hi: courant. 1881. f jSSf -^./^ WW DONDERDAG 23 JUNIJ. STADS-B ERICH TEN. t N°. 144. JPJ MïÊ:' ii v ,-ri' Va#? r ad De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van ƒ3.10, in druk verkrijg baar het door Burgemeester en Wethouders op den 30'" April jl„ ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1880. BINNENLANDSCIIE BERIGTËN7 LEIDEN, 22 Junij. Heden herdenkt de lieer dr. P. J. Vetli zijne 40-jarige ambtsbediening als hoogleeraar, welke betrekking hij van 1864 alhier, eerst aan de rijks instelling voor het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkskunde, en na de opheffing van deze in 1877 aan de rijks-universiteit bekleed heeft. Bij deze gelegenheid ontving hij vele bewijzen van belangstelling, van ambt- genooten, vroegere en latere leerlingen en vereerders Als herinnering aan dezen voor hem zoo gewigtigen dag werden hem hunnentwege prachtwerken aangeboden, die in verband staan met onze Oost-Indische bezittingen, tot wier regte kennis de jubilaris zooveel heeft bijgedragen. Deze pracht werken zijn vervat in een tiental (raai bewerkte banden, en waren ver gezeld van een sierlijk album, bevattende de portretten der schenkers. Bij eene gisteren te Amsterdam door het depart, van koloniën gedane aanbesteding is o. a. de levering vau eene party donkerblaauw grein aange nomen door de lirma P. Clos Leembruggen alhier, voor /560. De minister van buitenlandsche zaken heelt aan de beide kamers der staten-generaal doen toekomen afschrift en vertaling der verklaring tusschen Nederland en Rusland tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieks merken', den 7eD April II. te St. Petersburg onderleekend. Art. 1 dier ver klaring bepaalt dal: de onderdanen van de eene der hooge contracterende partijen zullen in de staten van de andere, vooral wat betreft den eigendom der handels- en fabrieksmerken, dezelfde bescherming genieten als de eigen onderdanen, mits zij de formaliteiten vervullen, welke te dien aanzien door de betrekkelijke wetgeving der twee landen zyn voorgeschreven. Het stoomschip Utrecht, van Batavia naar Rotterdam, is op 21 Jun(j van Aden vertrokken. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, is op 21 Juni} van Port-Saïd vertrokken. De opvarenden van het vaartuig, dat den 17dec Junjj door het stoom schip Prinses Elisabeth in den grond werd geloopen, zyn allen te Sheer- ness levend teruggevonden. Uit verschillende omstandigheden ontslaat, vol de N. R. C., een sterk vermoeden, dat geen hunner bij de aanvaring aan boord was. Van de eergisteren te Kampen geëxamineerden voor den rang van apothekers-bediende is één toegelaten, de heer G. H. Haasken van Leeuwarden. Zaterdag is uit de ringvaart bij Aalsmeer het lijkje opgehaald van een vijfjarig knaapje, dat hoogstwaarschijnlijk in een oubcwaakt oogenblik al spelende te water geraakt cu verdronken is. Van wege het museum van kunstnijverheid op het Pavilloen te Uaar- lem zal met 1 September in de lokalen zijner leekenschool een cursus voor jonge dames worden geopend. Het aardrijkskundig genootschap is door hel grootmoedig aanbod van eenige particulieren in staat gesteld het aantal zijner vertegenwoordigers bij het aardrijkskundig congres en de tentoonstelling te Venetië, dat eerst op twee gesteld was, tot vjjf uil te breiden? eene uitbreiding, die by gemis van alle medewerking van de zijde der regering zeer noodzakelijk was ge worden. Dientengevolge zyn reeds als afgevaardigden van het genootschap aangewezen de hh. W. F. Versteeg, d'. C. M. Kan en mr. S. C. J. W. van Musschen broek, terwijl hoogst waarschijnlijk de keuze voor de twee overige afgevaardigden zal vallen op twee leden der Sumatra-expeditie. Men verneemt, dat het bestuur der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche ver- «eniging is geconstitueerd. Het bureau bestaat uil de hh. D. Cordes. president van de kamer van koophandel te Amsterdamdie voorloopig de betrekking van president der vereeniging heeft aanvaard, mr. Jac. Wertheim en mr. W. Ilefnekcnterwijl de heer mr. H. L. Drucker, advocaat en procureur te Amsterdam, daartoe aangezocht, zich voorloopig met hel secretariaat heeft belast. Het bestuur zal zich thans bezighouden met het vormen van af- deelingen der vereeniging, die overal kunnen worden opgerigt, waar 12 leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Aan het r. k. gesticht »de Voorzienigheid" te Amsterdam zijn twee Oostenrijksche obligaties, ad ƒ1200 ieder, vermaakt door wylen vrouwe C. M. J. Blunck, gescheiden echtgenoote van den heer H. Makkinga. Het prov. Utrechlsch genootschap hield gisteren zijne algemeene ver gadering in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. De voorzitter, d'. P. Q. Brondgeest, opende die vergadering met eene rede over scheikundige kennis als vereischte voor de verklaring van de levensverschijn selen der dieren. Daarna bragt de voorzitter verslag uit over de lotgevallen van het genootschap gedurende het afgeloopen jaar, en bragt hg hulde aan de leden die het genootschap door den dood had verloren. Het honorair lidmaatschap werd aangeboden aan den commissaris des konings in Utrecht. In het huis te Utrecht,-alwaar vroeger Anna Maria Schuurmans heeft ge woond en dat thans geheel is verbouwd, werd door de zorg der directie, met toestemming van den eigenaar, een gedenksteen geplaatst. Ingevolge het besluit der vorige vergadering is eene gouden medaille toegekend aan de hh. dr. J. van Leeuwen Jr. en J. T. Gebhard en eene eervolle vermelding aan dr. van der Hom van den Bos. Aan hen werd door den voorzitter het diploma met eene toepasselijke toespraak uitgereikt - Te Utrecht is gisteren namiddag een der wieken van den molen "de Meiboom" door den bliksem getrofïen, hij baande zich een weg naar beneden, waar alle glas- en aardewerk werd vernield. Ook sloeg de blik sem op het munlgebouw. volgde den afleider, en deed op zijn weg de sta-- Ion stangen smelten. Eergisteren avond sloeg de bliksem bij Veenendaal door de omnibns van de dienst Veenendaal— Rhenen. De koetsier werd van den bok geslin gerd, en de kleederen hem op den rug weggescheurd. Het paard viel legen den grond. De passagiers hebben geen letsel bekomen. Te Marum, in Groningen, heeft een der vijftig personen, die weiger den de plaatselijke belasting van 1879 nog eens te voldoen, daar zij door qnitantie konden bewijzen, dat zij de belasting over 1880 hadden voldaan en daarmede 1879 gedekt rekenden, haar zin gekregen. Als dwangmiddel werd haar door den burgemeester van Marum de gebruikelijke "krijgsman" gezonden, maar de belastingschuldige schreef onmiddellijk aan den koning, en een paar dagen later gaf Z. M. bevel adressante van alle vervolgingen te ontslaan. Door de politie te 's Hertogenbosch is aangehouden een persoon, die in den jongsten tijd de onder de gemeenten Driel en Hedel in de weide loopende paarden van hunne staarten ontdeed. Twee zakken haar werden nog in zijn bezit gevonden. Onder Oosterhout hebben twee jongens, 10 en 12 jaren ond, den stoom tram van Geerlruidenberg willen doen ontsporen, door het leggen van ijzeren bonten in de rails. De tram ondervond een hevigen schok, en van een der wagens brak de as, maar gelukkig heeft niemand letsel bekomen. De daders zijn in verzekerde bewaring. 's GRAVENIIAGE 22 Junjj Ter secretarie van den raad van state zijn benoemd: tolcommies.de adjunct-commies J. 11. Jalink, en tot adjunct-commies, de eerste klerk V. A. G. van den Bergh. Blijkens berigt van Zr. M\ zaakgelastigde en consul-generaal te Bucha rest, beeft aldaar de ouderteekening plaats gehad van een verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland eu Rumcnië. De luit. ter zee 2' kl F. M. van Gelsdorp, uil 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de verdere behan deling van het kanaal-ontwerp Amsterdam-Merwede, bestreden de hh. Rutgers, Corver Hooft en Insinger ten sterkste de verbetering der Keuische vaart, die door de hh. Blussé en van Nispen werd verdedigd. De tjjdeljjke minister van financiën, de heer van Lijnden, bestreed de financiële beden kingen. Eerst als geld wordt aangevraagd kan de vraag rijzen door welke middelen het moet worden gevonden. Bovendien zal de som over verschil lende jaren worden verdeeld. 2fe millioen voor den Rottcrdamschen water weg kunnen uil het aanwezige kasgeld worden gevonden. Bij de volgende begrooting zullen de dekkingsmiddelen moeten voorgesteld worden. In de zitting van den gemeeuleraad van gisteren maakte het ontwerp van wet tot grensverandering tusschen 'sGravcuhagc en Wassenaar een plint van uitvoerig debat uil. De heer Eysscll bad een amendement inge diend, dat bij nog nader toelichtte, om eene wijziging in de grensveran dering te brengen en ook de lieer Bloem wenschte in eene nota eene betere regeling te verkrijgen dan bij liet ontwerp is aangegeven. Burg. en weth. waren cellier van meening, dat noch de regeling van het ontwerp, noch

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1