen om trent uitbreiding en verbetering der fabriek, hebben burg. en weth. twee dubbeltallen aangeboden, om daaruit bedoelde deskundigen te kie.ten. t. w. 1° de hh. d'. Th. van Doesburgh, directeur der gasfabriek te Rotterdam; C. J. de Bruyn Kops, directeur der gasfabriek te Delft; 2" de hh. J. A. Frangois, directeur der gasfabriek te Dordrecht; C F. Salomons, directeur der gasfabriek te Rotterdam (linker Maasoever). Blijkens het rapport van den deskundige, prof. Rijke, was gedurende de maand Junij voor het lichtvermogen van het gas der stedelijke gasfabriek alhier gerondcu: gemiddelde waarde 15.19, grootste waarde 16,99, kleinste waarde 12 87. liet gas bevatte geen merkbare hoeveelheden zwavelwater stof. De gemiddelde hoeveelheid zwavel in de overige zwavelverbitidingen is geweest 19.52 Eng. grein in de 100 Eng. kub. voeten (het te Londen vast gesteld maximum is 20). Het gemiddelde ammonia-gehalte was 8.64 Eng. grein in de 100 Eng. kub. voeten (het te Londen vastgesteld maximum is 4 grein). Door gedep. staten is omtrent de bij dat collegie ingekomen bezwaar schriften tegen het kohier der plaatselijke directe belastingen alhier besloten op dat van VV. F. E. Spiering afwijzend te beschikken, den aanslag van J. W. Filippo terug te brengen van de 17' naar de 16' klasse, en den aan slag van P. 11. Hoos te royeren. Burg. en weth. stellen voor hel kohier in dien zin te wijzigen. Door den onderwijzer W. W. Schipper is aan burg. en weth. een verlof gevraagd van 1 Sept. 1881 tot 1 Nov. 1882, ten einde de gelegenheid te hebben zich gedurende een geheel jaar te kunnen wijden aan de studie in de natuurhistorische wetenschappenmet het doel examen af te leggen voor liet middelbaar oiiderwjjs. Hjj neemt tevens de verpligting op zich iemand aan te wijzen om zijne betrekking gedurende dien tijd te vervullen. Het hoofd der school, waarbij de verzoeker werkzaam is, heelt tegen dit plan geen bezwaar, daar de voor de waarneming der betrekking aangewezen persoon daartoe allezius geschikt is. De arrondissements schoolopziener is van oordeel dat het verlof niet moet worden verleend, omdat de gronden, die daarvoor worden aangevoerd, uitsluitend aan persoonlijk belang zjjn ontleend, cu de voorwaarde waarop hel gevraagd wordt een bedenkelijk precedent in het leven zou roepen, ook in strijd met de wet. Burg. en weth. kunnen zich met de laatste zienswijze niet vereenigen, en vragen, daar de wet in hel onderwerpclijke geval niet voorziet, aan den raad mag- tiging om het verzoek toe te staan, Door het bestuur van het genootschap Mathesis Scienliarum Genilrix is tol burg. en weth. het verzoek gerigt om het subsidie van gemeentewege aan die instelling verleend van 4400 tot 6000 te brengen. De uitbreiding, die de school van dat genootschap gaandeweg heeft verkregen, maakt die 'erhooging noodzakelijk, hetgeen door het bestuur in bijzonderheden wordt aangetoond. Door burg. en weth. wordt, daar het gebleken is, dat er behoefte be staat aan eene gelegenheid tot den handel in visch in den omtrek der Jan- 'ossensteeg, voorgesteld tot eene hulpvischmarkt aan te wjjzen een gedeelte 'an de Gedempte Volmolengracht nabij de aldaar aanwezige stadspomp, W aldaar eene vischbank te plaatsen ter lengte van ongeveer 10 meter. By de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, by partjjen "an 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /38, ƒ4.10, en /2, de laagste ƒ38, ƒ4 en ƒ2. De heer F. Michaëlis, candidaat in de letteren alhier, is benoemd tot leeraar in het Grieksch aan hel instituut van den heer Schreuders te Noord- wjjk-Binnen. De jongen, die voor eenigen tjjd iemand aan het Plantsoen moedwillig met een steen geworpen en verwond heeft, is tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. -- Gisteren voormiddag is er een begin van brand ontslaan in de woning van M., in de Heerensteeg; eveneens in den namiddag in de woning van K., aan de Langegracht. Deze branden werden door de bewoners spoedig ge- blnscht, terwijl bij den laatsten brand twee spuiten aanwezig waren, die echter geen water behoefden te geven. Gisteren namiddag had een zuigeling van 8 maanden, die op een stoeltje vuor een der woningen aan de 2* Gorienstraat was geplaatst, het ongeluk voorover op de steenen te vallen, met het gevolg, dat het kind aan hersenschudding onmiddellijk is gestorven. De heer Brakenbnrg, terstond ontbo den, kou niet anders dan den dood constateren. Ook is gisteren namiddag een 6-jarig meisje, A. W.aan den Rjjttsburgschen weg, nabij de halte van den stoomtram, al spelende te water geraakt, waaruit het echter spoedig door eenige omstanders is gered. Een beschonken man, W.die gisteren namiddag te Katwijk op den reeds in beweging zjjnden stoomtram wilde stappen, verloor hel evenwigt en geraakte met zijn linkerbeen onder een der wielen van den tram, ten gevolge waarvan dat ligchaamsdeel zwaar gekneusd werd. De gewonde is, na per stoomtram herwaarts vervoerd te zijn, per brancard naar het zieken huis overgebragt. Van vFIoralia, Handboekje voor de kennis en het kweeken van lieve lingsbloemen", door den heer H. Witte, dal te 'sGravenhage bij den uitge ver Henri J. Stemberg verschijnt, ziet thans n\ 8, de Sleutelbloem, het licht. Uit het eindverslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1881 (voor den Rotterdamschen waterweg) blijkt, dat eene min derheid weinig geneigdheid voelde om de aangevraagde gelden toe te staan. Van die zjjde kon men de opmerking niet weerhouden, dat de geschie denis van den Rotterdamsche waterweg niet vlejjend is voor den water- slaat. Het stelsel van bewerking werd gaandeweg geheel veranderd. Nieuwe teleurstelling zou, naar men vreesde, niet uitblijven. Ofschoon men er aah gewend is, de ramingen van den waterstaat door talrijke procenten van meerdere kosten te zien overtroffen, werden hier de aanvankelijke bij dc wet van 1863 in uitzigt gestelde cijlers enkele malen verdubbeldheigeen 6 millioen zou kosten en in 6 jaren gereed zou zijn, heeft nu reeds 16 millioen gekost en is na verloop van 18 jaren nog op verre na niet tot stand gebragt. De meerderheid der ledendie aan het afdeelings-onderzoek deel namen verklaarde zich vóór het wels ontwerp Tot haar behoorden echter ook ledendie de genoemde bezwaren in meerdere of mindere mate beaamden maar de maat wilden volmeten Ten slotte werd hel verband besproken tusschen dit wels-ontwerp en het groote plan. dat te gelijkertijd door de regering is ingediend, waarbij wordt voorgesteld van dc grondslagen der wel van 1863 geheel af te wij ken en waarvoor zulke aanzienlijke ofïers worden gevraagd. Ten aanzien van dat plan wenschten zij, die bereid waren vóór de thans aanhangige voordragt te stemmen, zich de meest volledige vrijheid van beoordeeling voor te behouden, want dit wets-ontwerp moge een deel uitmaken van het groote plan, het is in ieder geval een geheel zelfstandig deel, waarover dan ook eene zelfstandige beslissing kan en moet worden genomen. In de eerste zes maanden van 1881 zijn voor de eerste maal Neder- landsche zeebrieven uitgereikt aan 11 schepen, waarvan de inhoud Is 9,770.02 tonneu of 3.448 73 M3. In de eerste helft van 1880 waren die brieven voor de eerste maal uitgereikt aan 20 schepen, waarvan de inhoud was 29,235.42 of 10,239 03 M3. Volgens het Zuiden is jhr. J. L. de Jonge voornemens in December aanst.ten gevolge van zjjne benoeming lol voorzitter ypn het waterschap Schouwen, voor het lidmaatschap der tweede kamer te bedanken, Sedert de laatste opgave werd het notarieel examen met'.gunstig ge volg afgelegd door de hh M. L, Spruyt te Utrecht,-Ft: L, ;Boov Ie Amster-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1