PER TELEGRAAF. geslapen misdadigers, die in een spoorwegcoupé een kans willen wagen, kennen ze ook wel, en dragen wel zorg hun slagtoffer zoo aan le pakken, dat het er geen gebruik van kan maken. Men verwachtdat er van wege het ministerie van binnenlandsche zaken een prijs op de aanhouding van den moordenaar op den Brighton- spoorweg zal worden uitgeloofd. Inmiddels hebben de diricteuren van den spoorweg reeds 100 uitgeloofd. liet algemeen comité der liberale vereenigingen in Engeland heeft een belangrjjk schrijven uitgevaardigd. Daarin wordt de aandacht der liberale vereenigingen gevestigd op de motijelijkheden, waarmede de regering te kampen heeft, vooral wat hare Iersche politiek betreft, en met nadruk be toogd van hoeveel gewigt het in den tegenwoordigen hoogst ernstigen stand der openbare aangelegenheden is, om het kabinet le steunen. Uit de Vereenigde Staten is Zalurdag de tijding ontvangen van een aanslag op het leven van den president Garfield. Hij bevond zich te Was hington aan het spoorwegstation om naar Longbranch te vertrekken, ten einde een bezoek aan zjjtte vrouw te brengen, toen op hem een schot gelost werd. en hij getroffen werd in den regterarm en de regter- lieup, van achteren bij de nieren. In het eerst waren de verschijnselen zeer onrust wekkend, zoodal men den dood van Garfield slechts eene quaestie ran enkele uren rekende en men zelfs reeds zijn overljjden aankondigde, later heeft men echter weder hoop opgevat. De moordenaar zou een Canadeesch Franschman zjjn, Gusteau genaamd, die gedongen moet hebben naar de betrekking van consul te Marseille. Er «aren. die bij hem krankzinnigheid meenden te ontdekken, maar dit heeft zich niet bevestigd. Hij zou de premeditatie bekend hebben. FRAIHRIJK. De senaat heeft de beraadslaging geopend over het ontwerp op den Iterpligt. Op art. 1, de leervakken op de openbare school bepalende, stelde sic heer Oscar de la Vallée een amendement voor, volgens hetwelk ook onderwijs gegeven zal word/ti in de godsdienst, doch niet aan de kinde ren, wier ouders er tegen zijn. Aan de discussie hierover uamen deel de voorsteller en de heeren Foucher de Careil en Chesneloug. Het amende ment werd verworpen met 145 stemmen tegen 129. Hierop stelden de heeren de Parieu, Bother en ecnige anderen voor. dat voor onderwijs in de zedeleer gelezen zal worden: //onderwijs in de godsdienstige zedeleer". De heer Delsol verdedigde het amendement. De zedeleer zeide hij, moet bjj de wet omschreven worden, wil men niet vervallen in willekeur of ver warring. De heer Martin kwam er tegen op. Er was maar ééne zedeleer. antwoordde hij, die van alle godsdiensten en van alle wjjsgeerige stelsels. De minister-president achtte hel niet noodig het woord //zedeleer", nader te omschrijven. Men wist de heleekenis, zonder bijvoeging, hetgeen enkele leden volstrekt niet met hem eens waren. De heer Jules Simon achtte het noodig, dat de gemoedereu gerust gesteld werden. De minister meende, dat in de uitdrukking godsdienstige zedeleer iets dubbelzinnigs gelegen is, en spreker was het met hem eens. Maar hij onderstelde, dat de minister er niets tegen zou hebben, dat de naam van God in het artikel gebragt werd: Diens- volgens stelde hij voor het begin aldus te lezen: //De onderwijzer zal aan ijjne leerlingen hunne pligtcn jegens God en het vaderland onderrigten". Het aldus geamendeerde artikel is aangehoudenzoo ook art. 2. De minister Ferry heeft bij de sluitipg van den salon wel medegedeeld lat de regering zich niet meer met schilder jj-tentoonslellingen zal inlaten, maar ook dat dit niet in dien zin moest opgevat wordendat zjj zich de kunst niet meer zou aantrekken. Integendeel, zij nam niet alleen den {rooien prijs, eene reisbeurs voor drie jaren, voor hare rekening, maar zjj kende voor 1881—82 acht éénjarige reisbeurzen toe: drie voor de schilder-, nvee voor de beeldhouw-, twee voor de bouw- en één voor de graveerkunst. De acht uitverkoren jongelieden zijn terstond aangewezen. Zjj moeten Italic, Nederland en Spanje bezoeken, maar ziju in hunne wijze van werkeu overigens geheel vrij. Elke beurs is van vierduizend francs. Door hel oveiljjden van den heer Sainte Claire Deville, professor in de diunie, heelt de wetenschap een groot verlies geleden. Sara Bernhardt, die thans te Londen speelt, en vooral in «la Dame tux Camélias" groot succès heelt, wordt tegen het laatst dezer maand te Parijs terugverwacht, doch zal hare groote kunstreis door Europa eerst M October aanvangen. De heer Jarrett, dezelfde die de kunstreis door Amerika bestuurde, zal ook nu weder leider zjjn. De reis zal zes maanden luren en het gezelschap üuslaud, Spanje, Oostenrijk, Nederland, Italië, taeuiarken. Zweden en Noorwegen bezoeken. Duitschland is uitgesloten. De bisschop van Verdun heeft aan zjjne geesteljjkheid een schrjjvcn ge nui over de gedragsljjn. welke bij het feest van 14 Julij gevolgd moet wor ld). Geen slap is hieromtrent door de regering gedaan bij de bisschoppen, til feest moei dus ais zuiver burgerlijk worden beschouwd en geen geeste- |ke is gehouden daarbij eene godsdienstige plegtigheid le doen plaats hebben. Alleen wanneer de burgemeester, uit naam van den gemeenteraad, de ccle- éitie van een mis vraagt om Gods zegen over Frankrijk af te smeeken. ta mag dit geschieden. Wat liet luiden van de klokken betrelt, ook dit ®ag niet anders geschieden dan op verzoek der gemeentebesturen. Hel gepantserde schip Heine Blanche is uit Tunis naar Sfax vertrok- tm. Het heeft 500 jagers le voet aan boord. De poslsioomboot Muttapha '«ft le Tunis 800 vlugtelingen uit Sfax aangebragt, meereudeels Joden. Ie stad is door de inlanders geplunderd; de woning van den Franschen Mitsui is niet verschoond gebleven. Twee Franschen zijn gewond, behalve it consul, en twee Maillezers gedood. De inboorlingen hebben den consul de andere Franschen vervolgd tot in zee. De kommandant der plaats, Ali-Cherif, moet het sein gegeven hebben lot gewelddadigheden. De jongste beriglen uit Saïda melden, dat Bou-Amema tot dosver de Wcd-Sidi-Cheikde Amyane en andere stammen van bet Zuidwesten in ita opstand heelt medegesleepi. Ook moeten verscheidene Marokkaansche stammen zich te zjjnen gunste verklaard hebben. Volgens een gerucht is ook op verschillende, punten der provincie Constantine de toestand van weinig geruststellenden aard. Eene beiangrjjke militaire demonstratie in Algerié wordt meer en meer noodzakelijk geacht. nUlTBCHLAND. Prins Bismarck is met zijne gemalin en twee zonen naar Kissingen vertrokken. De Reichs-/inz. meldt, dat den rjjks-kanselier te Kissingeit nóch officiële, noch niet officiële stukken zullen voorgelegd worden, zoodat niemand op een antwoord van zjjneutwege le rekenen heeft. 1in een gevecht tusschen een student te Berlijn en een leerling der technische akademie aldaar heeft de student met een sabel zjjn tegenstander den geheelen neus afgeslagen. Te Freiburg (Baden) heeft, overeenkomstig het den 12lle" Januarij te Dresden genomen besluit, de Middeu-Europesche conferentie plaats gehad lot vaststelling van de dienstregeling op de spoorwegen. De meeste spoorweg- besturen van Duitschland. Oostenrijk-Hongarije en Nederland, zoomede van Belgis, Zwitserland en Engeland waren vertegenwoordigd. Ongeveer 80 ge delegeerden waren aanwezig. Na eene korte, door den directeur-generaal Eisenlohr (Badensche Staalsbaan) geleide beraadslaging kwam de vergade ring, overeen, dat de in het voorjaar te Innsprnck vastgestelde winterdienst- régeling voör 1880/81 met weinige, onbeteekenende, wijzigingen ook voor den winter 1881/82 voor alle internationale aansluitingen in werking zal blij ven. De conferentie voor de vaststelling van de volgende dienstregeling zal den 15d,n Januarij 1882 te Brussel bijeenkomen. Aarberg, in bet Zwitsersche kanton Bern, is voor het grootste deel in de asch gelegd. Twee of drie menschen zjjn daarbjj om het leven gekomen. Volgens beriglen uit Drammen, in Noorwegen, heeft het oproer van de werklieden der houtzagerjjeii aldaar twee dagen geduurd. Voordat er militaire magt aanwezig was. zijn de wonjngen der eigenaars van houtza- gerjjen bestormd eu vreesselijk gehavend Toen er militaire magt aangerukt was, bleef de oproerige menigte zich nog herhaaldelijk verzetten en ging niet uiteen voor dat er met scherp gevuurd was en een persoon gedood en verscheidene gekwetst waren. Op verschillende houtzagerjjen is thans het wérk hervat eu de patroons hebben zich bereid verklaard alsnog in onder handeling te treden. OOSTENRIJK. Te Praag blijft het nog altjjd onrustig. Vrjjdag avond schoolden in de straten, inzonderheid op den Graben, luidruchtige benden zamen, die echter alle door de politie uiteengejaagd werden. Hare hooidmagt concen treerde zich voor Duitsche localen en inrigtingen. De stedelijke raad ver klaarde zich gedurende den ganschen nacht permanent, ten einde zoo noodig persoonlijk lusschenbeide te komen. Tegen 11 uur echter werd het weder rustig in de straten. De tfien. Abendpost kan ten stelligste verklaren, dat de regering aan de competente autoriteiten strenge orders gezonden heeft om legen de onruststokers beslist en krachtig op te treden, rit: KONSTANTINOPEL, 3 Juljj. De Turksch-Grieksche overeenkomst is gis teren door de Turksche en Grieksche commissarissen geteekend. 'ATHENE, 3 Julij. Morgen wordt de Turksche commissaris te Arta ver wacht. De overdragt van het grondgebied neemt daarop onmiddellijk een aanvang. Generaal Soutzo is lot opperbevelhebber van het bezettingsleger benoemd. 'PRAAG, 3 Julij. Gisteren avond heeft alhier volkomen rust geheerscht eu is er geen enkele zamenscholiiig voorgekomen. WASHINGTON. 3 Julij. Bulletin. 10 ure. Rustig geslapen en bjj het oniwakeii verkw ikt. De verbetering in den toestand van den president geeft dé meeste hoop op een trapsgewjjs herstel 'Bulletin, 12 ure. Do verbetering in den toestand van president Garfield bljjft aanhouden. WASHINGTON, 3 Juljj. 'savonds. Het avondbulletin van den toestand van president Garfield luidt minder gunstig. De ljjder is onrustiger en klaagt weder over pijn in den voet. Twee artsen, uit New-York eu uit Philadelphia, zjjn per extratrein ontboden om hierheen te komen ien einde een consult te houden. WASHINGTON, 3 Juljj. De meeste ministers, die in het regeringsge bouw den nacht doorbragten, zjjn eerst in den voormiddag van hier ver trokken, maar hebben, alvorens zich te verwjjderen, geruststellende tele grammen die alle hoop op behoud gevennaar verschillende oorden des lands gezonden. WASHINGTON. 4 Juljj. Het bulletin van heden morgen 1 uur kondigt aan dat mét hel oog op de behoefte aan volledige rust de geneesheeren geen onderzoek naar de wonden van den heer Garfield zullen doen voor héden morgen ten 7 ore. Een nader bulletin zal er den uitslag van mededeelen. ST. PETERSBURG, 4 Juljj. De beriglen omtrent de verwachiingeu van den oogst Iniden uit de meeste gouvernementen buitengewoon gunstig, en stellen over het geheele rijk een zeer goeden oogst in het verschiet. tttu-gcvlijkc &tanb. ONDERTROUWD: M. J. van der Waag, jm. 30 j. en A. 11. Kok. jd 21 j.- J. C. Zaalberg, jm. 24 j. en L. J. F. M. Vervooren, jd. 21 j. G. Ilanselaar, jm. 24 j. en M. E. Wijling, jd. 20j. J. Philippo.jm. 20 j. en J. Arnnldns. jd. 18 j. Dr. II. A. Lorentz. jm. 27 j. en A. C. Kaiser, jd. 23 j. Dr. P. J. Blok. Jm.26 j. en M. D. Felix, jd. 24 j. Dr. G. Pekelharing, jin. 24 j. en S E. Hulshof!, jd. 25 j. - Dr. S Figee, jin. 30 j. en M. C Kuipers, jd 28 j.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3