RUS LAK». Uit St. Petersburg meldt men, dat de regering de verbetering van den toe stand der landelijke bevolking met ernst wil aanvatten. Er zijn nog 800,000 hoeren die de grondpacht niet hebben betaald, omdat de schatting hunner gronden te hoog is. De commissie, met de regeling dezer aangelegenheid belast, heeft een aanvang met hare zittingen gemaakt. Een ander vraag stuk, waarmede de regering zich bezig houdt, is eene billijker verdeeling .der belastingen; nog in den loop van dit jaar zal hiertoe overgegaan wor den. Dan komt de hervorming der politie op het platteland aan de beurt. De vierde belangrijke hervorming, welke de regering beoogt, betreft de /'Zemstvo" (departementale raden), waarvan velen slechts geringe zorg aan de belangen hunner provinciën wijden. Vóór alles moeten de wet ten en regten der //Zemstvo" naauwkeuriger omschreven en uitgebreid worden; de leden dezer vergaderingen zullen voor de trouwe behartiging van hunnen pligt verantwoordelijk worden gesteld. Over het algemeen -wordt verzekerd, dat generaal Ignatiefl in dit opzigt met goede bedoelin gen is bezield. T (J El H 1.1 E. Naar men verneemt zal de behandeling van het proces tegen de moor denaars van Sultan Abdul-Aziz den 25'te0 Junjj beginnen. Het requi sitoir zal den eiscli van degradatie en tijdelijke opsluiting in een vesting inhouden voor Midhat-pachaMehemed-Ruscbdi-pacIia, Mahmoud-Damad-pacha en Nonri-pacha. De opsluiting zou voor Midhat-pacha voor 12 jaar zijn. Fakri-bey, de kamerheer van Abdul-Aziz, zal waarschijnlijk tot levenslan gen dwangarbeid, zoo niet ter dood veroordeeld worden; terwijl legen de beide worstelaars, die den moord pleegden, de doodstraf zal geëischt worden. Dezer dagen had er vrij wat beweging onder hel volk plaats. De minister van oorlog had eenigc palen in den grond doen slaan bij de brug, die de twee oevers van den Gouden Hoorn verbindtom als aanplakborden te dienen voor zekere bekendmaking van leverantiën voor hel leger. Men dacht nu, dal de galgen reeds opgerigl werden, en vroeg, of de beschul digden ma'ar zonder vonnis opgehangen mogten worden. Gelukkig kwam bij lijds de opheldering, want anders was het volk ligt tot eene vijandige demonstratie tegen de regering overgegaan. PER TELEGRAAF. MARSEILLE 21 Junij. De correctionele regtbank heeft heden 3 ingeze tenen, wegens liet toebrengen van slagen aan Italianen, tol gevangenisstraf veroordeeld, loopende van 2 tot 4 maanden. LONDEN, 21 Junij. In het hoogerhuis heelt lord Granville verklaard, dat dc proclamatie van den vorst van Bulgarije Europa verrast heeft. In- lusschen mogl men van den vorst bezadigdheid verwachten, opdat zijn latid niet aan regeringloosheid worde blootgesteld, terwijl ook de bevolking zich verzoeningsgezind mogt lootten, zoodat door wederkeerigc toenadering een bevredigend vergelijk gevonden zou kunnen worden. MADRID, 21 Junij. De regering heeft besloten onmiddellijk het stoom schip Fulcano naar de wateren van Oran te zenden, ten einde desnoodig de Spanjaarden aldaar te beschermen. ROME, 21 Junij. Bij besluit van gisteren is het boek van den ex-Jezuït Uurci veroordeeld en op den Index geplaatst, liet besluit voegt er bij, dat de schrijver zich onderworpen en zijn boek afgekeurd heelt. In de kamer heeft de minister Manciui, in antwoord op eene interpellatie wcr hel gebeurde te Marseille, er op gewezen, dal zoowel dc Fransche autoriteiten als de Italiaansche consul alle pogn.geu hebben in liet werk gesteld om wanordelijkheden legen te gaan De verhouding tusschen de legeringen van beide landen kenmerkt zich door welwillendheid en den «ederzijdschen wcnsch naar eensgezindheid. MARSEILLE, 21 Junjj. Als maatregel van voorzorg zjjn voor heden avond dezelfde bepalingen vastgesteld, die gisteren avond golden. De troepen tullen den openbaren weg bezetten, en de kofüjhuizen en slijterijen zullen ten 9 ure gesloten worden, uitgezonderd het Alcazar en het Palais de cristal. die open mogen blijven. ING EKUIDEN. WATERVERVEBSGHING IN LEIDEN. Vergelijking tusschen de lGe en 19' eeuw. II. Mijnheer de Redacteur! In een voorgaand stukje heb ik aangetoond de oorzaken van de vervui- Üag van hel water in de gemeente. Nu wil ik trachten aan te toonen, ta>r welke middelen nten die oorzaken zoo niet geheel kan wegnemen, '«li kan wijzigen. 'V Het uitloozen der faecaliën in het gemecutewaler, daaraan is bij de '«staande omstandigheden niets te doen, omdat hel geheele rioolstelsel 'wop js ingericht, en niet dan met hoogst bezwarende kosten voor de ïtffleenie zou kunnen worden gewijzigd of veranderd. Als men b. v. in 'tte uitgebreide gemeente een algemeen Liernurstelsel in practjjk zou wil- brengen. dan zou de inkomstenbelasting, in plaats van 2 pCt., wel 10 '2 pCt. bedragen, zonder nog zekerheid van een goed resultaat op te Dit veroorzaakt echter liet grootste kwaad niet; want die stoffen "Men voor een groot deel hel verrottingsproces ondergaan en zinken on adellijk naar de diepte, om later Ie worden weggebaggerd. 2'. liet grootste kwaad, dat zonder kosten voor de gemeente kan wor- weggenomen, is gelegen in liet werpen van vuilnis en dierlijken afval de grachten, in liet weeken en nilslampen van met drek bezwangerden «'il van scheerwol. Als het vttil in liet water wordt geworpeu vangt de Winding onmiddellijk aan, totdal het verrot is; daardoor ontstaat voor gelijk bij warm weèr eene onophoudelijke gisting in het water, die de Wigvuldige opwellingen van bagger ten gevolge hebben, hetwelk zeer dik- 5ls 'en onrechte aan hel onvoldoende baggeren wordt toegeschreven, •degen is echter veel Ie doen maar met de bestaande verordening en de "Passing daarvan niet. Art. 98 der Politieverordening bedreigt daartegen re geldboete van 1 tot 5; maar voor zooverre mij bekend is, behoort het tol de grootste zeldzaamheden als het maximum van de boete wordt toegepast. Waarom? Hoogst waarschijnlijkomdat men hierin eene over treding van onschuldigen aard en van weinig beteekenis ziet. Maar als men nagaat, dat jaarlijks in deze gemeente minstens 2000 scheepstonnen van 1000 kilogr. of twee millioen kilogrammen in het water worden geworpen, welke door hare verrotting eene nimmer ophoudende gisting in het water teweegbrengen, waardoor de gezondheid van 40000 zielen wordt bedreigd, dan zal men er wel anders over gaan denken en tot de conclusie komen dat deze schijnbaar onschuldige overtreding in lange zoo onschuldig niet is, en een van de hoofdoorzaken is, waardoor het water in de gemeente be smet wordt. Het komt mij minder gepast voor den maatstaf aan te geven, waarnaar hier zou moeten worden gehandeld; maar denkt men er in ernst aan in deze verbetering aan te brengen, dan moet de vrrordening op dit punt worden veranderd en wel in dier voege, dat zware geldboeten worden bedreigd, niet te vervangen door gevangenisstraf, maar daarmede gepaard. 3°. Het weeken en uitdampen van den reeds vermelden afval van scheer wol kan bij verordening worden verboden. Buiten de gemeente bestaat daarvoor gelegenheid genoeg, net kost niets en is in het belang der ge meente. Men behoeft niet bevreesd te zijn dal de knorsen, die zich daar mede bezig houden, de stad zullen verlaten; zij hebben er te veel belang bij hunne producten aan dc kleine fabriekanten te verkoopen. 4». Hel uitspoelen en schoonmaken van ingewanden en afval uit de slach terijen kan gevoegeljjk als het werpen van vuil in gcun-ente-water worden aangemerkt, en als zoodanig gestralt. Dit kost aan de gemeente ook niets. Maar om tot een goed resultaat te komen kan er nog meer worden ge daan; doch dit zal eenig geld kosten, ofschoon die kosten niet zoo buiten gewoon groot zullen zijn. Men kan nl. eene hetere doorspuijing bevorderen door het water, dat, uit zijnen aard den naasten weg zoekende, nu door de singels loopt, door middel van waterkceringen te dwingen door de stad te stroomen, en zoo het vuile water met zich naar zee te voeren. Als b. v., zooals in vroegere jaren, eene waterkecring werd gemaakt aan de ILiagbrng, dan is de groote hoeveelheid water, die van den Delftschen Vliet komt, ge dwongen door het Rapenburg te stroomen, waardoor dat water aanmerke lijk zal verbeteren; 2°. als eene dergeljjke waterkeering wordt gemaakt aan de Doezabrug, dan kan liet water, dat van den Rijn en de Roomburgerwa- lering komt. geen anderen weg nemen dan door de Zijdgracht, het Leven daal en den Nieuwen Rijn; terwijl eene derde keering. geplaatst aan de Rijnstnirgerbriis. zeer ten goede zal komen aan de Binnenvesigracht hij de Broodfabriek en dc Sociëteit, daar het water, dat van de Mare oi Haarlemmervaart komt, dan niet meer door den Singel kan vloei- jen, maar als eersten en naasten weg zijn loop zal doorzetten door ge noemde Binnenvestgracht en verder door den Ouden Singel naar den Rijn. Levendig herinner ik mijdat 50 jaren geleden ook dergelijke waterkee- ringen op de aangeduide plaatsen bestonden: later zijn zjj weggenomen, wanneer en waarom weet ik niet. Doch men heeft mij wel eens verteld dat die keeringen, zooals alle menschelijke arbeid, onderhoud en vernieu wing vereischten en dat de resultaten, die daarmede verkregen waren, niet in verhouding stonden tot de kosten om tot geheele vernieuwing over te gaan. In hoeverre dit waar is, laat ik in het midden; maar zijn die kee ringen werkelijk weggenomen om de kosten van vernieuwing te ontgaan, dat mag dan mischien in hel financieel belang der gemeente zjjn geweest, in het belang der vvaterverversching heelt dat onmogelijk kunnen zijn. Wij hebben er hoegenaamd geen belang bij, het water, dat van buiten komt, door de singelgrachten te laten stroomen, en die hebben er ook geen be hoefte aan. die hebben genoeg waterplanten, die de infectie wegnemen; maar wel hebben wij er belang bjjhet water door de stad te leiden, en zoo het vuile water te doen wegvoeren. Nu zal men wel zeggen: als die waterkceringen vroeger goede diensten hadden gedaan, dan waren zij om financiële redenen zeker niet weggeno men. Best mogelijk. Maar heeft men er toen wel aan gedacht, strenge maatregelen te nemen tegen het werpen van vuil en allerlei dierlijken afval in gemeentewaler? Waarschijnlijk is dit niet liet geval geweest en van daar is het, als men minder goede resultaten niet de watcrkecringen heeft gekregen. Want het is niet alleen de doorspuijing, die het water kan ver beteren, maar alle mogelijke middelen om infectie te weren moeten worden te baat genomen; het eene staat in onmiddellijk verband met het andere. En als nu eenmaal eene strengere bepaling omtrent het in hel water wer pen van alle onreinheden in het leven is geroepen, en in verband daarmede betere middelen lol afvoering en doorspuijing van het vuile water zijn ge maakt, dan zal men niet meer behoeven te Wijzen op datgeen, wat »de Heeren van den gerechte" in de 154' of 16d' eeuw hebben gedaan. Uf daarmede echter iedereen zal zijn voldaan? Die vraag moet stellig ontkennend worden beantwoord; want liet is onmogelijk het allen naar den zin te maken. Leiden, 21 Juni 1881. P. lautgcvli jfic &!anb Van 16 fot en met 'ï'i JtiniJ 1881. BEVALLEN: G. A. v. d Laaken. geb. Splinter, Z. C Suykerland, geb. v. Santen, D. M. E. Buis, geb. Korenhof, Z. - A. A. Wijnnobel. geb. Norenburg, D. A. L. de Vries, geb. Pabst. D - M. v. d. Veer, geb. Breyer, Z. M. v. Hooi donk, geb. Moene, Z. A. S. W. Engeltjes, geb. Houtman, D. M. W. E. Wiggers, geb. Perein. D. J. J. v. Duuren, geh. fleymans. D. K. J. Duikers, geb. Bolder, D. J. G. v. Bruggen, geb. v. Rhjjn, D. H. C. Catin, geb. Bernard, D. C. J. Ligtvoet, geb. v. d. Kamp, Z. B. v. Steenbergen, geb. de Water, D. M. E. Potman, geb. de Man, Z. J. Boehlee, geb. Plaisier, D. C. J. v. d. Lin den, geb. v. Leeuwerden, D. GEHUWD: Mr. W. H. Royer. jm. en M. E. Viruly.jd. W. Zitman, jm. en J. J. M. van der Linden, jd. N. Verbiest, jm. en M. M. van Zonneveld, jd. J. Dirkse, jm. en C. W. van Borselen. jd. F. M Delsasso. jm. en E. Bellof, jd. C. B. J. L. Barning, jm. en M. M. Piek, wed'. J. Kop.jm. en J. M. Niesten, jd -- J. van der Post, jm. en L. Suzan. jd. L. F. Wijnen, jm. en A. M. C. lltteber, jd. H. van der Mark. jm. en S. G. van Pijpen, jd. W. van Beelen. jm. en M. C. van Rjjn,jd. P. L. Stoeke, jm. en II. Reyners, jd. OVERLEDEN: J. Gijsenij, D 4 m. M.C. Moote, geb. van den Dop, Z. levenl. II. H. de Wit, 35 j. M. C. de Leeuw, geb. Hackstroh. 66 j. L. G. J. Huur man, 55 j. S. C. lirtimmelkamp, geb. Wiek, Wed. 74 j. J. M. Pelt, geb. Zwarts, Z. levenl. L. H. S. van der Lelie, geb. Crooy. 24 j. J. de Gunst, geb. Vooys, 66 L B J. 11. Noordeloos, Z., 2 j. A. A. van den Broeck, Vr., 81 j. J. D. Scha'v, Vr., 63 j. A. L.Ueimeringer. Wed'. 76 j. A. van Klink. Vr 37 j. J. C. M. Vroom. 15 m A. Essenburg, Vr., 72 j. - A. A. Rozeboom, D., 5 m. J. Delfos, geh. Molendijk, Wed. 85 j.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3