CODEUMT. LEIB8CIF, r. 165. 1881. MAANDAG 18 J IJ LIJ. STA DS-BERICHTE N. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van Leiden Gelei op arl. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat gedurende de afgeloopen week geene personen aan Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden, Leides, 16 Juli 1881. DE KANTER. LEIDEN, 16 Jul1j. D'. J. Hulsebos, pred. te Lemmer, heeft voor het beroep van de Ned. lierv. gemeente alhier bedankt. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 65 volwassen personen en 4 tot 8 kinderen. Gisteren morgen, omstreeks hall zeven ure, toen de landbouwer J. C. d. H., wonende te Leiderdorp, met zijn met een paard bespannen rijtuig de brug aan de Haarlemmervaart afreed, schrikte hel paard en nam een zijsprong, zoodat het rijtuig legen een boom sliet en omkantelde, waarbij het paard in de sloot teregt kwam. Genoemde landbouwer en zjjn knecht vielen van den wagen, met hel ongelukkig gevolg, dat eerstgenoemde een zijner beenen brak en geneeskundig is behandeld door den heer dr. K. Het paard is met vee! moeite op het drooge gebragt en daarna weder voor het rijtuig gespannen, waarna de knecht, die geen letsel had bekomen, met zijn meester naar huis is gereden. Gisteren op den middag is een 14-jarige jongen van den kermisreizi ger H. B.tehuis behoorende te 's Gravenhage, door het scheppen van een emmer water van de schuit in het water aan het Rapenburg gevallen, doch spoedig door schipper P. d. G. gered. Kort daarop is hel 6-jarig zoontje van zekeren P. v. d. D. aan de Langegracht spelende in het water geraakt, doch door zijn ouderen broeder, met behulp van zekere vrouw W.gered. Het inlaten van water door de-Gouwe uit den IJssel, ten einde den boezem van Rijnland zooveel mogelijk te ververschen en op eene voldoende hoogte te houden, blijkt, naar men ons mededeelt, niet vruchteloos. Niet tegenstaande overal de polders hunne duikers hebben opengezet om bij den verschroeijenden zonneschjjn de thermometer bereikte toch gisteren het juiste cijfer van 87° F de slooten te voorzien en het weiland te dren ken, vervloeit daarbij het ingelaten water in de hoofdkanalen niet zóó, dat, naar bevinding, daarvan de boezem bezuiden Leiden verstoken bijjlt. In het tijdperk van 12 Junij tot 9 Julij jl. zijn bij het dep van bin- nenl. zaken geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. De minister van financiën ad interim heeft bekend gemaakt, dat bij hem, namens onbekenden, eene som van ƒ5001.60 als teruggave aan 's rjjks schatkist is bezorgd geworden. De door den minister van oorlog benoemde commissie tot het afnemen van het examen der aspiranten voor toelating op de hoofdcursussen van het leger bestaat uit den luit.-kolonel H. E. .1. Heymans, voorzitter; de kaplt. A. E. L. Wellan en Meijer, en de luitt. Nusink, Brender a Brandis, de Ronde Bresser en Pop, allen van de infanterie, als leden. De commissie zal hare zittingen houden te 's Hertogenbosch. Men schrijft aan de IV.R.C,: Het sectie-onderzoek in de eerste kamer over de Rolterdamsche en Amsterdamsche waterwegen is afgeloopen, en de commissiën van rapporteurs resumeren hare verslagen. Over den Rotlerdam- schen waterweg zal, naar men verneemt, het verslag eindverslag zijn, daar legen dit ontwerp geen principiële bezwaren zjjn gerezen. Anders moet het gesteld zijn met den Amsterdamschen waterweg naar de Merwede. De opiniën daarover moeten zoo verdeeld zjjndat de beslissing van een a twee stemmen kan afhangen. Het hoofdbestuur der Schippersvereniging "Schuttevaer" heeft zich bij adres gewend tot de eerste kamer der slatcn-generaal met dringend ver zoek, om het in de tweede kamer aangenomen wets-onlwerp der Keulsche vaart te verwerpen. prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. 1.— iedere regel meer 25 cents. De insectendie het knaapje te Kralingen sedert ecnigen tijd weder uitspuwt, zijn tot onderzoek opgezonden aan dr. A. W. M. van Hasselt, president der Entomologische vereeniging, die daarop verklaarde: dat «de twee diervormen larven of maden en popjes zjjn van twecvleugelige insec ten (Diptera); dat uit de kleine reeds den volgenden nacht een paar kleine zwarte vliegjes waren voortgekomen, tot eene bekende, op dierlijk aas le vende, familie behoorende; dat de grootere vliegenlarven waren (nog niet verpopt)veel overeenkomst hebbende met de oestriden (dieren die in de maag kunnen leven); dat de kleinere niet in de maag kunnen leven en ge- woonljjk door den neushoek naar binnen dringen, en dan wel door niezing, maar niet door braking te voorschjjn komen". Aangezien dr. van Hasselt nog een nader onderzoek omtrent de grootere diertjes zal instellen, is er voorloopig van het zeidzaam verschijnsel niet meer te zeggen. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in de wiskunde, de me chanica en de sterrekunde aan de universiteit van Amsterdam worden in alphabetische volgorde voorgedragen dr. J. Korteweg, leeraar aan de hoo- gcre burgerschool te Breda, en C. M Schols, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft. Uil Zandvoort meldt men. dat een badgast gedurende zes achtereen volgende jaren omstreeks dezen tjjd bij zijn vertrek, ten behoeve van het badhuis voor minvermogenden, eene som van 500 schonk. Ook dit jaar ontvingen commissarissen deze gift van denzrlfden menschenvriend, die on bekend wenschl te blijven. In de zitting der provinciale staten van Utrecht was hel adres van dijkgraaf en hoogheemraden van den Lekdjjk Bovendams, om subsidie tot 1/3 der kosten voor de werken tot verhooging en verzwaring van den dijk, aan de orde. De heer Bastert onderwierp aan de aandacht van ged. stalen de vraag, of niet de geschiedenis der laatste jaren geleerd had. dat behalve het rayon van de landen, die in het gewoon onderhoud van den Lekdjjk hebben te voorzien, een noodrayon behoorde gecreëerd te worden, waarvan de ingelanden de kosten van werken van buitengewonen aard, zooals in het vorige jaar aan den dijk zjjn verrigtmoesten helpen dragen. Verder sprak hij nog den wensch uit, dat eene betere verdeeling mogt worden ver kregen van het water, dat uit Duitschland door de Nederlandsche rivieren naar zee wordt afgevoerd. Thans wordt bij hoogen waterstand langs de Lek naar verhouding veel meer water afgevoerd dan langs den Gelderschen IJssel; in 1876 had de Lekdjjk eene waterkolom van 6 meters te weer staan. de Usseldijk slechts eene van 3 meters. Daarin moet verandering komen; de last van het water, dat ons land uit Duitschland ontvangt, moet gelijk worden verdeeld. De slotsom van het debat was, dat overeen komstig de conclusie van ged. stalen besloten werd met 21 tegen 8 stem men tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van den Lekdjjk Een voorstel om ƒ50000 subsidie toe te staan, werd mede verworpen. De redenwaarom de benoeming van den heer Vertholen lot betaal meester te Arnhem op zijn verzoek werd ingetrokken, moet, zegt de Amh. C.gezocht worden in de mocijelijkheid om daar eene woning te vinden in overeenstemming met de eischen, welke voor de gewiglige be trekking moeten worden gesteld, en de jaarwedde aan de vervulling er van verbonden. Het tractement van den betaalmeester te Arnhem bedraagt 3700, waarbij voor bureaukosten ƒ1300 zijn gevoegd. Die laatste som zal er wel geheel voor worden besteed en voor een inkomen van /3700 leeft men in de stad niet ruim, al mogt ook de aanslag van sommigen in de plaatselijke belastingen het tegendeel doen vermoeden. In Gelderland wordt algemeen geklaagd over den hooioogst, waar schijnlijk een gevolg van den herhaalden hoogen waterstand in den afge loopen winter. Hel wordt ongeveer 5 pGt. duurder dan een vorig jaar verkocht, terwijl ook de qualiteit niet zoo goed wordt geacht. Te Zalt-Bommel heeft de politie de hand gelegd op een koloniaal, die zich een paard had toegeëigend. Toen hij met dit dier het veer pas seerde, bleek hjj geen veergeld te bezitten. Het handgeld was reeds door- gebragt. Ouder Hellonw zijn door eene onbekende oorzaak, in minder dan een uur tjjddrie kapitale woningen afgebrand met eene groote hoeveel heid hooi. Volgens de Pr. Gron. C. is op de ten vorigen jare door de letterkun dige faculteit aan de Groningsche universiteit uilgeschreven prjjsvraag be treffende de Ideënleer van Plato, een antwoord ingekomen, onder de zin spreuk: «Simplicilas sigillum veri", dat echter de bëkrooning niet waardig gekeurd is De overige prijsvragen bleven onbeanlwóofd;

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1