BUITENLANDSCHE BERIGTEN. bediende zijn geslaagd de dames T. Marcus, van Kampen; J. C. Scliott, van Zaandam, en P. J. A. Gijsberli Hodenpjjl, van Zaandam. Door de commissie te Middelburg is aan drie geëxamineerden acte van be voegdheid als apothekers-bediende uitgereikt, t. w. mej. C. II. A. van der Grinten, van Venlo; R. Verwey, van Tiel, en J. Bisschop, van Dordrecht. Volgens het volgende telegram, uit Vardö ontvangen, op 20 dezer afge zonden door den kommandant van Broekhuyzen«Alles welwij konden Spitsbergen niet bereiken. Het ijs was van 68° 30' N. Br. en 6" VV. L. tot 73° 30' en 14" O. L., op 12 geogr. mijlen van hier noordwaarts, opeenge pakt en geheel gesloten. Op 4 Junij waren vier schepen in zicht, die eveneens niet in staat waren door te dringen. Er was ook ijs 30 mijlen bezuiden Beren-eiland. In de Barentszee zal ik op 72* het nog eens beproe ven en dan na eene maand weder herwaarts komen, daar ikverwaclit, dat Nova Zcmbla nog ingesloten zal zijn". In de jongste vergadering van het prov. Utrechtsch genootschap voor kunsten en wetenschappen zijn benoemd: lot honorair lid: de heer tnr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, com missaris des konings in Utrecht, en tot buitenlandsche leden de hh. dr. E. Friedlitnder, te Berlijn; d'. J. R. Güpperl, te Breslau; dr. J, F. J. Heremans, tc Gent; dr. A. Lubben, Ie Oldenburg; d'. F. Nippold, te Bern, en E. 0. Dotten, te Parijs; lot gewone leden: de hh. dr. E. Baehrens. hoogleeraar te Groningen; J. L. Beijcrs, boekhandelaar te Utrecht; L. Bonmanemer. pred. Ie Utrecht; J. Graandijk, pred. te Rotterdam; dr. I. van Dijk, pred. te Arnhem; dr. M. .1. de Goeje, hoogleeraar te Leiden; dr. A. E. J. llolwerda. leeraar aan de h. burgerschool tc Leiden; dr. A. J. Th. lloulsma, adjutor interpret is legati Warncriani te Leiden; dr. G. Penon, leeraar aan de h. burgerschool te Gro ningen; jlr'. mr. J. II. Hora Siccama, commies bij het dep. van builenl. zaken te 'sGravenhage; O. A. Spitzen, r. k. priester en pastoor Ie Zwolle; dr. B. Symons. hoogleeraar te Groningen; dr. M. C. Valeton, leeraar aan het gymnasium te Arnhem; mr. A. D de Vries Az., onder-directeur van het pren tenkabinet te Amsterdam; mr. II. L. Drucker, advocaat te Amsterdam: mr. II. W. de Graaf, raadsheer in het geregtshof te 's Gravenhage; mr. A. Heems kerk, regter te Zierikzee; mr. J. van Heukelom, vice-president der regl- bank te Rotterdam; mr. 11. E. G. van Kerckhofl, raadsheer in het geregts- hol te Arnhem; mr. A. J. Kronenberg, advocaat te Arnhem; m'. C. A. van der Leeuw, griffier der regtbank te Utrecht; mr. P. NV. A. Cort van der Linden, commies-griffier bij de tweede kamer te 'sGravenhage; jhr. mr. A. 1. Rethaan Maracé, subst-officier van justitie te Haarlem; mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van de eerste kamer, te Zwolle; mr. J. H de Ra- nitz, subst.-officier van justitie te Utrecht; mr. G. H. G. Ras, kantonregter te Amsterdam; mr. J. Spoor, vice-president van het geregtshof te 'sGraven hage; mr. J. G. Vogel, kantonregter te Rotterdam; d'. H. Behrens, hoog leeraar te Delftd'. Th. Dentz, lector in de tandheelkunde tc Utrecht; N. 11. Ilenkel, hoogleeraar te Delft; d'. S. Hoogewerfl, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; dr. J. G. de Man, conservator aan 's rijks mu seum van natuurlijke historie te Leiden; dr. A. H. Pareau, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage; B. Reiger, lid van den gemeenteraad te Utrecht; dr. M. Weber, lector in de anatomie te Utrecht. 5 Bij het eergisteren avond gewoed hebbend onweder is nabij Veenen- daal dc bliksem geslagen in de omnibus, die van het station aldaar naar Rlienen dienst doet; een der passagiers werd aan den hals gelroflen. Op een kwartier afstand van Barneveld sloeg de bliksem in de zoogenaamde Klashut. Door den schoorsteen van het kookhok ging hij door den muur van de woonkamer, waar een 11-jarig meisje gelroflen werd, zoodat het in bcwusteloozen toestand verkeerde, liet hoofdhaar was achter en voor verzengd, en hals en bovenrug sterk geschroeid. Te Maarn en te Wou denberg is door den hagel groote schade aaugerigt. Op verschillende ak kers is de boekweit geheel vernield en zal men den grond op nieuw moeten omspitten. Te Lichtenvoorde is een gedeelte van het station ver nield en in het bagage-bureau zijn ramen en kozijnen weggeslagen. In den Veldhoek onder Ruurlo is eene boerenwoning verbrand. Een landbou wer uit Horst, huiswaarts keerende, werd onderweg door den bliksem ge troffen. De man werd in bewusteloozen toestand naar zjjne woning ver voerd. Te Steenbergen sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer M. A. v. N. H., zonder brand te veroorzaken, doch hy rigtte eenigeschade aan en doodde een der op stal slaande paarden. Ook sloeg de bliksem in eene boerderij bij Renswomle. Eene bergschunr met al hetgeen zich daarin bevond en drie varkens werden eene prooi der vlammen. Omtrent het gebeurde met den omnibus nabjj Veenendaal, meldt men aan de H. C. het volgende: Ofschoon er vijf passagiers in den omnibus zaten en de bliksem voor in- en achter, door het openstaande portier, uit gedaan is, zijn er geene ernstige ongelukken te betreuren. De bliksem wierp het paard op den grond, hetgeen het levensbehoud was voor den conducteur; dewijl deze, door den bliksem in den rug getroffen zijnde, van den bok geslingerd werd en juist met den hals voor het rad van den omnibus kwam te liggen. Een passagier kreeg door den bliksem eene ligle verwonding aan den nek. De verwonding van den passagier en het paard zal zich spoedig herstellen en naar wjj hopen van den conducteur ook; ofschoon deze zeer over inwendige pijnrn klaagt. Op eenige boerderijen te llerwijnen waar men sinds langen lijd tel kens kippen en eijcren miste, heeft men thans de daders gevonden. Het was een geheel gebroed van acht bunsings, die zich op een der hoeven hadden genesteld. Twee weeskinderen, van 10 en 12 jaren, zijn Zondag, terwijl zij naar de kerk moesten, uit de weesinrigiing te Neerbosch, bij Nijmegen,ont- vlugl. Den geheelen nacht liepen zjj door en kwamen den volgenden dag in hunne geboorteplaats Brakel aaneen afstand van 13 uren. De kinderen neven voor dat zij, door den honger, dien zij in hel geslicht moesten lijden, gedrongen waren te vlugten. Toen zij door den veldwachter per stoomboot terug w erden gebraglverklaarden zij toch niet in het huis te zullen blijven. Te Nieuwe Pekela is Maandag avond de bliksem geslagen in den stoomhoutzaagmolen van den heer H. P. Geertsema. De molen is geheel verbrand met een aanzienlijken voorraad hout. De droogschuren en het op de werf aanwezige hout zijn gespaard gebleven. Men meldt uit 'sHertogenbosch: Maandag namiddag herdachten de zes alhier nog woonachtige dragers van het zilveren kruis op feestelijke wijze den 66>,n verjaardag van den slag by Waterloo. Na het gebruik van een heerlijken maaltijd, deden zij een rytoertje naar de laatstelyk door de waterramp geteisterde streken Vlijmen, Nieuwkuik en Hedikhuken. Sedert jaren wordt dien oud-strijders op dezen gedenkdag door de firma F. de Wjjs alhier eene hoeveelheid wijn aangeboden, terwijl de firma Aert Ab- bema voor hen steeds een rijtuig beschikbaar stelt. De zes oudjes, van welke de twee oudste 87 en de twee jongste 84 jaren tellen, geven in leef tijd gezamcnljjk het cyfer van 513 jaren aan. Eergisteren nacht kregen twee marechaussees, gestationeerd te Mill, alwaar zjj surveilleerden, twist. Een der mannen dreigde den andere neer te schieten, waarop deze zijn karabijn greep en daarmede zijn kameraad een slag op het hoofd loebragt, die eene hevige verwonding ten gevolge had. Na een voorloopig verband is de gewonde in bet rijkshospitaal te Grave opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De dader is gevankeljjk naar 's llertogeubosch vervoerd. Te Venlo werd eergisteren groote schrik verspreid onder de kermis gasten, ten gevolge van een hevig onweder, gepaard met hagelslag en een sterken, doch korten orkaan. Eene groote danstent stortte door den storm ineen, lerwjjl eene andere tent van,dien aard gedeeltelijk werd weggeslagen, en vele andere tenten, die buiten de stad stonden, gelijk lot ondergingen. Het dak van eene machine-loods werd ver weggeslingerd, en de waggons van de rails gerukt, waardoor de lijn een paar uren versperd was. Eergisteren viel een 2-jarig kind in eene sloot in de nabijheid van het station der Kölii. Mind. Bahn te Venlo. Het kind begon reeds in zin kenden toestand te verkeeren, toen de machinist Ubachs, met een trein juist aangekomen en het ongeval bemerkende, in het water sprong en er in slagen mogt het kind te redden. Men stelle zich de ontroering van den machinist voor, toen hy tot de ontdekking kwam, dat hy zijn eigen kind gered had. 'sGRAVENHAGE. 23 Junjj Door Z. M. is aan jhr. mr. F. P. van der HoevenZ'. M'. buitenge- wonen gezant en gevolmagtigden minister te St. Petersburg. en aan jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, secretaris van legatie bij V. M'. gezantschap aldaar, verlof verleend lot het aannemen der versierselen respec- tivelijk van ridder 1* kl. der orde van St. Anna, en van ridder 2' kl. der orde van St. Stanislaus, hun door den keizer aller Russen geschonken. Bij het voortgezet debat in de zitting van de tweede kamer van lieden over het ontwerp kanaal Amsterdam—Merwede stelde de heer Lenting eene motie voor tot schorsing van het debat om een nader onderzoekook van de economische quaestie, door eene staats-commissie mogelijk te maken. De minister van waterstaat bestreed deze motie als onnoodig uitstel. Overigens verdedigde hy en ook de minister van oorlog uitvoerig het ontwerp met bestrijding van Vallei-kanaal. De heer Tak bestreed daarentegen sterk het ontwerp, als allezins onvolledig. Morgen voortzetting. Op de algemeene begraafplaats werd heden voormiddag het stoffelijk overschot van den minister van staat en oud-directeur van het kabinet des konings, baron F. L. VV. de Koek. aan den schoot der aarde toever trouwd. Eene breede schare van de aanzienlijkste!) der residentie was aan de groeve vereenigd waaronder men opmerkte, als vertegenwoordiger van Z. M. den koninglid. grootmeester R. J. graaf Schimmelpenninck tol Nyen huis en als vertegenwoordiger van den prins van Oranje diens adjudant kapitein Beijerman. De lijkkist was met tal van bloem- en immortellen kransen gedekt, die daarop namens familieleden of vrienden van den over ledene waren gelegd. Ook waren daarbij namens prins Alexander twee groote fraaye bloemenkransen, als eene hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene, gevoegd, waarvan vooral een de aandacht trokdaar zij een in rozen bevatte. Voordat de kist in de groeve werd nedergelaten her dacht de heer mr. J. London, oud-gouverneur generaal van Ned.-Indië, de vele gewigtige dienstendoor den heer de Koek aan den koning en het vaderland bewezen. BELGIË. De Moniteur bevat een kon. besluit, waarbij, op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken en den ministerraad gehoordde gouver neur der provincie Namen, graaf de Beauffort, van zijn ambt wordt ontzet. Volgens de clericale bladen is dit ontslag gegeven wegens de van het liberale kabinet ondragelijke regtschapen onafhankelijkheid van den gouverneur; volgens de liberale bladen is dit ontslag het gevolg van de ongepaste in menging van de zijde van den gouverneur bij de verkiezingen. EHGELANIi. LONDEN, 22 Juny. Het hoogerhuis hield Maandag eene buitengewone zitting, waarin prins Leopold als pair van het rijk beëedigd werd, waarna Z. K. II. als hertog van Albany en graaf Clarence zjjn zetel innam. De nieuwe pair, gekleed in het gewaad van ridder der Kousenband-orde, werd door den wapen koning vtn die orde binnengeleid. De katholieke aartsbisschop van Dublin heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hy de bevolking van Ierland tol kalmte aanspoort en haar vermaant zich tevreden te stellen met de agrarische hervormingen, door de regering toegezegd in het wetsontwerp, dat llians bij het lagerhuis

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2