BU1TENLAN DSCHE BERIGTEN. kring kreeg te Rotterdam. In verband daarmede ral de nieuwe organisatie denkelijk niet voor October ingaan. - Eergisteren namiddag is een zeilbootje, waarin zich drie personen be vonden, op het IJ voor Amsterdam verongelukt. De opvarenden verdronken allen. Het ongeval ontstond doordien het bootje aan eene lijn was vastge bonden achter de Nieuwedieper stoomboot, die uitgaande was. De lijn raakte in het bootje verward, waardoor hel vaartuig omsloeg. De stoom boot stopte, alle mogelijke middelen tot redding werden aangewend, maar de pogingen bleven vruchteloos. De akademie-feesten te Utrecht zijn gisteren geopend met de inhaling der reünisten. Zij werden in het groot auditorium verwelkomd door den rector van den senaat, den heer W. H. J. Royaards van Scherpenzeel, wiens toespraak door een der reünisten, dr. Fabius, werd beantwoord. Daarna werd den reünisten op de sociëteit de ecrewjjn aangeboden. Zalurdag II. werd te Helmond aangehouden J. Snel. oud 22 jaar, ter zake van diefstal, in zijn laatste kosthuis te 's Gravenhage gepleegd. Hij had bovendien heimelijk zijn kosthuis met achterlating eener belangrijke schuld verlaten. Als oude kennis der justitie wordt hij naar 's Gravenhage opgezonden. Uit de Transvaal meldt men van 4 Mei o. a. het volgende: Welk een geluk, dat wij nu met al die dingen spotten kunnen, en alles zoo goed is afgelnopen. liet grootste gedeelte is gedaan; er blijven zeker nog enkele ernstige punten over, maar wij zullen den groeten Luipaard bij zijn staart vast houden, en ons tevreden stellen met voor het oogenblik alles gewonnen te hebben, wat wezenlijk de moeite van het vechten waard was. Laat hen den bast hebben: wij hebben de pit. De zittingen der kon. commissie zjjn verleden Vrjjdag aangevangen, 29 April, en zullen God weet hoe lang duren. Sir Hercules Robinson, de gouvernenr der Kaapkolonie, is nog niet aan gekomen, en wij hebben dus deze week weinig anders gedaan dan allerlei voorloopig werk. De zoogenaamde loyalen bewegen hemel en aarde om den gesloten vrede ongedaan te maken en zijn volgeladen met allerlei voor raad van anecdotes, facts en geen facts over allerlei mogelijke gruwelen als anderszins, voor en na de wereldgeschiedenis door de Boeren gedaan. Inlusschen hebben wij het genoegen gehad den Luipaard zijne nagels te kor ten: hij mag geen belasting hellen. Doodleuk slaat in onze vredesovereen komst: .<no prosecution for taxation!" Vriend generaal sir Evelijn meende ons later wijs te maken, dat de meeniug was, dat er geen vervolging mogt plaats hebben voor oude gevallen, vóór den oorlog. En wij: //welzeker gij hebt regt, dat beteekenl het ook, maar uwe interpretatie put den zin niet nit". En hij zag, dat wij hem te slim waren geweest. Het voornaamste der te beslissen punten komt neder op de functies van den residentmaar wij zullen onze lijn goed sterk houden en niet toegeven, dat het hoofdpunt //complete selfgovcrnment" zal schade lijden. De grensquaestie is een tweede gewigtig punt. Hel hongerige Engeland, dat nog geen land genoeg heeft, wil ons tergen, of wel. beter en meer rustig gesproken, verlangt iets te doen. om aan de Aborigines prolecting-societydie zich nu eenmaal allerlei barbaarschheden in het hoofd heeft gezet, door de Boeren begaan, te gemoel te komen Zij hebben daarom bedachtdat zij een stuk gronds van ons land moesten afnemen, ten oosten 30° lengte, om eene scheiding te maken tus- schen de groole Kafferstammen en ons zeiven, en zij zijn grootmoedig genoeg om te kennen te geven, dat zoo iels meer in ons voordeel zou zijn dan in het hunne. Inlusschen dit is vooralsnog eene open quaestie. De pertinente vraag is niet gedaan. Hoe langer deze interimistische toestand duurt, hoe minder nadeelig voor ons. De winter breekt aan. een groot gedeelte der Boeren trekt naar het Boschveld. voor het vee. Elke dag kost aan de keizerlijke 1 ouiugiu twee duizend pond sterling extraprijs voor het onderhoud barer troepen. {Ubl) 'sGRAVENHAGE, 28 Junij Tot burgemeester der gemeente Dinxperlo is benoemd de heer A. Boers. Aan den lieer mr. P. G. E. II. baron de Bieberstein Rogalla Zawadzky is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Roermond. De officier van administratie 3e kl. W. A. H. Doorman is, op zijn ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen en benoemd tot 2'" luit.-kwartier meester bij het personeel der militaire administratie. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl., de student voor ge noemde dienst (arts) N. G. J. Rahder. Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. W. Rogh. laatstelijk schout voor de poliiie aan de Oedjong ter hoofdplaats Soerabaija, thans met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, met ultimo Junij 1881, eervol ontslag verleend uil 's lauds dienst. In de zitting van de tweede kamer van heden is aangenomen, met 45 tegen 3 stemmenhet voorstel tot het houden eener enquête omtrent de spourw eg-exploitatie en bepaalddat zij voor 1 Mei 1882 moet zijn afge- loopen. Tot leden der enquête-commissie zijn benoemd de hh. Tak, Corver Hooft. Heydenrijck, de Vos, Kool, Mees en van der Hoop. Voorts werd goedgekeurd de conclusie der commissie, voorstellende de teruggave aan Leiden van de afgestane Ruïne-terreinen met het amendement van de lib. van der Kaay c. dat dit onvoorwaardelijk moet geschieden, ondanks de bestrijding van den minister Six, die de wenschelljjkheid be toogde van betond der terreinen, in afwachting, dat zoodra mogelijk een bezin van uitvoering aan de bebouw iugsplanncn zou worden gegeven. Alle overige aan de orde gestelde ontwerpen werden aangenomen. De conclusie van de meerderheid der commissie in zake de marine-schrg- vers te Amsterdam, verklarende, dat de gepleegde handelingen tegenover die schrijvers in strjjd zijn met het hel regt en de wet, is heden uilgebragt en tot later verdaagd. Daarna is de huishoudelijke raming vastgesteld. De kamer is op recès gescheiden. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verbetering van den Ouden IJssel, strekkende om een subsidie van 600.000 voor dat I doel te verleenen aan het op te rigten waterschap en om tevens vast testellen, dat de eventuele schade, ten gevolge van buitengewone aanvoer van water uit Prttissen, ten laste van het rijk zal komen. De eerste katner is tot hervatting barer werkzaamheden weder bij eengeroepen tegen Maandag 11 Julij, des avonds ten 8 ure. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. 1111. KK. HH. de prins en prinses von Wied zullen morgen ochtend ten 8 ure per Rijnspoor met hunne kinderen de terugreis naar Neuwied aannemen. Z. K. H. prins Frederik zal zich eenige dagen na hun vertrek derwaarts begeven, ten einde tegenwoordig te zjjn bij de viering van den verjaardag van zijne dochter op 5 Julij a. s. Den 7e° Julij aanstaande zal, met een vuurwerk op het terras van het Badhuis te Scheveuingende reeks zomervermakelijkhedeu aanvangen waar van het programma uit concerten, bals en vuurwerk beslaat. Op eene uitspanning aan den Loosduinschen weg heeft eergisteren middag een kind een slag van een schommel legen het hoofd gekregen, waardoor het zeer ernstig werd gewond. Het werd voor dood wegge dragen. BELG IE. Te Antwerpen is door de liberalen eene meeting gehouden ten gunste eener uitbreiding van het kiesregt. De vergadering besloot, aan de regering te verzoeken, nog in de tegenwoordige kamerzitting een wets-ontwerp toe te zeggen, hetwelk in de eerstvolgende zitting zal worden behandeld enten doel heeft de invoering van algemeen stemregt voor gemeentelijke en pro vinciale verkiezingen, gegrond op capaciteit. Te Brussel zal eene dergelijke bijeenkomst plaats hebben. De drie vermoedelijke daders van den juweelen-dicfstal, te Londen aangehouden, Eugène Palereau, Alexis Lindais en Margarelha llonoré, zijn Donderdag op nieuw voor den regter van Bowslreet te Londen verschenen. De chef der politie Greenham heelt eene depêche medegedeeld van de Bel gische regering, waarin gemeld wordt, dat na de voorloopige formaliteiten, de uitlevering der beklaagden zal gevraagd worden. De heer Sturbelle werd nogmaals door den regter gehoord; hij verklaarde, dat in den nacht van 3 Junij voor ongeveer 250,000 fr. juweelenbroches, oorbellen, horloges, ringen, diamanten enz. uit zijn magazijn gestolen zijn. Hij heeft de voor werpen, die in het bezit gevonden zijn van de beklaagden, herkend, als voortkomende van den diefstal. De uitspraak is weder acht dagen uitge steld, tot na de ontvangst van zekere stukken uit België. In den nacht van Diugsdag op Woensdag zijn er dieven gedrongen in de kerk van Souvylez Piélon. Zij hebben er een gouden kelk gestolen, dagteekenende van de XII' eeuw en versierd met diamanten en edelgesteen ten. De waarde van dien kelk wordt geschat op 52000 fr. ENtiKI.A U. LONDEN, 27 Jung. In eene in Memorial Hall gehouden vergadering van de dames- afdeeling van het vredeverbond, door mevr. Lucas gepresideerd en bij gewoond door de parlementsleden Pasmore, Edwards. Richard en ande ren, is eene resolutie aangenomen, waarin de overtuiging wordt uitgespro ken. dat de zedelijke vooruitgang der 19* eeuw van de Ghristelgke jaartel ling eene meer redelijke oplossing eischt van internationale ge chillen dan door de barbaarsche uitspraak van hel zwaard. Vrijdag II. is t!e proefneming met elcctrisch licht in hel gebouw, waar het lagerhuis vergadert, herhaald. Er was thans ook gezorgd voor verlich ting onder de gaanderijen, waarbij het Swann-stelsel goolgd was. Boven in de zaal waren ongeveer twaalf lampen volgens het Rrush-stelsel aangc- bragt. Over het geheel was de zaal nu uitstekend verlichtmaar een ge- knap, dat zich van tjjd tot tijd deed hooren, veroorzaakte zigtbaar eenigen schrik onder de ledendie over hel algemeen zich met den uitslag der proefneming niet ingenomen toonden. FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft een der leden, de heer St. Martin, de aandacht gevestigd op hetgeen tr in eenige maritime havens, zooals te Lorient, Brest en Cherbourg, heeft plaats gehad bij de processie op Sacra mentsdag. De minister van oorlog heeft zijn pligt gedaan en, overeenkomstig oude instructiën van maarschalk Bugeaudbevelen gegeven aan de corps- kommandanten om troepen bij de processiën af te staan tot bewaring der rust. Maar in genoemde maritime havens hebben er ergerlijke dingen plaats gehad. Zoo zijn aldaar op staatskosten straalaltaren opgerigt voor de tuig huizen en zijn de chefs van de verschillende lakken van dienst officiéél door den maritimeu prefect te Lorient uitgenoodigd aan de godsdienstige plegtigheid deel te nemen. Al de zeesoldaten werden in beweging gebragt voor de processie en in orde van bataille geschaard; de toegang lot het plein voor het tuighuis is aan het publiek ontzegd om het altaar gereed te maken. De militaire eer werd bij het ronddragen van het h. sacrament bewezen; eene batlcrg artillerie moest tevens hierbij dienst doen. De heer Martin wenschte te weten of de maritime prefect overeenkomstig ministe riële aanschrijving, dan wel eigenmagtig, gehandeld heeft. De minister van marine, admiraal Cloaé, antwoordde, dat hg het gedrag van den maritimen prelect, die buiten de hem gegevene bevelen was gegaan, te ccnenmale had afgekeurd. De minister had in antwoord aan de maritime prefecten, die instructiën gevraagd hebben, hun doen weten, dat eene com pagnie zee-soldaten ter beschikking kon gesteld worden tot verzekering der orde, en had er bijgevoegd, dat zoo de prefect en de officieren de processie wilden bijwonen, zij in burgerkleeding moesten verschijnen. De minister had den maritimen prefect te Lorient zjjne afkeuring betuigd en zal bevelen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2