LEIDSCHE COURANT. 1881. M\ 137. WOENSDAG 15 JUNIJ. - - STADS-BERICHTEN. BINNENLANÜSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lldeo November 1880 Gemeente blad N». 4); Brengen ter algemcene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est; voor die voor meer uitgebreid lager onderwe der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boomrnarkt der 2= klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- ilraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêslraat; en wel van den 7df" lot en met den 18dtn Juni e. k., dagelijks 1 (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van hal/twee tot iwee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden. 2 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Junjj. Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal ia het hoofdkiesdistricl Leiden zjjn, voor zooverre thans bekend is, heden opgekomen van de 1233 kiesgeregtigden 546. Leiden Oegstgeest Rijnsburg Katwijk Valkenburg Sassenheim Warmond Noordwjjk 1 Voorhout Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswonde Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Oudshoorn Zevenhoven Nieuwkoop 90 60 103 23 55 65 153 65 82 60 26 151 156 91 114 100 79 123 55 116 35. 37. 59. 13. 21. 28. 75. 42. 42. 33. 94. 81. 56. 56. 43. 44. 56. Heden hield prof. Scholten, door de wet op het booger onderwijs ge- lioodzaakt als hoogleeraar af te treden, zjjne afscheidsrede in het groot l'idiiorium der akademie alhier. heeds vroegtijdig had zich daar eene groote menigte belangstellenden ver- 1 tameldwaaronder men een aantal hoogleerarenleerlingen en oud-leerlin- Mt en verder vele inwoners der stad opmerkte. I Ongeveer ten halt twee ure verscheen prof. Scholten, voorafgegaan door I'm rector magnificus, prof. Zaarjer. Hij werd met luide applaudissementen |"a 'He zijden ontvangen. "et is thans bijna achtendertig jaren geleden, zoo begon spreker zijne |j4e, sedert ik voor het eerst, uit Franeker herwaarts geroepen, als hoog waar van de Leidsche boogeschool optrad, en thans, door mjjn zevenlig- pw leeft jjd daartoe genoodzaakt, is hel de laatste maal, dat mjj dit beurt valt. ?',fr heb ik tegen dit oogenblik opgezien, zoo vervolgde de spreker. en ook lang heb ik er over gedacht, dit afscheid in diepe stille van mijne leerlingen te nemen, om op zoodanige wijze de menigvuldige aandoenin gen, aan dit uur verbonden, mij zooveel mogeljjk te besparen. De wensch echter om tl allen, leerlingen en oud-leerlingen, bij het einde van mijne professorale loopbaan een hartelijk woord van dank voor de belangstelling en vriendschap, mij steeds beloond, toe te roepen, behield de overhand, vooral daar dit afscheid van de Leidsche akademie daarom nog geen afscheid is van u allen, in wier bijzijn ik mij steeds heb Verheugd. Verder gaf spreker ons een uitgebreid overzigt van zijne loopbaan en leerstellingen. In 1832, dus bijna eene halve eeuw geleden, had hij zjjne theologische studiën le Utrecht begonnen; hij kon zich echter al spoedig met het aldaar onderwezene supranaturalisme, d. i. de onfeilbaarheid van de (1. Schrift, niet vereenigen. In 1836, bjj gelegenheid van het 200-jarig bestaan der Utrechtsche hoogeschool, verkreeg hij den doctorstitel. In 1840 werd hij als hoogleeraar aan het athenaeum te Franeker benoemd en in 1848 werd hjj in diezelfde hoedanigheid naar de Leidsche hoogeschool geroepen. Hij verhaalde zijne toehoorders zeer breedvoerig zijne werkzaamheden, hier verrigt, en zijne denkbeelden, hier verkondigd. Na vervolgens zjjne leerlingen te hebben vermaand steeds te blijven voortgaan in «Geloof, Hoop en Liefde", en vooral in de laatste, en de lessen van de heeren Acquoy en Rauwenholïdoor wie zjjne plaats was ingenomen, te volgen, nam hij afscheid van zijne ambtge- nooten allereerst in zjjne faculteit en in het bjjzonder nog van de heeren Cobet, de Vries, Veth en Zaajjer, hun dank zeggende voor hunnen omgang en hunne vriendschap, eveneens van zjjne leerlingen en oud-leerlingen, door wier tegenwoordigheid hjj zich vereerd gevoelde. Hij eindigde zjjne rede met een heilwensch voor Leidens hoogeschool. Na hem nam prof. Kuenen nog een oogenblik het woord, om den spreker dank le zeggen voor hetgeen de theologische faculteit steeds van hem heeft ondervonden, over de kracht, waarmede hij steeds het geloof verdedigde, en over den ijver, dien hij steeds voor de godsdienst had getoond. Het doet ons leed afscheid te moeten nemen, vervolgde de spreker, maar laat ons echter niet klagen, want beter is het u in volle kracht te zien heengaan dan dat gij de door u met zooveel geestdrift vervulde taak door gebrek aan kracht zoudt moeten nederleggen. En mag Leiden zich niet meer be roemen op den hoogleeraar Schollen, het zal ons niettemin eene eer zijn u steeds in ons midden te zien. Herhaalde en langdurige toejuichingen waren duidelijke teekenen van in stemming met deze woorden. Aan hei mathematisch-Iiterarisch examen onderwierpen zich heden 6 candidaten. Daarvan zijn geslaagd de hh. L. H. Lebbe, van Utrecht; G. D. Giesaerts, van Amsterdam, en D. de Bois Jr.van Amsterdam. Gisteren avond geraakte aan den Nieuwen Rjjn een 8-jarig jongentje genaamd I). V.in het water, doch het werd spoedig dooreenige omstanders gered. Heden namiddag had een dergelijk geval plaats aan de Volmolen gracht, alwaar een 8-jarig meisje in het water geraakte, dat gered werd door zekeren Teunis Eichhorn. Bij kon. besluit van 9 Junij jl. is bepaald, dal eene der rjjks hoogcre burgerscholen met driejarigen cursus te Meppel zal gevestigd zijn; en met ingang van 1 Augustus 1881, tot directeur en leeraar aan die school be noemd R. F. Modderman, thans leeraar aan de kon. militaire akademie te Breda. V. M». commissaris in Limburg is gemagtigd tot bjjeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 28 Junjj a. s., ter ver kiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal in de plaats van wjjlen jh'. F. B. II. Michiels van Kessenich. Met 15 Junjj wordt te EIburg een rjjkslelegraafkantoor geopend met beperkte dagdienst. Gisteren, 13 Junjj, heeft de commissie van inspectie over de kon. militaire akademie, zoomede de commissie voor de eindexamens dier in- rigting. beiden onder voorzitterschap van den generaal-majoor Nelscher, inspecteur van hel militair onderwjjs, sedert 3 weken te Breda werkzaam, hare taak volbragt. De uitslag der examens was over het algemeen zeer gunstig; van de officieren, die hunne studiën aan de applicalieschool en le afd. der krjjgsschool voltooiden, was er slechts één, die niet aan de eischen voldeed, terwijl de cadetten van het 4d< studiejaar allen hun officiers-examen met gunstig resul taat aflegden,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1