BUI TEN LAN DSC ïlE BEK 10 TEN Voor de'reglhank le Leeuwarden heeft terégt gestaan een jongmari die,..met een paar kameraden onder Scharnegoulum aan het werk in den hooibouw, de paarden, waarmede hij met een paar ledige wagens aldaar was aangekomen, wederregteljjk had laten weiden in een stuk land van zekeren landbouwer, en loen deze hem verzocht ze van daar weg te leiden met een scherpen hooivork gewapend op den landbouwer was toegeloopen en, onder den invloed van het overmatig gebruik van sterken drank, hem onder anderen in den arm had gewondzóódanigdat de man een zeer ernstig bloedverlies leed en zich onder heelkundige behandeling stellen moest. Ter teregtzitting bleek, dat de wonde neg niet genezen, en de verwonde nog niet in staat was zijn gewoon werk te doen, ja dat hij waarschijnlijk voor zijl gansche leven van hel gebruik van dit ligchaamsdeel zal zijn vet stoken, liet openb min. requireerde veroordeeling van den beklaagde tot celstraf van 1 jaar. De regtbank veroordeelde hem tot die straf. Te Middelburg is gevankelijk brnnengebragt een 16-jarige knaap, die verdacht wordt Zondag II., 's middags omstreeks 6 ure, de schuur van eene hofstede onder Zuidzande, waaróp zijn vader als kastelein woonde, moed willig te hebben in brand gestoken. Het vee, dat in de schuur gestald was, is gered, doch de schuur zelve verbrand. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te 's Herlogenbósch op de openbare straat ten hevige twist plaats gehad tusschen infanteristen en buzarrtt van het garnizoen aldaar/ Bij het jg'ebruik maken van bajonet en- sabel zjjn twee infanteristen en een huzaar zoo deerlijk verwond, dat zij naar bet hospitaal moesten worden overgebragt. Een slager le Venlo,' de beer P. Boots, heeft, ter gelegenheid van zjjne zilveren bruiloft, eeue gelicele koe, exprcsselijk'voor dit doelgeslagt, onder de armen der stad verdeeld. 'sGRAVENHAGE, 29 Junij Z M. heeft den heer Klein, Laudeswirth te Dusseldorf, lot officier en dr. Nölelgeneesheer-directeur van liet krankzinnigen-gesticht te Merzig, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. De luit. ter zee 2' kl. 11. G J. Wolterbeek wordt geplaatst iu de rol van hel wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van de iustructiebrik Castor. Op de instructiebrik Zeehond wordt geplaatst de luit,, ter zee 2" kl. G. J. Sliiyterman. 1111. KK. 11 tl. de prins en prinses von Wied met kinderen hebben he den ochtend de residentie verlaten, ten einde zich wederom le Neuwied te vestigen. Z. K. 11. prins Frederik, die eerst morgen ochtend naar de verblijfplaats van vorst von Wied vertrektbegeleidde de doorluchtige reizigers tot aan het Bjjnspoorstalion alwaar tevens de Duitsche gezant aan ons hof en ver schillende leden zijner hofhouding lot uitgeleide aanwezig waren. J zorgvuldig werd vermeden, kon de heer Raadt nirt> nalaten met een enkel woord zijn trouwen vriend hulde te brengen voor de moedige ed "beleidvolle wjjze, waarop hij de eer van de Nederlandsche vlag en het Nederlandscb- Indische leger op het oorlogstooneel in hel noorden van Sumatra had opge houden. In de meest warme bewoordingen, waaruit eene diep gevoelde overtuiging sprak, verkondigde de spreker met luider stemme, dat het be leid en de daden van generaal van der Heyden steeds met eere zouden ge grift zijn in de krijgsgeschiedenis van Nederland. Deze woorden, herhaal delijk door hoerahkreeten afgebroken, werden met buitengewone geestdrift toegejuicht. Tusschen de rjjen cener digte menigte vervolgde de generaal, aan den arm van den vice-admiraal Uhlenbeck en in de andere hand de bloemruikers dragende, hem elders als zoovele huldebetuigingen vereerd, zijn zegetogt naar de wachtkamer. Binnen de wanden van dit vertrek werd de held van Atjeh in het bijzonder gecomplimenteerd door den staatsraad m'. J. Heems kerk Azn.in zijne hoedanigheid van president der hoofd-commissic voor het huldeblijk, dat den generaal zal worden aangeboden. De voorzitter verheugde zich in zijne behouden aankomst en deed uitkomen, dal zjjn welkomstgroet op dit oogenblik iu verband stond met de plannen om den wakkeren troepenbevelhebber een bewjjs van huideen erkentelijkheid van wege de Nederlandsche natie aan le bieden. Tevens iroemde hij het eene grooie eer'vóór de residentie, een man als van der Heyden van -dit. oogen blik af onder hare inwoners te mogen tellen. - Nadat ook een hoerah-kreet had weerklonken ter eere van de echtge- noote van generaal van der Heyden, namen beiden in een voor hen be stemd open rjjtuig plaats. Op het Stationsplein wachtte den generaal het hoerah der talrijke menigte aldaar verzameld. Onder luide juichkreten rolde dé open calèche naar de stad, alwaar in de Wagenstraat een tweetal/!) vlaggen wapperdenvoor deze gelegenheid uitgestoken. De hoofdcommissie zal a. s. Zondag 3 Julij het huldeblijk aan den luit.-generaal K. van der Heyden aanbieden. Tevens zal op dien dag in het "tlótel des Indes" het grooie eerebanket plaats hebben, door vrienden, vereerders en wapenbroeders van den generaal den held van Atjeh aan te bieden. De otul-gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndiê. de lieer van Lans- berge, is naar Brussel vertrokken, ten einde aldaar eenige weken door te brengen. De gemeenteraad alhier heelt met lY legen 13 stemmen besloten, het scheikundig onderzoek van eet- en drinkwaren niet verder uit te strek ken en te beperken lol de levensmiddelen, als boter, brood, meel, melk, chocolade, jenever en kuflij, welke tot nu toe onderzocht zijn. Volgens het voorstel van burg. en wetli. waren de resultaten van het onderzoek van: dia levensmiddelen alle van bevredigenden aard en bestond er geen vol-'' doendé reden om eene strafverordening óp de vervalsching iu het leven te" roepen. Der Vereeuiging lot verbetering van den gezondheidstoestand te dezer stede kwam het ook voor, dat eene strafverordening niet noodzakelijk was,t maar zij drong toch bij den raad aan op hel voortzetten van het onderzoek. Zjj vond verdediging bij den heer dr. Kips, die mededeelde, dat alleen de koffij onvervalscht werd verkocht, maar alle overige zaken in meerdere of min- d<re inate met de eene of andere slof vermengd worden. De heer Eyssell verlangde de publiekmakiug der uamoi vau de winkeliers die vervalschte waren verkochten en de heer van Stralen, die het voorstel van burg. en wetli. verdedigde, was van meeiiing, dal de controle op de levensmiddelen gerust kon worden overgelaten aan genoemde Vereenigingdie reeds op loffelijke wijze iu hei belang der ingezeteneu werkzaam is. Aan den directeur der gasfabriek is eene som van 1000 toegekend als aandeel in de winst der gas-exploitatic. Het aangevraagde crediet van ƒ1400 boven de begrooting, voor de feest viering ler verjaring van II M. de koningin, werd bij acclamatie door den raad aan burg. en weth. verleend. -- Tegen half zeven ure gisteren namiddag bood het stationsterrein van de Hall. IJzeren spoorweg-maatschappij, zoowel aan de builen- als binnen zijde, een levendig tooneel. Op het Stationsplein' stond eene vrij talrijke menigte de aankomst te ver wachten van den held van Atjeh, den wakkeren generaal van der Heyden, en tol hetzelfde doel was een uitgelezen kring van autoriteiten, generaals, hoofd- en verdere officieren van de landmagt en hel Indisch leger, de marine, hooggeplaatste Indische ambtenaren, staatsdienaren en volksver tegenwoordigers- vereenigd. Ouk was de hoofdcommissie voor het huldeblijk aan den Sapperèn krijgsman ter plaatse aanwezig,. Met 'den trein van 6 ure 40 min. bereikte de vootmalige opperbevelhebber onzir oorlogstroepen te Atjeh, vergezeld van zijne eclugenoote en kinderen, alsmede door den luit.-generaal Verspyck'skonings adjudant-generaal, die lont te getpoit.1 nas gereisd, de stad onzer inwoning. N'aauwólifks was de moedige legeraanvoerder zigtbaar de generaal droeg tot veler genoegen zijn uniform of een oorverdoovend tol driemaal herhaald hoerah steeg uit duizenden monden op. Te midden van deze even hartgrondige als onopgesmukte ovatie werd de held van dit huldebetoon als liet ware met handdrukken bestormd door de vele vrienden, vereerders en belangstellenden, bij dezen eenvoudigendoch ongetwijfeld onvergeleljjken mtogi tegenwoordig. Nadat geiteraal van der Heyden aan verschillende autoriteiten en perso nen was voorgesteld, trad de heer Raadt, oud-hoofdofficier, naar den wak keren krijgsman, eu riep hem in ronde bewoordingen, namens allen, het weitom toe. Hoewel elke officiële ontvangst, op uitdrukkelijk verlangen, BELOIE, De heer Maus, directeur der bruggen en wegen, heeft aan den minister van openbare werken een rapport ingediend betreffende de maatregelen, welke hij noodig acht te nemen voor de overstroomiugen van de vallei der Seiiue. Daartoe wil hij twee kanalen doen graven, het bed der Senne ver- grooteu eu den loop der rivier verbeteren. Een crediet van 3 millioen fr. zal'in den loop van dit jaar welligt aangevraagd worden. Naar men uit Leuven meldt heeft eene vreesselijke ramp de gemeente Gappellen (Hageland) getroffen. 'De nieuwe kerkwelke eerst 2jaar$eleden ingewijd was, is verleden Woensdag eene prooi der vlammen geworden. Toen men ten 2 ure den brand bemerkte, viel er reeds aan geen hlusschen meer te denken. Met grooie moeite is men er in geslaagd eenige beelden en het H. Sacrament te redden. Ook is men er in geslaagd de grootste klok uit den toren le halen. De twee kleinste zijn gesmolten. Verder is al wal brandbaar w as in de asch gelegd. Slechts de muren staan oog overeind. Men weel niet hoe de brand is ontstaan. De schade aan hel gebouw allee» wordt op minstens 60000 fr. geschat. ESKELA LONDEN. 28 Juujj. De heer Gladstone heeft in een antwoord op het schrijven van liet uitvoerend comité der werklieden in de suiker-industrie verklaard, dat hij compenserende regtcn in strijd acht met het artikel der meest begunstigde natie, dat in de handelstractalen voorkomt. Hij gelooft, dat geen enkel goed gevolg kan voortspruiten uit de voortzetting eener briefwisseling otcr dit onderwerp. Er is een blaauwhoek uitgekomen met een 400-tal dépêches, loopende tusschen 13 Januarij eu 31 Mei. Hierin worden de onderhandelingen en de slappen der gezanten te Konsiantinnpel eu te Athene vermeld In eene dépêche vau 26 April geeft de heer Goscheu op, waarom h(j zich vereenigde met het gevoelen der andere ambassadeurs en in den afstand van miuder grondgebied aan Griekenland berustte Indien Engeland er zich iiiet mede vereenigd had, zou Griekenland halstarrig zij» gebleven eu zou een oorlog uitgebarsten zjjn, iu weikeu Griekenland hoegenaamd geen kans .had te overwiuneii. t' De tegenstanders van afstand van grondgebied aan de Transvaal orga niseren meetings om tegen dien afstand le protesteren. De reeks tlezer ver gaderingen zal alliier worden geopend in de St. James-hall en worden ge houden onder voorzitterschap van sir StaObrd Northcote. In de laatste dagen is hel in Ierland weder rustig gebleven. Geweld dadigheden kwamen slechts weinig voor, dank zij de geestkracht, waar mede het uitvoerend bewind de dwangwet blijft toepassen en nog steeds de raddraajjers doel aauhoudeu, die het op verstoring van de orde hebben toe gelegd. Over het algemeen wordt ook op de land-meetings een lagere toon aangeslagen. Volgens de rlrmy and Wary Gazette heeft de Fransche r. gering met eene Engelsche firma een contract gesloten voor de levering van Engelsche en lersche paarden voor de Fransche cavalerie, tegen een gemiddelden prjjs van 1350 fr. het paard. In de Vereenigde Stalen hadden dezer dagen onderscheidene werksta kingen plaats. Te Montreal hebben de scheepsbouwliedenle Biddelord de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2