BU1TENLAN DSCUE BER1GTEN. meer of minder gekwetst naar het binnen-gaslhuis vervoerd. In behande ling bleven er drie met inwendige kneuzingen, terwijl de anderen huis waarts keerden. De ramp wordt door sommigen toegeschreven aan de slechte hoedanigheid der grondstoffen; terwijl anderen meenden, dat de constructie minder voldoende was en de verdiepingen gebrekkig waren ge schoord. Hoe dit ook zij, met het oog op de in den laatsten tijd maar al te vaak voorgekomen gevallen van dien aard verdient een onderzoek aanbeveling. Bij ons bezoek aan de ruïne vonden wjj een vormeloozen hoop steenen, die er zoo schoon uitzagen alsof zij pas uit den oven kwamen. {Hbl) Tot predikant bij de Remonstrantsche gemeente Ie Utrecht is beroepen d\ Mosselmans, te Groningen. Bij de werken ten behoeve der spoorweglijn AmersloorlNijmegen is de machinist van een in vollen gang zijnden zandt rein gevallen. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond, terwijl twee ribben werden gebroken. Hij werd bewusteloos vervoerd, maar men mogt er, nadat spoedig genees kundige hulp was aangebragt, in slagen de levensgeesteu wederom op te wekken. Te Veenendaal had Vrijdag een treurig ongeluk plaats. Een 16-jarig jongeling kwam door onvoorzigtigheid onder de wieken van een korenmo len; hij werd van de stelling op het dak eener daarbij staande schuur ge worpen; hij was zwaar gewond. Van vervoer naar zijne woning was geen sprake, daar men voor levensbehoud vreesde. Als een bewijs van de snelle vaart der mailbooleu van de stoomvaart maatschappij "Zeeland" wordt aan de M. Ct. medegedeeld, dat Dingsdag avond de Prins Hendrik van Vlissiugen vertrok ten 10 u. 50 m. en te Qucensboro is aangekomen ten 5 u. 20 m., terwijl het kon. Engelsche jagt Osborne, dat ten 11 u. 20 m. vertrok, eerst ten 7 ure te Queensboroaankwam. In de woning van den landbouwer M. Goojens te Ileijeurook, gemeente Stamproyis de bliksem geslagen, waardoor het huis in een oogenblik ver nield werd; stallen en schuren werden mede eene prooi van het vuur, waarin ook twee runderen den dood vonden. Aan de woning van een landbouwer te Weert werden in den laatsten tijd meermalen baldadigheden gepleegd. Nadat zulks andermaal had plaats gehad, werd een der belhamels, waarschijnlijk door den eigenaar van het huis, door een geweerschol getroffen. Ongelukkigerwijze was de houten laadstok in het vuurwapen blijven zitten en drong door tot in het iigchaam van den gelroflene. De verwonde is niet buiten gevaar. 'sGBAVENUAGE, 11 July. Tot directeur van het postkantoor te Zevenaar is benoemd de heer H. .1 Knoop Pathuis. thans adsistent ten postkantore te Sliedrecht. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot telegraphist eerste klasse F. K. van der Heiden, 11. de Sloppelaar Blijdesleyn. C. W. van BijleveltJ. A. Schwaan- huyser. F II Dangremond, II. W. van Pesch en C. A. Spruyt, allen thans telegraphist tweede klasse; tot telegraphist derde klasse A. Tielrooy, G. H. Slotijn. 1. N. Boelerink, B. van DijckC. S. de Wit, P. H. Boketmann, C. J. Plokker en G. Schaafsma, allen thans klerk tweede klasse. -- De luit. ter zee 1' klasse H. A. Schippers, thans te Leiden bij het observatorium gedetacheerd, wordt den 16d'° Juljj weder te Willemsoord gedetacheerd, ten einde met den winter-cursus als officier-instructeur bij het kon. instituut voor marine op te treden. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. l*e prov. stalen van Zuidholland zullen ten gevolge van de zamen- ko.usl der eerste kamer a. s. Donderdag hunne vergadering houden in de zaal der tweede kamer. HII. KK. Hll. prinses Marianne en prins Albert van Pruissen hebben zich lieden voormiddag naar Amsterdam begeven. Den 27"1, 28'" en 29'° Augustus aanst. zal er op hel terrein van het Kon. Zoöl. Bot. genootschap alhier eene tentoonslelliug van pluimgedierte worden gehouden, terwijl op 30 Augustus eene verloting van daarop aange kochte voorwerpen zal plaats hebben. De commissie uit het bestuur van dat genootschap hoopt, dat door het uitloven van aanzienlijke prjjzen (13 gouden. 43 verguld zilveren, 174 zilveren. 309 verzilverd bronzen en 266 bronzen medailles) het doel der tentoonstelling zal worden bevorderd en dat vele belangstellenden door geldelijke bijdragen in de daartoe noodige uilgaven zullen helpen voorzien. Te Scheveningen is het treurig berigt ontvangen, dat een matroos, L. K varende op de bomschuit Eben-Haezeris overboord gevallen en verdronken. Pogingen, lot redding aangewend, mogten niet baten. De schuit was op de haringvisscherij onder den Èngelschen wal. B K L.4S I E. Dezer dagen is een strijder van 1830. genaamd Treulet, oud 73 jaar, en die deel genomen heeft aan de gevechten in het Park te Brussel en in Leuvennaar de hoofdplaats gebragt en op kosten van den slaat gelo geerdin de gevangenis "des Petits Carmes". Treulet is ter beschikking van den krijgsauditeur van Brabant gesteld wegens desertie. Het üandelsbl. mn Antw. berigt, dat die desertie dagteekent van 1836. Treulet had toen met eenige andere Belgische soldaten het Belgische leger te Venlo verlaten. In zijne geboortestad, Diest, werd Treulet door de gendarmerie aangehou den op de aanklagt van eene vrouw. Indien men de wet slreng wil toe passen, zal de oud strijder van 1830 moeten veroordeeld worden tol ten ministe 4 jaar gevangenisstraf. Een hevige brand is Woensdag morgen te Winenne uitgebroken. Zes tig buizen met bijna al het mobilair zijn door hel vuur vernield, liet ver lies wordt geschat op 400,000 fr. Dit is reeds sedert 2 jaren de derde ramp van dien aard welke te Winenne plaats heeft. ESGEI.AND. LONDEN. 10 Julij. In het hoogerhnis is de minister van oorlog geïnterpelleerd over de in liet kamp van Aldershot plaats gehad hebbende sterfgevallen. De onder secretaris van slaat voor oorlog deelde mede, dal er op 4 Julij manoeuvres plaats hadden van half negen tot 1 uur. Tot dat oogenblik hadden geen ongevallen plaats. Maar toen daarna in de hitte en de stof de manschappen zich naar het kamp terugspoedden, moesten er 19 onderweg achterblijven, die vervolgens naar hel hospitaal gevoerd moesten worden. Drie manschap pen werden door zonnesteken getroffen en bleven op de plaats dood, maar twee hunner hadden dan ook eene sterke praedispositie om aan een zonne steek te sterven. De onder-secretaris vond het geval bijzonder treurig en was diep beproefd, maar kon er niets aan doen. Daags na het gebeurde heeft de minister van oorlog eene circulaire uitge vaardigd, waarin bevolen wordt de manoeuvres der troepen, bij heet weder, des morgens vroeg te doen plaats hebben. De behandeling der Land-bill wordt in bet lagerhuis met iets meer spoed voortgezet. Na de aanneming van art. 7, dat als het belangrijkste van het ontwerp beschouwd werd, was de tegenstand slechts zwak. In den loop der beraadslaging heeft de regering, bij monde van den heer For- ster, een additioneel artikel aangekondigd. Het heeft ten doel om de pach ters, die met schulden belast zijn en met geregtelijke uitzetting bedreigd worden, te hulp te komen bij het inwerkingtreden der wet. De regering zou aan de grondeigenaars de helft hunner vorderingen betalen; de gereg telijke bevelen tot uitzetting zouden daardoor vervallen. De pachters zouden de andere helft hunner schulden in 15 jaren aan den staat moeten afdoen. Aan liet parlement is een voorloopig rapport overgelegd over de uit komsten van de volkstelling in 1881. De bevolking van Groot-Brittannië en Ierland bedraagt thans 35,246,562 zielen, welk cjjfer eene vermeerdering van bewoners van 4,147,236 in de jongste tien jaren aanwijst. De bevolking van Londen is van 3,254,260 zielen in 1871 tot 3.814.571 in dit jaar voor uitgegaan; de toeneming is dus het belangrijke cijfer van 560,311. Na Londen is Liverpool de grootste stad van het koningrijk, lellende iets meer dan 550,000 zielen. De koningin heeft den arts d'. David Lawson te Huddersfield met de Albert-medaille 1' kl. vereerd wegens eene daad van zelfverloochening, welke the London Gaz. als volgt verhaalt: Den 12'° Nov. 1880 werd d'. Lawson geroepen, om Malhilde Higginbottomhet kind van een politieagent te Huddersfield, dat aan dipliteritis leed, te behandelen, waarop hij detrachco- tomie-operatie volbragt. Toen hij den volgenden ochtend zag, dat hel kind met zeer veel moeite ademde en zelfs dreigde te stikken, ontdekte bij. dat eene groote hoeveelheid slijm zich in de keel had opgehoopt. Hij drukte toen zijne lippen legen de wond en schonk bet arme kind, met gevaar voor zjju eigen leven, door zuigen verligting. Den geheelen dag ging bij zoo voort, met de slijm door middel van een dun riet op te zuigen. Ten spijl van deze heldhaftige zelfopoffering, stierf hel kind den derden dag na de operatie. Na verloop van ettelijke dagen kreeg d'. Lawson zelf een ern- stigen aanval van diphteritis, gecompliceerd met nog eene andere gevaarlijke ziekte, die hem noodzaakte een zeer drukke eu lucrative practijk op te geven. Lefroy, de vermoedelijke moordenaar van den lieer Gould op den Brighton-spoorweg, is gevat. Het is gebleken, dat Lefroy den 28'° Junij, den dag na den moord, naar zijne zuster is gegaan, die op den weg naar Liverpool, Islington, woont, en met 14 shillings, die hij van haar geleend bad, naar het Eastend trok. Daar huurde hij, ouder den naam Clarke, eene kamer in Sinilhstreclbij eene jufvrouw* Bickers. Hij ging niet uit, hield den ganschen dag de luiken toe en gaf zich uit voor graveur. Die geheim zinnigheid maakte den argwaan van jufvrouw Bickers gaande; zij kreeg vermoeden, dal er iets aan hem haperde, toen hij op een morgen aan het ontbyt beneden kwam in een jas van een heer, die ook bij haar woonde, maar wegens zaken uil was. Zij waarschuwde de politie, en weldra ver moedde deze wie Clarke was. De agenten namen iemand mede, die Lefroy kende, en deze herkende hem dadeljjk, ofschoon hij knevels en bakkebaar den had afgeschoren. Hij had weinig of geen geld op zak, geen horlogie. en had honger, zoodat hy in de politiewacht om eten vroeg; hij zag er vervallen uit, maar was kalm. Hij heeft nog niet bekend. De Fidschi Times doet mededeeling van eene vreesselijke slagting, die op Tapitawa moet hebben plaats gehad. Van Honolulu werd vóór eenige jaren op Tapitawa een filiaal gevestigd van de Londensche Zending- vereeniging, en wel onder het opzigl van een Sandwicheilander, Kabu ge naamd. Kabu maakte de gansche gemeente tol proselieten en haalde haar daarna over. al hare wapens door hem te doen bewaren. In den laatsten tijd werd, ten gevolge van de voortdurend van baar geëischteopbrengstsom de bevolking van het zuidelijk deel des eilands ontevreden eu van bet Christendom afvallig. Kabu begon toen een kruistogt, wapende zijne aan hangers, plaatste zich aan hun hoofd en overviel de afvalligen. Het bloed bad was verschrikkelijk: niet minder dan 1000 mannen, vrouwen en kin deren werden gedood. De schandelijkste daden werden wijders aan de slagtoffers gepleegd. De gewonden werden' bij elkaar gesleept, op een hoop geworpenmet het dak van een oud huis bedekt en toen werd een en ander door het monster Kabu eigenhandig in brand gestoken. Deze had zich aan boord van het Hawaiitische schip Stormbird naar Honolulu begeven. Berigten uit de Vereenigde Staten melden, dat Guiteau aan de ambte naren, met de instructie zijner zaak belast, een uitvoerig verhaal heeft ge daan van de wijze, waarop het denkbeeld lot den moord bij hem gerijpt is en waarop bij de daad lot uitvoering heeft gebragt. Zij houden zich

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2