LEIDSCBE COURANT. 1881. r. 147. MAANDAG v JUNIJ. STAD 8-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is pet' vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ®U deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van Leiden', Gelet op art. 21 dei wet van 4 December 1872 (Staatsblad n8. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendal gedurende de afgeloopen week geetie personen aan Bazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden, Leides, 25 Juni 1881. DE KANTER LEIDEN, 25 Junij. De hh. van der Kaay, Patijn en Donner hebben eene wijziging voor gesteld in de conclusie van het verslag der commissie van de tweede kamer, belast met het onderzoek der inlichtingen op het adres van den gemeenteraad van Leiden, omtrent het stichten van een nieuw akademie- gebouw aldaar. Deze wijziging strekt om uit de conclusie der commissie te doen verval len /'hetzij voorwaardelijk hel zij onvoorwaardelijk". De kamer behoort haar gevoelen duidelijk en beslist uit te drukken. Eene voovwaardeljjke teruggave van het terrein aan L»ide$_ zot*, êie gemeente, niet baten, tenzij er, zooals de commissie denkbaar acht, eene openbare wandeling op werd aangelegd, of minder kostbare gebouwen op werden geplaatst, waarvan de wegruiming later met betrekkelijk weinig kosten zou kunnen geschieden. Bebouwing van het terrein met woonhuizen zou ech ter onmogelijk zijn. Wil Leiden, in het belang van de daar gevestigde lioogeschool en dus ook in zijn eigen belang, een gedeelte van het terrein beschikbaar houden voor de mogelijke stichting van een akademiegebouw, het zal ongetwijfeld regering en vertegenwoordiging aangenaam zijn, doch Leiden zal dit dan niet gedwongen, maar vrijwillig moeten doen. Heden morgen, omstreeks 9% uur, is aan de Haarlemmerstraat J. V., geëmployeerde in het gereformeerde weeshuis alhier, door een rijtuig aan gereden; hij is er met den schrik en een weinig pijn in de lenden afgekomen. Door de politie alhier is heden naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt zekere S. S.die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot G3 volwassen personen en 5 tot 9 kinderen. Wij vernemen dat een echtpaar alhier, dat gisteren avond hun kind bij zich in de bedstede bad genomen, heden morgen tot de treurige ont dekking kwam, dal het wicht door verstikking den dood had gevonden, Eene onvoorzigiighciddie reeds meermalen treurige gevolgen heelt gehad. Het gisteren, avond door de muziek der dienstd. schutterij alhier gegeven concert op het Badhuis te Katwijk aan Zee is uitmuntend geslaagd. Een talrjjk publiek was opgekomen, dat zich, hij hel (raatje weder, in een aangenaam genot aan het zeestrand mogt verheugen. De ondernemer, de heer Feun, werkte daartoe van zijne zijde ijverig mede. Prof. van de Sande Bakhuyzen schrijft aan de IV. II. C.Sedert eenige dagen komen in de couranten berigtcn voor aangaande een komeet, die sedert het eind van Mei in het zuidelijk halfrond is waargenomen, en bin nenkort ook aan den noordelijken hemel voor het bloote oog zigtbaar zou zjjn. Daar deze berigtcn op vrij gebrekkige gegevens berustten, konden zjj op geene groote mate van juistheid aanspraak maken, en eerder dan men vermoedde is dan ook de komeet boven onzen horizon verschenen. Hoewel zij hoogstwaarschijnlijk Woensdag nacht reeds even boven den horizon zigtbaar was, is zij eerst Donderdag avond 23 Junij op de sterren wacht te Leiden waargenomen. Haar kern vertoonde zich als eene heldere ster van de le grootte, terwijl haar staart eene lengte van een tiental graden had. Kort voor middernacht was zij juist in het Noorden ongeveer 7° boven den gezigtseinder. Z. M. de keizer van Brazilië, die in sterrekundige onderzoekingen warm belang stelt en zelf enkele malen aan de waarnemingen te Rio Janeiro deelneemt, heeft voor cenige dagen de elementen van de loopbaan der ko meet naar de Academie te Parijs overgeseind. Deze elementen, gebaseerd op enkele waarnemingen in het zuidelijk halfrond, zijn nog tamelijk gebrek kig; zij stellen ons echter in staat om ongeveer aan te geven welken weg het hemellicht aan den hemel zal volgen. Het bevond zich 23 Junij des avonds in het sterrebeeld de //Wagenman", omstreeks midden tusschen de heldere sterren en van daar gaat het ongeveer in een grooten cirkel naar de pool, en legt daarop per dag een boog van omstreeks 4' af. De komeet komt dus al hooger en hooger boven den noordelijken hori zon, en wordt derhalve gunstiger voor de waarneming. Vóór middernacht zal men baar in Ae eerste dagen tusschen het Noorden en het Noordwes ten, na middernacht meer naar het Oosten kunnen zien. Hare helderheid wordt langzamerhand geringer, zij zal echter nog een geruimen lijd voor het bloote oog zigtbaar zijn. Zij schijnt dezelfde baan te volgen als de groote komeet van 1807. Latere waarnemingen zullen echter moéten beslissen welk het verband is tusschen het nu zigtbare hemellicht en dalwat zich voor 75 jaren ver toond heeft Dit verband maakt de verschoning van deze komeet tot eene zeer belangrijke. De Staatscourant bevat de door den minister van binnenlandsclie zaken aan Z. M. den koning aangeboden algeineene numerieke staten, aan duidende de sterkte van den l,ll> ban der schutterijen op 1 Ja nil a rij van dit jaar. De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban die thans nog ongehuwd, en die gehuwd of weduwenaars zijn zonder kind of kin- deen. De tweede categorie de leden van den eersten ban. die na hunne inlijving gehuwd zijn en in bet bezit van kind of kinderen zijn gekomen. De sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen in gemeenten waar zulk. eene scbutlerjj. .beslaat, ,met inbegrjp van de reserve, was op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 27753 man, die der tweede catagorie 14582 man, te zameu 42335 man. Van dit getal manschappen hebben 10820, derhalve ruim 1/4 van het geheel, hetzij als onderofficier of korpo raal, hetzij als soldaat of milicien, bij hel leger gediend. De sterkte, met inbegrip der reserve, van den eersten ban der rustende schutterijen bedroeg 1 Januarij jl.die der eerste categorie 54327 man, die der tweede categorie 22046 man, te zamen 76373 man. Van dezen hebben 17911 man, dus ruim 2/9 van het geheel, vroeger als onderofficier, korporaal, soldaat of milicien bij het leger gediend. De geheele sterkte van de beide categoriën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen le zamen bedroeg 118,708 man op 1 Januarij 1881, tegen 118,198 op 1 Januarij 1880. Tc Leiden was de sterkte der 1' categorie 560 man, die der 2e 279, te zamen 839 man, waarvan 161 vroeger bij het leger hebben gediend. Men schrijft ons: Niet afgeweide stukkeu land zijn rijp voor den hooi bouw, die dan ook begonnen is. Het gras is op die stukken spichtig uit gewassen, omdat het voorjaar lang koud is geweest, zoodat het hooigewin niet ruim is. Een later gewin kan echter veel vergoeden en den hooiberg in top doen rjjzen met een geurigen wintervoorraad, als de zomer zich gunstig doet kennen. De veel verkwikkende regen heelt kleur over den akker gespreid, het gras doen groeijende veldvruchten doen aankomen, aan de granen en het vlas een schoon aanzien gegeven, het rooijen en verzenden van den aardappel bespoedigd en gloed gebragt over de bloemen. Het genot van den zomer doel zich gevoelen; alles groeit en bloeit. Ook de achterlijke wijnstok begint vooruit te komen. Regen en zonneschijn beurtelings met een eenigzins bewolkten hemel hebben ook thans de met knoppen en bloemen beladen roos al de bekoorlijkheid van hare kleurscha kering geschonken. Uit Zevenhuizen meldt men ons: Door den gemeenteraad is besloten tot het aanstellen van een tweeden geneesheer. Dc collecte voor het fonds ter ondersteuning van de gewapende dienst heeft alhier opgebragt 17.80. Bij het te Kampen gehouden examen zijn als apothekersbediende toe gelaten de hh. J. A. ten Bokkel Huinink, van Elburg; C. II. Hille, van Elburg: C. H. Hille, van Koog a/d. Zaanen \V. A. Beinlema van Leeuwarden. Bjj het le Middelburg gehouden examen zijn als zoodanig toegelaten mej. M. C. J. van Baarda, van Heemstede, en ntej. J. H. Eichelberg, van Am sterdam. Aan hel Weekblad voor /sr. wordt medegedeeld, dat in de jaarlijk- sche vergadering van het Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Neder land, den 13(le° dezer le 'sGravenhage gehouden onder voorzitting van den grootmeester-nationaal Z. K. 11. prins Frederik, met algemeene stemmen en onder daverende toejuichingen is aangenomen eene motie, voorgesteld door de loge "Le préjugc' vaincu" te Deventer, waarbij de wenschelijkheid wordt

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1