BUITENLAN OSCIIE BER1GTEN. bevordering van nijverheid- geopend. De voorzitter riep den aanwezigen het welkom toe voor het eerst na het eeuwfeest in Haarlem, de bakermat der maatschappij. Zij eit Haarlem zelf zijn sedert dal eeuwfeest een niéuw tijdperk ingetreden. Beiden zyn vooruitgegaan in bloei en levenskracht, liet ledental van de maatschappij is toegenomen, haar werkkring heeft zich uitgebreid, daar zjj naast hel terrein van de theoriën ook dat van de prac- tijk heeft verkozen en handelend is opgetreden, iets waarvan het museum van kunstnijverheid het bewjjs levert. Die slichting, ter gelegenheid van liet eeuwfeest geopend, is sedert belangrijk uitgebreid; zjj wordt algemeen gewaardeerd en ook in het buitenland zeer gunstig beoordeeld De spreker wees verder op de gunstige resultaten, die van de teekenschool en de werk plaats worden verwacht. Men vertrouwt door een en ander eene volledige iiirigtiiig voor kuustindustriëel onderwijs te ontvangen. Spreker wees met ingenomenheid op den steun door den staalde provincie en gemeenten aan de maatschappij voortdurend verleend, en vooral op de bewijzen van belangstelling van den kant der vorstelijke familie. II. M. de koningin trad als beschermvrouwe-donatrice der maatschappij op, terwijl Hll. KK. HH. de groothertogin van Saksen-Weimar en prins Frederik de benoeming tot eereleden aanvaarden. Spreker stond vervolgens stil bij het koloniaal mu seum der maatschappijdat kort geleden zijn tienjarig bestaan vierde, Hjj kenmerkte die instelling als eene leerschool van groote waarde en als eene vraagbaak voor de kennis onzer koloniale producten, als zoodanig ook door de regering gewaardeerd, blijkens het belangrijke subsidie, door haar voor de uitgaaf van een catalogus geschonken. llit het verslag van den algemeenen secretaris, den heer F. \V. vanEeden. bleekdat het aantal leden der maatschappij op dit oogenblik bedraagt 2491 leden en donateurs, en dal het aantal sedert het vorige jaar met 191 is toegenomen. Er zijn 134 donateurs en 62 honoraire leden. Te Apel doorn is een nieuw departement met 30 leden opgerigt en te Amsterdam is het ledental aanmerkelijk toegenomen. Voor de verslagen van de verrig- tingen van directeuren, sedert de vorige algemeene vergadering, van het kolo niaal museum, het museum van kunstnijverheid, de boekenverzameling, het tijdschrift, enz., werd naar het Junij-nummer van het tijdschrift der maat schappij verwezen. Een voorstel van het dep. Utrecht tot wijziging van art. 31 en 34 der wet werd verworpen, welk lol ook te beurt viel aan een voorstel van het dep. Rotterdam, dat de strekking had om te bepalen, dat op het programma ge plaatste voorstellen ook door de voorstellers op het congres moesten worden toegelicht. Op voorstel van het dep. Utrecht is besloten de departementen uit te noodigen tot bespreking der vraag, in hoeverre de afschaffing der wet op de octroojjen voor de nijverheid voor- of nadeelig is geweest. Een voor stel van het dep. Groningen, overgenomen door het hooldbestuur, werd aangenomen, liet had de strekking eene commissie te benoemen om de wenschelijkheid van het oprigten van kookscholen hier te lande te over wegen. De voorzitter stelde namens het hoofdbestuur voorvan wege de maat schappij een jaarlijksch bedrag van honderd gulden toe te staan om te gemoet te komen aan de administratie-kosten van het Algemeen Nederlandse!) pensioenfonds voor werklieden. De heer van Markenlid der bekende ge mengde commissie voor dat fonds, maakte de aanmerking, dat hjj gaarne zou zien, dat de maatschappij eene bijdrage van duizend gulden gaf. De beslissing werd tot Donderdag verdaagd. Daarna werd tot hel uitschrijven van eenige prijsvragen besloten en aan de vergadering mededeeling gedaan van de op de uitgeschreven prijsvragen ingekomen antwoorden. Het hoofd bestuur stelde voor, een antwoord op de vraag, waarbij eene handleiding tot de ontginning van heidevelden gevraagd werd, onder hel motto "Der Boden inusz müglichst niitzbar gemacht werden" niet te bekroonen en de prijsvraag nogmaals uit te schrijven. Dienovereenkomstig werd besloten. Aangaande eene als antwoord ingekomen "methode om kanalen en andere publieke wateren te reinigen van hel eiwit, afkomstig van het afvalwater der aardappelmeelfabrieken", onder de spreuk «Geen boom valt bjj den eer sten slag", werd evenzeer besloten geene bekrooning toe te kennen en de prijsvraag nogmaals uit te schrijven. Na het sluiten der vergadering namen de leden deel aan een door het dep. Haarlem aangeboden dejeuner. De luit.-generaal K. van der lleyden heeft prof. Donders geconsulteerd over den slaat van zijn ongedeerd oog. vooral in verband met de verwon ding, die hem bij Samalangaii hel linkeroog deed verliezen. Het U. U. meldt, dat de hoogleeraar den generaal de verklaring kon geven, dat de gevoeligheid aan het regteroog slechts eene voorbijgaande was, terwijl er alle kans bestaat, dal dit oog zoo perfect zal blijven, als het steeds in ludië was geweest, sinds de dubbele verwonding bij Samalangan. Een der twee door de politie te Zwolle gearresteerde Duitschers is door twee rjjks-veldwachiers ter herkenning geboeid naar Haarlem overge- bragt. Naar gemeld wordt moeten de bovengemelde Duitschers o. a. in het bezit zjjn gevonden van eenige voorwerpen, die te Zendereu vermist wor den, zoodat men redenen heeft om aan te nemen dat de diefstal aldaar ook door hen moet zijn gepleegd. J Men meldt uit Ronveen aan de N. H. C.- Toen de koeijen van de weduwe K. S. alhier jl. Zondag avond uit de weide werden gehaald om te worden gemolken, ontdekte men dat twee dezer dieren deerlijk waren mis handeld. Een der uijers is als bel ware geheel gekloofd, en op schande lijke wijze is ook het andere dier toegetakeld. De dader is onbekend. Te Siddeburen, gemeente Slochteren, had Zaturdag avond een treurig ongeluk plaats. Rij het uit den grond halen van een paal door middel van eene wip of weegboom, brak de ketting, met het treurig gevolg, dat de werkman Haverkamp, van Schildwoldc, zoodanig aan het hoofd werd gekwetst, dat hij op de plaats dood bleef. Gisteren is de Engelsche schoener Mary Jane, geladen met glaswerk, (er hoogte van Rammckens, op een wrak geloopen en door den schok on middellijk gezonken. De bemanning is gered. 's GKAVENIlAGE 13 Julij In de heden door de eerste kamer gehouden zitting zijn door de afdeelingen tot rapporteurs benoemd over de ontwerpen Rotterdamsche en Amsterdamsche waterwegen de heeren Borsius, Merkcs van Gendt, Fransen van de Putte en van Tienhoven. Vrijdag a. s. ten 2 ure zijn een 12-tal kleine ontwerpen aan de orde. De minister van financiën ad interim zal morgen geen gehoor verleenen. Voor de'reglbank alhier stond gisteren o. a. teregt zekere K., boeren arbeider te Oegstgeest, die in den avond van 19 Mei jl. te Leiden een bri gadier van de huzaren, die aldaar met eene deerne wandelde, met wie bekl. zelf gaarne ware uitgegaan, had aangevallen en met een groot mes, dat hij in eene schede in den zak droeg, een drietal wonden had toege- bragt, welke een hevig bloedverlies voor den verwonde ten gevolge hadden en hem in levensgevaar bragteu. De beklaagde betrachtte eene eigenaardige wjjze van verdedigen. Op geen enkele der vragen van den voorzitter gaf hij eenig antwoord, terwijl hjj slechts deed voorkomen alsof hij onder het zwaarste berouw over zjjnc daad gebukt ging. Noch echter de president, noch de ambtenaar van het openb. min werden dupe van de houding van beklaagde, terwijl eerstgenoemde, omdat bekl. het stilzwijgen bewaarde, zjjne voor den regler-commissaris algelegde bekentenis deed voorlezen. Subsi.-officier mr. van der Kemp eischte dan ook voor den bekl. schuldig verklaring en veroordeeling tot zes maanden celstraf. Over acht dagen zal de reglbank uitspraak doen. In het groot stedelijk badhuis te Scheveningen had gisteren een diner plaats, hetwelk mr. J. J van Meerbeke, raadsheer in den hoogen raad. als algemeen voorzitter der staatscommissie tot herziening van het burgerlijk wetboek, aau de 15 leden dier commissie gaf en waarbij de minister van justitie tegenwoordig is geweest. Deze staatscommissie vergadert dezer dagen in een der localen van hel gebouw van de tweede kamer der staten-generaal. Bij het admissie-examen voor het gymnasium alhier is van de 14 geëxamineerde!) een toegelaten, lerwjjl aan een is vergund herexamen te doen. Met den eersten goedkoopen trein naar Arnhem hebben uit deze stad ruim 400 personen het pleizierreisje gemaakt. BELG IE. Z. M. de koning beeft een prijs van 25000 fr. uitgeloofd voor hel beste opstel over de verbetering van havens, die in een zandig strand zjjn gegraven. liet hoofd van het kabinet, de heer Frère-Orban, heeft in de kamer van afgevaardigden het woord gevoerd over de aanhangig gemaakte census- quaestie. Hij heeft zich daarbij krachtig tegen het drijven van den voor steller uilgelaten, maar toch ook eenigzins verzoenend gesproken. De poli tieke eerlijkheid, zeide hij in hoofdzaak, verbiedt het kabinet zich te onderwerpen aan het verlangen van den leider der uiterste linkerzijde; mijne ambtgenoolen zullen, hoewel er onder hen zijn, die voorstanders zjjn eener uitbreiding van het kiesregt, noch medepligiigeu, noch agenten zjjn der politiek, welke op het oogenblik wordt in practijk gebragt. Niettemin weigert het kabinet geenszins de quaestie te onderzoeken, maar zonder zich eenigzins te binden voor de toekomst, en daarom stelt het voor de amen dementen aan de centrale sectie te verzenden. Te Gent is thans de internationale tentoonstelling van melkvee en de wedstrijd van zuivelbereiding geopend. Rondom op het tentoonstellingster rein zijn de stallen voor liet vee opgeslagenterwijl in hel midden eene groote houten loo>Is staat voor de vervaardiging van boter en kaas. Onder de bekroonden voor melkkoejjen cn vaarzen komen met eerste en tweede prijzen voor de heeren Brantjes, te Purmerend, en J. Wortel, te Beemster, Voor de producten: boter, melk en kaas zjjn, by na zonder onderscheid, de eerste medailles aan Nederlanders toegekend, als aan van der Wouden, te Leeuwarden; van Hasselt, te Kampen; van der Chijs, te Delft; van den Bosch, te Sassenheim, en van der Oudermeulen, voorzitter der Maatschappij van landbouw, te 's (lage. ENCELAKD. LONDEN. 12 Julij. Omtrent de onderhandelingen over hel handelstractaal met Frankrjjk verneemt de Daily News, dat hel al minder waarschijnlijk wordt, dat Frankrijk bevredigende en aannemelijke voorwaarden aan de Engelsche regering zal aanbieden. Eene deputatie van Iersche arbeiders is bij den heer Forsler ten ge- hoore geweest, verzoekende spoedig welteljjke voorziening in hun lot. De minister beloofde hunne belangen niet uit het oog te verliezen, zoo het al niet kon in deze zitting, dan in de volgende. Diezelfde deputatie maakte den volgenden dag hare opwachting bij kardinaal Manning. Ook deze gaf groote sympathie met hen te kennen, en hoopte ernstig, dat de Land-bill mogt doorgaan. Hij opperde hel denkbeeld, dat, ter voorbereiding van maat regelen te hunnen behoeve, in de volgende zitting in te brengen, intus- schen eene kon. commissie van enquête naar hun toestand worde benoemd dat deze ook op de gezondheid zou letten, en dat er wettelijk gezag zou worden verleend om alle woningen af te keuren, die niet tot verblijf voor mensclien geschikt zijn. Graaf Gleichen heelt het model van het bronzen standbeeld voltooid, dat ter eere van den keizerlijken prins voor de militaire school van Wool wich zal worden opgerigt. Dit beeld zal eene hoogte van 9 voet hebben; op het voetstuk, waarvan de vier hoeken met keiz. adelaars versierd wor den, zullen aangebragt zijn de wapens van de kon. artillerie en het op-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2