COURANT. LIIPSCBI, RINGSDAG 14 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. m?. is®. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p, gf 3.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 16 Juni 1881, des namiddags te twee uren. Behandeling van de aan de Gedeputeerde Staten ingediende reclames in take de plaatselijke directe belasting, dienst 1881. LEIDEN, 13 Juny. Bjj de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, by partijen Uu 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35, ƒ17, ƒ4, en /2 05, de laagste 735, 17, ƒ3.50 en f 2. Heden morgen is ten huize van den heer K., aan de Plantage, een schoorsteenbrand ontstaan, die echter door den brandmeester L.doormiddel van een paar kardoezenis gebluscht. Zaterdag namiddag had de fabriekwerker T. het ongeluk, tijdens bij op de labriek aan zijne bezigheden was, achteruitloopende. met het onderste gedeelte der beenen, in een ketel met heet vocht teregt Ie komen. Hjj be kwam daardoor eenige brandwonden, die echter later, toen bij door den geneesheer W. behandeld werd, niet van ernsligen aard bleken te zijn. Zattirdag had ook het zoontje van B.oud 4 jaar, liet ongeluk spelende in het water aan deu Ouden Rijn te vallen, doch het werd gelukkig gered door vrouw v. Z. Wij vernemen, dat gisteren aan het zeestrand onder hel gebied vgn Wassenaar een treurig ongeluk heeft plaats gehad. De heer v. E-. student alhierdie aldaar met twee vrienden vertoefde, had zich in zee begeven en waagde zich, in weerwil van de waarschuwingen zijtjer vrienden, te ver, toodat hjj is afgedreven en men niets meer van hem heeft kunnen outdek- ken. Heden morgen was hij nog niet gevonden. Bij kon. besluit van 9 Junjj jl. |s opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen Ie Warmond c. a.zjjn de gemeenten War mond en Sassenheim toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Oegst- geest c. a.onder voortdurend beheer van den ontvanger T. W. J, H. Teng- bergenen is de gemeente Voorhout toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Noordwijk c. a.onder voortdurend beheer van den ontvanger C. J. Naber. 's Lands middelen hebben over de vijf eerste maanden van 1881 opgebragt 40,369 644.97%zijnde 1,240.753 97 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1880; 5/12 der raming was ƒ41,684,999.65. Wij vernemen uit Parijs, dat de uitgifte der leening van de groote I magazijnen der Printemps, welke op 16 Mei was vastgesteld, boven alle verwachting geslaagd is. Ook hebben de inschrijvers, die zich op den dag der uitgifte gepresenteerd hebben, naanwelijks eenige aandeelen kunnen be komen en de leening was op den dag zelf der uitgifte tweemaal volgelee- kend. Wanneer men nagaat, dat er op dit oogenblik zoovele leeningen I uitgeschreven worden, kan men den uitslag dezer leening als zeer uitste- I kend beschouwen en is dit wel een bewijs van het vertrouwen, dat het I publiek in de onderneming van den heer J. Jaluzot heeft. I - Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op I 10 Mei van Suez vertrokken. De Gelderland, mede op weg naar Batavia. I passeerde Aden op 8 Junjj. I - Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft eene gift van drie- I honderd gulden toegezegd voor het Algemeen Nederlandsch pensioenfonds I ">or werklieden. I - De algemeene vergadering der Remonstr. Broederschap, op 30 Mei en II htnjj 11. te Rotterdam gehoudenheeft tot lid harer permanente commissie ptkozen, in plaats van het aftredend lid mr. C. van Vollenhoven te Moordrecht, I fa heer August Kalfï te Amsterdamzoodat zjj nu is zamengesteld uit de Dk prof. dr. C. P. Tiele, voorzitter; dr. J. W. Bok, lid en secretaris, en pe leden d". J. H. Maronier, mr. J. J. de Meijier en den heer A. Kalff. poorts benoemde zij tot curator van het seminarium dr. J. W. Bok te Atn- plerdam, en lot voorzitter van de algemeene vergadering 1882 den hoog- I keraar dr. C. P. Tiele te Leiden. I - Van de 10 ingekomen ontwerpen op eene door het bestuur der Akademie P" beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam uitge- Ischreven prijsvraag voor een kunstnijverheids-museum aldaar is met den prslen prijs bekroond liet ontwerp van den heer .1. Verheul Dz.student te Delft. Den tweeden prjjs verkreeg de heer J. H. Schmitz Jr., arqhit.gct, te Amsterdam. Door den senaat der vrije universiteit Ie Amsterdam is, naarde Heraut mededeelt, besloten, dat aan deze iprigting van hooger ouderwijs, op de aloude manier onzer vaderlandsche hoogescholende propaedeutische studiën in stand zullen bljjven. Daar nu de eind examens der openbare gymngsiën, en ook het staats-examen, berekend zijn op een toestand, waarin deze propae deutische studiën naar de gymnasiën zijp pvergebragt, heeft, dit, deii senaat geleid lot het invoeren van een admissie-examen. van gelijke strekking als de vroegere eindexamens der gymnasiën, toen men promoveerde naar de akademie met het oog op een later af te leggen propaedeutisch examen. Waarschijnlijk zal zulk examen voor het eerst in Sepietpbyr worden afgenomen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van bestrijders der ver- pligle vaccinatie is besloten tot het oprigten eener in dien geest werkeude vereeniging, waarvan tot eere-voorzilter werd benoemd dr. A. Kuyper. en het voorloopig bestuur zamengesteld uit de hh. mr. L. W. C. Ketichenius te 's Hage, voorzitter, mr. D. P. D. Fabius Ie Amsterdam, secretaris, dr. B. W. Monnik te Vorden, penningmeester; dr. P. G. Datema te Weesp; dr. Ph. J. Hoedemaker te Amsterdam 'en d\ L. Lindeboom te Zaandam. Tc Amsterdam werd gisteren door een rechercheur der politie in de Amstelstraat aangehouden een persoon, wiens uiterlijk veel overeenkomst had met dat van een gesignaleerden kellner uit Antwerpen, die met een kameraad diefstal met inbraak gepleegd had. Overgebragt naar het politie bureau. bleek na onderzoek al spoedig, dat de rechercheur goed gezien had. noor wijlen den heer P. L. Posthumus is aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van weldadigheid de som van ƒ1000 vermaakt, vrij van kosten, maar bezwaard met vruchtgebruik. Voor eenige dagen had te Ursem het volgende plaats: Zekere P. B. bezocht eene herberg aldaar en betaalde zijn gelag met een banknoot van 100. Bij de bevreemding van den kastelein, dat B.bjj wien men dit niet gewoon was, zooveel geld bij zich had, vertoonde deze laatste nog zes banknoten van geljjke waarde en vertrok zonder verder iets van zich te doen hooren. Drie dagen later vond men zjjn ljjk bijna ontbonden in een sloot, achter de herberg van den kastelein B.zonder eenig geld of gelds waarde. Een ansjovisvisscher van Texel verhaalt, dat door een visscher van Volendam nabjj Urk een steen in het net is bovengebragl, van kolossale zwaarte. Aan dien steen waren onderscheidene muntstukken en andere metalen voorwerpen vastgeroest. Ruim 400 dukaten wisten de schippers los te werken, waarvan op sommigen nog duidelijk het jaartal te zien was. Op eenige vond men 1625 en op andere 1671 geslagen. Te Utrecht wordt ijverig voortgegaan met de toebereidselen voor de akademische lustrumfeesten. Dezer dagen werd eene voorloopige uitvoering gehouden van twee muzikale compositiën: «Feesttoonen" van den heer Ca- padose, student, en fFeestmarsch" van den heer Dunkier, die beide door den heer C Coenen zijn geïnstrumenteerd. Bij die gelegenheid overhandigde de heer Dunkier aan den heer Coenen den dirigeerstok van wijlen zijn vader, den vermaarden directeur van liet grenadiers-orcliest. Te Driebergen hebben eenige aanzienlijke dames op het Kleine Loo een herstellingsoord gesticht voor zieke of herstellende vrouwen, voorname lijk voor haar, die in de groote steden het genot van Irissche lucht missen. Bij uitzondering zullen ook mannen en kinderen worden opgenomen. Door den heer H. W. baron van Pallandt van Waardenburg en Neerij nen, onlangs overleden, is aan de armen dier gemeenten gelegateerd de som van ƒ1000. Te Denekamp is aangehouden zekere G. Iluiskes, verdacht van moed- willigen manslaggepleegd in de nabijheid van Hengelo. Hij is gevankeljjk overgebragl naar Almelo en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Hij had zich na het plegen der daad vervoegd bij den heer G. Smit te Losser, om met valsche papieren de wijk te nemen naar Pruissen, doch hjj werd afgewezen. In het huis van arrest en justitie te-Assen is gevankelijk binnenge- bragt zekere II. S.brievengaarder in de gemeente Emmen, als verdacht van oneerlijke handelingen in zijne betrekking. Te Noordwoldc is aangehouden de persoon van J. S. B.als venppede- ljjk dader van den moord te Zuidwolde. Tot leeraar in de oude talen aan liet gymnasium tc Speelt is benoemd de lieer N. J. Singels, cand. te Leiden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1