BUITEN LAN DSC HE li ERIGTEN. bijkwamen 3520.40 voor eene stoomtramdienst ifisscben Ulrecht-VIcutPn- Uarmelen. Na aftrek dezer bijkomende bedragen bleven de ontvangsten van het boekjaar 1880/81 in hel geheel opleveren 5,775,324.20, tégen 6,266,960.78% in 1879/80. 5,617.397.50 in 1878/79 en 5 555.770.93 in 1877/78. De uitkomsten van het personenverkeer, in het vorige boekjaar zeer gunstig, werden door die van het thans afgeloopene boekjaar nog weder ovcrlroflen in het aantal met 277,545 reizigers en in opbrengst met 59,833.25%. Hel goederen-verkeer, waaronder het vervoer over deh tramweg llaag-Scheveningen wegens zijne luttele beleekenis mede wordt begrepen, ondervond daarentegen den teruggang, waarop elk zich gelukkig had voorbereid, in des te-grootere mate. Het aantal tonnen, dal voorleden jaar met 305.018 was vermeerderdverloor er daarvan nu weder 265,956. Hier werd dus, vergeleken met het boekjaar 1878/79, eene vermeerdering behouden vau 39,062 ton, ten blijke dat ook het goederen-vervoer voor eene normale ontwikkeling vatbaar bleef. De opbrengst ging daarentegen nog iets meer terug, dan zij voorleden jaar was vooruitgegaan, ten gevolge van eene noodzakelijke verlaging van vracht, liet veevervoer kon zich evenmin handhaven op zijn in vorige jaren ingenomen standpunt. Bij ver gelijking met het hieraan voorafgegane jaar 1818/79, was het echter niet slechts levendiger, maar bragt bet ook ruim 8000 meer op dan toen. De dienst tusschen den Haag en Scheveningen werd geopend op 1 Juli) 1879; hij vergelijking van het jaar 1880/81 met het jaar te voren, worde alzoo wel iu liet oog gehouden dal deze loopt over twaalf legen slechts tien maanden van liet jaar 1879/80, ter voorkoming van overdrevene voor stellingen. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg laatstelijk 595,482 met eene opbrengst van 74,058.96%, tegen 454,112 reizigers met ƒ46.064,93 aan vracht in 18< 9/80, gevende per reiziger gemiddeld 12% a 13 centen. Het vervoer van koopmansgoederen leverde aan gewigt op 324 tegen 161 ton met eene vracht van ƒ202.86 tegen ƒ102, en de beslelgoederen 160 ton tegen 138 met eene opbrengst van 773.71% tegen 715.26%. Er werden in het geheel 9582 dubbele ritten gedaan, dal wil zeggen heen en terug, in hét thans afgeloopen boekjaar, tegen 5137 in de tien maanden van 1879/80. Ter dubbelen rit werd in hel geheel gemiddeld ontvangen circa 7 93 tégen ruim 9.14 in het eerste jaar. Hieruit blijkt, dat de ver meerdering van het aantal ritten meer strekte tot gerief van het algemeen, dat tot geldelijk voordeel Vau den spoorweg Leiden - Woerden bedroegen de ontvangsten thans 112.477.91%, tegen 112,072 28% in 1879/80. Eenige uitbreiding van het personenverkeer dekte hierbij de mindere opbrengst van het goederenvervoer. De uitgaven, met inbegrip van de vergoeding wegens rollend materiêel, be liepen daarentegen ƒ84,515 10 in het afgeloopene jaar tegen 73,415.71 in het jaar te voren, zijnde thans meer dan toen ƒ11.099.39; welk nadeelig verschil hoofdzakelijk daaraan is te wijten, dal het onderhoud van den weg, waarvan gedurende twee jaren na de opening nog een gedeelte op kapitaal-rekening kan gebragl worden, sedert 15 October 1880 geheel kwam ten laste van de exploitatie. Het saldo der exploitatie-rekening bedraagt 27.962.87%, legen ƒ38,656.57 Dit'saldo is aan te vullen met 107,077.12% om te komen tot het gewaarborgde bedrag van 135.040; welke bijdrage, ingevolge exploitatie contract met de spoorweg-maatschappij Leiden Woer denrenteloos moet worden voorgeschoten op rekening van toekomstige winsten van dien weg. Door de vergadering werd o. a. besloten het bedrag der 7% pCt. van de overwinsten boven de 5 pCt. 'sjaars over het gestorte kapitaal, vast te stellen op 136,917.77 en de 'directie te magtigeu daarmede te handelen overeenkomstig art, 50 n". 12 3 en 4 der statuten. Voorts aan de deel hebbers uit te keeren 9 per volgestort aandeel, 3.60 per aandeel van ƒ96 en ƒ135 per aandeel van ƒ36 gestort kapitaal. Tot president der directie werd benoemd de heer mr. H. AmeshofT en tot vice-president de heer J. Staats Forbes. Het gereglshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. j Vos, landbouwer, en J. A. Mulkes, boerenknecht, beiden wonende te Die penveen. Zij zijn schuldig verklaard aan doodslag, door hen te zamen en 1 in vereeniging gepleegd, en veroordeeld ieder tot eene tuchthuisstraf van acht jaar. Te Veencndaal is een conducteur van den goederentrein Arnhem-Utrecht met de regterhaud tusschen de koppel-verbinding beklemd, waardoor hij zulk eene verwonding bekwam, dat hij de reis niet kon voortzetten. Uit Dalfsen meldt men, dat Woensdag avond in de herberg "Madrid", te Recbtcren. een zeldzaam leest is gevierd. Willem Scheper, arbeider in den tuin van het kasteel, had den ouderdom van 82 jaren bereikt, waar van hij er nu juist 65 in dienst van de familie van Rechterrn is. De duttaii ièie gravin van Rechteren en haar zoon de jonge graaf wilden deze i trouwe pligtsvervulling niet onopgemerkt laten, maar gaven ter eere van den grijsaard een prachtig feest. Te Bellingwoldc is zekere K. verdwenen met achterlating van zijn ge zin. Hij was marktschipper, reisde in die hoedanigheid geregeld 's weeks met zijn vaartuig naar Groningen en genoot veel vertrouwen. Niet minder dan 10 a 12000 .gulden, zegt men, en aan anderen toebehoorende, is door hem medegenomen, waaronder een bedrag van 5000, door de Prov.-Gron. brandwaarborg-maatschappij hem tegen afgifte van ontvangbewijs ter hand gesteld ter bezorging aan den agent dier instelling, den heerS., te Belling woldc, ter vcreflrning van kosten wegens brandschade te Vlagt wedde. De man zou naar Amerika zijn vertrokken. Op de gisteren ochtend van Queeusboro te Vlissingen aangekomen mail boot, meldt de /V. H. C., moet een persoon aangehouden zijn, op wieu de zware verdenking zou rusten, dat hij in een tunnel vau Londen naar Queens- boro een moord zou bedreven hebben, ouder buitengewone omstandigheden, en wel door zijn slagtoffer na den moord buiten den waggon in den tunnel te hebben geworpen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. 'sGRAVFNIlAGE. 1 Juli) De heer jhr. P. A. van Holtke, ontvanger der directe belastingen te Woerden, is benoemd tot ontvanger te Bergen op Zoom, en de heer jhr. N. J. Calkoeu, ontvanger der directe belastingen te Zweelo, is benoemd tot ontvanger te Nieuw Ruinen (gemeente Borger). Aan den heer A. Moll is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het departement van financiën. De commissie uil de ingezetenen dezer gemeente, benoemd ter beoor deeling van hel door gedep. staten dezer provincie opgemaakt ontwerp van wet tot verandering der grens tusschen deze en de gemeente Wassenaar, hield gisteren middag teu raadhuize eene vergadering, die door den burge meester werd gepresideerd. Van verschillende zijden werd de aangegeven grensregeling uitvoerig besproken, maar op onderscheidene gronden oor deelde men haar niet iu het belang der gemeente. Twee nieuwe grens scheidingen werden aangegeven, namelijk eene door den heer mr. A. de Wit en eene door den heer m'. 11. graaf van Hogendorp. Ook over die voorstellen werd breedvoerig van gedachten gewisseld en de slotsom was, dat hel voorstel van den heer de Wit. dat eene groote uitbreiding van den Haag beoogt tusschen en langs den Wassenaarschen weg, met 17 legen 16 stemmen werd goedgekeurd. Aanstaanden Donderdag zal de commissie we der eene vergadering houden, waarin haar advies definitief zal worden vastgesteld. Nog slechts twee dagen is de tentoonstelling van kunstwerken alhier geopend. Toch bljjfl de belangstelling zeer groot en werden gisteren nog enkele schilderijen verkocht. EKG K I, A D. LONDEN. 30 Juni). In berigten, alhier uit Konstanlinopel ontvangen, wordt melding ge maakt van eene dreigende spanning tusschen de l'orte en Frankrijk, ter oorzake van Tripoli. Uit Weenen meldt men echter aan de Standard. dat het waarschijnlijk is, dat de quaestie spoedig eene oplossing zal krij gen, doordien Italië door een zot genaamd protectoraat over Tripoli heer en meester zou worden over het land. Frankrjjk zou genegen zjjn deze op lossing aan te nemen. Joubert, de aanvoerder der Transvaalsche Boeren in den vrijheidsoorlog, schrijft aan Daily News, dat de in het Engelsche lagerhuis voorgelezen brief van üwen Lanyon, volgens welken de Boeren gedurende den oorlog verscheidene «loyale" inboorlingen zouden hebben doodgeschotenniets dan lasterlijke verzinsels bevat, tenzij Lanyon mogt bedoelen de «loyale" Kaffers, die de Engelschen tegen de Boeren lieten medevechten. Iu de Pall Mall Gazette wordt de aandacht gevestigd op eene te Petermaritzburg gedrukte, maar niet in den handel gebragte brochure. De j.schrijver is de kapitein F. R. H. Lambart, de man. die met den dcor de Boeren vermoorden Elliott was, maar ontsnapte. Hij zegt, nu overtuigd te zijn, dat de moord op Elliott te wijten was aan verraad van enkele schur ken, wier doel was, naar hjj meent, zijn wagen en paarden te stelen, en met schaamte moet hij zeggen te gelooven, dat een Schot de aanvoer der was. Uit Pretoria wordt aan de Standard gemeld, dat de kon. commissie in hare jongste zitting de quaestie betreffende de overgave van Potchef- stroom b. sproken heeft. Het Bóeren-Driemanschap was tegenwoordig en legde een schrijven over van kolonel Winslow aan den kommandant Cronje dd. 8 Maart, waaruit blijkt, dat de schrijver kennis droeg van het sluiten van een wapenstilstand aan de grens, liet Driemanschap bleef iutiisschrii in gebreke liet bewijs te leverendat de Engelsche hoofdofficier er van ge- welen had. dat de proviand-colonne in aautogt was. De Boeren verklaarden met vertrouwen deze geheele aangelegenheid aan de beslissing van de com missie over te laten, maar verzochten dringend, dat men hen zou vcrschoo- nen van eene onverdiende beschuldiging van voorbedacht verraad. Te Washington heeft Maandag een zwaar onweder, vergezeld van storm, gewoed. Het dak van hel stadhuis werd weggeslagen, een kerk toren omgeworpen en verscheiden gebouwen vernield. Het metalen dak van de vrijmetselaarsloge werd losgerukt en op straat geworpen. Omtrent de spoorwegramp in Mexico worden uit New-York de vol gende bijzonderheden gemeld. Het ongeluk gebeurde den 25"'° in den laten namiddag. De brug over de San Anlonia, die instortte, had reeds door de laatste overstroomingen veel te lijden gehad en bezweek onder het gewigt van een trein, waarin het 3e bataillon infanterie zat eu waaraan eenige met vaten alcohol beladen wagens gehecht waren. Deze laatsten geraakten in brand. 13 officieren en 192 manschappen kwamen bij den val of in de rivier om het leven; 50 anderen werden meer of minder zwaar gekwetst. De machinist en de stoker waren onder de omgekomenen en de trein zelf is geheel vernield of verbrand. De Morelos-spoorweg was eerst 18 Junjj geopend en. zooals gewoonlijk, zegt men ook nu, dat men met den minder gunsligen toestand van de brug zeer goed bekend was. FltANHRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Jacques de regering geïnterpelleerd over hel gemis van beleid van het bestuur in Algerië, dat geen enkelen maatregel van voorzorg genomen heeft, om den opstand van Bou Anema te voorkomen. De minister van oorlog, generaal Farre, stelde de mocijcljjkheden der operatiën, bovenal wegens de gesteldheid van het terrein, in hel licht en de noodzakelijkheid der organisatie van de «goums", omdat de Arabier door Arabische middelen bestreden moet worden; de nederlaag van kolonel lunocenli schreef hij toe aau de fanatieke vrees der «goums". veroorzaakt wegens de nadering van een «maraboul". De minister zal, zoodra hij volledige inlichtingen heeft, met strikte regtvaardigheid ban-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2