BU1TENLAN DSCIIE BER1GTEN. De volgende 21 officieren voldeden aan het examen: Van de applicatieschool: de 2' luitt. de Bock en Verfl, van de artillerie hier te lande; de 2' luit. Bolomey, van de genie hier te lande, en Berkhout, van de genie 0. I. Van de 1' afd. der krijgsschool: de 2' luitt. Pelletier, J. W. P. van Hoog straten, Masthoff, de Koek en Houtman, van de artillerie hier te lande; de 2* luitt. van der Willigen, Wethmar en Poelman, van de artillerie 0.1.; de 2' luitt. Vogelenzang, J. M. van Hoogstraten, Bos en Heydenrijk, van de genie hier te lande, en de 2' luitt. de Vos, Triebart, Schadee, WjjnhoH en Krol van der Hoek, van de genie O. I. De volgende 38 kadetten voldeden aan het eindexamen voor 2luitenant. Infanterie hier te lande: Schilfgaarde, Heisterkamp, Indewey, Makkiuk, de Bruyn, Grubé, Boelen en Kleinsma. Infanterie O.-I.van der Star en Karrebijn. Cavalerie hier te lande: Malhon en Enschedé. Artillerie hier te lande: Preuyt, Neeteson, Collelte, J. K. van Hoogstra ten. Dell, Bosch, Bergansius, van der Hoog, Elout, van Doesbttrgh,NrjhofF, Briinings, Blokhttys en Schenk. Artillerie O.-l.: Kern en C. W. van Hoogstraten. Genie hier te lande: Wessenberg, Schuyl. Berkhout en Visser. Genie O.-lSwartbol, Idenburg, de Blaauw, Budolph, Hageman en Lankhout. Uit Wildungen verneemt het /V. v. d. D., dat de toestand van Z M. den koning, naar het uiterlijk te oordeelen, zeer bevredigend moet zjjn. Z. M. gebruikt trouw viermalen daags, te beginnen kwartier over zevenen, zijne glazen water (Victor), natuurlijk in overleg met den baddoctor d'. Stöcker Ongelukkiglijk laat het weer veel te wenschen over; het is er koud en regenachtig. Prol. Buys Ballot heeft voor de internationale onderzoekingen in de Noordpoolstreken van Z. K. H. prins Frederik de toezegging eener vorste lijke bijdrage en van den heer X. Y. 1000 ontvangen. -- Onder Leidschendam is eene vrouw door een molenwiek doodelijk getroHen. Te Numansdorp heeft een eigenaar van een draaimolen bij vergissing een teug genomen uit eene flesch met loog. Waarschijnlijk zal de man er het leven niet afbrengen. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is vastgesteld een adres aan de tweede kamer, waarin op nieuw wordt aan gedrongen op verwerping van het wets-onlwerp tot verbetering der Keul- sche vaart, als gevende niet den waterweg naar den Rjjn, die Amsterdam behoeft. Daarna werd behandeld het voorstel van burg. en weth. om de inkomsten-belasting in te trekken, voor één jaar in te voeren een hoofde- lijken omsla? en eene commissie van zeven leden te benoemen, die nader zal onderzoeken, op welke grondslagen eene plaatselijke directe belasting zal worden geheven De heer van Nierop stelde voor, de reeds ontvangen eigen aangiften terug te zenden en gelegenheid te geven, alsnog ambtshalve aanslag aan te vragen, benevens aanteekening op hel nu openbare kohier, of de aanslag ambtshalve is dan wel op grond van eigen aangifte. Ng be raadslaging werd dit voorstel ingetrokken en dat van burg. en weth. met 21 tegen 5 stemmen aangenomen. Tot hoogleeraar in het burgerlijk regt werd benoemd de heer mr. Moltzer. In de gisteren gehouden vergadering der kon. akademie van weten schappen, afd. letterkunde, is het nieuwbenoemd lid, mr. A. E J. Modder man, minister van justitie, geïnstalleerd. Daarna heeft prof. Fruin eene voordragt gehouden over het regtsgeding van Buat in 1666, en daarbij den aard van het misdrijf, in verband met de denkbeelden van dien tijd, in het licht gesteld. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren Brill, van d n Bergh, Jonckbloet en Opzoomer. De oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. J. W. van Lansberge, heeft de reis naar Europa gemaakt met het stoomschip Prins Uendrik. De kommandanl van dat mailschip, kapt. M. C. Braat, werd dezer dagen ver rast van wege Z.Exc. met een prachtig tafel-middensluk in zilveren kristal, bevattende een opschrift ter herinnering aan de reis 12 April—12 Mei 1881. Op cerstgenoemden dag geschiedde de iuscheping te Batavia en op laatstge noemden. dus binnen 30 dagen, de ontscheping Ie Marseille, na eene aller- voorspoedigste reis. Kapt. Braat heeft thans hel gezag over de Prins Hendrik overgegeven aan kapt. C. A. Bakker, daar hij door de directie bestemd was voor kommandanl van het thans in aanbouw zijnde stoomschip Prins Alexander, dat in het najaar zijne eerste reis zal ondernemen. Bij het openen van een der bruggen aan het Westerhoofd te Amster dam zat gisteren een kruijer op zijn wagen, beladen met eenige kisten, te wachten tot de brug weder gesloten zoude zijn. Terwijl hij zoo zat. kan telde een drr kisten, met het ongelukkig gevolg, dat de man er afviel en met liet1 hoofd tegen het trottoir teregt kwam, hetgeen oogenblikkelijk zjjn dood ten gevolge had. Te Arnhem had Zaturdag en Zondag het 6< muziekfeest plaats van de Ncderl. toonkunslenaars-vereeniging. Bij de gelijktijdig gehouden algemeene vergadering dier vereeniging ■werd besloten "tot het uitschrijven van drie prijsvragen. De beide aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer Hol nam ontslag als lid van het bestuur, de heer Nicolai werd in zjjne plaats lot voorzitter en de heer Meyroos werd in het bestuur gekozen. De volgende vergadering zal Ie Leeuwarden plaats hebben. - Eenigen tijd geleden ontsnapte een verpleegde uit een der bedelaars- gestichten te Veenhuizen. Voorzien van valsche papieren begaf hij zich naar Harderwijk, ten einde bij hel Indische leger dienst te nemen. Dit gelukte; liét handgeld werd door hem ontvangen en verleerd, en eerst toen werd uien gewaar de dupe van een bedrieger te zijn geweest. De man koos het hazepad en keerde naar Veenhuizen terugdoch werd opgespoord en in lieehtenis genomen. De heer J G. Dingemans. te Groningen, vierde Zondag 11. den (It waarop hij 60 jaren geleden zjjn loopbaan aanving als onderwijzer aan i instituut voor doofstommen aldaar. Nog steeds vervult de jubilaris ambt met ijverin weêrwil van zijne klimmende jaren. Uit Breda meldt men van den 12">: Gisteren namiddag is hier Roosendaal gevankelijk binnengebragt Jules Victor Guillcmin, oud 26 jarei die, den 9rD Mei II. uit de gevangenis te Sedan ontslagen, na vele wedt waardigheden zich den 23™ Mei 11. te Winterswijk heeft opgehoudenvervt gens te Tholen is aangehouden en eindelijk aan de rijks-polilie Ie Roosti daal is overgeleverd. Er beslaat sterk vermoedendal deze persoon dader is van den moordop het dienstmeisje te Zuidwolde gepleegd. Onder de gemeente Ossendrecht hebben in den laatsten tijd bij ht baling aanrandingen plaats gehad. In de vorige weck was dit weder geval. Eene gehuwde vrouw was naar Putten geweest om voor haren mi geld wegens geleverde houtwaren te ontvangen. Zij had het geld in zakdoek geknoopten het was bijna zonsondergang toen zij op een kleim afstand van hare woning op een eenzaam binnenpad onverwachts door man, onder het uilroepen: »uw geld of de dood!", bij de keel werd ge| pen. Na haar in eene drooge sloot te hebben geworpen, doorzocht hare zakken en ontroofde haar het geldwaarna hij haar bovendien ergerlijke wijze mishandelde en vervolgens op den loop ging. Alle pogin; om hem op te sporen zijn zonder gevolg gebleven. De vroeger aangekondigde jagttentoonstelling te Cleve is Zondag mid in tegenwoordigheid van het bestuur en verscheidene genoodigden, na ei toespraak van den vice-president der commissie, burgemeester Corneli, opend door het eerelid von Hagemeister, uit Dusseldorf, president der regering. De tentoonstelling moet zeer goed voldoen. 's GRAVEN1IAGE 14 Junrj. Door Z. M. is aan den heer R. C. Keun, consul-generaal der Nedi landen in Perzië, verlof verleend tot het aannemen van de militaire di ratie 1' kl. van Emir Toman (2e graad der orde van de Leeuw en de Zot hem door den Shalt van Perzië geschonken. Tol lecraar aan de rijkslandbouwschool, buiten bezwaar van de scl kist, is benoemd de heer K. H. Klein, te Wageningen. Met 1 Julij aanst. worden in dienst gesteld het rampschip IU\ en de monitors Haai en Adder, en het bevel over die bodems respective! opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee jhr. C. Six en de luitt. ter der lsle kl. J. P. Noorduyn en W. A. Arriens. De minister van financiën, ad interim, heelt kennis gegeven, dat di hem eiken Donderdag, des middags ten 12 ure, aan hel locaal van dep. van financiën zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaki het gezegde departement betredende, wenschen Ie spreken. Door den minister van koloniën zijn de militaire paardenartsen 2dt A. Overbosch en J. N. Ballangée tijdelijk gesteld ter beschikking van gouverneur-generaal van Ncderl -Indië, om gedurende den lijd van één ji dienst te doen bij de bestrijding van de veepest. In den nacht van Zaturdag op Zondag is in de woning van den M., in de Rembrandtstraat alhier, ingebroken. De dief moet over ei heining geklommen zijn en vervolgens door uilsnijding van eene ruit ti toegang tot het huis verschaft hebben. Eene som van /240 aan geld papier moet er gestolen zijn. Heden middag ontstond er brand in eene tuinmansw oning op den Wi senaarschen weg, behoorende tot de eigendommen van baron van Briem Het perceel is geheel uitgebrand ondanks de spoedige hulp van de spuit u het reg. grenadiers en jagers, die het eerst op het terrein aanwezig w, De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het neervallen vann ken uit den schoorsteen op het rieten dak van het gebouw. ESGEl.A IV D. LONDEN. 13 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Fowler eene motie voorgesteld, waart het in Engeland heerschende landslelsel werd afgekeurd en eene wets»#| andering wenscheljjk werd genoemd, die volkomen vrijheid in het koopfl en verkoopen van grond zou geven. Hij gelooide, dat door zulk eene wtltl verandering de landbouw in Engeland zeer gebaat zou worden. Over drill motie voerde ook de heer Gladstone het woord, die verklaarde het metd'l opmerkingen van den heer Fow ler en den geest der motie geheel eens lij zijn. De regering had thans te veel te doen dan dat zjj aan het ondcrwq onmiddellijk hare aandacht kon wijden. Daar er ten slotte te weinig ledetl aanwezig waren, kwam de motie niet in stemming. Vrjjdag avond II. werd de zitting-zaal van het lagerhuis betirlelinpl met electriciteit en met gas verlicht. Over de uilwerking waren de gevoel lens verdeeld. Het gas bleek beter licht te geven; daarentegen deden ii| electrische lampen de temperatuur niet rijzen. Later zal men de prcelj herhalen. De Duitsche kroonprinses komt in de volgende maand voor geruimd! tijd een Engrlsch zeebad bezoeken. Uit Liverpool meldt men nog, dat de helsche machine, die van bfl stadhuis werd weggeslingerd, met dynamiet geladen was. De in hechte»«| genomen daders heelen Mc Kewitt en Barton Roberts. Er werden brie*« en papieren bij ben gevonden van O'Donovan Rossa en andere Iersche rei» lutiehoofden, waaruit blijkt, dat zij leden der Feniansche broederschap tij'j Roberts keerde ongeveer 6 jaren geleden uit Amerika naar Liverpool iet* waar hij zich sedert als Iersch agitator deed kennen. Beide daders wart»| gewapend en volop van geld voorzien. Naar alle waarschijnlijkheid tj1 Mc Kewitt en Roberts ook betrokken in den jongstcn aanslag tegen Liverpooler politiekazerne. Daily IVews meldtdat er op Cyprus verandering zal komen in i van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2