BU1TENLAN DSCIIE BERIGTEN. meester gemaakt, die niet veel goeds in hun schild veerden en hoogst waarschijnlijk reeds vroeger big ken van bijzondere bekwaamheid, in het bedrgf vau inbreken hadden aan den dag gelegd. De agent van politie B. J. van Helsdingen had in de U. Ct. gelezendal voor ecnige. dagen in Noordwijkerlioul verscheiden gouden en zilveren voorwerpen waren gestolen en dat van dezen diefstal werden verdacht twee personen, tamelijk lang, 30 a 40 jaar oud, waarvan een met bakkebaarden, en gekleed de een in het zwart met Garribaldi-hoed en de ander in het grjjs met pet. Toen hij des avonds de slaapsteden en logementen inspecteerde, trol hij bij de wed. Pegman een tweetal personen aan, wier uiterlijk geheel met dat signale ment overeenstemde. Hy maakte daarvan rapport en beiden werden, nadat voor bewaking gedurende den nacht was zorg gedragen, den volgenden morgen vroeg in hechtenis genomen. Het bleek dat beiden Duilschers wa ren een hunner was in het bezit van een als een keizer omgebogen spij ker om sloten open te breken, terwijl hij op de borst een paar tien- gulden stukken had geborgen. Na hunne overbrenging werd de kamer naauw- kenrig onderzocht en werden onder de ledekantcn en het beddegoed een zakdoek met breekbeüels, een groot mes, eene kaars, alsmede een geladen revolver en eene doos met patronen gevonden. Later is gebleken, dat hel mes geheel overeenkomt en vermoedelijk hetzelfde is, dat met andere goe deren in het laatst der vorige maand bij een inbraak te Haarlemmermeer is ontvreemd, dat de revolver met kogels door hen alhier bij de weduwje Witte is gekocht, dal zij hier ter stede bij een uitdrager klrederen hebben verkocht, terwijl op den jas van een hunner bloedvlekken werden gevonden. Zaturdag II. hebben de te Ootmarsum gestationeerde ambtenaren eene zonderlinge aanhaling gedaan. Er waren uil Deventer afgezonden vier fus ten, ieder van 100 liter jenever; doch by aankomst te Ootmarsum werd door de ambtenaren bevonden, dat de fusten met water waren gevuld. Hoe dit komt, is nog onzeker. Er is proces-verbaal opgemaakt. Te Vlissincen is de timmermansbaas Hennekam van de maibool Prinses Marie bij het baden verdronken. De man stond als een uitstekend zwem mer bekend. Den 15d'° Augustus zullen de officieren van het wapen der kon. ma- réchaussée den dag herdenken, waarop 50 jaren geleden hun tegenwoordige luit.-kolonel, de heer J. P. Meijer, in militaire dienst trad. Men zal den jubilaris bij die gelegenheid een diner aanbieden te Eindhoven. Men meldt uit Paramaribo van 21 JunyHeden morgen, omstreeks 5 minuten voor elf uur, zyn er ligte schokken van aardbeving gevoeld, welke I bij afwisseling 3 minuten duurden. Aan den heer mr. Ph. H. Verbeek, advocaat-generaal bij het hof van; justitie, thans met verlof in Nederland, is, tot verder herstel van gezondheid verlofsverlenging verleend voor den tyd vau zes maanden. Dij liet onderzoek van het wetsontwerp belrekkeljjk de verdediging der rivierdijken iu geval van ijsgang en hoog opperwater in de afdeelingen: der kamer werd de meening geopperd, dat de minister hier Ie ver gaat op den weg van partiële voorziening, en de vrees geuit, dat zoodoende, langzamerhand even zoo vele wetten en wetjes zouden worden voorgedra-'l gen als er thans nog koninkljjke besluiten of ministeriële aanschrijvingen op liet stuk van den waterstaat beslaan. Naar veler oordeel lag eene an- dere gevolgtrekking voor de hand, namelijk, dat het oppertoezigt des ko- itiugs niet is af te scheiden van het algemeen bestuur van den waterstaat, terwijl tevens afscheiding van het tegenwoordig onderwerp van de rege ling, bij het ontwerp tot verzekering van hel oppertoezigt over de water staat beproefd, niet wel mogeljjk is. Al die afzonderlijke regelingen moeten tot iwjjfeling en verwarring leiden. Nog uit een ander oogpunt werd door een aantal leden groot bezwaar gezien in de voorgedragen partiële regeling; Door verscheidene leden werd gevraagd, ol in liet stelsel der regering ook de verdediging der zeedijken niet bij de tegenwoordige wet had kunnen en behooren te worden geregeld. Door eenige leden werd, de bezwaren tegen de partiële regeling nu eens daargelaten, twyfel geopperd, ot een wetsont werp als het tegenwoordige wel volstrekt noodig is. Van de zjjde der meerderheid werd deze opvatting bestreden. De meest algemeene bedenking tegen het voorgedragen wetsontwerp was, dat daarin eene sterke neiging tot centralisatie en lot onbeperkte magtsuitoefening van het rijksgezag doorstraalt. Wel waren er ledendie deze strekking van het ontwerp verdedigden, op grond, dat men hier te doen had met tyden van nood, en dat in zulke oogënblikken scherper loezigt noodzakelijk is en buitengewoon magtsbetoon kan worden geregtvaardigd. De meerderheid echter beweerde, dat a. aan de rjjksingenieurs tegenover de dijksbesturen en provinciale auto riteiten veel te veel magt wordt toegekend en dat b. het grondwettig toe- zigt der staten maar al te zeer op zijde wordt geschoven. 'sGRAVENHAGE. 12 July. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Gulpen is benoemd de heer M. S. van Dunné, ontvanger der registratie aldaar. De heer C. M. Róosen is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als com- j| missaris van politie en commarissaris van rijkspolitie te Harderwijk. Door Z. M. is de benoeming van dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam,tot'lid der commissie die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1881, belast zal zijn met hel afnemen van de praktische exa mens van arts en tandmeester, op zijn verzoek, ingetrokken; en tot lid dier commissie benoemd de heer dr. 11. A. Zegers, officier van gezondheid le kl. en arts te Amsterdam. Tot rector-magnificus aan de ryks-universiteil te Utrecht, voor het studiejaar 1881/82, is benoemd de hooglceraar dr. S. Talma, en tot die be trekking aan de rijks-uuiversileil le Groningen de hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Modderman, Aan den heer A. 11. Jansen is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van ontvauger der directe belastingen (1« afd.) le 'sGraveuhage. Door Z M. is de sedert tot 1" luit. bevorderde 2' luit. C A. de Jongh. van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, die bij besluit van 25 Julij 1880, voor den tijd van 5 jaren, werd gedetacheerd bjj het leger in Nederl. Indië, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der infan terie van het leger in Oost-Iudië. Door Z. M. zijn benoemdtot 2'" luit. by het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië: de kadetien C. D. J. van der Star en E. L. Kerrebijn; tot 2"> luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië: de kadelten P. J. C. C. Kern en G. W. vau Hoogstraten; tot 2" luit. by het wapen der genie van het leger in Nederl. Indie: de kadetten C. Swartbol. A. W. F. Idenburg, B. G. de Blauw, A. F. Rudolph, N. Ilage- man en G. Lankhout, allen herkomstig van de kon. militaire akademie. Voorts is de 1« luit. N. Kuilenburg, van het corps genietroepen, voor deu tyd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Nederl. Indië. Met 1 Augustus aanst. worden de adelborsten 1' kl. W. C. J. Smit. R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol en H. C. A. Schliiter respectivetijk geplaatst aan boord van de Slier, Buffet, Adder en Haai, en de adel borst E. dc Haan aan boord van het wachtschip te Willemsoord; voorts worden op non-activiteit gesteld de adelborsten 1« kl. D. A. P. Koning, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besier, N J. Gips, C, A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L. Groll, M. van Nassau, T. E. van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. llancwinckel en A. A. Floes, allen afkomstig van de sche pen der oefeningsdivisie. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De hh. M. H. Insinger, nieuw benoemd lid voor de provincie Noordholland, en 11. G. L. Regout, nieuw benoemd lid voor de provincie Limburg, die in handen des konings den eed hadden afgelegd, namen zitting. Vervolgens werd mededeeling gedaan van ingekomen regeringsbescheiden, boekwerken, een aantal adressen ten aanzien van onderscheidene aanhangige ontwerpen en eindelijk van de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen, waaronder die betrekkelijk de Amsterdamsche en Rolterdamsche waterwegen. Al de ontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. Gisteren is alhier de algemeene vergadering gehouden van de vereeni- ging «Eigen Hulp", onder voorzitting van den heer W. C. Hojel. Gisteren middag had in de fabriek van de hh. L. J. Enthoven C". een treurig ongeval plaats. Een werkman geraakte tusscheu de raderen eener in werking zjjnde machine en werd zoodanig verminkt, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. ENGELAND. LONDEN. 11 Julij. De Daily IVews wil weten, dat de regering ontkennend heeft geant woord op eene vraag, door den heer Bradlaugh schriftelijk aan haar gerigt. Zjj wil zich diensvolgens geenszins verbinden om in de volgende zitting het wetsontwerp tot wjjziging der bepalingen'omtrent den parlementairen eed op nieuw in te dienen. - De groote wapenschouwing van de vrijwilligers te Windsor heeft Zaturdag plaats gehad in tegenwoordigheid van de koningin. Er waren niet minder dan 52000 man zamen. allen vrijwilligers, op eigen kosten uit gerust. De eenige manoeuvre, die de aandacht trok, was het overtrekken door de helft der vrijwilligers van de Theems, op eene ponton brug, die iu zeer korten tijd gelegd was. liet testament van lord Beaconsfield is le Londen geregistreerd door sir Nathaniel von Rothschild en sir Philip Rose. Beaconsfield laat een for tuin aan vaste goederen na van 76687 of netto 63312 De te Pretoria verschijnende Polkslem bevat een artikël, waarin met nadruk wordt opgekomen tegen de beschuldiging als zouden de Transvaal- sche Boeren gedurende den oorlog Engelschen of zoogenaamde "loyalen" ge dwongen hebben met hen tegen de Britsche troepen te vechten. Omtrent een moord op Nieuw-Guinea gepleegd meldt de Strait Times de volgende bijzonderheden: Den 7d" Mei verliet een zendeling met vjjf jongelingen de haven van Hula, ten einde zijne te Kalo en Kerepunu ge plaatste collega's af te halen en met zich mede te nemen naarHula, alwaar zij om gezondheidsredenen eenigen tyd met hunne familiën zouden vertoeven. Daar Kalo halfweg lusschen Hula en Kerepunu ligt, hield men er eenige oogen- blikken op, om den aldaar woonachtigen zendeling mede te deelen, dat men op de terugreis zjjne familie inschepen en eerst naar Kerepunu koers zetten wilde. De reis werd gelukkig volbragt. De zendeling van laatstgenoemde plaats slapte aan boord met zijne vrouw, twee kinderen en een inlandschen jongen. Te Kalo aangekomen werd het schip bezocht door een inlandsch hoofddie aan boord bleef tot op het oogenblik dat twee andere zendelingen, eene vrouw en twee kinderen zich hadden ingescheept. Juist toen men op het punt stond van ie vertrekken, stapte hij aan wal. Dit scheen het afgesproken teeken te zijn. Onmiddellijk volgde eenen aanval van alle zich op het strand bevindende inlanders De zendeling van llula deed zyn best de aanvallers van liet schip af te houden en dit laatste in het midden der rivier te brengen. Doch te vergeefs. De woedende menigte wierp zich op de weèrlooze Europeanen, die allen, met vrouwen en kinderen, werden vermoord. Het kind van den zendeling te Kalo werd met een speer doorstoken door een inlandschen jongen, die hem zijn geheele leven gediend had. De eenige lijken, die men heeft teruggevonden, zijn die van de vrouw van een der zendelingen met haar kind. Het schip is door de inlanders buitgemaakt. Het eerste schip, met de nieuwe thee bevracht, heeft op 22 Mei de haven van Hankow aan de Yang-tze-rivier verlaten. Bljjkens berigten uit de Vereenigde Staten is de toestand van den pre sident zeer gunstig. De acte van beschuldiging tegen Guiteau wordt opge-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2